Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Szkic rozwiązania rezonansowego komorowego układu pochłaniającego, rys. G. Brzózka

Szkic rozwiązania rezonansowego komorowego układu pochłaniającego, rys. G. Brzózka

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Zobacz także

dr inż. Magda Kosmal, dr inż. Anna Kuśnierz Badanie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych szyb ognioodpornych

Badanie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych szyb ognioodpornych Badanie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych szyb ognioodpornych

Obiekty budowlane (oraz ich poszczególne części), przy użytkowaniu ich zgodnie z zamierzonym zastosowaniem, muszą spełniać przez okres użytkowania szereg wymagań podstawowych. Należą do nich bezpieczeństwo...

Obiekty budowlane (oraz ich poszczególne części), przy użytkowaniu ich zgodnie z zamierzonym zastosowaniem, muszą spełniać przez okres użytkowania szereg wymagań podstawowych. Należą do nich bezpieczeństwo pożarowe oraz ochrona przed hałasem. Niezwykle istotne jest również wymaganie dotyczące zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Wymagania te są podstawą do opracowywania norm i zharmonizowanych specyfikacji technicznych, w których określane są cechy wyrobów (zasadnicze charakterystyki)...

dr inż. Artur Nowoświat , dr inż. Leszek Dulak Wpływ zanieczyszczenia paneli dźwiękochłonnych na ich własności akustyczne

Wpływ zanieczyszczenia paneli dźwiękochłonnych na ich własności akustyczne Wpływ zanieczyszczenia paneli dźwiękochłonnych na ich własności akustyczne

W niniejszym artykule autorzy przedstawiają wyniki badań, dotyczące wpływu stopnia zanieczyszczenia perforowanych paneli dźwiękochłonnych pyłem cementowym na wybrane parametry akustyczne.

W niniejszym artykule autorzy przedstawiają wyniki badań, dotyczące wpływu stopnia zanieczyszczenia perforowanych paneli dźwiękochłonnych pyłem cementowym na wybrane parametry akustyczne.

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

*****
Artykuł dotyczy metody projektowania rezonansowych układów pochłaniających zaproponowanej przez prof. A. Dobruckiego. Zaprezentowano inną procedurę obliczeniową. Ta metoda projektowania może być bardziej użyteczna z punktu widzenia praktyki inżynierskiej i wyklucza ewentualne błędy obliczeniowe wynikające z zastosowania algorytmu obliczeniowego zaproponowanego przez prof. A. Dobruckiego.

Proposal for modification of the design of resonance absorbing systems

The article focuses on the design method of resonance absorbing systems proposed by prof. A. Dobrucki. A different calculation method was proposed. This design method may be more useful from the point of view of engineering practice and excludes computational errors resulting from the application of the computational algorithm proposed by prof. A. Dobrucki.
*****

Uciążliwości te miały zostać wyeliminowane poprzez zastosowanie algorytmu obliczeniowego w opracowaniu [4], pozwalające na dostosowanie metodyki obliczeń do nowoczesnej techniki obliczeniowej. Weryfikacja tego algorytmu wskazuje na możliwość występowania w nim błędów. Dlatego podjęto próbę jego skorygowania.

Weryfikacja algorytmu obliczeniowego wg prof. Dobruckiego

Ponieważ opracowania, na które się powołuję, mogą być trudno dostępne, dlatego poniżej w skrócie przybliżam ich treść.

Algorytm prof. Dobruckiego

tab 1 uklady pochlaniajace 1

TABELA 1. Przykładowe przeliczenia rezonansowego komorowego układu pochłaniającego wg algorytmu zaproponowanego przez prof. Dobruckiego

Procedurę obliczeniową wg tego algorytmu opisano w opracowaniu [4], wykorzystano do przeprowadzenia obliczeń weryfikacyjnych w TABELI 1.

rys 1 uklady pochlaniajace

RYS. 1. Szkic rozwiązania rezonansowego komorowego układu pochłaniającego. Objaśnienia: ρw i ρ0 – gęstości wyłożenia dźwiękochłonnego i powietrza, c1 i c – prędkości rozprzestrzeniania się dźwięku w materiale wyłożenia dźwiękochłonnego i powietrzu, b i B – wymiary otworów bądź szczelin; odległości rozmieszczenia otworów lub szczelin, dw i d – grubość wyłożenia dźwiękochłonnego; grubość komory rezonansowej; rys.: G. Brzózka

W celu zrozumienia tego przykładu obliczeniowego w tabeli podano stosowane w tym opracowaniu wzory obliczeniowe wraz z ich numeracją – jak w cytowanym opracowaniu. Przedstawione przykłady bazują na przykładzie przedstawionym w tym opracowaniu, dla rezonansowego układu pochłaniającego jak na RYS. 1.

rys 2 uklady pochlaniajace

RYS. 2. Rezystancja akustyczna jednostkowa Rj ważniejszych materiałów dźwiękochłonnych; rys.: G. Brzózka

W odniesieniu do wyznaczenia gęstości materiału wyłożenia dźwiękochłonnego wykorzystano zależność rezystancji akustycznej jednostkowej tego materiału Rj od jego gęstości ρw, podanej w opracowaniu [5]. W przykładach obliczeniowych autor miał prawdopodobnie na myśli wełnę szklaną. Wartość 40 kg/m3 dotyczy dolnego przedziału odczytu tej wielkości z RYS. 2.

Opis procedury obliczeniowej w skondensowanej formie ujęto w opracowaniu [4] w formie przykładu obliczeniowego zacytowanego poniżej:

„Zaprojektujmy układ rezonansowy o następujących parametrach:

    • częstotliwość rezonansowa ƒr = 125 Hz,
    • pogłosowy współczynnik pochłaniania w rezonansie αrez = 0,6,
    • liczba oktaw z tłumieniem nie mniejszym niż połowa rezonansowego n = 3,
    • współczynnik perforacji δ = 3% lub 5%,
    • grubość deski panelu l = 2 cm.

Ustalamy wartość fizycznego współczynnika pochłaniania w rezonansie αr = 0,43 oraz współczynnik rezystancji K = 7,163.

Następnie ze wzoru (4) obliczamy wartość s = 1,238 oraz iloczyn kd = 0,092.

Z kolei ze wzoru (5) oblicza się wartość k = 0,692 m oraz odległość panelu od ściany d = 0,133 m. Wielkość l’ = 4,33 cm dla współczynnika perforacji 3% oraz l’ = 7,22 cm dla δ = 5%.

Materiał wypełniający szczelinę na podstawie wzoru (9) ma oporność przepływową 4114 rejli/m, co może być uzyskane przez zastosowanie waty lub rzadkiej wełny mineralnej o gęstości 50 kg/m3.

W przypadku ustroju perforowanego, ze wzoru (7) uzyskuje się dla δ = 3% średnicę perforacji b = 3 cm oraz szerokość panelu B = 15 cm, zaś dla δ = 5% otrzymuje się wartości b = 6,65 cm oraz B = 26,4 cm. Wydaje się, że zgrabniejsza będzie boazeria ze współczynnikiem perforacji 3%.

Dla ustroju szczelinowego, z równania (12) oblicza się dla współczynnika perforacji 3% wartość szerokości szczeliny b = 0,6 cm i wartość szerokości panelu B = 20 cm. Dla współczynnika perforacji równego 5% odpowiednie wartości wynoszą: b = 1,6 cm oraz B = 32 cm. W tym przypadku korzystniej będzie wybrać rozwiązanie ze współczynnikiem δ = 5%.”

Wg tej procedury przeprowadzono obliczenia prezentowane w TABELI 1.

Dane wejściowe i wyniki obliczeń podane przez autora opracowania wyróżniono kolorem żółtym. Podobnie oznaczone dane wejściowe przyjęte do obliczeń weryfikacyjnych (2 kolumna i 4) wg procedury w [4] – pokrywające się z danymi wg autora.

W przypadku złożonych wzorów przeprowadzono obliczenia, wykorzystując na pasku Narzędzi w programie Excela procedurę obliczeniową „Szukaj wyniku”. Rezultaty takich przeliczeń wyróżniono kolorem zielonym lub jasnoniebieskim.

Uzupełniająco sprawdzano odchylenie procentowe pomiędzy wynikami obliczeń i danymi podanymi przez autora (3 kolumna i 6). Dla wartości znacznie różniących się pola wyróżniono beżowym kolorem.

W odniesieniu do obliczeń dla przykładu w TABELI 1, wyznaczone wyniki parametrów geometrycznych dla ustrojów szczelinowych odbiegają wyraźnie od podanych jako wzorcowe przez prof. Dobruckiego, jak również od odczytywanych z nomogramu Smithsa i Kostena. Jest to prawdopodobnie spowodowane błędem we wzorze (12) – do określenia szerokości szczelin:

rys 3 uklady pochlaniajace

RYS. 3. Przebiegi współczynników pochłaniania wyznaczonych z powyższych obliczeń (dla przypadków zastosowania wyłożenia dźwiękochłonnego); rys.: G. Brzózka

Na RYS. 3 zilustrowano przebiegi współczynników pochłaniania wyznaczonych z powyższych obliczeń.

Wyznaczone przebiegi współczynników pochłaniania dla perforacji 3% oraz 5% wzajemnie się pokrywają, ponieważ takie przyjęto założenie do obliczeń i dla takiego założenia obliczano dobór parametrów konstrukcyjnych.

Warto również zwrócić uwagę na znaczny przyrost wartości dla współczynników pogłosowych (praktycznie dotyczących warunków, jakie występują w pomieszczeniach) w odniesieniu do fizycznych oraz na zmniejszenie częstotliwości rezonansowej w przypadkach zastosowania wyłożenia dźwiękochłonnego.

Metoda proponowana przez Smithsa i Kostena

Wykorzystano do tego celu interpretacje przedstawione w opracowaniach [2, 3]. Projektowanie oparte jest na wykorzystaniu nomogramów – RYS. 4–6.

rys 4 uklady pochlaniajace

RYS. 4. Związek między współczynnikiem pochłaniania dźwięku przy rezonansie αrez, szerokością pasma n (w oktawach), wewnątrz którego współczynnik pochłaniania nie maleje poniżej αrez/2, stosunkiem rezystancji strat rezonatora do rezystancji promieniowania otworu rezonatora k i wielkością 1/kd; rys.: lewa strona wg rys. nr 20.17 z [3] i prawa strona wg rys. 17.8 z [2]

rys 5 uklady pochlaniajace

RYS. 5. Związek między częstotliwością rezonansową frez, odległością płyty od ściany d i wielkością 1/kd; rys.: lewa strona wg rys. nr 20.17 z [3] i prawa strona wg rys. 17.8 z [2]

rys 6 uklady pochlaniajace

RYS. 6. Związek między wielkością 1/kd, współczynnikiem perforacji p oraz stosunkami B/d, l/d i b/B dla otworów okrągłych i szczelin; rys.: lewa strona wg [3] i prawa strona wg [2]

W opracowaniu cytowane są nomogramy wg prof. Żyszkowskiego [3]. Z prawej strony każdego z nomogramów podano odpowiadający im nr rysunku wg prof. Sadowskiego [2].

Cytowane przykłady obliczeniowe, które będą uwzględnione w dalszej części opracowania, wykonano zgodnie z cytowanymi poniżej skrótowymi opisami procedury:

  • wg prof. Sadowskiego [2]:
    Przykład 17-2. Obliczyć ustrój perforowany dla ƒr = 200 Hz, αrez = 0,5, n = 3 oktawy.

Z RYS. 4 znajduje się 1/kd = 8, a z RYS. 5 otrzymuje się d = 0,09 m.

Zakładając współczynnik perforacji p = 3% oraz otwory kołowe otrzymuje się z RYS. 6 wartości:

b/B = 0,195;
l/d = 0,08: (l 0,08 · 9 7);
B/d = 1,4 (B 13 cm) oraz
b = 0,195 · 13 = 2,5 cm.

Wymaganą oporność przepływową materiału dźwiękochłonnego określa się z RYS. 4, znajdując K = 5,8, a następnie k = 1/(8 · 0,09) 1,4 (ρ0c = 420 raylów). Stąd R = 2 · 5,8 · 420 · 1,4 = 6280 raylów, co odpowiada akustycznej jednostkowej oporności przepływowej maty szklanej.

Obliczone fizyczne współczynniki pochłaniania dźwięku α0 mogą być zamienione na pogłosowe za pośrednictwem wykresu podanego na rys. 1-30 (uzyskane wartości α będą jedynie orientacyjne).

  • wg prof. Żyszkowskiego [3]:
    Przykład 2. Należy obliczyć ustrój z płytą perforowaną dla następujących wartości: ƒrez = 300 Hz, αrez = 0,6, n = 2,5 oktawy.

Z RYS. 4 otrzymuje się 1/kd = 8, a z RYS. 5 d = 0,061 m = 6,1 cm.

Przyjmując współczynnik perforacji p = 3% oraz otwory kołowe, z RYS. 6B otrzymuje się b/B = 0,195; zakładając dalej l/d = 0,08; (l 0,08 · 6,1 0,5 cm) znajduje się w górnej części rysunku w odległości 1/kd = 8 B/d = 1,4; (B = 8,5 cm) i wreszcie b = 0,195 · 8,5 1,7 cm.

Wymaganą rezystencję przepływową materiału wypełniającego komorę określimy, znajdując najpierw z RYS. 4 k = 4,5, a następnie k = 1/8 · 0,061  2; (ρ0c = 420 Pa · s/m)

Wartość ta odpowiada rezystancji akustycznej jednostkowej przepływowej średnio gęstej waty żużlowej lub szklanej.
Dla tych przykładów zostały przeprowadzone obliczenia weryfikacyjne wg algorytmu [4], których rezultaty przedstawiono w TABELI 2.

tab 2 uklady pochlaniajace

TABELA 2. Przykładowe przeliczenia rezonansowego komorowego układu pochłaniającego dla przykładów zaprezentowanych w opracowaniach prof. Sadowskiego i Żyszkowskiego

Dane wejściowe i wyniki obliczeń podane przez autora opracowania, dane wejściowe przyjęte do obliczeń weryfikacyjnych (1 i 6 kolumna) wg procedury w [4] – pokrywające się z danymi wg autora oraz rezultaty przeliczeń procedurą „Szukaj wyniku”, wyróżniono analogicznymi kolorami jak w TABELI 1.

Odpowiednio w kolumnach 2 i 3 oraz 7 i 8 każdego przykładu obliczeniowego przedstawiono symboliczne informacje, na jakiej podstawie określono dane. I dalej w kolumnach 5 i 10 sprawdzano odchylenie procentowe pomiędzy wynikami obliczeń a danymi podanymi przez autora.

Z przeglądu uzyskanych wyników dla przykładu w TABELI 2 wynika, że uzyskane parametry geometryczne dla ustrojów perforowanych i szczelinowych różnią się znacznie do podanych przez autora i odczytywanych z nomogramu Smithsa i Kostena lub są nierealne.

Z powyższego wynika oczywisty wniosek, że podany przez prof. Dobruckiego algorytm obliczeniowy jest niedokładny i nie weryfikuje wyników wzorcowych. Jest to prawdopodobnie spowodowane błędem we wzorze (6) na efektywną grubość płyty perforowanej l’ oraz (11) dotyczącym również obliczenia wskaźnika perforacji dla ustroju szczelinowego, który sformułowano jako: δ = bsz/Bsz, co jest niezgodne z przyjętymi założeniami podanymi pod (6), gdzie δ określono jako: „stosunek powierzchni otworów do powierzchni panelu”, co dla otworów w formie szczeliny można zdefiniować wzorem: δ = (bsz/Bsz)2.

Propozycja modyfikacji procedury obliczeniowej

Szczegółowa analiza wskazuje, że w algorytmie obliczeniowym prof. Dobruckiego [4] błędna jest jedynie procedura obliczeniowa dotycząca wyznaczania parametrów geometrycznych perforacji bądź rozstawień w ustroju szczelinowym. Pozostałe obliczenia ze sobą korespondują w przedziale dokładności odczytów z nomogramów. Dlatego proponuje się modyfikację procedury obliczeniowej wg [4], polegającą na:

  • wykorzystaniu algorytmów obliczeniowych wg prof. Dobruckiego do obliczenia wszystkich uwzględnianych wielkości pomocniczych poza wyznaczeniem: efektywnej grubości płyty perforowanej l’ wg wzoru (6) i wyznaczeniem parametrów konstrukcyjnych ustrojów rezonansowych;
  • wyznaczeniu parametrów konstrukcyjnych ustrojów rezonansowych wg nomogramu Smithsa i Kostena [1], zilustrowanego na RYS. 6.

Przykłady wykonania takich obliczeń dla danych z powyższych publikacji przedstawiono w TABELACH 3–4.

tab 3 uklady pochlaniajace

TABELA 3. Przykładowe przeliczenia rezonansowego komorowego układu pochłaniającego dla przykładów zaprezentowanych w opracowaniach prof. Sadowskiego i Żyszkowskiego według proponowanej modyfikacji obliczeń

tab 4 uklady pochlaniajace

TABELA 4. Przykładowe przeliczenia rezonansowego komorowego układu pochłaniającego dla przykładów zaprezentowanych w opracowaniach prof. Dobruckiego według proponowanej modyfikacji obliczeń

Na RYS. 7 zilustrowano przebiegi współczynników pochłaniania wyznaczone w tych obliczeniach dla danych jak w TABELI 3.

rys 7 uklady pochlaniajace

RYS. 7. Przebieg współczynników pochłaniania wyznaczonych z powyższych obliczeń;  rys.: G. Brzózka

Obliczenia (wiersze: 11–22) w kolumnach 3 i 8 wykonano wg algorytmów opisanych w kolumnie 5. Natomiast dane wg autora analizowanego przykładu obliczeniowego w kolumnach: 1 i 6. W kolumnach 2 i 7 zasygnalizowano te pozycje, których autorzy skorzystali z odczytów nomogramów.

Odczyty i obliczenia – wg cytowanych algorytmów – do wyznaczenia paramentów konstrukcyjnych ustrojów dźwiękochłonnych (wiersze 23–32) wykonano zgodnie z procedurą podaną w opracowaniach [2, 3] (nie cytowano danych podanych przez autorów). Odczyty te wykonano ze zwiększoną dokładnością w odniesieniu do podanych w powyższych opracowaniach.

Przeprowadzenie odczytu z nomogramu dla tych przykładów zilustrowano na rys. 20.17 wg [3].

Do wyznaczenia gęstości podstawowych trzech typów wypełnień dźwiękochłonnych wykorzystano opracowane przez autora niniejszego opracowania wzorów aproksymacyjnych na podstawie nomogramu jak na RYS. 2 (wiersze 33–35).

Uzyskane wyniki obliczeniowe dobrze ze sobą korespondują, a odchylenia pomiędzy danymi autorów i obliczeń nie przekraczają ± 4% (kolumny: 4 i 9), co mieści się w możliwych niedokładnościach odczytów z nomogramów.

Stwierdzone większe odchylenia wyników w odniesieniu do gęstości wełny wynikają prawdopodobnie z błędnego określenia typu wełny (zamiast mineralnej powinno być szklanej).

W oparciu o powyższe spostrzeżenia polecam stosowanie proponowanej modyfikacji procedury obliczeniowej, która pozwala na zwiększenie precyzji obliczeń (wiersze: 11–22) i uniknięcia konieczności odczytów z części nomogramów.

Moje wcześniejsze doświadczenia wykazują, że w opracowanych projektach ustrojów rezonansowych obliczanych wg procedury Smithsa i Kostena wykonane pomiary kontrolne potwierdzały zgodność z wynikami obliczeń.

Podsumowanie

Przeanalizowano procedurę obliczeniową ustrojów rezonansowych, zaproponowaną przez prof. Dobruckiego. Stwierdzono niedokładności w proponowanych algorytmach obliczeniowych, dotyczące określania parametrów geometrycznych ustrojów rezonansowych – dla danych wejściowych jak w opracowaniach [2, 3]. Dlatego zaproponowano modyfikację powyższej procedury, gwarantującą uzyskanie poprawnych wyników.

Podjęto próby znalezienia wzorów aproksymacyjnych do wyznaczenia zależności matematycznych dla parametrów konstrukcyjnych ustrojów rezonansowych – jak w nomogramach Smithsa i Kostena [1]. Prowadziły one jednak do bardzo złożonych algorytmów. Dlatego uznano, że prostszym rozwiązaniem jest bezpośrednie posłużenie się tymi nomogramami.

Literatura

1. J.M.A. Smiths, C.W. Kosten, „Sound absorption by slit resonators”, „Acustica” 1951, vol. 1, p. 114.
2. J. Sadowski, „Akustyka w urbanistyce, architekturze i budownictwie”, Arkady, Warszawa 1971, s. 560–566.
3. Z. Żyszkowski, „Podstawy elektroakustyki”, wyd. 3., WNT, Warszawa 1984, s. 536–541.
4. A. Dobrucki, „Projektowanie rezonansowych układów pochłaniających”, IV Sympozjom „Nowości w technice audio”, Intermedia’07, s. 13–20.
5. Kolektyw autorski, kierownictwo: W. Schirmer, „Lärmbekämpfung“, Verlag Tribüne, Berlin 1974, s. 399.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.