Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Assessment of fire spread through external walls in Poland and Great Britain

FOT. 1. Pożar budynku Grenfell Tower; fot.: [4]

FOT. 1. Pożar budynku Grenfell Tower; fot.: [4]

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

*****
Artykuł porusza kwestie bezpieczeństwa pożarowego budynków. Omówiono w nim wymagania krajowe oraz zestawiono je z wymaganiami brytyjskimi.

Assessment of fire spread through external walls in Poland and Great Britain

The article deals with the issue of fire safety of buildings. The discussed domestic requirements are compared with British requirements.
*****

Przykładem takiego zdarzenia jest pożar wieżowca Grenfell ­Tower (FOT. 1), znajdującego się w londyńskiej dzielnicy Kensington, w czerwcu 2017 r. Pierwsze zgłoszenie dotyczące pożaru odebrano o 00:54 czasu lokalnego. Jego powodem była awaria lodówki w kuchni jednego z mieszkań na 4. piętrze. Ogień po wydostaniu się przez okno mieszkania na elewację błyskawicznie się rozprzestrzenił i już o 1:30 objął całość budynku [1]. Tak gwałtowne rozprzestrzenienie się ognia było możliwe przez system dociepleń, gdzie materiałem termoizolacyjnym były płyty PIR. Oprócz łatwopalności i zdolności do szybkiego rozprzestrzeniania ognia poliizocyjanuran podczas spalania wydziela wysoce toksyczne cyjanki. Dodatkowo w systemie dociepleń wykonanym na Grenfell Tower znajdowały się pustki powietrzne, które spowodowały efekt komina, rozprowadzając płomienie wzdłuż całej elewacji [2]. Wskutek pożaru zginęły 72 osoby [3].

Czytaj też: Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Oprócz tego najtragiczniejszego w skutkach pożaru warto wymienić pożary:

  • w Dubaju (Marina Torch (FOT. 2) – dwukrotnie, 20 lutego 2015 r. wybuchł pożar na szczycie The Marina Torch, pożar rozprzestrzenił się w ciągu kilku minut na ponad 15 pięter, natomiast w nocy z 3 na 4 sierpnia 2017 r. w budynku ponownie doszło do pożaru, który udało się ugasić po dwóch godzinach),
  • w Ulsan (Ulsan Samhwan Art. ­Nouveau (FOT. 3) - 8 października 2021 r. pożar rozpoczął się na 12. piętrze i rozprzestrzenił się na wszystkie 33 piętra, akcja gaśnicza trwała 14 godz., 88 osób hospitalizowano, brak ofiar śmiertelnych) czy mający miejsce ostatnio
  • pożar wieżowca Torre dei Moro w Mediolanie (FOT. 4) (brak ofiar śmiertelnych, ewakuowano 70 rodzin, straty materialne liczone w setkach milionów euro).
fot 2 ogien

FOT. 2. Pożar budynku Marina Torch; fot.: [5]

fot 3 ogien

FOT. 3. Pożar budynku Ulsan Samhwan Art. Nouveau; fot.: [6]

fot 4 ogien

FOT. 4. Pożar budynku Torre dei Moro; fot.: [7]

tab1 ogien

TABELA 1. Metody badania stopnia rozprzestrzeniania ognia w krajach europejskich

Na chwilę obecną nie istnieje zharmonizowana norma na badania rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne. Każdy z krajów członkowskich UE posiada własne regulacje w tym zakresie. Poszczególne metody różnią się od siebie zarówno w zakresie czasu trwania badania, rozmiarów makiet poddawanych badaniom jak i ocenianych w trakcie badania parametrów i wymagań odnośnie do kryteriów, jakie powinny spełniać badane systemy (TABELA 1).

W niniejszym artykule omówiono wymagania krajowe oraz zestawiono je z wymaganiami brytyjskimi.

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce, zgodnie z wymaganiami normatywnymi oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami), dokonywana jest wg normy PN-B 02867:2013-07 [8].

Badanie wykonywane jest na makiecie o wymiarach minimalnych 1,8×2,3 m. Jako źródło ognia stosowany jest ok. 20-kilogramowy stos z drewna sosnowego o wilgotności w przedziale 12–15% imitujący płonący przedmiot znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie elewacji budynku, np. kosz.

Pomiar temperatury dokonywany jest w czterech punktach: dwóch na wysokości 1,5 m (linia L1) oraz dwóch na wysokości 2,25 m (linia L2). Punkty te oddalone są o 12,5 cm od centralnej osi pionowej makiety poddawanej badaniu. W trakcie badania zapewniana jest szybkość przepływu powietrza w przedziale 1,5–2,5 m/s (mierzona na górnej krawędzi stosu drewna) – przepływ ten uzyskiwany jest poprzez zastosowanie odpowiedniego wentylatora.

Całość badania trwa 30 min i podzielona jest na dwa 15-minutowe etapy – pierwszy, w trakcie którego próbka badawcza wystawiona jest na działanie ognia, oraz drugi, w trakcie którego dokonywana jest ocena wizualna w zakresie występowania spalania, tlenia, żarzenia, powtórnego zapalenia itp. po odciągnięciu źródła ognia. Przykładowe zdjęcia z przebiegu badań przedstawiono na FOT. 5–6.

fot 5 ogien

FOT. 5. System z tynkiem mozaikowym w trakcie badania; fot.: archiwum Grupy Badawczej Chemia Budowlana Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

fot 6 ogien

FOT. 6. Makieta systemu z tynkiem akrylowym po badaniu; fot.: archiwum Grupy Badawczej Chemia Budowlana Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Zależnie od konfiguracji systemu ociepleń badaniu poddawanych jest od 3 do 12 próbek systemu ociepleń, które na podstawie wartości temperaturowych uzyskanych w badaniu, oraz poczynionych obserwacji klasyfikowane są jako nierozprzestrzeniające ognia (NRO), słabo rozprzestrzeniające ogień (SRO) oraz silnie rozprzestrzeniające ogień (SiRO) zgodnie z TABELĄ 2.

tab2 ogien

TABELA 2. Wymagania klasyfikacyjne w zakresie stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne wg PNB 02867:2013 [8]

Zupełnie inaczej wyglądają badania prowadzone wg wymagań brytyjskich.

Badanie na podstawie BS 8414-1:2020-04 symuluje ogień wychodzący na elewację budynku przez okno lub otwór w fasadzie w sytuacji rozwiniętego pożaru pomieszczenia wewnątrz tego budynku. Obiektem badanym w tej metodzie jest kompletny system dociepleń. Dzięki dużej skali badania dobrze oddane są faktyczne warunki panujące podczas prawdziwych pożarów. Badanie przeprowadza się na ścianie narożnej, gdzie ściana boczna (9,7×1,5 m) jest ustawiona do ściany głównej (9,7×2,6 m) pod kątem 90°. Jest to konfiguracja najmniej korzystna pod względem wystąpienia pożaru [9].

System dociepleń na ścianie badawczej wykonuje się zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta (FOT. 7–9).

fot 7 9 ogien

FOT. 7–9. Wykonanie kompletnego systemu dociepleń na ścianie badawczej: montaż termoizolacji (EPS) (7), wykonanie warstwy zbrojącej (8), warstwa wierzchnia (9); fot.: archiwum Grupy Badawczej Chemia Budowlana Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

fot 10 ogien

FOT. 10. Gotowy do podpalenia stos drewna ułożony we wnęce ściany; fot.: archiwum Grupy Badawczej Chemia Budowlana Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Badaniu mogą zostać poddane dowolne konfiguracje systemów docieplających oparte zarówno na polistyrenie jak i wełnie mineralnej (również połączenie EPS z wełną mineralną w postaci pasów przeciwpożarowych) [10, 11, 12].

Komora spalania imitująca otwór okienny u podstawy ściany ma wymiary 2 m szerokości, 2 m wysokości oraz 1 m głębokości i jest usytuowana na środku ściany głównej. Znajduje się w niej stos z drewna sosnowego o wilgotności w zakresie 10–15%. Drewno zostaje ułożone w stos (FOT. 10) zgodnie z wytycznymi normy. Do podpalenia stosu używa się podłużnych kawałków płyty pilśniowej, które po uprzednim, co najmniej 5-minutowym nasączaniu w benzynie lakowej są wprowadzane do wnętrza stosu [9].

rys 1 ogien

RYS. Schemat ściany badawczej z rozmieszczonymi czujnikami temperatury; rys.: [13]

Na makiecie badawczej, imitującej ocieplenie rzeczywistego budynku, znajduje się 56 punktów pomiarowych umiejscowionych zarówno na zewnątrz elewacji, jak i w warstwie zbrojącej oraz materiale termoizolacyjnym na trzech równych poziomach (RYS.) tj.:

  • poziom 1: 2,5 m powyżej górnej krawędzi komory spalania (8 termopar zewnętrznych),
  • poziom 2: 5 m powyżej górnej krawędzi komory spalania (8 termopar zewnętrznych oraz 16 termopar wewnętrznych),
  • poziom 3: 7,5 m powyżej górnej krawędzi komory spalania (8 termopar zewnętrznych oraz 16 termopar wewnętrznych).

Termopary zewnętrzne (FOT. 11) wystają 5 cm nad powierzchnię elewacji. Termopary wewnętrzne są usytuowane w środku systemu dociepleń. Na każdym poziomie termopary są osadzone w ośmiu punktach (pięć na ścianie głównej i trzy na ścianie bocznej) zgodnie ze schematem zawartym w normie. Temperatura podczas badania rejestrowana jest w 10-sekundowych interwałach [9].

Do rozpoczęcia badania przeprowadzanego na zewnątrz temperatura otoczenia (mierzona na termoparach pierwszego poziomu) musi zawierać się w przedziale od 5 do 35°C. Prędkość wiatru mierzona metr od poziomu drugiego termopar nie może przekraczać 2 m/s. Nie mogą również występować żadne opady atmosferyczne lub mgła. Wszystkie te warunki są sprawdzane 5 min przed planowanym rozpoczęciem badania. W przypadku badań realizowanych w Grupie Badawczej Chemia Budowlana Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych całość badania jest rejestrowana na czterech kamerach – po dwie na każde ze skrzydeł ściany badawczej [9].

fot 11 ogien

FOT. 11. Wstępnie przygotowane termopary zewnętrzne. Ostatecznie zostaną osadzone w ścianie w taki sposób, że będą wystawać 50 mm nad jej powierzchnią oraz zostaną zabezpieczone silikonem wysokotemperaturowym; fot.: archiwum Grupy Badawczej Chemia Budowlana Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Całość badania trwa godzinę (przy czym rejestracja wideo oraz odczytów z termopar jest włączana 5 min przed rozpoczęciem badania) i można podzielić je na dwa etapy.

  • Pierwszym jest 30-minutowa ekspozycja na ogień przy obciążeniu ogniowym na poziomie ok. 4,5 GJ ze szczytową wartością oscylującą na poziomie 3 megawatów (FOT. 12).
  • Po 30 min źródło ognia zostaje zagaszone i następuje 30-minutowa obserwacja ściany poddawanej badaniu w zakresie ponownego rozgorzenia oraz występowania płonących kropli lub odpadów stałych.
fot 12 ogien

FOT. 12. Badanie w momencie pełnego rozpalenia stosu; fot.: archiwum Grupy Badawczej Chemia Budowlana Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Podczas badania prowadzi się obserwację ściany ze szczególnym uwzględnieniem następujących etapów:

  • zasięg i rozchodzenie się płomienia po ścianie zarówno w pionie, jak i poziomie,
  • zapłon warstwy wierzchniej elewacji,
  • odpadanie elementów ściany oraz to, czy płoną,
  • jakiekolwiek obserwowalne uszkodzenia ściany jak pęknięcia, powstawanie dziur itp.

Obserwacje prowadzi się ze stoperem włączonym w momencie rozpoczęcia badania (podpalenia stosu) i wszystkie odnotowywane wydarzenia zapisuje się razem z czasem, w którym wystąpiły.

Możliwe jest przedwczesne zakończenie badania, jeżeli dojdzie do jednego z niżej wymienionych warunków:

  • płomień rozprzestrzeni się powyżej trzeciej linii termopar,
  • zaistnieje ryzyko zagrożenia personelu lub uszkodzenia sprzętu.

Do 24 godz. od zakończenia badania przeprowadzane są oględziny ściany poddawanej badaniu polegające na usunięciu warstwy zbrojącej na całej jej powierzchni o wizualnej ocenie zniszczeń w materiale termoizolacyjnym (FOT. 13).

fot 13 ogien

FOT. 13. Ściana dobę po zakończeniu badania z odsłoniętym materiałem termoizolacyjnym; fot.: archiwum Grupy Badawczej Chemia Budowlana Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Wszystkie odnotowane obserwacje, zdjęcia oraz wykres temperatur zarejestrowany przez termopary w trakcie trwania badania zawiera się w raporcie końcowym.

Literatura

 1. M. Bulman, „Grenfell Tower graphic: what we know about how the fire spread”, „The Independent” 16 czerwca 2017 r. [dostęp 15.09.2021 r.].
 2. A. Griffin, „The fatal mistake made in the Grenfell Tower fire”, „The Independent” 14 czerwca 2017 r. [dostęp 15.09.2021 r.].
 3. „Grenfell Tower fire: Who were the victims?”, BBC News, 30 maja 2018 r. [dostęp 15.09.2021 r.].
 4. N. Oxford, https://twitter.com/Natalie_Oxford/status/874835244989513729/photo/1, zdjęcie użyte na zasadzie licencji CC BY 4.0.
 5. https://www.nbcnews.com/news/world/large-fire-breaks-out-dubai-s-torch-tower-one-tallest-n789421, zdjęcie autorstwa Mitch Williams [dostęp 21.09.2021 r.].
 6. https://tekdeeps.com/large-fire-in-the-residential-commercial-complex-in-downtown-ulsan-being-caught-in-a-great-flame-general-sympathetic-media-news-news-agency/ [dostęp 21.09.2021 r.].
 7. https://tvn24.pl/swiat/wlochy-mediolan-pozar-wiezowca-w-mediolanie-wieza-moro-w-ogniu-budynek-niemal-calkowicie-zniszczony-5334817 [dostęp 22.09.2021 r.].
 8. PN-B-02867:2013-07, „Ochrona przeciwpożarowa budynków. Metoda badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne od strony zewnętrznej oraz zasady klasyfikacji”.
 9. BS 8414-1:2020, „Fire performance of external cladding systems Part 1: Test method for non loadbearing external cladding systems fixed to, and supported by, a masonry substrate”.
10. M. Niziurska, M. Wieczorek, K. Borkowicz, „Badania systemów ociepleń w dużej skali”, „Materiały Budowlane” 1/2021, s. 27–29.
11. M. Niziurska, M. Wieczorek, K. Borkowicz, „Badania systemów ociepleń w dużej skali. Część II”, „Materiały Budowlane” 2/2021, s. 1–3.
12. M. Niziurska, M. Wieczorek, K. Borkowicz, „Fire safety in the aspect of sustainable use of natural resource”, „Sustainability” 14(3)/2022, pp. 1224.
13. M. Niziurska, B. Chruściel, M. Wieczorek, „Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW”, „IZOLACJE” 1/2020.

Komentarze

Powiązane

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dacowych »

łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dacowych » łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dacowych »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Systemowe docieplanie fasad »

Systemowe docieplanie fasad » Systemowe docieplanie fasad »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.