Zakrętarki służą do wkręcania i wykręcania nakrętek czy śrub, fot. Rawlplug
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Elektronarzędzia akumulatorowe najczęściej kojarzą się z wiertarko-wkrętarką, a obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, od specjalizowanych narzędzi akumulatorowych, kluczy udarowych, wiertarko‑wkrętarek...
Elektronarzędzia akumulatorowe najczęściej kojarzą się z wiertarko-wkrętarką, a obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, od specjalizowanych narzędzi akumulatorowych, kluczy udarowych, wiertarko‑wkrętarek wyposażonych w udar, po urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w wymienne nasadki.
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
Zakrętarki służą zarówno do wkręcania, jak i wykręcania nakrętek, śrub i wkrętów, w szczególności, popularnie ujmując, tych wymagających użycia większej siły. Tego typu narzędzie przyda się np. do wkręcania wkrętów, długich wkrętów ciesielskich, dokręcania zapieczonych śrub i wkrętów, dokręcania śrub o dużej średnicy. Zakrętarka udarowa sprawdza się przede wszystkim przy okręcaniu zapieczonych śrub i wkrętów. Z pomocą zakrętarki można także wiercić w drewnie, stali itp., potrzebne jest jednak do tego wiertło z sześciokątną końcówką.
Najważniejszą rzeczą, która odróżnia zakrętarkę od wkrętarki, jest działanie udaru obrotowego podczas pracy urządzenia. Dla porównania, podczas pracy wkrętarki działa moment obrotowy generowany przez silnik. W przypadku wkrętarek wyposażonych w udar, może być on włączony lub nie i służy do wspomagania wiercenia w materiałach budowlanych (cegły, tynki, pustaki itp.), działając wzdłuż osi wiercenia. Udar w zakrętarce działa w kierunku prostopadłym do obracającego się wrzeciona, powodując powstanie impulsowego momentu obrotowego. Przypomina to sytuację, kiedy uderzalibyśmy w przeciwległą końcówkę klucza założonego np. na śrubę w celu jej odkręcenia lub dokręcenia.
Praca zakrętarki to najpierw szybki ruch obrotowy, a następnie przejście na wolniejszy ruch obrotowy z impulsowym udarem promieniowym o dużej częstotliwości, kiedy następuje właściwe dokręcanie. Udar ten włącza się samoczynnie w chwili powstania maksymalnego dla danego urządzenia (lub załączonego biegu) oporu stawianego przez wkręcany element, następuje zmiana napędu z synchronicznego na skokowy. Warto wspomnieć, że zakrętarki nie mają pierścienia regulacji maksymalnego momentu (poziom zadziałania sprzęgła). Bardziej zaawansowane modele mają skokową regulację maksymalnej prędkości obrotowej i odpowiadającej tym prędkościom częstotliwości udaru. Przełącznik taki umieszczony jest najczęściej w okolicy mocowania akumulatora. Niektóre modele posiadają dodatkowe, specjalizowane ustawienia np. dla wkrętów samowiercących lub funkcje regulacji stopnia momentu załączania się udaru.
Powyższe powoduje, że sposób pracy i odczucia pracy z zakrętarką dla użytkownika są też inne niż w przypadku wkrętarki. Charakter przebiegu momentu wkręcającego we wkrętarce jest w przybliżeniu liniowy, odwrotnie proporcjonalny do szybkości obrotów. Zatem największy moment pojawia się przy obrotach niskich. W przypadku wkrętarki, kiedy dokręcamy np. gruby wkręt, w pewnym momencie obroty mogą zwalniać, pojawia się właśnie coraz większy moment obrotowy. Wkrętarka wymaga wtedy przytrzymania drugą ręką za akumulator lub dodatkowy uchwyt, jeżeli jest w niego wyposażona.
W zakrętarce ten efekt jest praktycznie zniwelowany. Operacje dokręcania nawet dużych elementów wymagających dużego momentu można wykonywać jedną ręką, co znakomicie ułatwia pracę w trudniej dostępnych miejscach lub kiedy druga ręka jest potrzebna do asekuracji (np. gdy stoimy na drabinie). Dzięki impulsowemu udarowi i bezwładności samego urządzenia wymagana jest minimalna siła zwrócona przeciwnie do kierunku obrotu wrzeciona – jest to jedna z największych zalet zakrętarki. Z powyższego powodu, również odkręcenie mocno przykręconego wkrętu lub śruby jest dużo łatwiejsze za pomocą zakrętarki niż wkrętarki.
W porównaniu do wkrętarki z podobnym zasilaniem, zakrętarka (wzdłuż wrzeciona) będzie znacznie krótsza , co również jest dużą zaletą przy operowaniu w trudno dostępnych miejscach (półki, wnęki, szafki). W wielu przypadkach umożliwi wykonanie pracy, której wkrętarką byśmy nie zrobili.
Istotną różnicą jest sposób mocowania narzędzia – bitu, nasadki czy wiertła. Zakrętarki najczęściej wyposażone są w końcówkę wrzeciona w formie otworu sześciokątnego ½ cala pracy znormalizowanymi bitami. Niektóre zakrętarki wyposażone są w zakończenie kwadratowe ½ cala lub zakończenie kombinowane będące połączeniem obu wyżej opisanych. Obecność zakończenia ½ cala umożliwia bezpośrednie użycie nasadek do wkręcania/odkręcania śrub o nawet znacznym rozmiarze. Dla porównania (TABELA 1) wkrętarki wyposażone są w standardowy uchwyt zaciskowy, do którego możemy zamocować adapter do bitów.
W TABELI 2 zestawiono parametry przykładowych zakrętarek o zasilaniu 18 V różnych producentów. Urządzenia profesjonalne mają więcej regulacji, systemów antyprzeciążeniowych i charakteryzują się większym momentem dokręcającym/odkręcającym (zrywającym). Niektóre modele wyposażone są nawet w moduły Bluetooth do monitoringu eksploatacji. Niestety zawsze będzie się to wiązało z dużo wyższą ceną.
TABELA 2.Parametryprzykładowychzakrętarek
Wybierając zakrętarkę, warto również zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu, który może być znaczny (> 90 dB). Jak zawsze przed zakupem warto sprawdzić warunki i dostępność serwisu. W przypadku renomowanych producentów oprócz serwisu będziemy mieli często dostęp do samych części zamiennych, co może umożliwić samodzielną naprawę. Zestaw z walizką transportową, ładowarką i dodatkowym akumulatorem to dodatkowe atuty, które wpływają na komfort przechowywania i ciągłość pracy.
Narzędzia profesjonalne zoptymalizowane są do pracy z dużą częstotliwością i do pracy bez długich przerw. Urządzenie przeznaczone do użytku amatorskiego pozwoli wykonać te same zadania, jednak pamiętać należy, że przeznaczone jest do użytku raz na jakiś czas, a nie codziennie i podczas intensywniejszej pracy wymaga robienia przerw na schłodzenie. Zatem do domowego warsztatu nie trzeba wcale kupować zakrętarki z linii profesjonalnej.
Pamiętać należy, że dla efektywnego użycia zakrętarek udarowych należy używać nasadek i adapterów udarowych. Są one wykonane z lepszej jakości stali (np. ze stali CR-MO chromowo-molibdenowej, poddawanej dodatkowo procesowi kucia) w porównaniu do nasadek zwykłych. Nasadki tego typu są oczywiście droższe, ale nie warto oszczędzać, bo standardowa nasadka może ulec szybkiemu uszkodzeniu, uniemożliwiając wykonanie zaplanowanej pracy.
Jeżeli posiadacie jedną wiertarko-wkrętarkę, znakomitym pomysłem jest dokupienie właśnie zakrętarki. Urządzenia będą się uzupełniać nawzajem. Wkrętarką będzie można wiercić otwory pilotujące, np. wkręcać mniejsze wkręty czy śruby, a zakrętarka posłuży do dokręcania i wykręcania dużych wkrętów czy śrub w komfortowy sposób. Taki tandem przyspieszy też pracę ze względu na brak ciągłej konieczności zmiany uchwytu czy docelowego narzędzia (wiertła, bitu).
Warto pamiętać, że zakrętarki czy wkrętarki o zasilaniu 18-20V to narzędzia przeznaczone do prac o małej, średniej intensywności (wiercenie w miększych materiałach, stolarka itp.). Przy najcięższych pracach budowlanych lepiej użyć młotowiertarki akumulatorowej lub wiertarki/młotowiertarki zasilanej z sieci 230V.
Na zakończenie warto wspomnieć, że większym i jeszcze mocniejszym typem narzędzi tego rodzaju są klucze udarowe. Są one znacznie większe gabarytowo, wyposażone w uchwyt ½ cala i generują znacznie większe momenty obrotowe (nawet 1000 Nm). Klucze udarowe mogą mieć napęd elektryczny lub pneumatyczny. Są przeznaczone do najcięższych prac. Jest to jednak temat na osobny artykuł.
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.