Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Steinbacher Izoterm: Wciąż mamy potencjał do rozwoju

Maciej Trzoch, dyrektor generalny Steinbacher Izoterm
J. Pieczara

Maciej Trzoch, dyrektor generalny Steinbacher Izoterm


J. Pieczara

Maciej Trzoch, dyrektor generalny Steinbacher Izoterm, w rozmowie z Jarosławem Guzalem, o jakości materiałów budowlanych oraz o roli nadzoru budowlanego w kontroli rynku.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Jarosław Guzal Budownictwo na zakręcie

Budownictwo na zakręcie Budownictwo na zakręcie

Ostatni raz przy okazji wywiadu mieliśmy okazję rozmawiać równo pięć lat temu (IZOLACJE nr 6/2002 - przypis redakcji). Wówczas na rynku materiałów budowlanych nie działo się najlepiej, a o koniunkturze,...

Ostatni raz przy okazji wywiadu mieliśmy okazję rozmawiać równo pięć lat temu (IZOLACJE nr 6/2002 - przypis redakcji). Wówczas na rynku materiałów budowlanych nie działo się najlepiej, a o koniunkturze, którą mamy obecnie, można było tylko pomarzyć. W ciągu kilku lat sytuacja ta uległa diametralnej zmianie i dziś obserwujemy hossę w branży. Jednak mimo to wciąż można dostrzec pewne niekorzystne trendy.

Jarosław Guzal Budownictwo bez gospodarza

Budownictwo bez gospodarza Budownictwo bez gospodarza

– Ostatnio w prasie dużo uwagi poświęca się problemowi jakości wyrobów budowlanych oferowanych na naszym rynku. Ten szum medialny wywołała przede wszystkim Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa....

– Ostatnio w prasie dużo uwagi poświęca się problemowi jakości wyrobów budowlanych oferowanych na naszym rynku. Ten szum medialny wywołała przede wszystkim Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa. Co było powodem podjęcia tak zdecydowanych kroków w tym zakresie?

Ostatni raz przy okazji wywiadu spotkaliśmy się dwa i pół roku temu. Był Pan wówczas w firmie Steinbacher Izoterm nową osobą, którą dopiero co rozpoczęła zarządzanie firmą. Jakie ma Pan refleksje związane z tym 2,5-letnim okresem?

Jestem nadal zafascynowany firmą i jej możliwościami. Tak długo, jak mamy wizję, dokąd chcemy dotrzeć, to praca pozostaje pasją. Dla menadżera ważne są pomysły i rynek dający możliwości do rozwoju. Bardzo sprzyja temu to, że firma ma prywatnego właściciela, w związku z tym rozmowy są zawsze bardzo konkretne, a decyzyjność szybka. To, co wyróżnia bezpośredni, operacyjny kontakt z właścicielem to koncentracja na poszukiwaniu rozwiązań, a nie na tym, co się nie udało. Nie szukamy winnych. Błędy są nauką.

W ostatnim czasie w firmie ­Steinbacher na poziomie centrali nastąpiła zmiana pokoleniowa. Teraz to pani Ute Steinbacher jest na stanowisku prezesa firmy.

Tak, Eduard Steinbacher to już jest pan w sędziwym wieku. Wycofał się z aktywnego zarządzania firmą i przekazał to swojej córce Ute Steinbacher i zięciowi Rolandowi Hebbel - to oni w tej chwili zarządzają całą grupą Steinbacher. Pan Hebbel to pasjonat sportu, w szczególności kolarstwa, więc też i firmę prowadzi w sportowym duchu, czyli w oparciu o dosyć ambitne cele, ale zawsze „fair-play”. Jest odpowiedzialny bezpośrednio za produkcję i sprzedaż, a także technologie. Z kolei Ute Steinbacher zajmuje się obszarem rozwoju personelu, marketingiem i jest dobrym duchem organizacji. Ten tandem uzupełnia się znakomicie.

O firmach rodzinnych mówi się, że w drugim pokoleniu zaczyna się trochę trwonić, a w trzecim prawie nic nie ma z majątku firmy.

Zdarza się tak, że dzieci mają inną wizję przyszłości i zwyczajnie nie są zainteresowane kontynuacją bądź nie zostali w odpowiedni sposób do tego przygotowani. Jednak w tym przypadku zarówno Ute Steinbacher, jak i ­Roland Hebbel pracują z sukcesami w firmie już kilkanaście lat. Pani Ute Steinbacher od najmłodszych lat była przez ojca wdrażana i przygotowywana do sukcesji. Przyglądała się warsztatowi ojca, więc to jest osoba, która po pierwsze zdecydowanie chce to robić, a po drugie, od wczesnych lat nabierała doświadczenia przy swoich rodzicach, którzy wspólnie stworzyli Steinbacher.

Mimo wszystko przy takich zmianach wchodzi do firmy nowa wartość, nowy sznyt charakterystyczny dla osoby, która zarządza firmą. Czy w tym zakresie widzi Pan coś specyficznego, coś nowego w działaniu firmy?

Oczywiście będąc tutaj trzy lata, nie mogłem zaobserwować wszystkich zachodzących na przestrzeni czasu zmian. Natomiast charakterystyczne dla firmy jest to, że nowi zarządzający kontynuują te same wartości firmy, które były jej podwalinami, czyli to, że walczymy o każdy stopień Celsjusza i każdy kilowat straty ciepła. To, że wszystko, co jest nam potrzebne, jest już w naszych głowach i musimy to z tych głów wydobyć. Bardzo istotnym elementem, wręcz fundamentem, są kompetencje pracowników i zaangażowany zespół. Oczywiście czasy się zmieniają, otoczenie rynkowe czy ekonomiczne także. Te zmiany wymagają umiejętności trzeźwej oceny sytuacji i dopasowania przedsiębiorstwa do realiów. I to małżeństwo bardzo dobrze z tej roli się wywiązuje dlatego, że to są osoby, które z jednej strony zachowują nasze wartości, ale też intensywnie poszukują nowych rozwiązań, nowych szans rynkowych, nowych możliwości.

Co w ciągu dwóch i pół roku bytności w firmie Steinbacher Izoterm najbardziej Pana zaskoczyło? Co było dla Pana najbardziej pouczające w tym czasie?

Podstawową dla mnie lekcją i nowym doświadczeniem był rok 2016, w którym firma Steinbacher przechodziła przez trudny moment wymiany kadry kierowniczej. Osoby na nowych stanowiskach, częściowo z wewnątrz organizacji, częściowo z zewnątrz, musiały bardzo szybko przejąć odpowiedzialność za swoje obszary. Ja również byłem osobą nową, w związku z tym nie było możliwości transferu wiedzy i przekazania doświadczenia. Trzeba było sobie z tym poradzić, udrożnić procesy i jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, gdy wszystkie działy mogły być samodzielnie i autonomiczne zarządzane. W tym trudnym okresie otrzymałem ogromne wsparcie i pomoc z centrali.

Klasyczna sytuacja kryzysowa…

Tak. Dla mnie oznaczało to bardzo dużo nauki i potrzebę pozyskania praktycznej wiedzy, doszkalania się z procesu produkcyjnego, łańcucha dostaw, zrozumienia problemów pracowników, ale również sięgnięcia do potencjału ludzi i zdefiniowania krytycznych punktów organizacji.

Bo od strony rynkowej, od strony koniunktury na rynku trafił Pan na dobry czas?

Tak, rzeczywiście. Koniunktura nam sprzyjała. Rynek w 2016 i 2017 r. był dobry i to pomogło nam spokojnie popracować wewnątrz organizacji.

Jak ta sprzedaż wygląda obecnie? Wiadomo co się działo w latach 2015-2018. Wielu zwiastowało problemy w tym roku, ale póki co nie jest zły. Nic nie wskazuje na to, aby miało nastąpić jakieś tąpniecie w najbliższym czasie.

Na razie żadnego tąpnięcia nie ma. Jest rzeczą naturalną, że jedni odbiorcy kupują mniej, a inni więcej, natomiast cały czas notujemy wzrost. Nie spodziewam się jednak, aby w najbliższym czasie rynek istotnie spadł wolumenowo. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ceny surowców nadal rosną oraz występuje problem związany z pozyskaniem pracowników. Ze względu na podnoszący się poziom życia i oczekiwania pracowników koszty personalne rosną. W konsekwencji będzie to oznaczać, że ten sam metr kwadratowy czy metr sześcienny budowanego obiektu będzie po prostu droższy. Czy to spowoduje spadek lub zatrzymanie się koniunktury? W jakimś stopniu na pewno. Liczymy się z tym, że lata 2020–2021 pokażą stagnację bądź niewielki spadek.

Znalazłem Pana wypowiedź sprzed dwóch lat, gdzie wspomniał Pan, że celem dla firmy jest wprowadzenie nowych linii produkcyjnych oraz przekroczenie obrotów o 50 mln zł. Czy to się udało zrealizować?

Cel 50 mln był wtedy definiowany jako cel średnioterminowy, czyli na najbliższe 5 lat, więc musimy na to jeszcze chwilę poczekać. Natomiast jest on realny i jest także moim celem osobistym. Odnośnie planów inwestycyjnych to w tym roku zostanie doprowadzony do zakładu gaz ziemny oraz ukończymy generalny remont i modernizację linii wytwarzania styropianu w technologii agregatowej. W 2017 roku mieliśmy gotowy do wdrożenia projekt nowej linii tzw. płyt styropianowych do ogrzewania podłogowego, natomiast ze względu na drastyczny wzrost cen surowców realizacja została wstrzymana. W tej chwili nie planujemy żadnych inwestycji związanych z nową grupą produktową. Koncentrujemy się obecnie przede wszystkim na zoptymalizowaniu istniejących procesów. W naszych maszynach, w naszych ludziach i procesach naprawdę istnieją jeszcze duże możliwości. Posiadamy nadal potencjał na kilkudziesięcioprocentowe wzrosty. Ten rok jest okresem, w którym będziemy przede wszystkim chcieli się skupić na tym, aby produkować więcej i efektywniej.

W ofercie firmy Steinbacher Izoterm znajdziemy otuliny z wełny mineralnej, otuliny z pianki poliuretanowej, różnego rodzaju płyty termoizolacyjne z poliuretanu i z twardej pianki polistyrenowej. Ofertę uzupełniają akcesoria do izolacji. Generalnie od strony materiałowej ta oferta jest szeroka. Czy mimo wszystko pracujecie nad wprowadzeniem nowego materiału do swojej oferty?

W 2019 roku wprowadzimy jeden nowy produkt, który będzie rozszerzeniem oferty płyt termoizolacyjnych steinodur. Obszarami rozwoju produktu i technologii produkcji zajmuje się nasza centrala w Erpfendorf. Na jesieni 2018 r. dział rozwoju został wzmocniony o nowe osoby, których zadaniem jest otworzyć nas na nowe obszary produktowe. Oddział w Polsce aktywnie wspiera te prace. Wiele koncernów bardzo poważnie traktuje badania nad nowymi technologiami. Pan, będąc w tej branży bardzo długo, pewnie też ma takie przekonanie, że z obecnymi produktami bez przełomu technologicznego dużo więcej już nie zrobimy. Możemy oczywiście iść w stronę coraz grubszych izolacji, natomiast to zaczyna być już coraz poważniejszy problemem dla wykonawców. W szachtach instalacyjnych to się po prostu przestaje mieścić. Już nie mówiąc o kwestiach serwisowania, czyli jakiejkolwiek naprawy. Tam rzeczywiście coraz trudniej jest włożyć rękę. Firmy szukają takiego rozwiązania, które by zagwarantowało porównywalną ochronę cieplną, z grubością o połowę mniejszą. Technologie żelowe, jak i krzemiany z zamkniętą próżnią, ale nie tylko, są czymś co przewija się tym kontekście w naszych rozmowach.

Do niedawna firma Steinbacher Izoterm bardziej była zorientowana na izolacje techniczne. Kiedy rozmawialiśmy ostatnio wspomniał Pan o proporcji 70% do 30% na korzyść wspomnianych izolacji. Czy w tym zakresie coś się zmieniło?

Tak, to jest wciąż taka proporcja. Natomiast mocno czujemy się osadzeni na rynku izolacji budowlanych. Á propos tego segmentu, w mojej ocenie dużą pracę należy wykonać nad odbiorcami od strony uświadamiania, dlaczego na fundamentach nie powinien znaleźć się styropian o wytrzymałości mniejszej niż 80 kPa. Cały czas mam porównanie, jak funkcjonuje rynek austriacki i rynek polski. I będę się upierał, że nasze zalecenia techniczne to jest coś, co inwestor, wykonawca bądź projektant może honorować, ale nie musi. Zalecenia bądź wytyczne mamy dobre, ale nie mają one umocowania w przepisach. Brakuje mi tu interwencjonizmu państwa. Wszystkim nam na końcu zależy na tym, żeby klient dostawał produkt solidny, w solidnej technologii, a budynek był trwały i służył jak najdłużej. Dopóki nie wdrożymy w Polsce kilku obligatoryjnych przepisów, związanych z wymogiem minimalnych, wymaganych parametrach technicznych styropianu, w zależności od przeznaczenia i lokalizacji przegrody budynku, będzie nam jako producentom, bardzo trudno uzasadnić dlaczego należy zastosować płyty o innych parametrach. Będzie to zawsze odbierane jako gra handlowa. W tej walce przegrywa rozsądek i inżynierska praktyka z ekonomią. To sprawa, która jak najszybciej powinna zostać dostrzeżona przez ustawodawcę i uregulowana. Strażnikiem jakości wykonania prac budowlanych, zgodności z praktyką budowaną oraz przepisami jest instytucja inspektora nadzoru. Myślę, że ci ludzie powinni dostać z jednej strony szerszy wachlarz uprawnień i kompetencji, ale z drugiej - mieć większą odpowiedzialność za swoje decyzje.

Pozostając przy wątku nadzoru budowlanego. Czy dotyka Państwa ta słaba opinia o jakości styropianu w kontekście zwiększonej liczby kontroli przez inspektorów nadzoru budowlanego? Swego czasu słyszałem, że tych kontroli było całkiem sporo.

Od początku trzymałem za to kciuki. Dlatego, że jeżeli mówimy o konkurowaniu, to przede wszystkim musimy konkurować uczciwie. Deklarowane na opakowaniu parametry materiałów budowlanych muszą znaleźć odzwierciedlenie w nabytym materiale. Czasami porównujemy ceny, jak sądzimy, takich samych produktów, zaś w środku w opakowaniu już tak nie jest. Klient nie jest w stanie tego zweryfikować na budowie. Stąd tak ważna rola nadzoru budowlanego. Szalenie istotne zaś jest to, aby inspekcje te kierowały się także mądrością i umiały odróżnić przypadkowe wpadki produkcyjne od celowego zaniżania jakości wyrobu. Wiem doskonale, ile kosztuje wyprodukowanie jednego metra sześciennego styropianu o wytrzymałości 100 kPa, więc bardzo szybko jestem w stanie zweryfikować na podstawie ceny sprzedaży, jaką mogę za to otrzymać jakość.

Reasumując, obserwujemy, że jakość styropianów poprawia się, ale tempo poprawy jest jeszcze wciąż niesatysfakcjonujące. Jednak najwięcej przypadków niedotrzymania deklarowanych parametrów dotyczyło styropianu fasadowego. Steinbacher porusza się zaś w obszarze fundamentów, podłóg i dachu.

W jakich zagadnieniach widzi Pan największy potencjał firmy?

Nasz potencjał to ludzie i ich głowy. Reszta jest tego wypadkową. Kierunkami zewnętrznego rozwoju będą dla nas nowe kanały sprzedaży i uatrakcyjnianie oferty poprzez lepszą dostępność produktów. Wewnętrznym potencjałem do rozwoju będzie optymalizacja procesów produkcyjno-logistycznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki Wyższe wymagania – nowe standardy, czyli o przyszłości budownictwa na Konferencji IZOLACJE 2013

Wyższe wymagania – nowe standardy, czyli o przyszłości budownictwa na Konferencji IZOLACJE 2013 Wyższe wymagania – nowe standardy, czyli o przyszłości budownictwa na Konferencji IZOLACJE 2013

Od 2019 r. w krajach UE obligatoryjne będą standardy budownictwa prawie zeroenergetycznego. To, jak Polska przymierza się do ich wprowadzenia, oraz jaką rolę w nowoczesnym projektowaniu i architekturze...

Od 2019 r. w krajach UE obligatoryjne będą standardy budownictwa prawie zeroenergetycznego. To, jak Polska przymierza się do ich wprowadzenia, oraz jaką rolę w nowoczesnym projektowaniu i architekturze odegrają izolacje, było tematem Konferencji IZOLACJE 2013.

dr inż. Jan Sikora, dr inż. Jadwiga Turkiewicz Ocena właściwości dźwiękochłonnych styropianu

Ocena właściwości dźwiękochłonnych styropianu Ocena właściwości dźwiękochłonnych styropianu

Dosyć często w publikacjach technicznych oraz prospektach reklamowych określa się styropian jako materiał do izolacji akustycznej, a nawet używa się nazwy „styropian akustyczny”. Czy jednak styropian ma...

Dosyć często w publikacjach technicznych oraz prospektach reklamowych określa się styropian jako materiał do izolacji akustycznej, a nawet używa się nazwy „styropian akustyczny”. Czy jednak styropian ma właściwości dźwiękochłonne? Czy można go stosować w zabezpieczeniach przeciwhałasowych?

mgr inż. Maciej Rokiel Masy KMB do hydroizolacji fundamentów

Masy KMB do hydroizolacji fundamentów Masy KMB do hydroizolacji fundamentów

O skuteczności prac hydroizolacyjnych decyduje przyjęcie poprawnego rozwiązania projektowego, a następnie prawidłowe wykonanie. Dlatego w wytycznych precyzyjnie zdefiniowano stopnie obciążenia wilgocią/wodą,...

O skuteczności prac hydroizolacyjnych decyduje przyjęcie poprawnego rozwiązania projektowego, a następnie prawidłowe wykonanie. Dlatego w wytycznych precyzyjnie zdefiniowano stopnie obciążenia wilgocią/wodą, przedstawiono szczegółowe rysunki detali oraz podano zalecenia będące w zasadzie warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót.

mgr inż. Józef Papiński, dr inż. Leszek Żabski Izolacyjna pianka poliuretanowa z otwartymi komórkami

Izolacyjna pianka poliuretanowa z otwartymi komórkami Izolacyjna pianka poliuretanowa z otwartymi komórkami

Rozwój produkcji różnorodnych materiałów budowlanych i nowych technologii izolowania umożliwia projektowanie i wykonywanie budynków zapewniających przez cały rok komfortowe warunki użytkowania. Nie oznacza...

Rozwój produkcji różnorodnych materiałów budowlanych i nowych technologii izolowania umożliwia projektowanie i wykonywanie budynków zapewniających przez cały rok komfortowe warunki użytkowania. Nie oznacza to jednak ostatecznego rozwiązania problemu komfortu życia i oszczędności energii.

mgr inż. Krzysztof Patoka Dzicy lokatorzy pod dachem

Dzicy lokatorzy pod dachem Dzicy lokatorzy pod dachem

Każdego lata powracającym problemem użytkowników domów jest pojawienie się dzikich lokatorów – owadów, ptaków i ssaków. Zwierzęta te zasiedlają dachy, a ich obecność jest przyczyną różnych zniszczeń.

Każdego lata powracającym problemem użytkowników domów jest pojawienie się dzikich lokatorów – owadów, ptaków i ssaków. Zwierzęta te zasiedlają dachy, a ich obecność jest przyczyną różnych zniszczeń.

dr hab. inż., prof. Wiesław Ligęza, dr inż. Jacek Dębowski, dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak Projektowanie ścian zewnętrznych w budynkach pasywnych - problemy techniczne

Projektowanie ścian zewnętrznych w budynkach pasywnych - problemy techniczne

Przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków są ciągle zaostrzane. Wynika to z polityki UE zakładającej znaczne ograniczenie zużycia energii w budownictwie. W praktyce oznacza to projektowanie budynków...

Przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków są ciągle zaostrzane. Wynika to z polityki UE zakładającej znaczne ograniczenie zużycia energii w budownictwie. W praktyce oznacza to projektowanie budynków w sposób dotychczas w naszych warunkach nieznany.

dr inż. Jan Lorkowski Silnie obciążona posadzka na styropianie

Silnie obciążona posadzka na styropianie Silnie obciążona posadzka na styropianie

W chłodni zaprojektowano posadzkę obciążoną ruchomymi regałami wysokiego składowania ustawionymi na szynach. Na etapie realizacji okazało się, że zamiast styropianu EPS 200 ułożono styropian podposadzkowy...

W chłodni zaprojektowano posadzkę obciążoną ruchomymi regałami wysokiego składowania ustawionymi na szynach. Na etapie realizacji okazało się, że zamiast styropianu EPS 200 ułożono styropian podposadzkowy typu EPS 150.

dr inż. Arkadiusz Węglarz Perspektywy branży izolacyjnej w kontekście polityki energetycznej Unii Europejskiej

Perspektywy branży izolacyjnej w kontekście polityki energetycznej Unii Europejskiej Perspektywy branży izolacyjnej w kontekście polityki energetycznej Unii Europejskiej

Polska w ramach zobowiązań wynikających z członkowstwa w Unii Europejskiej musi w najbliższym czasie wprowadzić wiele działań mających na celu wzrost efektywności energetycznej w gospodarce. Działania...

Polska w ramach zobowiązań wynikających z członkowstwa w Unii Europejskiej musi w najbliższym czasie wprowadzić wiele działań mających na celu wzrost efektywności energetycznej w gospodarce. Działania te będą dotyczyć sektora wytwarzania, przesyłu oraz końcowego użytkowania energii.

Jarosław Guzal Kalmatron wreszcie w Polsce

Kalmatron wreszcie w Polsce Kalmatron wreszcie w Polsce

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir...

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir Kułakowski - prezes zarządu Kalmatron EU.

dr inż. Magdalena Grudzińska Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Poziom zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania w dużym stopniu zależy od izolacyjności cieplnej obudowy, a więc od wartości wspłczynnika przenikania ciepła U przegród zewnętrznych. Wartość U można...

Poziom zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania w dużym stopniu zależy od izolacyjności cieplnej obudowy, a więc od wartości wspłczynnika przenikania ciepła U przegród zewnętrznych. Wartość U można obniżyć dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych materiałów i metod ociepleń. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie konstrukcje ścian zewnętrznych polecane są do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię.

mgr inż. Józef Papiński, dr inż. Leszek Żabski Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych

Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych

Prognozy demograficzne przewidują, że w 2030 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do ok. 8 mld, zwiększy się więc zapotrzebowanie na energię. Przy malejących naturalnych zasobach nośników energii oznacza...

Prognozy demograficzne przewidują, że w 2030 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do ok. 8 mld, zwiększy się więc zapotrzebowanie na energię. Przy malejących naturalnych zasobach nośników energii oznacza to konieczność ograniczania jej zużycia. Jednym ze sposób na oszczędzanie energii powinno być zwiększanie jakości materiałów izolacyjnych i techniki ich stosowania.

mgr inż. Karol Bednarczyk Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego...

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego systemu ociepleń. Elementy systemu nie mogą być bowiem stosowane wybiórczo. Na co więc zwracać uwagę przy doborze termoizolacji?

dr inż. Jerzy Szyszka Izolacje aerożelowe

Izolacje aerożelowe Izolacje aerożelowe

Rosnące koszty wytwarzania energii konwencjonalnej oraz polityka UE zmierzająca do ograniczania zużycia energii i emisji gazów w krajach członkowskich skłaniają do poszukiwania coraz bardziej efektywnych...

Rosnące koszty wytwarzania energii konwencjonalnej oraz polityka UE zmierzająca do ograniczania zużycia energii i emisji gazów w krajach członkowskich skłaniają do poszukiwania coraz bardziej efektywnych termoizolacji, nawet mimo stosunkowo dużego kosztu ich wytwarzania. Takim materiałem izolacyjnym, który wydaje się spełniać rosnące wymagania, jest aerożel – materiał nanoporowaty, ultralekki i transparentny.

mgr inż. Maciej Rokiel Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy

Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy

Głównym wymaganiem stawianym hydroizolacjom budynków jest ich szczelność. Spełnienie tego wymogu powinno być głównym celem projektanta – od niego zależy wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego...

Głównym wymaganiem stawianym hydroizolacjom budynków jest ich szczelność. Spełnienie tego wymogu powinno być głównym celem projektanta – od niego zależy wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego – oraz wykonawcy, którego zadaniem jest prowadzenie prac zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zdrowym rozsądkiem.

Magdalena Wrona Uszczelnienie, wypełnienie, wygłuszenie – pianki poliuretanowe w budownictwie

Uszczelnienie, wypełnienie, wygłuszenie – pianki poliuretanowe w budownictwie Uszczelnienie, wypełnienie, wygłuszenie – pianki poliuretanowe w budownictwie

Pianka lub piana poliuretanowa ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne oraz łatwość aplikowania jest tworzywem, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy czy też stanowisko...

Pianka lub piana poliuretanowa ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne oraz łatwość aplikowania jest tworzywem, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy czy też stanowisko montażowe. Pianki mają wszechstronne zastosowanie w budownictwie – wykorzystywane są do uszczelniania ościeżnic drzwiowych i okiennych, wypełniania i izolacji elementów instalacji c.o. i wod.-kan., wypełniania i wygłuszania ścian działowych, izolacji termicznej i akustycznej podłóg, poddaszy, dachów....

Jacek Sawicki Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były...

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były klauzulą tajności z racji zastosowań w amerykańskich programach technologii militarnych i kosmicznych. Jedną z pierwszych firm wprowadzających ten materiał do technologii cywilnych był koncern Hunter Panels, który już w 1975 r. produkował z niego płyty izolacyjne.

Jarosław Guzal Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Jarosław Guzal Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jarosław Guzal KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

KFB Polska: Rozwiązujemy problemy KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jarosław Guzal PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Jarosław Guzal MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego...

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jarosław Guzal Fakro: 25 lat i co dalej?

Fakro: 25 lat i co dalej? Fakro: 25 lat i co dalej?

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Jarosław Guzal Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Jarosław Guzal Nowy sternik w Schomburg Polska

Nowy sternik w Schomburg Polska Nowy sternik w Schomburg Polska

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.