Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przykłady zastosowania prętów FRP oraz deskowań traconych

fot. www.sireggeotech.it

fot. www.sireggeotech.it

Pręty kompozytowe stwarzają wiele możliwości zastosowania w konstrukcjach budowlanych wszędzie tam, gdzie tradycyjne zbrojenie stalowe przestaje być efektywne. Wśród nich największą popularnością w realizacjach budowlanych cieszą się pręty kompozytowe oparte na włóknie szklanym. Ciekawą propozycją wykorzystania materiałów FRP jest ich zastosowanie w budownictwie betonowym jako deskowanie tracone. Nie jest to metoda powszechna i znajduje uznanie głównie w Stanach Zjednoczonych.

Pręty FRP

fot1 przyklady pretow frp

FOT. 1. Przykład zastosowania prętów GFRP – blok fundamentowy Centrum Nanotechnologii, Szwajcaria, fot.: [1]

Przykładem takich konstrukcji mogą być obiekty specjalne wymagające obojętności elektromagnetycznej, takie jak centra badań medycznych czy laboratoria badawcze nanotechnologii, w których obecność elementów stalowych wpływa negatywnie na funkcjonalność i czułość wyspecjalizowanych urządzeń.

Podobnie rzecz ma się z konstrukcjami przemysłowymi, takimi jak na przykład stacje transformatorowe, które w trakcie swojego działania mogą powodować indukowanie prądu w zbrojeniu, przyspieszając jego korozję (FOT. 1 i FOT. 2).

fot2 przyklady pretow frp

FOT. 2. Zbrojenie fundamentu transformatora zbrojone prętami GFRP, Niemcy, fot.: [1]

Pręty kompozytowe na bazie włókna szklanego znajdują zastosowanie także w geotechnice, np. w technologii wykonywania tuneli tzw. Soft-Eye [2]. Metoda ta polega na zastosowaniu prętów zbrojenia GFRP w konstrukcjach ścian szczelinowych zamiast tradycyjnej stali zbrojeniowej w miejscach planowanego przebiegu maszynowych tarcz wiertniczych TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

O czym przeczytasz w artykule:

  • Pręty FRP (pręty kompozytowe na bazie włókna szklanego, kompozytu epoksydowo-szklanego, laminatów GFPR i CFPR w osnowie z żywicy epoksydowej),
  • Deskowanie tracone FRP SIP (Stay-in-Place).

Przedmiotem artykułu są zastosowania prętów FRP oraz deskowań traconych. Autorzy omawiają przykłady zastosowań prętów kompozytowych na bazie włókien węglowych do wzmacniania konstrukcji ze szczególnym uwzględnieniem polskich budowli powstałych z zastosowaniem tej technologii. Przedmiotem ich zainteresowania są także różne rozwiązania deskowań traconych FRP.

Examples of the frp bars and permanent formwork applications

The subject of this article is the application of FRP bars and permanent formwork. The authors discuss examples of the use of carbon fibre composite rods for structural reinforcement, with particular emphasis on Polish buildings constructed with the use of this technology. They are also interested in various permanent FRP formwork solutions.

fot3 przyklady pretow frp

FOT. 3. Perforacja ściany maszyną TBM, fot.: [3]

Wykonanie otworu w silnie zbrojonej ścianie żelbetowej to spory problem wykonawczy. Dzięki temu, że ściany zbudowano z prętów o dużo większej łatwości w porównaniu do prętów stalowych, bezproblemowe staje się wykonywanie otworów maszynami TMB [2].

Jako przykład takich realizacji można przytoczyć projekt metra Downtown Line w Singapurze czy stację metra Chennai Metro w Indiach (FOT. 3 i FOT. 4).

Na FOT. 10, FOT. 11, FOT. 12 i FOT. 13 przedstawiono wzmocnienie płyty stropowej parkingu w Stanach Zjednoczonych metodą NSM (ang. Near Surface Mount). Polega ona na wprowadzeniu i wklejaniu prętów CFRP w otulinę elementu konstrukcyjnego z zachowaniem ich odpowiedniego rozstawu. Metoda ta jest bardzo dobrze znana również w Polsce.

fot4 przyklady pretow frp

FOT. 4. Zbrojenie niemetaliczne ściany szczelinowej przy budowie stacji metra w Indiach, fot.: [3]

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zbrojenia pali wielkośrednicowych, które zbrojone są koszami przygotowanymi z prętów GFRP (FOT. 5 i FOT. 6). Inne wybrane realizacje z prętów GFRP przedstawiono na FOT. 7, FOT. 8 i FOT. 9.

Przykład realizacji z wykorzystaniem prętów kompozytowych na bazie włókien węglowych stanowią wzmocnienia istniejących konstrukcji.

fot5 przyklady pretow frp

FOT. 5. Zbrojenie pali wielkośrednicowych z prętów GFRP, fot.: [4]

Jedną z najciekawszych realizacji tego typu w Polsce jest most w Błażowej nad potokiem Ryjak w ciągu drogi 1411R (FOT. 14).

fot6 przyklady pretow frp

FOT. 6. Prefabrykowane zbrojenie podczas transportu, fot.: [4]

Jest to pierwszy w naszym kraju przypadek zastosowania konstrukcji zespolonej z materiałów FRP. Główny układ nośny konstrukcji wykonano z dźwigarów FRP w kształcie U, a na nich ułożono płytę z betonu lekkiego zbrojoną prętami GFRP (FOT. 15, RYS. 1).

fot7 przyklady pretow frp

FOT. 7. Przykład realizacji wzmocnień prętami kompozytowymi GFRP w prefabrykowanych elementach ochrony nabrzeża – Blackpool, Wielka Brytania, fot.: [1]

Wybrano pręty kompozytowe na bazie kompozytu epoksydowo-szklanego (zawartość wagowa włókna szklanego 75–80%) wytwarzane metodą pultruzji. Pręty wyposażono w spiralne użebrowanie. Średnia wytrzymałość prętów została określona na poziomie 1150 MPa, a średni moduł odkształcalności przy rozciąganiu na poziomie 50 GPa. Twórcy mostu ocenili doświadczenia z wykonania pierwszej płyty pomostowej typu LWC/GFRP jako pozytywne.

rys1 przyklady pretow frp

RYS. 1. Przekrój poprzeczny przęsła mostu w Błażowej. Oznaczenia: 1 – kompozytowe pręty zamykające, 2 – zbrojenie GFRP górą i dołem: poprzeczne∅12 co 120 mm, podłużne ∅12 co 150 mm, 3 – kompozytowe pręty dystansowe, 4 – kompozytowe deskowanie tracone, 5 – dźwigar FRP, rys.: [7]

Technologia robót zasadniczo nie odbiega od wykonania płyt konwencjonalnych z betonu zwykłego. Jedną ze zidentyfikowanych różnic była wiotkość siatki zbrojeniowej, która znacznie uginała się pod ciężarem pracowników (po odciążeniu siatka zbrojeniowa powracała do pierwotnego położenia). Aby zapewnić stałą odległość pomiędzy zbrojeniem dolnym a zbrojeniem górnym, zastosowano dodatkowe elementy dystansowe z rur PCV.

Inną różnicą w wykonywaniu płyty pomostu LWC/GFRP w porównaniu z technologią konwencjonalną był sposób łączenia prętów, który realizowano przy użyciu specjalnych opasek zaciskowych [8]. Novum w skali polskiej było wykorzystanie dźwigarów w całości wykonanych z kompozytów FRP (FOT. 16).

Pierwsze polskie rozwiązanie bazuje na czterech kompozytowych dźwigarach skrzynkowych w rozstawie 2,5 m, stężonych na końcach poprzecznicami podporowymi wykonanymi z betonu zbrojonego prętami FRP. Konstrukcja jest dodatkowo stężona w środku poprzecznicą przęsłową wykonaną z kompozytu FRP.

Pasy górne i dolne dźwigarów są wykonane z naprzemiennie ułożonych laminatów GFPR i CFPR w osnowie z żywicy epoksydowej. Środniki wykonano z laminatów GFRP.

Deskowanie tracone

Deskowanie FRP SIP (Stay-in-Place) ma wiele zalet. Podstawowa z nich to wykorzystanie podwyższonej nośności deskowania podczas betonowania, co pozwala na mniej gęste ostemplowanie lub całkiem je eliminuje (FOT. 17).

fot8 przyklady pretow frp

FOT. 8–9. Zbrojenie ścian tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku, fot.: [1]

fot10 przyklady pretow frp

FOT. 10–11. Wzmocnienia płyty stropowej metodą NSM prętami CFRP, fot.: [5]

Kolejna niebagatelna zaleta to wykorzystanie nośności profili FRP przy przenoszeniu obciążeń eksploatacyjnych gotowej konstrukcji. Umożliwia to znaczącą redukcję konwencjonalnego zbrojenia dolnego, a także wysokości płyty betonowej. Warstwa FRP w dolnej części konstrukcji zabezpiecza ją także przed korozyjnymi wpływami środowiskowymi.

fot12 13 przyklady pretow frp

FOT. 12–13 Pręty CFRP jako sprężenie zewnętrzne, fot.: [5]

fot14 przyklady pretow frp 1

FOT. 14. (po lewej) Most w Błażowej wykonany z materiałów FRP, fot.: [6]


FOT. 15. (po prawej) Betonowanie płyty mostu zbrojonej prętami GFRP, fot.: [8]

fot16 przyklady pretow frp

FOT. 16. Badania laboratoryjne naturalnej skali prototypów dźwigarów kompozytowych mostu w Błażejowej, fot.: [6]

Ostatnią, niebagatelną przyczyną wykorzystania tego rozwiązania jest znaczące skrócenie czasu realizacji konstrukcji i zmniejszenie zaangażowania personelu. Amerykańskie statystyki mówią o redukcji osobogodzin do 25% czasu niezbędnego do realizacji konstrukcji w sposób tradycyjny [9].
Cieniem na to rozwiązanie rzuca się wysoka cena samego materiału FRP, który podraża koszty materiałowe o 60%. Rozwiązanie to staje się jednak coraz popularniejsze, gdyż pełna analiza kosztów pokazuje finalnie ok. 20% oszczędności wobec metod tradycyjnych.

fot17 przyklady pretow frp

FOT. 17. Montaż deskowania traconego FRP, fot.: [9]

Deskowania tracone FRP nie są jeszcze stypizowane, wciąż trwają nad nimi badania oraz prace nad stworzeniem spójnych metod obliczeniowych. Spotyka się więc wiele różnych rozwiązań, często wymuszonych specyfiką konkretnych obiektów, dla których tworzone są nowe typy deskowania. Najczęściej stosowane typy zostały przedstawione na FOT. 18, FOT. 19 i FOT. 20 oraz RYS. 2, RYS. 3, RYS. 4, RYS. 5, RYS. 6 i RYS. 7.

Podstawowym problemem konstrukcyjnym jest zapewnienie odpowiedniej współpracy pomiędzy produktami FRP a betonem. Producenci rozwiązują go w sposób analogiczny do rozwiązań znanych z płyt zespolonych ze stalowym deskowaniem traconym, a więc przez odpowiednią geometrię, a także przez zwiększenie szorstkości powierzchni profili FRP.

fot18 przyklady pretow frp

FOT. 18. (po lewej) Przykład deskowania traconego FRP – płyta z podwójnym teowym żebrem, fot.: [9]


FOT. 19. (po prawej) Rury kwadratowe zintegrowane z płytą, fot.: [9]

Podsumowanie

fot20 przyklady pretow frp

FOT. 20. Złożony układ płyty z żebrami dwuteowymi i zintegrowaną siatką FRP łączącą środniki żeber, fot.: [9]

Materiały kompozytowe FRP od dziesięcioleci są codziennością w wymagających pod względem wielkości i charakteru obciążeń, a także odpowiedzialności konstrukcji, przemyśle stoczniowym, samochodowym czy lotniczym i wojskowym, wciąż jednak nie potrafią znaleźć swojego miejsca w budownictwie. W niektórych krajach, w tym w Polsce, materiały te wciąż wzbudzają nieufność projektantów konstrukcji, a także inwestorów i wykonawców.

Warto jednak przywołać kilka faktów historycznych – w 1889 r. wybudowana właśnie wieża Eiffla, która demonstrowała możliwości stali jako materiału konstrukcyjnego, wzbudzała niemal powszechną niechęć. Jednak po kilkudziesięciu latach stal zyskała pełne uznanie, a dziś materiał ten używany jest nie tylko, jak w pionierskich rozwiązaniach, do budowy mostów kolejowych, lecz we wszystkich typach konstrukcji.

rys2 7 przyklady pretow frp

RYS. 2–7. Typy deskowań traconych FRP: płyta z podwójnym teowym żebrem (2); rury kwadratowe zintegrowane z płytą (3); złożony układ płyty z żebrami dwuteowymi i zintegrowaną siatką FRP łączącą środniki żeber (4); płyta żebrowana (5); system „Dual cavity” (6); płyta profilowana (7); rys.: [9}

Minęło 20 lat i podobna sytuacja zdarzyła się z kolejnym materiałem konstrukcyjnym – żelbetem. Jakże wymowna jest historia wrocławskiej Hali Stulecia, kiedy Max Berg zderzył się z obawami robotników, którzy nie chcieli się podjąć rozdeskowania konstrukcji w obawie, że zakończy się to katastrofą. Przypadkowy przechodzień opłacony z kieszeni projektanta odkręcił pierwsze śruby, otwierając tym samym nieograniczone możliwości dla betonu.

Zarówno stal, jak i beton, z perspektywy historii budownictwa, wciąż są materiałami nowymi, przyjęły się jednak powszechnie i nikt dziś nie kwestionuje ich przydatności, możliwości oraz trwałości.

Wobec rozwoju inżynierii materiałowej nieuniknione wydaje się wprowadzenie do palety konstruktora nowych materiałów. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest bez wątpienia kompozyt zbrojony włóknami wysokiej wytrzymałości.

W przypadku wzmocnień FRP, które pojawiły się w Polsce pod koniec lat 90. XX w., można mówić o pełnym sukcesie tego materiału – mimo wielu dawnych zarzutów o brak trwałości i niepewnej reologii setki realizacji przekonały niemal wszystkich projektantów. Dziś większość wzmocnień w Polsce realizowanych jest z wykorzystaniem FRP.

Również pręty zbrojenia niemetalicznego powoli zaczynają zdobywać rynek, szczególnie tam, gdzie konstrukcje narażone są na trudne warunki środowiskowe – w przemyśle i ostatnio w mostownictwie.

Następnym krokiem będą konstrukcje w całości wykonane z materiałów kompozytowych. W niektórych krajach, np. Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Holandii, materiały te zajęły widoczny sektor przemysłu budowlanego.

Pręty z materiałów kompozytowych FRP, z uwagi na swoje specyficzne cechy, stwarzają wiele możliwości w rozwiązywaniu problemów inżynierskich. Jednak mimo szerokiej gamy producentów oraz asortymentu w zakresie zbrojeniowych prętów niemetalicznych, ich stosowalność w powszechnym użytku (z wyjątkiem grupy prętów GFRP) wydaje się dość ograniczona. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje się w braku konkretnych wytycznych do projektowania, jak również do określania parametrów mechanicznych [10]. Z tego powodu podejmowane są prace badawcze służące usystematyzowaniu wiedzy i procedur projektowych oraz wdrażaniu prętów niemetalicznych do powszechnego użytku [11–13].

Polska nie doczekała się jeszcze własnych regulacji normatywnych nawet w obszarze powszechnie stosowanych dziś wzmocnień FRP, mimo powstania zrębów takich opracowań [14–15]. Wydaje się jednak, że niebawem może nastąpić przełom, jako że pod koniec 2017 r. Polski Komitet Normalizacyjny otrzymał wniosek o powołanie Komitetu Technicznego ds. projektowania konstrukcji budowlanych z kompozytów polimerowych.

Autorzy niniejszego opracowania żywią gorącą nadzieję, że prace tego komitetu przyniosą długo oczekiwany dokument regulujący zastosowanie wszelkich form i produktów FRP, obejmujący zarówno wzmocnienia FRP, jak i pręty, siatki oraz kształtki FRP i w końcu całe konstrukcje wykonywane z kompozytów FRP i że będą one używane na wszystkich ważnych etapach powstawania budowli – od projektowania do utrzymania, kontroli jakości i monitoringu.

Literatura

 1. www.schock.pl – strona internetowa firmy SCHOCK.
 2. A. Ajdukiewicz, A. Kliszczewicz, B. Kotala, M. Węglorz, „Tests on Thin-Walled Concrete Members Reinforced with Non-metallic Fabrics”, Proceedings of the 11th Annual International FIB Symposium: CONCRETE: 21st Century Superhero – Building a Sustainable Future, 2009, London, Volume of Abstracts and CD. Session C3 – Materials, s. 8.
 3. www.dextragroup.com/– strona internetowa firmy DEXTRA.
 4. www.sireggeotech.it – strona internetowa firmy Sireg.
 5. Materiały reklamowe firmy Aslan. Carbon Fiber Reinforced Polymer (CFRP) Bar – Aslan ™ 200 series, November 2011.
 6. T. Siwowski, D. Kaleta, M. Kulpa, „Projekt pierwszego polskiego mostu drogowego z kompozytów FRP”, „Inżynieria i Budownictwo” 71(9)/2015, s. 465–470.
 7. A. Wiater, T. Siwowski, „Płyty pomostowe z betonu lekkiego zbrojone prętami kompozytowymi FRP”, „Drogi i Mosty” 16/2017, s. 285–299.
 8. T. Siwowski, M. Rajchel, „A Polish approach to FRP bridges”, „SSP – Journal of Civil Engineering” Vol. 12, Issue 2, 2017, s. 47–54.
 9. M. Nelson i in., „FRP Stay-in-Place structural forms for bridge decks: a stay-of-art. review”, „ACI Structural Journal”, September 2015, s. 37.
10. R. Grygo, M. Kosior-Kazberuk, „Zbrojenie konstrukcji betonowych niemetalicznymi prętami kompozytowymi FRP”, „Budownictwo i Inżynieria Środowiska” 8/2017, s. 23–30.
11. A. Rolland i in., „Mechanical behaviour of aramid fiber reinforced polymer (AFRP) rebar/concrete interfaces”, „TRA” 2014, Apr 2014, Paris, France.
12. L. Taerwe (ed.) i in., „Non-metallic (FRP) reinforcement for concrete structures”, Proceedings of the Second International RILEM Symposium (FRPRCS-2), E&FN Spon, England, London 1995.
13. M. Włodarczyk, H. Markowski, „Analiza pracy zginania belki ze zbrojeniem niemetalicznym”, „Technika Transportu Szynowego”, 23(12)/2016, s. 277–282.
14. M. Górski, R. Krzywoń, „Obliczanie wzmocnień z wykorzystaniem taśm i mat zbrojonych włóknami wysokiej wytrzymałości”, Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych. Konstrukcje żelbetowe. XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, Szczyrk, 26–29 marca 2014 roku. T. 1, Wykłady. Gliwice: Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Oddział w Gliwicach, 2014, s. 285–344.
15. T. Siwowski, „Wzmacnianie mostów żelbetowych matami z włókien węglowych”. IV Krajowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Problemy Projektowania, Budowy i Utrzymania Mostów Małych”, Wrocław, 2–3 grudnia 1999, s. 276–283.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Sika Poland Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym? Jakie posadzki sprawdzają się w przemyśle spożywczym?

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...

W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Gizo Rental Sp. z o.o. sp.k. Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo! Minidźwig budowlany – postaw na wynajem w Gizo!

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...

Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?

KOWALCZYK Sklep Internetowy Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty

Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty Budowa domu z betonu komórkowego – plusy, minusy i koszty

Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki,...

Wybór materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdej inwestycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się beton komórkowy, znany również jako gazobeton. Ten lekki, ale wytrzymały materiał oferuje szereg zalet, które przyciągają uwagę inwestorów poszukujących szybkich i ekonomicznych rozwiązań. W tym artykule omówimy szczegółowo zalety i wady betonu komórkowego, a także oszacujemy koszty związane z jego wykorzystaniem w budowie domu.

Paroc. Polska Sp. z o.o. Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego Izolacja budynku – sprawdzony sposób na osiągnięcie komfortu cieplnego

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym...

Nadmierne upały potrafią uprzykrzyć życie. Szukając sposobów na przetrwanie gorących dni, wiele osób sięga po klimatyzację, która – choć jest skuteczna – wiąże się z dużym zużyciem energii, a co za tym idzie – wysokimi kosztami eksploatacji. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie, które nie tylko pomaga utrzymać przyjemny chłód latem, ale również przynosi wymierne korzyści zimą. Mowa o izolacji budynków wełną kamienną – materiałem, który zaskakuje swoją wszechstronnością i efektywnością. W poniższym...

Alve Drabiny Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie Praktyczne zastosowania drabiny aluminiowej w domu i ogrodzie

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość,...

W każdym domu i ogrodzie drabina to absolutnie podstawowe narzędzie, przydające się do niezliczonej ilości zadań. Na uwagę zasługują tu zwłaszcza drabiny aluminiowe ze względu na swoje zalety – lekkość, uniwersalność, wytrzymałość i mobilność. Poznajmy praktyczne zastosowania tego rodzaju drabiny w domu i ogrodzie!

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie? Styropian vs. inne materiały izolacyjne – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji...

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, który może być wykorzystany do skutecznego ocieplenia wszystkich przegród budynku i to niezależnie od jego przeznaczenia. Można go stosować do izolacji ścian zewnętrznych, podłóg, fundamentów, dachów skośnych czy płaskich, a także parkingów.

Bricomarché Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna – zadania i właściwości Wełna izolacyjna – zadania i właściwości

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania...

Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania oraz właściwości, które decydują o popularności tego materiału.

Wienerberger Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego Pustak ceramiczny – analiza materiału budowlanego

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając...

Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając jego zalety. Dowiedz się, dlaczego pustaki ceramiczne są popularnym wyborem inwestorów i jak mogą wpłynąć na jakość i wydajność Twojej budowy.

BAŁTYKGAZ Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki Jak obniżyć cenę gazu propan? Unikalne sposoby i triki

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą...

Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą oraz jak świadomie wykorzystywać trendy rynkowe, aby maksymalizować korzyści finansowe przy zakupie gazu?

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

dr inż. Marcin Górski, dr inż. Bernard Kotala, mgr inż. Rafał Białozor Zbrojenia niemetaliczne – zbrojenia tekstylne i pręty kompozytowe

Zbrojenia niemetaliczne – zbrojenia tekstylne i pręty kompozytowe Zbrojenia niemetaliczne – zbrojenia tekstylne i pręty kompozytowe

Zbrojenie niemetaliczne jest odporne na korozję, nie ulega degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych. Wykazuje także odporność na chlorki, kwasy, agresję chemiczną środowiska.

Zbrojenie niemetaliczne jest odporne na korozję, nie ulega degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych. Wykazuje także odporność na chlorki, kwasy, agresję chemiczną środowiska.

BASCOGLASS Sp. z o. o. Kompozytowe pręty zbrojeniowe – wytrzymałość, trwałość, lekkość

Kompozytowe pręty zbrojeniowe – wytrzymałość, trwałość, lekkość Kompozytowe pręty zbrojeniowe – wytrzymałość, trwałość, lekkość

Pręt kompozytowy KOMPRET to polski produkt o wielu zastosowaniach i zaletach. Charakteryzują go m.in. wysoka wytrzymałość na rozciąganie i trwałość, odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych,...

Pręt kompozytowy KOMPRET to polski produkt o wielu zastosowaniach i zaletach. Charakteryzują go m.in. wysoka wytrzymałość na rozciąganie i trwałość, odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych, a także sprężystość i bardzo niska waga.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Materiały prasowe Tapeta, która tłumi dźwięk

Tapeta, która tłumi dźwięk Tapeta, która tłumi dźwięk

SYSTEXX Active AcousTherm to nowy rodzaj estetycznego pokrycia ścian firmy Vitrulan, które poprawia akustykę wnętrz.

SYSTEXX Active AcousTherm to nowy rodzaj estetycznego pokrycia ścian firmy Vitrulan, które poprawia akustykę wnętrz.

dr inż. arch. Janusz Barnaś Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie

Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie

Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.

Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.

Jacek Sawicki Taśmy elastyczne wklejane do przeciwwodnych uszczelnień dylatacji

Taśmy elastyczne wklejane do przeciwwodnych uszczelnień dylatacji Taśmy elastyczne wklejane do przeciwwodnych uszczelnień dylatacji

Sposoby wykonywania przeciwwodnych uszczelnień przerw roboczych, szczelin dylatacyjnych (dylatacji) i pęknięć w konstrukcjach monolitycznych wykonanych z żelbetu, betonu, materiałów ceramicznych, stali...

Sposoby wykonywania przeciwwodnych uszczelnień przerw roboczych, szczelin dylatacyjnych (dylatacji) i pęknięć w konstrukcjach monolitycznych wykonanych z żelbetu, betonu, materiałów ceramicznych, stali itp. z użyciem taśm elastycznych wklejanych są powszechne w budownictwie ogólnym i hydrotechnicznym. Skutecznie spełniają one swoje zadania pod warunkiem przestrzegania zaleceń systemodawców.

Jacek Sawicki Izolacje konstrukcji obiektów mostowych

Izolacje konstrukcji obiektów mostowych Izolacje konstrukcji obiektów mostowych

Obowiązek zabezpieczania/izolowania elementów konstrukcji obiektów mostowych przed działaniem czynników niszczących wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30...

Obowiązek zabezpieczania/izolowania elementów konstrukcji obiektów mostowych przed działaniem czynników niszczących wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie [1].

dr inż. Jadwiga Turkiewicz, dr inż. Jan Sikora Ocena właściwości dźwiękochłonnych wykładzin porowatych stosowanych w ekranach akustycznych

Ocena właściwości dźwiękochłonnych wykładzin porowatych stosowanych w ekranach akustycznych Ocena właściwości dźwiękochłonnych wykładzin porowatych stosowanych w ekranach akustycznych

Obowiązująca norma PN-EN 1793-1:2001 dotycząca drogowych urządzeń przeciwhałasowych zaleca, aby ekrany akustyczne budowane wzdłuż tras komunikacyjnych miały panele charakteryzujące się dobrymi właściwościami...

Obowiązująca norma PN-EN 1793-1:2001 dotycząca drogowych urządzeń przeciwhałasowych zaleca, aby ekrany akustyczne budowane wzdłuż tras komunikacyjnych miały panele charakteryzujące się dobrymi właściwościami dźwiękochłonnymi. Właściwości te mają być określone przez podanie wartości jednoliczbowego wskaźnika oceny pochłaniania dźwięku DLα i klasy właściwości pochłaniających A.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.