Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Taśmy elastyczne wklejane do przeciwwodnych uszczelnień dylatacji

Jacek Sawicki | 2009-01-28
Grace

Grace

Sposoby wykonywania przeciwwodnych uszczelnień przerw roboczych, szczelin dylatacyjnych (dylatacji) i pęknięć w konstrukcjach monolitycznych wykonanych z żelbetu, betonu, materiałów ceramicznych, stali itp. z użyciem taśm elastycznych wklejanych są powszechne w budownictwie ogólnym i hydrotechnicznym. Skutecznie spełniają one swoje zadania pod warunkiem przestrzegania zaleceń systemodawców.

Zobacz także

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

Taśmy stosowane do prac uszczelniających muszą mieć wymaganą w warunkach klimatycznych i eksploatacyjnych wodoszczelność oraz właściwości techniczne gwarantujące ich ciągłą i efektywną pracę. Powinny więc charakteryzować się następującymi właściwościami:

  • elastycznością, która zapewnia przejmowanie ruchów występujących w szczelinach ruchomych (odpowiednią wytrzymałość mechaniczną na rozciąganie, zerwanie i rozdzieranie),
  • odpornością chemiczno-biologiczną na procesy starzenia i degradację w warunkach eksploatacyjnych (np. na działanie promieni UV, różnych czynników atmosferycznych, hydrolizę, oddziaływanie bitumów, wpływ drobnoustrojów, zanieczyszczoną wodę i czynniki agresywne obecne w warunkach budowy, takie jak oleje i bitumy), a także na łączne oddziaływanie wymienionych czynników.

Spełnienie takich wymogów jest możliwe dzięki zastosowaniu tworzyw w procesie produkcji – elastomerów termoplastycznych, np. tereftalatu TPE (odmiana polietylenu), modyfikowanych bitumów itp. Taśmy wyprodukowane z użyciem tworzyw mogą mieć postać:

  • taśm samoprzylepnych (fabrycznie powlekanych środkami klejącymi) – z uwagi na ich specyfikę mają one jednak ograniczone zastosowanie i ich przeznaczeniem jest głównie ochrona przeciwwilgociowa,
  • taśm wklejanych – mocuje się je na zabezpieczanych powierzchniach uszczelnianych stref z użyciem specjalnie dobieranych klejów tworzących odpowiednio wytrzymałą spoinę na styku taśmy z podłożem, która zapewnia połączeniu hydroszczelność.

W tym segmencie mieszczą się również taśmy samoprzylepne wklejane zawierające warstwę kleju pokrytego przekładką – folią ochronną/papierem ochronnym (składnik A), z których przy montażu sukcesywnie jest usuwana przekładka, by odsłoniętą stronę z klejem przykładać na podłoże powlekane warstwą kleju (składnik B). W dalszej fazie prac obie warstwy kleju starannie są dociskane i na skutek reakcji chemicznych zachodzących między składnikami warstw dochodzi do tworzenia się wodoodpornej (odpornej także na ciśnienie wody) spoiny roboczej.

Takie kleje zawierają przeważnie żywice epoksydowe, ewentualnie bitumy. Sposób klejenia do podłoża przeprowadza się według ustalonych procedur zgodnych z zaleceniami systemodawców. W zależności od przyjętego rozwiązania taśmy mogą być klejone z podłożem jedno- i dwustronnie (np. przy łączeniach obiektów istniejących z nowo budowanymi).

Skuteczność łączenia zależy od zachowania zgodności systemu, tzn. od tego, czy elementy klejone i kleje są kompatybilne i w takim układzie dopuszczone do stosowania na podstawie odpowiednich aprobat technicznych w zakresach wskazanych w zapisach. Z uwagi na rozmaite uwarunkowania budów wykonawcy mają do dyspozycji zróżnicowany asortyment takich taśm i systemów uszczelniających opartych na wymienionych zasadach działania, a dobór może być dokonywany również pod względem ich długości i szerokości.

Obok taśm o wyglądzie standardowych pasów występują tu także membrany, taśmy profilowane (w tym także służące do obustronnego zabetonowywania w nowo wykonywanych konstrukcjach), a nawet manszety (opaski uszczelniające przejścia rurowe). W dalszej części artykułu takie elementy określane są terminem „taśmy” i odnoszą się do taśm wklejanych.

Technologie z użyciem omawianych taśm zamykają całokształt zabiegów hydroizolacyjnych konstrukcji budowli. Jest to sposób na szybkie, skuteczne i trwałe uszczelnienia słabych technologicznie miejsc występujących zwłaszcza w podłożach wykonanych z betonów wodoszczelnych i odpornych na ciśnienie wody (obecnych w tzw. technologiach „białej wanny”).

Z takich betonów zwykle wylewane są płyty denne, ściany stropowe, a niekiedy płyty stropowe, które mogą być posadowione poniżej poziomu lustra wód gruntowych. Wylane elementy spełniają wówczas w konstrukcji rolę nośną i hydrouszczelniającą. Taśmy umiejscowione na dylatacjach przegród zapobiegają przenikaniu wody do środka obiektu w częściach obiektów posadowionych poniżej wód gruntowych (w szczególności dotyczy to stref piwnic, garaży i parkingów podziemnych, tuneli itp.), a w dylatacjach obiektów hydrotechnicznych przeciwdziałają możliwym wyciekom na zewnątrz (np. ze zbiorników retencyjnych i ppoż., oczyszczalni ścieków, niecek basenów kąpielowych itp.).

Z taśm korzysta się na wypadek stanów awaryjnych w tych strefach konstrukcji, gdzie dochodzi lub może dochodzić do przesączeń i podcieków wody, a także przy naprawach zaistniałych pęknięć, przy niektórych robotach uszczelniających w pomieszczeniach mokrych na stykach przegród poziomych i pionowych, przy przebudowach, adaptacji itp.

Za pomocą taśm skutecznie można likwidować podcieki występujące zarówno przy wodzie bezciśnieniowej, jak i mającej określone ciśnienie hydrostatyczne. Do typowych obszarów ich zastosowań należą szczeliny dylatacyjne oraz wszelkie złącza konstrukcyjne i montażowe w przegrodach zewnętrznych, strefy fundamentów, posadzek na  gruncie, ścian piwnic i podpiwniczeń pozostających w stałym kontakcie z ziemią, płyt tarasów, loggi i balkonów, stropodachów (szczególnie krawędzie i załamania połaci oraz miejsca styku pokrycia z elementami wystającymi ponad dach, np. ze ściankami „jaskółek” lub kominami), obiektach mostowych i tunelowych, budowlach hydrotechnicznych.

Uszczelnienia takie pomocne są niekiedy przy robotach wykończeniowych prowadzonych wewnątrz budynków (np. uszczelnieniach przy posadzkach w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki, toalety, pralnie, w strefach mokrych, uszczelnieniach niecek basenowych, natrysków), robotach związanych z przeróbkami, gdzie nie opłaca się stosować innych rozwiązań.

W zależności od umiejscowienia, zgodnie z zaleceniami systemodawców, dobiera się odpowiednie grubości taśm i szerokości zakładek klejenia, z zachowaniem po obu stronach wymaganych szerokości roboczych zakładek tworzących klejone spoiny. W strefie centralnej konieczne jest pozostawienie niezaklejonego naddatku, który w eksploatacji będzie kompensował zakresy pracy dylatacji ruchowych (zmiany szerokości szczelin). Miejsca zamocowania wymagają ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi zgodnie z zaleceniami montażowymi.

Stosowanie taśm wklejanych

O skuteczności taśm w strefach dylatacyjnych decyduje wiele czynników, jednak najważniejsze – pod warunkiem zastosowania materiałów o wymaganej jakości – to poprawność i staranność wykonania wszystkich faz montażu izolacji, którymi są:

  • trafne rozpoznanie stanu technicznego podłoża i jego przygotowanie do fazy klejenia,
  • klejenie wykonane zgodnie ze wskazaniami systemodawcy wraz z właściwie wykonanymi operacjami łączenia taśm (spawania zakładkowego),
  • poprawność zabezpieczenia uszczelnionych stref przed uszkodzeniami w trakcie eksploatacji.

Określenie stanu podłoża i jego przygotowanie

Jakość podłoża decyduje o stanie technicznym uszczelnianej spoiny, a tym samym – o jej wodoszczelności. Przecieki wody mogą być następstwem braku właściwości hydroizolacyjnych struktury podłoża, słabej jakości jego powierzchni, nierówności płaszczyzny oraz niekorzystnych warunków cieplno-wilgotnościowych w podłożu i otoczeniu w fazie montażu.

Brak właściwości hydroizolacyjnych struktury podłoża

Jeśli stan podłoża nie został właściwie rozpoznany i zastosowane uszczelnienie nie jest wodoszczelne, pomocne może być dodatkowe uszczelnienie. Można do tych celów zastosować np. elastyczne, cienkowarstwowe mineralne (polimerowo-cementowe) zaprawy uszczelniające (znane też pod nazwą mikrozapraw lub szlamów), które dzięki  odpowiednio dobieranym składnikom podnoszą skuteczność działań uszczelniających nawet przy niewielkich grubościach warstw, a przy okazji mostkują obecne w podłożu mikropęknięcia i rysy.

Znane są też rozwiązania wykorzystujące zaprawy żywiczne itp. Zaprawy zawierające polimerocementy charakteryzują się łatwością rozprowadzenia na podłożu, dobrą przyczepnością i skuteczną penetracją drobin w jego struktury oraz odpornością na ryzyko powstawania spękań (eliminują niekorzystne zjawisko skurczu typowego dla zwykłych zapraw). Ich dodatkowym atutem może być też możliwość nanoszenia na wilgotne podłoża, co nie zawsze jest skuteczne przy zastosowaniu alternatywnych sposobów (np. przeciwwodnych izolacji bitumicznych).

Słaba jakość powierzchni podłoża

Utrata wodoodporności podłoża w strefie naklejanych taśm objawia się wyciekami o różnym natężeniu, które mogą dać o sobie znać natychmiast albo w bliżej nieokreślonych odstępach czasu. Z tych powodów powierzchnia podłoża w takich strefach nie powinna zawierać substancji zmniejszających jej przyczepność do technologicznych spoin z taśmą (np. luźnych cząstek betonu, drobin kurzu i brudu, zaoliwień, zatłuszczeń itp.).

Poprawa przyczepności podłoża w strefie klejenia musi być zgodna z zaleceniami systemodawców. Zazwyczaj należy starannie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć negatywnie na trwałość i wodoszczelność spoiny. Niekiedy podłoże wymaga gruntowania (impregnacji i wzmacniania).

Nierówności płaszczyzny

Podłoże powinno być wyrównane w stopniu zapewniającym naklejanej taśmie możliwie naturalne przyleganie do podłoża bez konieczności stosowania dodatkowych docisków. W razie potrzeby korzysta się z metod reprofilacyjnych mechanicznych (np. szlifuje powierzchnię) i/lub naprawczych zapraw wyrównawczych.

Niekorzystne warunki cieplno-wilgotnościowe w podłożu i otoczeniu w fazie montażu

Warunki cieplno-wilgotnościowe towarzyszące pracom montażowym, czyli wartości temperatur podłoża, otoczenia i użytych środków klejących oraz stopień wilgotności podłoża i powietrza, determinują jakość spoiny, w szczególności jej wiązanie z klejonymi warstwami oraz czas niezbędny do uzyskania pełnej wytrzymałości hydroizolacyjnej spoiny. W celu optymalizacji prac uszczelniających należy przestrzegać zaleceń systemodawców. W szczególności w pracach montażowych muszą być zachowane minimalne wartości wymagań hydrotermicznych dla podłoża, otoczenia i klejów zawarte w kartach technicznych produktów. Sposób przygotowania podłoża zależy od rodzaju zastosowanej technologii systemu wklejanych taśm.

Faza wklejania taśmy w podłoże

Do wklejania taśmy uszczelniającej w podłoże – w zależności od jej rodzaju i przyjętego rozwiązania – stosowane są elastyczne szlamy uszczelniające, 1- i 2-komponentowe masy bitumiczne (KBM), kleje żywiczne, poliuretanowe, bezrozpuszczalnikowe kleje reaktywne itp., ewentualnie wspomniane wcześniej środki klejące użyte w systemach taśm samoprzylepnych wklejanych. W założeniu należy przyjąć, że przy doborze rodzaju taśmy uwzględniono przyszłe warunki jej pracy i działające na nią obciążenia (stopnie swobody i przemieszczania się dylatacji, występowanie czynników agresywnych itp.).

O powodzeniu przedsięwzięcia – obok spełnienia przez podłoże wymagań technologicznych oraz uwzględnienia uwarunkowań cieplno-wilgotnościowych – decydują dwie czynności: poprawność powlekania powierzchni roboczej podłoża warstwą kleju oraz przestrzeganie staranności prac w fazie wklejania taśm uszczelniających w podłoże.

Przy stale napływającej wilgoci (np. przy zaklejaniu rys i dylatacji prowadzących wodę) konieczne mogą być wcześniejsze zabiegi związane z okresowym zatrzymaniem dopływu wody, aż do momentu kiedy mocująca warstwa kleju osiągnie wystarczającą wytrzymałość. Sposoby przeprowadzenia tych operacji opisywane są w kartach technicznych produktów.

Wspólny dla każdej technologii pozostaje wymóg zapewnienia odpowiedniej jakości środka klejącego zastosowanego do montażu oraz właściwy sposób jego przygotowania do użycia. W tej fazie powinno się np. utrzymać zalecane tempo rozprowadzania kleju, zapewnić optymalną grubość jego warstwy i jednorodność klejonej powłoki na całym obszarze (unikać np. pojawiania się pęcherzy powietrza, grud, odspoin itp.).

Wzdłuż szczeliny nanosi się pierwszą warstwę klejącej masy hydroizolacyjnej, w którą wtapia się taśmę uszczelniającą. Po stwardnieniu nakłada się drugą warstwę izolacji, ale bez smarowania pasa taśmy bezpośrednio nad szczeliną. Taśmy łączy się na zakład przez sklejenie materiałem systemowym lub przez zgrzewanie. Taśmę można też wklejać w szlam uszczelniający lub klej reaktywny nałożony pasami po obu stronach dylatacji na szerokość jej zakładu.

Grubość spodniej warstwy kleju jest wystarczająca, jeśli przy dociskaniu elementu uszczelniającego na jego krawędzi występuje lekkie wypchnięcie kleju. Po stwardnieniu i związaniu materiału nanosi się na powierzchnię taśmy wierzchnią warstwę kleju, która służy jako ochrona taśmy uszczelniającej przed uszkodzeniem, a także zabezpiecza ją przed odspojeniem od warstwy spodniej. Pas taśmy znajdujący się bezpośrednio nad szczeliną dylatacyjną (kompensujący jej ruchy) nie powinien być pokryty warstwą kleju, o co można zadbać poprzez naklejenie na tę strefę taśmy malarskiej, którą po naniesieniu warstwy klejowej usuwa się możliwie szybko przed zaschnięciem kleju. Taśmy stosowane przy uszczelnianiu rys i pęknięć pokrywa się warstwą wierzchnią kleju na całej szerokości.

Łączenie taśm

Materiał używany do wytwarzania taśm wklejanych (polietylen i jego modyfikacje) odznacza się wysoką zdolnością do spawania w warunkach budowy. Jest to cenna właściwość, bo dzięki niej z łatwością można łączyć poszczególne elementy systemu uszczelniającego i uzyskiwać dla niego spójne układy zamknięte. Można je dowolnie sztukować zazwyczaj za pomocą metody klejenia: spawania na zakładkę, spawania czołowego oraz – w zależności od potrzeby – za pomocą obu tych metod.

Przy spawaniu taśm na zakładkę ich sąsiadujące końce nachodzą na siebie, tworząc technologiczny zakład o ustalonej szerokości. W celu ułatwienia tej operacji narożniki zakładanej taśmy spawanej można zaokrąglać. Aby uniknąć wzajemnych przesunięć taśm w zakładce, najpierw jej oba elementy spawa się punktowo, po czym wierzchnią membranę nachodzącej taśmy spawa się pasmowo (zwykle o szerokości ok. 1 cm) – miejsca zgrzewu podgrzewane są gorącym powietrzem i dociskane do powierzchni kauczukową rolką dociskową.

Operację zamyka pełnopłaszczyznowe spawanie pozostałej część zakładu, gdzie dyszę dmuchawy gorącego powietrza prowadzi się przed czołem spawu na minimalną odległość, przy której zachowana jest widoczność jego krawędzi w chwili dociskania taśmy rolką dociskową (2–3 mm). Aby nadtapianie powierzchni było efektywne, należy stosować optymalne wartości temperatury spawania, unikając jednocześnie przegrzewań. Przy dociskaniu powinna wzdłuż spawu tworzyć się tzw. warga z nadtapianego materiału. Kontrolę spawu pod kątem wytrzymałości mechanicznej (próba ręcznego oddzierania) przeprowadza się po min. 10 min po jego ochłodzeniu (jest to czas niezbędny do ustabilizowania się temperatury spoiny – spoina o podwyższonej temperaturze jest bardziej podatna na działanie sił mechanicznych). Ewentualne miejsca wadliwe wymagają robót naprawczych (dospawania). We wszystkich połączeniach sprawdza się wstępnie szczelność (zazwyczaj metodą iskrową).

Spawanie czołowe dokonywane jest na wzajemnie dociskanych końcówkach łączonych taśm. Aby uzyskać efektywne zgrzewy, należy już w fazie spawania zadbać o  zachowanie geometrii połączeń i dokładność przylegania obu końcówek. W tym celu korzysta się z takich narzędzi pomocniczych, jak: metalowy kątownik do prostokątnego przycinania profili, stalowy nóż do cięcia taśm oraz uchwyt unieruchamiający końcówki taśm w miejscach spawania. Profile, które będą ze sobą przyspawane, przycina się pod kątem prostym i mocuje w uchwycie unieruchamiającym, a właściwą operację spawania przeprowadza się przy użyciu spawarki do tworzyw sztucznych (tzw. zwierciadła spawalniczego). Miejsca ich styku nadtapia się, a następnie – gdy są gorące (zachowują jeszcze konsystencję półciekłą) – technologicznie łączy (przytrzymuje, lekko dociskając). Uzyskany zgrzew należy wychłodzić w celu osiągnięcia odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej; dopiero wówczas taki odcinek taśmy można odpowiednio układać i wklejać w miejsca robocze.

Łatwość spawania przyspiesza prowadzenie prac montażowych i gwarantuje zachowanie ich wysokiej jakości. Umożliwia też wyprzedzenie pewnych czynności. Np. taśmy można przed ich wklejeniem w systemy dylatacyjne wcześniej łączyć w ciągi technologiczne (wykonywać spawy na łączach wzdłużnych taśm, krzyżować je ze sobą itp.).

Zabezpieczenia stref uszczelnionych taśmami

Taśmy chroniące dylatacje wymagają zabezpieczenia, które zagwarantuje żywotność systemu ochrony przeciwwodnej w okresie eksploatacji. System taki przede wszystkim musi być zabezpieczany przed uszkodzeniami już w fazie montażu, dlatego też należy zachować wymaganą przy takich pracach ostrożność (fot.). Odpowiednią ochronę należy zapewnić już na etapie projektowania uszczelnienia. Newralgiczną strefą jest zwłaszcza centralna, ruchoma (elastyczna) część taśmy, którą należy chronić przed  deformacjami termicznymi oraz perforacjami wywoływanymi przez czynniki mechaniczne. Powstawania takich uszkodzeń można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek systemodawcy dotyczących warunków transportu, składowania oraz obchodzenia się w warunkach budowy.

Zagrożenie dla systemu może stanowić np. faza zasypywania wykopu, w którym instalowane były taśmy. Aby uniknąć takich uszkodzeń, stosuje się rozmaite przekrycia ochronne i konstrukcje wsporcze. Jako materiał osłonowy mogą być zastosowane spienione płyty XPS, ewentualnie specjalne osłony wklejane w wierzchnią warstwę klejową. Ich montaż wykonuje się zwykle po zakończeniu fazy technologicznego twardnienia wierzchniej (zewnętrznej) warstwy kleju na taśmie. Elastyczne właściwości taśmy mogą wymagać zastosowania konstrukcji wsporczych (oporowych), które  kompensują nadmierne wybrzuszenia centralnych stref taśmy (jej strefy roboczej) i jej perforacje. Przy pozytywnym ciśnieniu wody funkcje wspierające może przejmować wkładka umieszczana w szczelinie dylatacyjnej. W przypadku negatywnego ciśnienia wody funkcję tę mogą spełniać przesuwne blachy oporowe.

Literatura

  1. Materiały informacyjne firm: Betomax, Grace, Tricosal.
  2. M. Rokiel, „Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Poradnik”, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2006.

CZERWIEC 2008

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • sw sw, 18.10.2014r., 00:25:48 drogi i mosty
  • Era Era, 25.01.2015r., 11:07:55 Ciekawy temat poruszający aspekty izolacji dylatacji

Powiązane

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.