Pokrycie dachowe powinno wpisywać się w styl domu oraz okolicę, fot. Creaton
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Konstrukcja dachu składa się z wielu elementów i każdy z nich jest ważny. Jednak tylko jedna warstwa jest widoczna i narażona na bezpośrednie działanie destrukcyjnych czynników zewnętrznych – pokrycie dachowe. Dlatego też należy szczególnie zadbać o staranne jego wykonanie oraz dobrać trwałe materiały.
Oczywiście pokrycie dachowe powinno również harmonijnie wpisywać się w styl domu oraz okolicę. Jakie materiały na dach mamy do wyboru?
Pokrycia blaszane – faliste i płaskie arkusze oraz panele
FOT. 1. Blachodachówka panelowa charakteryzuje się oryginalnym designem. Oprócz trapezowych przetłoczeń ma drobną tzw. nanofalę, na tyle dyskretną, że z daleka wygląda jak powierzchnia płaska, a jednocześnie wzmacnia panel, poprawiając jego sztywność; fot.: Blachy Pruszyński
To jedne z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Inwestorzy doceniają ich wysoką jakość przy stosunkowo niskiej cenie. Ponadto pokrycia blaszane dostępne są w różnych przetłoczeniach – od bardzo falistych, poprzez trapezowe, po zupełnie płaskie, a także kolorach – od modnych szarości, przez tradycyjne czerwienie, po ekstrawaganckie zielenie czy odcienie żółtego. Dzięki czemu można je dostosować do charakteru domu i gustu inwestora. Nie do przecenienia jest również to, że blacha jest lekka – ok. 5 kg/m2.
Najczęściej na dachach układane są blachodachówki wykonane z wysokogatunkowej stali obustronnie ocynkowanej i pokrytej warstwami ochronno-dekoracyjnymi. Taki sposób produkcji sprawia, że ułożona na dachu blacha jest odporna na korozję, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Jej trwałość ocenia się na około 50 lat.
Blachodachówki oferowane są w dwóch wersjach – arkuszach oraz panelach (modułach). Pierwsze to tradycyjne rozwiązanie. Arkusze są cięte na konkretny wymiar zgodnie z zamówieniem i dostarczane na plac budowy. Natomiast znana od kilku lat blachodachówka panelowa to zestandaryzowane moduły, które nie wymagają przycinania i dostępne najczęściej są od ręki.
Na rynku są także inne pokrycia z blachy. Miedziane należą do najtrwalszych – mogą przetrwać nawet 300 lat, ale też najdroższych. Natomiast blacha cynkowo-tytanowa powinna przetrwać na dachu 100–120 lat. Niezależnie od tego, na jaką blachę się zdecydujemy, jej montaż zawsze jest łatwy.
Dachówki ceramiczne – tradycyjne pokrycie w nowoczesnym wydaniu
FOT. 2. Powierzchnia glazurowana dachówki sprawia, że na bardzo gładkiej powierzchni nie osadzają się cząsteczki brudu, mchy i porosty. Glazura dachówek działa jak ochronny pancerz, więc dach jest odporny na działanie negatywnych czynników środowiska; fot.: Creaton Polska
Chociaż dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych pokryć dachowych, to nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Czemu ją zawdzięczają? Zawsze dobrze wyglądają na każdym dachu.
Przede wszystkim jednak inwestorzy doceniają doskonałe parametry tych pokryć z gliny. Szacuje się, że ich trwałość wynosi 100 lat i chociaż przez ten czas dachówki mogą pokryć się osadem, to nie tracą swoich właściwości użytkowych. Ponadto ceramiczne pokrycie jest trwałe, twarde, całkowicie niepalne, odporne na silne nasłonecznienie, porywisty wiatr, opady gradu czy zmiany temperatur zarówno w ciągu roku, jak i doby. Są też wodo- i mrozoodporne. Ze względu na duży ciężar (1 m2 waży 47–75 kg) doskonale izolują akustycznie – na poddaszu użytkowym nie słychać odgłosów deszczu, a także termicznie.
FOT. 3. Powierzchnia angobowana podkreśla głębię koloru oraz zwiększa odporność dachówki na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych; fot.: Creaton Polska
Dachówki ceramiczne dostępne są w wersji angobowanej (powleczone ciekłą masą z gliny z domieszką minerałów lub tlenków metali) lub glazurowanej (pokryte rozdrobnionym szkliwem wzbogaconym dodatkami).
Te drobnowymiarowe pokrycia sprawdzą się na każdym dachu, nawet najbardziej skomplikowanym. Duża różnorodność kształtów i kolorów umożliwia ich dobranie do stylu domu. Tradycjonaliści mogą postawić np. na niewychodzącą z mody dachówkę karpiówkę. Natomiast na minimalistycznych, modnych dachach dwuspadowych dobrze sprawdzi się dachówka płaska.
Warto podkreślić, że dachówka ceramiczna powstaje z naturalnych materiałów i stanowi ekologiczne pokrycie dachowe.
Dachówki cementowe, czyli beton na dachu
Dachówki cementowe, zwane również betonowymi, produkowane są z piasku kwarcowego, wody, cementu portlandzkiego o małej zawartości wapnia oraz barwnika. Betonowy szary czerep po wysuszeniu maluje się farbą akrylową i pokrywa powłokami ochronno-dekoracyjnymi – najczęściej przed suszeniem i po nim. Powierzchnia dachówek jest gładka, matowa lub satynowa.
Dachówki cementowe nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia. Ale przede wszystkim są estetyczne, wytrzymałe (ich trwałość szacuje się na 70–80 lat), odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, mrozoodporne, nienasiąkliwe, doskonale izolują termicznie oraz akustycznie. Zaliczane są do pokryć ciężkich – masa 1 m2 to 40–55 kg. Dostępne są w bogatej palecie kolorów i wzorów.
Największą popularnością cieszy się dachówka podwójna rzymska i podwójna esówka, ale zwolennicy prostych form również znajdą coś dla siebie – dachówkę płaską. Dachówki cementowe sprawdzą się na każdym dachu, niezależnie od stopnia skomplikowania, nachylenia połaci czy architektury domu.
FOT. 4. Panele dachowe przypominające gont drewniany są często stosowane na domach z bali; fot.: Blachy Pruszyński
Pozostałe pokrycia dachowe
Na rynku dostępne są także inne pokrycia dachowe, chociaż mniej popularne z różnych powodów, to warte rozpatrzenia:
Łupek naturalny. Płytki grubości około 5 mm powstają z bloków skały osadowej. Przybierają różne kształty – prostokątne, łukowe, łuskowe lub ośmiokątne. Płytki można układać w różne wzory nawet na bardzo skomplikowanych dachach. 1 m2 pokrycia z łupku waży 25–35 kg.
Płyty bitumiczne. Faliste płyty wytwarzane są ze sprasowanych włókien organicznych, np. celulozy, nasączonych masą bitumiczną. Pokrywane są powłokami z żywicy polimerowej lub akrylowo-winylowej. Pokrycie bitumiczne jest lekkie (1 m2 waży ok. 3 kg), odporne na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Najczęściej można je spotkać na prostych połaciach dachowych.
Dachówki bitumiczne. Inaczej gonty bitumiczne. Ułożone na dachu przypominają tradycyjne dachówki, jednak – jak przystało na produkty bitumiczne – są od nich znacznie lżejsze (1 m2 waży 8–15 kg), a także łatwiejsze do ułożenia. Dachówki bitumiczne można układać na połaciach dachowych o nachyleniu od 12 do 90°, nawet najbardziej skomplikowanych, ponieważ bez najmniejszego problemu można je wyginać oraz przycinać. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i grzybów, nie utleniają się oraz dobrze tłumią hałas.
Płytki dachowe i płyty faliste włókno-cementowe. Do ich produkcji wykorzystuje się cement, wodę, wypełniacze mineralne oraz włókna celulozowe i polipropylenowe. Wierzchnia warstwa jest barwiona pigmentem oraz pokrywana powłoką akrylową. Płytki mogą być gładkie lub imitować łupek. Pokrycia włókno-cementowe są lekkie – 1 m2 waży 13–20 kg.
Gonty drewniane – sosnowe, świerkowe lub jodłowe. Zazwyczaj są cięte i gładkie, chociaż dostępne są – ale bardzo rzadko – łupane o nieregularnej, chropowatej powierzchni. Drewniane kliny można układać na dowolnym dachu, nawet o wyszukanym kształcie. 1 m2 tego pokrycia waży 15–35 kg.
Wióry drewniane. To płaty strugane z drewna osikowego, które jest miękkie, łatwo je strugać i nie lubią go korniki. Wióry można układać na każdym dachu.
Pokrycia na płaskie dachy
Zazwyczaj dachy płaskie pokrywa się papami wierzchniego krycia. Nowoczesne papy są trwałe, wytrzymałe i odporne na rozciąganie. Produkowane są na bazie asfaltów modyfikowanych elastomerami SBS. Osnowy w tego typu papach oparte są na włókninach poliestrowych, tkaninach szklanych lub welonach szklanych. Papy wykończone są posypką mineralną. Wytrzymują działanie zmiennych warunków pogodowych, intensywne promieniowanie słoneczne, a także skrajnie niskie temperatury. Pokrycie z nich wykonane jest lekkie (1 m2 waży 4–6 kg) i może przetrwać od kilku do kilkudziesięciu lat bez kłopotliwych konserwacji.
Na dachach płaskich sprawdzą się równie pokrycia bezspoinowe z gotowych mas, np. asfaltowo-kauczukowych czy poliuretanowych. Warstwę wierzchnią stanowi zazwyczaj posypka mineralna. Pokrycia bezspoinowe są lekkie – 1 m2 waży 2–7 kg.
Pokrycia dachowe tylko dobrej jakości
Niezależnie od tego, na jakie pokrycie dachowe się zdecydowaliśmy, zawsze stawiajmy na renomowanego producenta. Może i zapłacimy za materiały więcej niż za te pochodzące od lokalnych wykonawców, ale w tym przypadku cena nie powinna być najważniejsza, a jakość. Aby była najwyższa, potrzebne są specjalistyczne laboratoria i nowoczesne linie produkcyjne. Ponadto uznany producent oferuje doradztwo techniczne na każdym etapie budowy, nie powinniśmy mieć także problemów z uznaniem reklamacji.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.