Jak prawidłowo przeprowadzić ciepły montaż okien? fot. Free-images.com
Chcąc zapewnić odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach, należy zadbać o szczelność wszystkich przegród. Newralgicznymi miejscami są okna. I chociaż współczesna stolarka okienna charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, to nigdy nie da 100% ochrony, a na pewno nie będzie skuteczną barierą, gdy zostanie niepoprawnie zamontowana.
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko...
Ekologiczne budownictwo stawia na minimalizację wpływu budynków na środowisko oraz na poprawę jakości życia mieszkańców. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają nowoczesne okna i drzwi, które nie tylko poprawiają efektywność energetyczną budynków, ale również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Wybór odpowiednich rozwiązań w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej staje się jednym z fundamentów zrównoważonego budownictwa, łącząc aspekty ekologiczne z komfortem użytkowników.
Rośnie w Polsce popularność budownictwa drewnianego, co wynika z zalet drewna jako naturalnego materiału, który spełnia wymagania związane z energooszczędnością i ograniczaniem śladu węglowego. Dobrym...
Rośnie w Polsce popularność budownictwa drewnianego, co wynika z zalet drewna jako naturalnego materiału, który spełnia wymagania związane z energooszczędnością i ograniczaniem śladu węglowego. Dobrym przykładem zastosowania drewna w budownictwie jest technologia prefabrykacji CLT. Podpowiadamy, jak zamontować stolarkę okienną w drewnianym budynku CLT.
W Polsce jest około 6 mln budynków mieszkalnych, z czego ponad 404 tys. zostało wybudowane przed rokiem 1918. Standardy dotyczące izolacyjności cieplnej stolarki w tych budynkach znacznie odbiegają od...
W Polsce jest około 6 mln budynków mieszkalnych, z czego ponad 404 tys. zostało wybudowane przed rokiem 1918. Standardy dotyczące izolacyjności cieplnej stolarki w tych budynkach znacznie odbiegają od obecnych wymagań. Dlatego właśnie w tych budynkach tkwi największy potencjał oszczędności energii.
Niewłaściwie zamontowane okna – nawet super energooszczędne – to nie tylko duże straty ciepła, ale też nie dość dobre parametry akustyczne. Aby zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniach, a także spełnić obowiązujące rygorystyczne wymogi dotyczące nowo budowanych czy poddawanych renowacji budynków, należy odpowiednio usytuować oraz właściwie uszczelnić połączenia stolarki okiennej ze ścianą. Nawet najmniejsze błędy wykonawcze spowodują osłabienie struktury warstwy izolacyjnej, tym samym przyczyniając się do powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które w sposób niekontrolowany ucieka cenne ciepło z domu. Decydując się na ciepły montaż okien, przeciwdziałamy również ewentualnemu zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych – konsekwencją czego może być pojawienie się pleśni w miejscu zespolenia okna z murem, a nawet przemarzanie ścian zimą.
Ciepły montaż (inaczej warstwowy) polega na odpowiednim uszczelnieniu miejsca, w którym osadzone zostaną okna. Eliminuje on ryzyko powstawania obwodowych i miejscowych mostków termicznych oraz przemarzania muru. Podstawowa różnica pomiędzy „standardowym” a ciepłym montażem okien sprowadza się do sposobu wykonania uszczelnień pomiędzy murem konstrukcyjnym a ramą ościeżnicy. W montażu tradycyjnym szczeliny dylatacyjne wokół okna wypełniane są jedynie pianką PUR, natomiast w ciepłym montażu termoizolacja z pianki PUR jest dodatkowo zabezpieczana warstwami od strony zewnętrznej i wewnętrznej, według zasady „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. Uszczelnienie wewnętrzne stanowi „tarczę ochronną” dla warstwy izolacji termicznej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Środkowa warstwa pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego. Głównym zadaniem uszczelnienia zewnętrznego jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzenia jej z budynku.
***
Ważne współczynniki okien
O tym, czy okna są energooszczędne, mówią współczynniki przewodzenia ciepła. Ich wartość określona jest w przepisach budowlanych – im jest ona niższa, tym lepiej. Maksymalna dopuszczalna wartość Uw dla okien elewacyjnych wynosi 0,9 W/(m2·K). Wpływ na współczynnik przenikania okna mają elementy jego konstrukcji, m.in. pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi i powłokami niskoemisyjnymi, wysokiej jakości profile okienne, kliny izolacyjne, uszczelki i okucia.
***
Jak montować okna?
W ścianie dwuwarstwowej (najpopularniejszej w naszym kraju) z termoizolacją zewnętrzną grubości 15–20 cm okno umieszczamy jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru, do której przylega warstwa ocieplenia zachodząca na ramę. Okno może być także wsunięte w warstwę ocieplenia (na mniej więcej połowę grubości profilu) – taki montaż znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna. Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość przynajmniej 10 cm. Dlatego w ścianie dwuwarstwowej z ociepleniem ze styropianu okna mogą być wsunięte tylko kilka centymetrów w warstwę termoizolacji. Może to być połowa grubości profilu. Pamiętajmy, że profile okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9–10 cm grubości. Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite wsunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w warstwie termoizolacji można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu na poziomie pasywnym, czyli styropianem lub wełną mineralną grubości co najmniej 20 cm.
W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego. Jest to rozwiązanie optymalne. Warstwa ocieplenia ma zwykle 10–12 cm grubości, więc profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.
Istnieje także możliwość montażu warstwowego w ścianie jednowarstwowej, która ma grubość 40–50 cm – w tym przypadku okno umieszczamy dokładnie w połowie muru. Nie powinno być ono zamocowane zbyt głęboko. Jego zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ustawione, tym więcej światła wpuści do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, bo profil ościeżnicy będzie znacznie zimniejszy niż wtedy, gdy zamontujemy go głębiej w ścianie.
Montaż w warstwie ocieplenia
Okna zamontowane w warstwie ocieplenia (poza otworem okiennym) powinny być umieszczane na dodatkowym rusztowaniu (tzw. konsoli), na którym można je oprzeć. Takie połączenie powoduje, że okna stanowią „przedłużenie” przestrzeni izolacyjnej budynku. Wsporniki główne (konsole nośne) i boczne powinny być rozstawione w odległości ok. 15 cm od narożników i słupków. Odstęp pomiędzy poszczególnymi kotwami może wynosić maksymalnie 70 cm. Konsole nośne to metalowe profile, które przykręca się do ściany wokół otworu okiennego. Mogą być mocowane wewnątrz otworu lub na licu muru. Mają zwykle długość 25, 30 lub 35 cm i szerokość 2,5 cm. Wsporniki boczne montuje się z boku i u góry otworów okiennych, mają najczęściej długość 15, 20, 25 i 30 cm oraz szerokość 1,5 lub 2,5 cm. Rodzaj i rozmiar konsoli zależy od materiału, z którego jest zbudowana ściana, odległości, na jaką chcemy wysunąć okno, a także jego ciężaru. Profil okna przykręca się do konsoli za pomocą wkrętów lub dybli. Styk okna i muru wypełniony standardowo pianką poliuretanową należy uszczelnić taśmą lub folią paroszczelną od strony wnętrza domu i taśmą lub folią paroprzepuszczalną po stronie zewnętrznej.
***
Główne błędy ciepłego montażu
Zakup za małego okna w stosunku do otworu okiennego.
Źle oczyszczone otwory okienne.
Nieprawidłowy rozstaw kotew.
Oszczędzanie na materiałach takich jak pianka termoizolacyjna czy taśmy. Jeśli będzie zastosowana ich za mała ilość lub będą niskiej jakości, z pewnością nie będą spełniały swojej funkcji.
***
Zasady ciepłego montażu okien
Decydując się na zastosowanie ciepłego montażu okien, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zagwarantują prawidłowy przebieg prac.
Otwór okienny musi być większy od okna o ok. 3 cm (ze wszystkich stron).
Otwór okienny musi być wyrównany, oczyszczony z pyłu i gruzu oraz zagruntowany.
Wsporniki rusztowania zewnętrznego okna, czyli tzw. konsole (w przypadku montażu okna w warstwie docieplenia) muszą być odpowiednio dobrane.
Do ciepłego montażu okna wykorzystywane są folie w postaci taśm przylepnych oraz taśmy rozprężne, które mają inne wymogi niż pianka montażowa. Wybierając je, lepiej nie eksperymentować, tylko zastosować kompletny system, zawierający wszystkie niezbędne komponenty.
Przy wykonywaniu uszczelnienia należy przestrzegać wytycznych producenta materiałów uszczelniających, które dotyczą: zgodności chemicznej stykających się ze sobą materiałów, oczyszczenia powierzchni przylegania, zagruntowania powierzchni przylegania (w zależności od rodzaju materiału) oraz wymagań związanych ze stosowaniem w określonych temperaturach i wilgotności.
Parapet też może być ciepły
Opłacalnym dopełnieniem podczas zastosowania warstwowego montażu okien jest również inwestycja w tzw. ciepłe parapety, a inaczej listwy podokienne, które dodatkowo uszczelniają i chronią całość inwestycji. Ciepłe parapety zbudowane są z odpornych i trwałych materiałów jak twardy styropian EPS lub polistyren ekstrudowany XPS. Wraz z dodatkową taśmą rozprężną wypełniają lukę pomiędzy ramą okienną a parapetem. Niwelują również w tej przestrzeni niepożądane przedmuchy powietrza, a ponadto są szybkie i łatwe w montażu.
***
Zalety ciepłego montażu
Oszczędność – widoczne mniejsze zużycie energii cieplnej.
Ochrona budynku i ścian przed wilgocią oraz zapleśnieniem.
Bardzo dobra szczelność okien.
Wysoka trwałość montażu, która chroni zarówno okna i całą inwestycję budowlaną.
Znacznie zwiększona dźwiękochłonność każdego z pomieszczeń w stosunku do hałasów zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia...
W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia się nadmiar energii, co w wielu wypadkach wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań chłodzących lub ograniczających okresowo zyski ciepła. Jak pogodzić tak odmienne zadania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej?
Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W...
Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W przypadku ścian, stropów, stropodachów, podłóg na gruncie mechanizm powstawania strat ciepła związany jest z jego przenikaniem, dlatego działania termomodernizacyjne sprowadzają się najczęściej do zwiększenia izolacyjności termicznej przegród przez zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia...
Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej....
Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej. Ich produkcja znajduje się obecnie na wysokim poziomie (jest praktycznie w pełni zautomatyzowana), a producenci dokładają starań, aby odbiorca był zadowolony z ich produktów, jednak zdarza się, że wyroby te mają wady i ulegają awariom.
Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie...
Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie okien pojawia się pytanie: które okna są najbardziej energooszczędne?
Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.
Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.
Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także...
Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także możliwości wymiany powietrza oraz doprowadzenia go w ilości zapewniającej poprawne działanie urządzeń wentylacyjnych.
Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest...
Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest również, aby pomieszczenie było odpowiednio eksploatowane. Chodzi tu głównie o jego ogrzewanie oraz sprawnie działającą wentylację.
W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory...
W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory przewidziane na stolarkę powodują bowiem przerwanie ciągłości izolacyjności cieplnej, a w konsekwencji powstawanie mostków cieplnych.
Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane...
Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane i jakie będą ich konsekwencje?
Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują...
Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują zyski słoneczne.
Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9...
Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9 W/(m2·K) lub niższym bez wyraźnego zaznaczenia, że są to przeważnie parametry oszklenia, a nie całego okna (współczynnik całego okna jest często znacznie wyższy).
Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo-uszczelniających.
Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo-uszczelniających.
Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia...
Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia ich rodzaje.
Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.
Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.
Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie...
Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie rozwiązania zmniejszające znacząco zużycie energii.
Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności...
Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności ogniowej, porównali także izolacyjność ogniową elementów próbnych drzwi w zależności od rodzaju ich konstrukcji.
Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej...
Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej mierze aspektów racjonalizacji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także ograniczenia emisji CO2.
W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy...
W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy wiążą się z funkcjonowaniem stolarki budowlanej w budynku? Jak można poprawić izolacyjność termiczną stolarki?
Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie...
Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie stolarki okiennej?
Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy...
Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy markiz. Można je zastosować zarówno do okien pionowych, jak i połaciowych.
W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością,...
W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością, a także dobrą estetyką. Konsumenci decydują się na okna w dużych rozmiarach, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni ścian zewnętrznych.
Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni...
Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni ramy okiennej i długości mostka termicznego na styku szkło–rama oraz zmniejszeniem powierzchni szklonej okna. Ostatecznie potwierdzić tę tezę można jednak poprzez prawidłowo zaplanowane i realizowane badanie.
Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek...
Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek okna niezwykle szczelne o dobrej charakterystyce cieplnej. Wszystko to sprzyja potrzebie podejmowania prób oceniania i optymalizacji parametrów opisujących i charakteryzujących stolarkę okienną.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.