Bilans cieplny stolarki okiennej
Window-woodwork heat balance
Bilans cieplny stolarki okiennej
www.sxc.hu
Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie okien pojawia się pytanie: które okna są najbardziej energooszczędne?
Zobacz także
BREVIS S.C. Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje
Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu...
Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu uniknięcia negatywnych skutków zbyt dużej wilgotności, to już dyskomfort siedzenia w dusznym i nieprzewietrzonym pomieszczeniu zna każdy. Oprócz wentylacji grawitacyjnej do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniały nieszczelności w oknach. Jednak rozwój technologiczny i zwiększenie szczelności...
DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?
Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...
Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!
RoletyAlu Sp. z o.o. Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?
Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość...
Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość złożenia zamówienia bezpośrednio u producenta rolet zewnętrznych pozwala wyeliminować pośredników, co skraca czas potrzeby na realizację zamówień i przekłada się na dużo niższe ceny.
ABSTRAKT |
---|
W artykule przedstawiono wszystkie dostępne na rynku rozwiązania konstrukcyjne okien, ich parametry cieplne oraz bilans ciepła uwzględniający parametry klimatu zewnętrznego. Bilans ciepła okien został przedstawiony w odniesieniu do wszystkich orientacji względem stron świata i porównany z bilansem ciepła konwencjonalnej energooszczędnej przegrody budowlanej o tej samej powierzchni co okno. W wyniku poszukiwania okien o minimalnej wartości bilansu cieplnego wyselekcjonowano najbardziej efektywne rozwiązania konstrukcyjne. |
The article presents all window design approaches available on the market, as well as their thermal parameters and heat balance which takes external climate parameters into account. Window heat balance has been presented with reference to all orientations relative to the directions of the world and compared with the heat balance of a traditional energy-saving wall barrier with the same area as the window. As a result of searching for windows with minimum heat balance value, the most efficient design approaches have been selected. |
Przegrody przezroczyste w budynkach mogą być wykonane z dowolnego materiału oraz oszklone odpowiednio do wymagań budynku i wizji architekta. Wiąże się to z określonymi parametrami materiałowymi i konstrukcyjnymi.
Funkcje przegród przezroczystych
Przegrody przezroczyste dostarczają do wnętrza pomieszczeń światło dzienne i energię promieniowania słonecznego. Stanowią ochronę przed hałasem i atakiem zewnętrznym. Pełnią także funkcję dekoracyjną i estetyczną. Przede wszystkim jednak chronią pomieszczenia budynku przed zmiennymi warunkami klimatycznymi, takimi jak temperatura, wiatr, opady atmosferyczne czy zapylenie.
Wszystkie wymienione czynniki ochronne są istotne z punktu widzenia komfortu użytkownika. Najważniejszą jednak zaletą przegród przezroczystych w pomieszczeniach jest ich izolacyjność cieplna. Energooszczędność (wysoka izolacyjność cieplna) jest bowiem gwarantem większego komfortu cieplnego pomieszczeń i niższych kosztów ogrzewania.
Określanie efektywności cieplnej
Energooszczędność okien można ocenić na podstawie wartości współczynnika przenikania ciepła całego okna Uw. Parametrami obliczeniowymi są tu współczynniki przenikania ciepła elementów współpracujących ramy okiennej i szyby (Uf i Ug), liniowe współczynniki przenikania ciepła Ψg oraz wymiary geometryczne elementów konstrukcyjnych.
W odniesieniu do ram okiennych, w zależności od materiału, wartości Uf zmieniają się w przedziale 0,8–3,7 [W/(m2·K)]. Dla szyb zespolonych niskoemisyjnych wartości Ug wynoszą 0,5–2,7 [W/m2·K], a wartości liniowych współczynników przenikania ciepła Ψg – 0,04–0,2 [W/(m·K)] [1].
Okna są jednymi z nielicznych przegród budowlanych, które oprócz strat ciepła potrafią generować także zyski. Niejednokrotnie zyski te przewyższają straty. Z tego powodu najodpowiedniejszą i najbardziej miarodajną oceną efektywności cieplnej okien w budynkach jest bilans ciepła i oparte na nim metody.
Efektywność cieplną przegród przezroczystych określa się na podstawie ich parametrów konstrukcyjnych, parametrów klimatu zewnętrznego i mikroklimatu wewnętrznego. Każdą przegrodę przezroczystą można rozpatrywać w wielu aspektach w zależności od poszczególnych efektów jej pracy (strat lub zysków ciepła) albo sumarycznych efektów (bilansu ciepła lub równoważnego współczynnika przenikania ciepła).
Bilans ciepła okna (przegrody przezroczystej), straty ciepła oraz zyski ciepła w sezonie grzewczym oblicza się za pomocą wzorów:
gdzie:
(m) – numer kolejnego miesiąca w sezonie grzewczym,
Qh – bilans ciepła okna w sezonie grzewczym,
Qzo – straty ciepła przez okno w sezonie grzewczym,
Qs – zyski ciepła od słońca przez okno w sezonie grzewczym,
Aw – pole powierzchni okna,
Ag – pole powierzchni szyby w oknie,
Uw – współczynnik przenikania ciepła okna:
Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby,
Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy,
Ψg – liniowy współczynnik przenikania ciepła wynikający z połączonych efektów cieplnych szyby, rozpórki i ramy,
Af – pole powierzchni ramy okiennej,
Ti – temperatura powietrza w pomieszczeniu; Ti = 20°C,
Te(m) – temperatura powietrza zewnętrznego w miesiącu (m),
Ld(m) – liczba dni grzewczych w miesiącu (m),
Lk(m) – liczba dni kalendarzowych w miesiącu (m),
I(m) – suma miesięczna całkowitego promieniowania słonecznego na jednostkę powierzchni w miesiącu (m) [Wh/m2],
g – współczynnik przepuszczania promieniowania słonecznego szyb,
Cg – współczynnik zaszklenia okna,
Z – współczynnik zacienienia elewacji.
Dodatni bilans ciepła okna oznacza przewagę strat ciepła nad zyskami od słońca, a ujemny – przewagę zysków ciepła nad stratami.
Zakres badań
Obliczenia bilansu ciepła pomieszczenia zostały wykonane w odniesieniu do sezonu grzewczego na podstawie przykładowych danych klimatycznych zawartych w normie PN-B-02025:2001 [2], a zebranych w stacji meteorologicznej nr 39 (Rzeszów) i stacji aktynometrycznej nr 14 (Święty Krzyż). Dane klimatyczne zostały przedstawione w tabeli 1. Obliczenia wykonano z uwzględnieniem czterech podstawowych orientacji stron świata (S, W, N, E).
Badaniem objęto 68 katalogowych okien i drzwi balkonowych o wymiarach standardowych. Składowe wymiarów geometrycznych (szerokości elementów współpracujących) wynosiły: ościeżnica + skrzydło – 115 mm, skrzydło + słupek + skrzydło – 190 mm, skrzydło + skrzydło (słupek ruchomy) – 150 mm, skrzydło + próg okna (drzwi balkonowych) – 145 mm, szczeblina w drzwiach balkonowych – 80 mm.
W obliczeniach przyjęto współczynnik przenikania ciepła ramy Uf = 1,6 [W/(m2·K)], który odpowiada ramom drewnianym i z tworzywa sztucznego. Zastosowano cztery rodzaje szyb zespolonych o parametrach przedstawionych w tabeli 2.
Współczynnik zacienienia elewacji (Z) przyjęto równy 0,9 (płaszczyzna szyby cofnięta jest w głąb budynku względem płaszczyzny ściany o co najmniej kilkanaście centymetrów).
Wyniki badań
Bilans ciepła Qh typowych okien z oszkleniem o wartości Ug = 1,1 [W/(m2·K)] w odniesieniu do czterech orientacji oraz bilans ciepła ściany konwencjonalnej o tej samej powierzchni i współczynniku przenikania ciepła U = 0,3 [W/(m2·K)] przedstawiono w tabeli 3. W tabeli 4 zaprezentowano okna o najwyższej efektywności cieplnej spośród czterech stosowanych szyb.
Jeśli chodzi o orientację południową (S), najefektywniejsze okazały się okna z szybą o wartości Ug = 1,1 [W/(m2·K)], w pozostałych kierunkach okna z szybą o Ug = 0,7 [W/(m2·K)]. Na ciemnym tle widać jednostkowy bilans ciepła (odniesiony do 1 m2 okna) mniejszy od bilansu ciepła przegrody konwencjonalnej o tej samej powierzchni i o współczynniku przenikania ciepła Uk = 0,3 [W/(m2·K)]. Jednostkowy bilans ciepła ściany wyniósł 28 kWh.
Podsumowanie
Efektywność cieplna okien zależy od parametrów zastosowanej szyby i ramy, sumy promieniowania słonecznego padającego na okno (orientacji geograficznej) oraz współczynnika zaszklenia (najważniejszego wskaźnika efektywności cieplnej okien).
Analizie poddano 68 typów okien i drzwi balkonowych zorientowanych względem czterech stron świata. Zastosowano w nich cztery rodzaje szyb o wartościach współczynnika przenikania ciepła Ug = 0,7; 1,0; 1,1 i 1,5 [W/(m2·K)]. Bilans ciepła okien został porównany z bilansem ciepła ściany konwencjonalnej o tej samej powierzchni i współczynniku przenikania ciepła U = 0,3 [W/(m2·K)].
Na podstawie uzyskanych wyników obliczeń bilansu ciepła przegród przezroczystych można stwierdzić, że:
- ujemny bilans ciepła (najbardziej oczekiwany) występuje w wielu oknach o orientacji południowej;
- warunkiem ujemnego bilansu ciepła okna jest odpowiednia izolacyjność okna (Uw), orientacja geograficzna i minimalna wartość współczynnika zaszklenia na poziomie Cg = 0,60;
- ze względu na kierunki świata najwyższą efektywność mają okna południowe o współczynniku przenikania ciepła szyby Ug= 1,1 [W/(m2·K)];
- na kierunkach od zachodniego przez północny do wschodniego najwyższą efektywność mają okna o współczynniku przenikania ciepła szyby Ug= 0,7 [W/(m2·K)];
- wiele okien ma niższy bilans ciepła od ściany konwencjonalnej; warunkiem jest wysoka izolacyjność okna, orientacja od wschodu przez południe do zachodu i odpowiednio wysoka wartość współczynnika zaszklenia Cg (min. 0,52 w orientacji południowej i aż 0,68 w orientacji wschodniej i zachodniej);
- okna południowe mogą mieć wyższy (gorszy) bilans ciepła niż ściana konwencjonalna, jeżeli współczynnik zaszklenia Cg £ 0,53.
Literatura
- A. Starakiewicz, L. Lichołai, „Wpływ parametrów konstrukcyjnych przegród przezroczystych na ich izolacyjność cieplną”, X Polska Konferencja Naukowo‑Techniczna „Fizyka budowli w teorii i praktyce”, Łódź 2005.
- PN-B-02025:2001, „Obliczanie sezonowego zapotrzebowana na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego”.
- PN-EN ISO 10077-1:2002, „Właściwości cieplne okien, drzwi i żaluzji. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła. Część 1: Metoda uproszczona”.
- Strony internetowe: www.rehau.com.