Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak uchronić branżę budowlaną i sektor cementowy przed falą bankructw w czasie epidemii?

Sytuacja branży budowlanej i przemysłu cementowego w czasie epidemii
SPC

Sytuacja branży budowlanej i przemysłu cementowego w czasie epidemii


SPC

Stowarzyszenie Producentów Cementu w pełni docenia i popiera działania podjęte przez Rząd, które mają na celu zminimalizowanie wpływu epidemii koronawirusa na naszą gospodarkę. Zagraża nam kryzys ekonomiczny, który może doprowadzić do bardzo poważnych zakłóceń na rynku i oddziaływać na poszczególne branże, sektory i na całe łańcuchy dostaw. W takiej, niespotykanej dotąd sytuacji, kluczowe jest aby podjąć wszelkie możliwe działania w celu utrzymania funkcjonowania sektora budowlanego, który multiplikuje każdą wydaną na niego złotówkę. W liście do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz SPC zwraca uwagę na aspekty, które zdaniem Stowarzyszenia powinny być uwzględnione w kolejnych działaniach polskiego Rządu.

Zobacz także

Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...

Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS

I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna PSRiBS

I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych pt. „Architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany w procesie realizacji inwestycji...

I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych pt. „Architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany w procesie realizacji inwestycji związanych z budową obiektów cywilnych oraz obiektów specjalnych” odbędzie się w Warszawie 21 marca 2025 r.

Wkład polskiego budownictwa w krajową gospodarkę oceniany jest na poziomie 10% PKB, w tym przemysł cementowy wytwarza bezpośrednio ok. 1% naszego PKB. Budownictwo, będące kołem zamachowym naszej gospodarki, jest jednocześnie bardzo wrażliwe na wszelkie zaburzenia rynkowe. Obecnie, po wdrożeniu przez cały sektor budowlany – począwszy od producentów cementu, przez producentów betonu i wykonawców budowlanych – zaleceń WHO i GIS dotyczących ochrony pracowników, jesteśmy w stanie bezpiecznie produkować i pracować, utrzymując ciągłość produkcji w tej podstawowej gałęzi gospodarki.

W trosce o stan całej gospodarki, w tym o sytuację wszystkich uczestników procesu budowlanego, przedstawiciele SPC apelują o konsekwentne wspieranie w utrzymaniu ciągłości inwestycji oraz zamówień publicznych, co stanowi podstawę w utrzymaniu miejsc pracy i źródło dochodu dla prawie 2 milionów pracowników. W sytuacji pandemii koronawirusa COVID-19, kluczowe jest zachowanie miejsc pracy oraz ciągłości produkcji w branży budowlanej i sektorze cementowym, których załamanie będzie bezpośrednio oddziaływać także na wiele innych sektorów. Ciągłość ta jest też niezwykle istotna dla zachowania płynności finansowej wielu podmiotów z branży budowlanej, które nie mają wystarczających rezerw dla przetrwania bez regularnych przychodów. Utrata płynności przez część podmiotów moze natomiast wywołać nefekt domina w piętrowym systemie zależności w branży. Skutkiem tego byłaby zaś duża skala upadłości i zwolnień pracowników. Bankrutujący wykonawcy przyczynialiby się do bankructw wielu ich podwykonawców, dostawców surowców, dostawców materiałów budowlanych oraz dostawców usług dla budownictwa. Większość z nich to małe i średnie firmy. Odrodzenie branży budowlanej po fali takich upadłości byłoby zapewne długotrwałe, co opóźniałby możliwość ponownego rozpędzenia naszej gospodarki, w tym inwestycji, podejmowanych w celu wychodzenia ze skutków obecnego kryzysu.

Polski przemysł cementowy odgrywa bardzo istotną rolę w gospodarce – zarówno w ujęciu globalnym, jak i lokalnym. Cement i beton są podstawowymi materiałami budowlanymi, bez których nie można zaspokoić potrzeb mieszkaniowych polskiego społeczeństwa, a także zbudować tak bardzo potrzebnej infrastruktury drogowej czy kolejowej. 

Przemysł cementowy w Polsce to obecnie 13 nowoczesnych zakładów – rozlokowanych w niewielkich miejscowościach, większość z nich w relatywnie słabiej rozwiniętych gospodarczo obszarach Polski, które stanowią podstawowe i często jedyne miejsce pracy dla wielu rodzin z okolicznych miejscowości, gmin i powiatów. Krajowy przemysł cementowy zatrudnia bezpośrednio ponad 4 tys. pracowników, a uwzględniając podwykonawców w całym łańcuchu dostaw, tworzy pośrednio ponad 25 tys. miejsc pracy. Sektor cementowy w Polsce odprowadza rocznie ok. 1,5 mld złotych w formie podatków i danin do budżetu centralnego, jak i budżetów samorządowych. To niejednokrotnie wpływy z podatków od przedsiębiorstw cementowych są podstawą działalności administracji samorządowej – tak potrzebnej w obecnej sytuacji walki z pandemią koronawirusa.

Zakłady cementowe są bardzo istotnym elementem krajowego systemu gospodarki odpadami. Cementownie zużywają około 1,6 miliona ton przetworzonych odpadów komunalnych rocznie. Stanowi to ponad 10 procent wszystkich wytwarzanych w kraju odpadów komunalnych. Konieczne jest zachowanie tego ogniwa w łańcuchu gospodarki odpadami oraz GOZ, aby uniknąć niekontrolowanego przemieszczania i składowania odpadów – w tym niektórych odpadów niezwykle trudnych do zagospodarowania w inny sposób.

Polski przemysł cementowy jest również jednym z europejskich liderów w wykorzystaniu do produkcji cementu odpadów mineralnych z innych gałęzi przemysłu. Według analiz Stowarzyszenia Producentów Cementu, rocznie jest to prawie 5 mln ton. W tym znajdują się popioły lotne i żużle z elektrowni i elektrociepłowni, które od lat wykorzystywane są w polskim przemyśle cementowym. W przypadku zatrzymania produkcji cementu, te odpady będą zalegały na składowiskach.

Mając na uwadze aktualną sytuację w branży budowlanej i ściśle powiązanym z nią sektorze cementowym, zarząd SPC apeluje o podjęcie działań mających na celu utrzymanie ciągłości ich funkcjonowania oraz zatrudnienia pracowników. Zapewnienie kontynuacji rozpoczętych inwestycji publicznych, realne programy wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego, ogłaszanie nowych projektów inwestycyjnych, zwiększenie funduszy pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw czy utrzymanie ciągłości w wystawianiu decyzji administracyjnych to mechanizmy, które pozwolą przetrwać budownictwu w tym bardzo trudnym okresie. Utrzymanie teraz sektora budowlanego i zakładów cementowych to niezbędne działanie w celu zminimalizowania wpływu epidemii na kondycję gospodarczą kraju.

Źródło: Stowarzyszenie Producentów Cementu

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.