Wizualizacja budynku Polskiego Centrum BIM w Białymstoku, fot. Polski Klaster Budowlany
Polski Klaster Budowlany i Politechnika Białostocka rozszerzają współpracę. Wspólnie wykształcą managerów specjalistów, którzy wprowadzą cyfryzację do polskich przedsiębiorstw budowlanych. Wszystko dzięki nowemu kierunkowi studiów magisterskich o nazwie „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku”, a także Polskiemu Centrum BIM, które powstanie w Białymstoku. Chodzi o budynek demonstracyjny, w którym bedą prowadzone działania, mające na celu wdrożenie technologii BIM w naszym kraju.
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.
7 września br. Politechnika Białostocka oraz Polski Klaster Budowlany zawarły porozumienie o współpracy. Strony zadeklarowały realizację wspólnych przedsięwzięć naukowych, badawczych i dydaktycznych. Polski Klaster Budowlany objął też patronat nad nowym kierunkiem studiów drugiego stopnia, który utworzono na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.
„Dzięki współpracy z Polskim Klastrem Budowlanym chcemy kształcić kadry inżynierskie, które będą posiadały kompetencje pożądane na współczesnym i przyszłym rynku pracy. Nowe, rozszerzone porozumienie pomiędzy Polskim Klastrem Budowlanym i Politechniką Białostocką to odpowiedź na rozwój technologii, nowe potrzeby i nowe wyzwania” – podkreślała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Najbardziej aktualnym wyzwaniem polskiej branży budowlanej jest jej cyfryzacja, a konkretnie wprowadzenie technologii BIM (Building Information Modeling). Na całym świecie praca w tym systemie uznawana jest za standard. W Polsce to wciąż nowinka technologiczna.
Według Tomasza Kozłowskiego, koordynatora Polskiego Klastra Budowlanego Krajowego Klastra Kluczowego, firmy budowlane czekają na nowy sposób myślenia w budownictwie i przygotowują się do jego wdrożenia.
„Działania Polskiego Klastra Budowlanego i Politechniki Białostockiej mogą te firmy wynieść na wyższy poziom. Dzięki naszym wspólnym działaniom możemy doprowadzić do przewagi konkurencyjnej, która zaowocuje na wiele lat” – powiedział Tomasz Kozłowski.
Podkreślił też, że bez udziału uczelni nie da się wprowadzić BIM-u do podlaskich oraz polskich przedsiębiorstw budowlanych. Zapowiedział powstanie Polskiego Centrum BIM w Białymstoku, przy ul. Pułkowej.
„Wybudujemy budynek demonstracyjny, który od samego początku będzie zaplanowany, zaprojektowany, jak również zarządzany z wykorzystaniem technologii BIM. Dodatkowo w ramach projektu planujemy stworzenie warunków do pracy dla naszych film. Tworzymy stanowiska pracy, zatrudniamy też kadrę, która ma aktywnie wspierać przedsiębiorstwa we wdrażaniu tej technologii w swojej działalności” – mówiła Anna Moskwa, wiceprezes zarządu Polskiego Klastra Budowlanego Krajowego Klastra Kluczowego.
Anna Moskwa przyznała, że na rynku pracy brakuje wykształconych specjalistów.
„Bardzo cieszy nas możliwość realizacji tego projektu razem z Politechniką. Nie wyobrażamy sobie realizacji tego typu działania bez wsparcia wiodącej uczelni technicznej naszego regionu. My, jako Klaster, udostępniamy w ramach współpracy możliwość praktycznej nauki na modelu cyfrowym, który zostanie stworzony w wyniku realizacji naszej inwestycji. Jesteśmy przekonani, że osoby które będą aktywnie z nami współpracować, studenci, którzy dzisiaj podejmą naukę na nowym, wspólnie tworzonym kierunku, będą mieli możliwość znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy, nie tylko w naszych przedsiębiorstwach regionalnych, ale tak naprawdę na całym świecie” – podkreślała Anna Moskwa, wiceprezes zarządu Polskiego Klastra Budowlanego.
Rekrutacja kandydatów na studia na kierunku „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku” trwa. Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej pb.edu.pl w zakładce „kandydaci”.
Od lewej: Tomasz Kozłowski, koordynator Polskiego Klastra Budowlanego Krajowego Klastra Kluczowego, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, Anna Moskwa, wiceprezes zarządu Polskiego Klastra Budowlanego Krajowego Klastra Kluczowego i dr inż. Małgorzata Lelusz, prodziekan ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB; fot. Katarzyna Cichoń, Politechnika Białostocka
Kto może studiować na kierunku BIM?
Na nowym kierunku studiów drugiego stopnia „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku” będą kształceni managerowie. Oferta skierowana jest przede wszystkim do absolwentów studiów inżynierskich: budownictwa, architektury, inżynieria środowiska oraz kierunków pokrewnych.
„Obecnie projektuje się i realizuje obiekty z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Nadzoruje się budowę przy pomocy dronów, siedząc kilkaset lub kilka tysięcy metrów dalej. Właśnie tego typu managerów specjalistów będziemy wspólnie z Polskim Klastrem Budowlanym szkolić. Nasi studenci będą mogli odbywać praktyki i zobaczyć w rzeczywistości, jak wygląda praca w technologii BIM na modelowym budynku Polskiego Centrum BIM w Białymstoku” – wyjaśnia dr inż. Małgorzata Lelusz, prodziekan ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.
Porozumienie o współpracy pomiędzy Polskim Klastrem Budowlanym Krajowym Klastrem Kluczowym a Politechniką Białostocką zawarto na czas nieokreślony. Ze strony Politechniki dokument podpisała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. Polski Klaster Budowlany reprezentował prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego, koordynator Klastra Tomasz Kozłowski.
Polski Klaster Budowlany, wcześniej funkcjonujący jako Wschodni Klaster Budowlany, należy do elitarnej grupy 7 klastrów działających w Polsce, które otrzymały status Krajowego Klastra Kluczowego. PKB grupuje już ponad 300 firm i działa na terenie całego kraju.
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi...
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi pomysłodawcami są członkowie bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Według danych GUS rośnie liczba osób, które każdego roku są poszkodowane w wypadkach przy pracy. Dlatego kwestie BHP powinny stać się priorytetem dla każdego pracodawcy – szczególnie w zawodach najbardziej...
Według danych GUS rośnie liczba osób, które każdego roku są poszkodowane w wypadkach przy pracy. Dlatego kwestie BHP powinny stać się priorytetem dla każdego pracodawcy – szczególnie w zawodach najbardziej narażonych na urazy. Na szczęście wśród konsumentów rośnie świadomość tego, że środki ochrony oraz akcesoria BHP powinny być profesjonalne i dobrej jakości, by zapewnić wykonawcom bezpieczeństwo i komfort. Dostępne na rynku rozwiązania są pod tym kątem przetestowane i coraz bardziej innowacyjne.
Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.
Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.
Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?
Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?
Wspólna wiedza oraz doświadczenia ekspertów z IBDiM i specjalistów z różnych uczelni technicznych w Polsce pozwolą lepiej ocenić stan istniejącej infrastruktury na zalanych terenach oraz opracować zalecenia...
Wspólna wiedza oraz doświadczenia ekspertów z IBDiM i specjalistów z różnych uczelni technicznych w Polsce pozwolą lepiej ocenić stan istniejącej infrastruktury na zalanych terenach oraz opracować zalecenia dotyczące jej modernizacji i rekonstrukcji.
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka,...
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka, w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Największa jak do tej pory inwestycja Sika w Polsce wzmocni pozycję firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie 25 września hucznie obchodzili Dzień Budowlańca. Młodzież brała udział w różnego rodzaju zawodach i konkursach wiedzowych, a wszystkich...
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie 25 września hucznie obchodzili Dzień Budowlańca. Młodzież brała udział w różnego rodzaju zawodach i konkursach wiedzowych, a wszystkich wyróżniono ciekawymi gadżetami.
25 września wszyscy pracownicy budowlani oraz osoby związane z branżą świętowali Dzień Budowlańca. Kadra nauczycielska Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie włączyli się w te obchody, organizując...
25 września wszyscy pracownicy budowlani oraz osoby związane z branżą świętowali Dzień Budowlańca. Kadra nauczycielska Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie włączyli się w te obchody, organizując dla młodzieży ciekawe konkursy i zawody.
Jak budować odporność i zrównoważenie w łańcuchu dostaw? Rozmawiali o tym uczestnicy panelu, który odbył się podczas EBF Warszawa Procurement Festival. O doświadczeniach Cemex Polska w tym obszarze opowiadała...
Jak budować odporność i zrównoważenie w łańcuchu dostaw? Rozmawiali o tym uczestnicy panelu, który odbył się podczas EBF Warszawa Procurement Festival. O doświadczeniach Cemex Polska w tym obszarze opowiadała Magdalena Królak, menedżer zespołów zakupów w Europie Centralnej.
Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy...
Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy i często w zasięgu ich oddziaływania znajduje się wiele obiektów budowlanych oraz infrastruktura techniczna. Jak budowa tuneli oddziałuje na sąsiadującą zabudowę i jak projektować tego rodzaju inwestycje?
Przy obecnym postępie technologicznym ważne jest, aby iść z duchem czasu i dostosowywać swoje produkty oraz usługi do zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów. Dlatego Bostik przedstawia odświeżoną...
Przy obecnym postępie technologicznym ważne jest, aby iść z duchem czasu i dostosowywać swoje produkty oraz usługi do zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów. Dlatego Bostik przedstawia odświeżoną stronę internetową przeznaczoną dla odbiorców indywidualnych – Bostik DIY.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu programu „Mój Prąd 6.0” z 400 mln do 1,25 mld zł. Finansowanie...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu programu „Mój Prąd 6.0” z 400 mln do 1,25 mld zł. Finansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.
Trwają konsultacje społeczne programu „Czyste Powietrze”. Główne tematy to: obecne kryteria wejścia do programu, sposób weryfikacji i dokumentacji dochodów czy standard energetyczny budynków. Pierwsze...
Trwają konsultacje społeczne programu „Czyste Powietrze”. Główne tematy to: obecne kryteria wejścia do programu, sposób weryfikacji i dokumentacji dochodów czy standard energetyczny budynków. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 4 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Konsultacjom przewodniczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
NFOŚiGW przekaże na inwestycje wodne w ośmiu miastach kolejne fundusze. Dofinansowanie inwestycji w tych miastach wyniesie 190 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko...
NFOŚiGW przekaże na inwestycje wodne w ośmiu miastach kolejne fundusze. Dofinansowanie inwestycji w tych miastach wyniesie 190 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.
Wszystkich związanych z branżą dekarską i zainteresowanych tym tematem zapraszamy na czwartą edycję Dach Forum do Kielc w dniach 17–18 stycznia 2025. Targi będą okazją do poznania innowacyjnych technologii,...
Wszystkich związanych z branżą dekarską i zainteresowanych tym tematem zapraszamy na czwartą edycję Dach Forum do Kielc w dniach 17–18 stycznia 2025. Targi będą okazją do poznania innowacyjnych technologii, zobaczenia nowości wśród pokryć dachowych oraz posłuchania ciekawych wystąpień ekspertów.
Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który stanowi solidną rekomendację i pozwala dokonać przemyślanego wyboru. Ruszyła już dziewiąta odsłona kampanii.
Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który stanowi solidną rekomendację i pozwala dokonać przemyślanego wyboru. Ruszyła już dziewiąta odsłona kampanii.
Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 r. Przedstawiciele rządów państw unijnych prawie jednogłośnie uchwalili nowe normy. Również polski rząd opowiedział się...
Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 r. Przedstawiciele rządów państw unijnych prawie jednogłośnie uchwalili nowe normy. Również polski rząd opowiedział się za przyjęciem nowych regulacji. Polacy mogą dzięki temu zyskać znacznie czystsze powietrze. Bezpieczniejsze dla zdrowia normy są zgodne z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia.
W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy....
W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy. Wykorzystanie potencjału istniejących budynków do zwiększenia liczby przystępnych cenowo mieszkań w Polsce”. Wynika z niego, że sposobem na zminimalizowanie deficytu lokali oraz obniżenie ceny mieszkań może stać się stworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nadbudów.
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów...
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów chemii budowlanej – podlegających wymaganiom rozporządzenia CPR oraz REACH, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Chemikaliów.
Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają,...
Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają, tworząc atrakcyjną, przyjazną przestrzeń sprzyjającą rozmowom biznesowym, wymianie doświadczeń i transferowi wiedzy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.