Most z rurek w konkursie mostów stalowych BRICO 2024, fot. Iryna Mikhno
Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej chce rywalizować w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2024 w Estonii. Konstrukcja z cieniutkich rurek musi wytrzymać ciężar jednej tony.
Z powodu braku środków finansowych obiekty mostowe w województwie łódzkim są w niedobrym stanie – choć na papierze jest znacznie lepiej. Kontrole i przeglądy mostów przeprowadzają osoby bez uprawnień,...
Z powodu braku środków finansowych obiekty mostowe w województwie łódzkim są w niedobrym stanie – choć na papierze jest znacznie lepiej. Kontrole i przeglądy mostów przeprowadzają osoby bez uprawnień, a zdarza się, że kontroli tych w ogóle nie ma. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami NIK złożyła aż 11 zawiadomień do organów ścigania i nadzoru budowlanego.
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła oględziny 139 mostów i przepustów. Ponad jedna trzecia obiektów stwarzała niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia lub życia użytkowników, a 4% obiektów groziła katastrofa...
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła oględziny 139 mostów i przepustów. Ponad jedna trzecia obiektów stwarzała niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia lub życia użytkowników, a 4% obiektów groziła katastrofa budowlana. Roczne kontrole przeprowadzane przez zarządców dróg wykazały, że na drogach gminnych stan 56% obiektów oceniono jako „przedawaryjny” lub „niedostateczny”. Na drogach powiatowych podobny stan stwierdzono na jednej czwartej obiektów. NIK negatywnie oceniła działania skontrolowanych zarządców...
Prefabrykacja konstrukcji stalowych to zaawansowany proces, który znacząco przyspiesza budowę i zapewnia wysoką jakość wyrobów. Zrozumienie etapów tego procesu jest kluczowe dla skutecznego zarządzania...
Prefabrykacja konstrukcji stalowych to zaawansowany proces, który znacząco przyspiesza budowę i zapewnia wysoką jakość wyrobów. Zrozumienie etapów tego procesu jest kluczowe dla skutecznego zarządzania projektami budowlanymi. Czy jest prefabrykacja konstrukcji stalowych i jak wyglądają etapy prac? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Studenci musieli sami zaprojektować i nadzorować wykonanie mostu odpowiadającego wymogom regulaminu międzynarodowego konkursu mostów stalowych BRICO 2024 w Tallinie, w stolicy Estonii.
Do udziału w konkursie zachęcił ich w marcu br. dr hab. inż. Mirosław Broniewicz, prof. PB z Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, a zarazem opiekun młodych konstruktorów.
W tej edycji konstruktorzy z Europy mają zaprojektować most o rozpiętości 5 m i maksymalnej wysokości 200 cm. Konstrukcja musi przenieść bez szwanku obciążenie co najmniej 750 kg i dodatkowych 250 kg przy jak najmniejszym przemieszczeniu.
„Musieliśmy zaprojektować i wykonać jak najlżejszy most, ale też spełniający założone warunki wytrzymałości konstrukcji. Sprawdziliśmy kilkanaście modeli różnych wariantów całego mostu oraz poszczególnych jego elementów, tj. łuków, stężeń czy nawet samej kratownicy – wszystko po to, by wybrać jeden model, ten najbardziej optymalny” – opowiada Krzysztof Słoma, student VII semestru na kierunku konstrukcje budowlane i inżynierskie na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Jedną z konkurencji BRICO 2024 w Tallinie jest składanie konstrukcji na czas.
Czworo studentów chce złożyć cały most w maksymalnie 20–25 min. Wcześniej musieli sami wybrać kształt konstrukcji.
„Przy projektowaniu założyliśmy konstrukcję łukową, która w najlepszy sposób dystrybuuje naprężenia oraz siły, które zostaną wytworzone przez zadane obciążenie. Nasz most składa się z profili kwadratowych 14x14 mm o grubości ścianki 0,8 mm. Profile są dość cienkie, bo zależało nam na uzyskaniu jak najlżejszej konstrukcji. Dodatkowo wykonaliśmy stężenia, bo most musi być również bardzo sztywny” – wyjaśnia Słoma.
Na stężenia wykorzystali okrągłe rury o średnicy 15 mm ze ściankami o grubości 1 mm. Krzyżulce i słupki kratownic są wykonane z rur o średnicy 10 mm, również o grubości ścianki 1 mm.
Działanie w studenckim kole naukowym to nie tylko prace inżynierskie, ale też współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Studenci Politechniki Białostockiej od lat mają wsparcie z firmy Metal-Fach z Sokółki, która pomogła w wykonaniu i prefabrykacji konkursowego mostu.
Natomiast firma Promostal wsparła Studenckie Koło Naukowe Konstruktor w opłaceniu kosztów transportu elementów pięciometrowego mostu do Tallina.
Ze studentami w podróż do stolicy Estonii wyruszy mgr inż. Michał Dzun. Opiekunami naukowymi koła są dr hab. inż. Barbara Sadowska-Buraczewska oraz dr hab. inż. Mirosław Broniewicz, prof. PB – wszyscy są pracownikami Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Przypomnijmy, że przed pandemią studenci Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2019 w Estonii. Z Tallina przywieźli złoty i srebrny medal. W poprzednich latach studenci SKN Konstruktor także zajmowali miejsca na podium: w 2017 r. byli pierwsi, w 2018 zakończyli konkurs na miejscu trzecim.
16 października 2024 r. w Warszawie (Tower Service) odbyła się jubileuszowa konferencja pt. „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”, będąca kulminacyjnym punktem obchodów 30-lecia...
16 października 2024 r. w Warszawie (Tower Service) odbyła się jubileuszowa konferencja pt. „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”, będąca kulminacyjnym punktem obchodów 30-lecia Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono ekspertów branżowych, liderów sektora energetycznego, przedstawicieli administracji publicznej, samorządów, sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych, którzy wspólnie debatowali nad przyszłością transformacji energetycznej...
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi...
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi pomysłodawcami są członkowie bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Według danych GUS rośnie liczba osób, które każdego roku są poszkodowane w wypadkach przy pracy. Dlatego kwestie BHP powinny stać się priorytetem dla każdego pracodawcy – szczególnie w zawodach najbardziej...
Według danych GUS rośnie liczba osób, które każdego roku są poszkodowane w wypadkach przy pracy. Dlatego kwestie BHP powinny stać się priorytetem dla każdego pracodawcy – szczególnie w zawodach najbardziej narażonych na urazy. Na szczęście wśród konsumentów rośnie świadomość tego, że środki ochrony oraz akcesoria BHP powinny być profesjonalne i dobrej jakości, by zapewnić wykonawcom bezpieczeństwo i komfort. Dostępne na rynku rozwiązania są pod tym kątem przetestowane i coraz bardziej innowacyjne.
Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.
Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.
Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?
Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?
Wspólna wiedza oraz doświadczenia ekspertów z IBDiM i specjalistów z różnych uczelni technicznych w Polsce pozwolą lepiej ocenić stan istniejącej infrastruktury na zalanych terenach oraz opracować zalecenia...
Wspólna wiedza oraz doświadczenia ekspertów z IBDiM i specjalistów z różnych uczelni technicznych w Polsce pozwolą lepiej ocenić stan istniejącej infrastruktury na zalanych terenach oraz opracować zalecenia dotyczące jej modernizacji i rekonstrukcji.
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka,...
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka, w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Największa jak do tej pory inwestycja Sika w Polsce wzmocni pozycję firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie 25 września hucznie obchodzili Dzień Budowlańca. Młodzież brała udział w różnego rodzaju zawodach i konkursach wiedzowych, a wszystkich...
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie 25 września hucznie obchodzili Dzień Budowlańca. Młodzież brała udział w różnego rodzaju zawodach i konkursach wiedzowych, a wszystkich wyróżniono ciekawymi gadżetami.
25 września wszyscy pracownicy budowlani oraz osoby związane z branżą świętowali Dzień Budowlańca. Kadra nauczycielska Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie włączyli się w te obchody, organizując...
25 września wszyscy pracownicy budowlani oraz osoby związane z branżą świętowali Dzień Budowlańca. Kadra nauczycielska Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie włączyli się w te obchody, organizując dla młodzieży ciekawe konkursy i zawody.
Jak budować odporność i zrównoważenie w łańcuchu dostaw? Rozmawiali o tym uczestnicy panelu, który odbył się podczas EBF Warszawa Procurement Festival. O doświadczeniach Cemex Polska w tym obszarze opowiadała...
Jak budować odporność i zrównoważenie w łańcuchu dostaw? Rozmawiali o tym uczestnicy panelu, który odbył się podczas EBF Warszawa Procurement Festival. O doświadczeniach Cemex Polska w tym obszarze opowiadała Magdalena Królak, menedżer zespołów zakupów w Europie Centralnej.
Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy...
Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Obiekty te mają charakter liniowy i często w zasięgu ich oddziaływania znajduje się wiele obiektów budowlanych oraz infrastruktura techniczna. Jak budowa tuneli oddziałuje na sąsiadującą zabudowę i jak projektować tego rodzaju inwestycje?
Przy obecnym postępie technologicznym ważne jest, aby iść z duchem czasu i dostosowywać swoje produkty oraz usługi do zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów. Dlatego Bostik przedstawia odświeżoną...
Przy obecnym postępie technologicznym ważne jest, aby iść z duchem czasu i dostosowywać swoje produkty oraz usługi do zmieniających się oczekiwań i potrzeb klientów. Dlatego Bostik przedstawia odświeżoną stronę internetową przeznaczoną dla odbiorców indywidualnych – Bostik DIY.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu programu „Mój Prąd 6.0” z 400 mln do 1,25 mld zł. Finansowanie...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu programu „Mój Prąd 6.0” z 400 mln do 1,25 mld zł. Finansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.
Trwają konsultacje społeczne programu „Czyste Powietrze”. Główne tematy to: obecne kryteria wejścia do programu, sposób weryfikacji i dokumentacji dochodów czy standard energetyczny budynków. Pierwsze...
Trwają konsultacje społeczne programu „Czyste Powietrze”. Główne tematy to: obecne kryteria wejścia do programu, sposób weryfikacji i dokumentacji dochodów czy standard energetyczny budynków. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 4 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Konsultacjom przewodniczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
NFOŚiGW przekaże na inwestycje wodne w ośmiu miastach kolejne fundusze. Dofinansowanie inwestycji w tych miastach wyniesie 190 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko...
NFOŚiGW przekaże na inwestycje wodne w ośmiu miastach kolejne fundusze. Dofinansowanie inwestycji w tych miastach wyniesie 190 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.
Wszystkich związanych z branżą dekarską i zainteresowanych tym tematem zapraszamy na czwartą edycję Dach Forum do Kielc w dniach 17–18 stycznia 2025. Targi będą okazją do poznania innowacyjnych technologii,...
Wszystkich związanych z branżą dekarską i zainteresowanych tym tematem zapraszamy na czwartą edycję Dach Forum do Kielc w dniach 17–18 stycznia 2025. Targi będą okazją do poznania innowacyjnych technologii, zobaczenia nowości wśród pokryć dachowych oraz posłuchania ciekawych wystąpień ekspertów.
Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który stanowi solidną rekomendację i pozwala dokonać przemyślanego wyboru. Ruszyła już dziewiąta odsłona kampanii.
Stowarzyszenie nagradza rzetelność firm specjalnym certyfikatem, który stanowi solidną rekomendację i pozwala dokonać przemyślanego wyboru. Ruszyła już dziewiąta odsłona kampanii.
Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 r. Przedstawiciele rządów państw unijnych prawie jednogłośnie uchwalili nowe normy. Również polski rząd opowiedział się...
Państwa UE przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 r. Przedstawiciele rządów państw unijnych prawie jednogłośnie uchwalili nowe normy. Również polski rząd opowiedział się za przyjęciem nowych regulacji. Polacy mogą dzięki temu zyskać znacznie czystsze powietrze. Bezpieczniejsze dla zdrowia normy są zgodne z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia.
W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy....
W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy. Wykorzystanie potencjału istniejących budynków do zwiększenia liczby przystępnych cenowo mieszkań w Polsce”. Wynika z niego, że sposobem na zminimalizowanie deficytu lokali oraz obniżenie ceny mieszkań może stać się stworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nadbudów.
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów...
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów chemii budowlanej – podlegających wymaganiom rozporządzenia CPR oraz REACH, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Chemikaliów.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.