Fot. 1. Dach skośny o dużej liczbie połączeń elementów pionowych ścian i płaszczyzn dachu, w których należy sprawdzić ryzyko wystąpienia zagrzybienia.
Archiwum autorów
O ile rozwiązania dachów i stropodachów w zakresie powszechnie przyjętej definicji są omawiane w prawie każdym podręczniku z budownictwa ogólnego, o tyle zagadnienia dotyczące ochrony cieplno-wilgotnościowej, akustycznej, przeciwpożarowej oraz innych funkcji dachu, zwłaszcza dachów zielonych, są dość często traktowane w sposób szczątkowy lub są pomijane.
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Abstrakt
W artykule przedstawiono wybrane wymagania dotyczące dachów w zakresie ochrony przed zawilgoceniem, korozją biologiczną i ochrony cieplnej. Opisano również nowe materiały i technologie w kontekście obliczeń z zakresu fizyki cieplnej. Zaprezentowano przykłady obliczeń, w tym głównie liniowych mostków cieplnych w konstrukcjach dachów spadzistych i płaskich.
The article presents selected requirements concerning the roofs with respect to damp protection, biocorrosion protection and heat insulation. New materials and technologies in the context of calculations in the field of thermal physics have also been described here. The article contains examples of these calculations, including mainly linear thermal bridges in hip roof and flat roof designs.
Skomplikowane dachy wymagają najczęściej licznych detali projektowych, które powinny być właściwie zaprojektowane. Projektowanie detali należy zaś poprzedzić szczegółowymi obliczeniami z zakresu cieplno-wilgotnościowego, które w większości wypadków powinny być wykonywane przy użyciu programów komputerowych, pozwalających na budowę i analizę modeli dwu- i trójwymiarowych. Takie obliczenia są szczególnie wymagane tam, gdzie mają być stosowane nowe materiały i technologie.
Wybrane wymagania w zakresie ochrony przed zawilgoceniem, korozją biologiczną i ochrony cieplnej
Dach to zespół elementów przykrywających budynek od góry i osłaniających go przed opadami atmosferycznymi, śniegiem, słońcem, wiatrem. Dach przenosi obciążenia od śniegu i wiatru [1], a także pełni, jak inne przegrody, funkcję ochronną w zakresie ochrony akustycznej i ochrony przeciwpożarowej.
Dachy i stropodachy powinny być wykonane ze spadkami umożliwiającymi odpływ wód opadowych i z topniejącego śniegu do rynien i wewnętrznych lub zewnętrznych rur spustowych. W budynkach o wysokości powyżej 15 m nad poziomem terenu dachy powinny mieć spadki umożliwiające odpływ wody do wewnętrznych rur spustowych. Wymaganie to nie dotyczy budynków kultu religijnego, budynków widowiskowych, hal sportowych, a także produkcyjnych i magazynowych, w których taki sposób odprowadzenia wody jest niemożliwy ze względów technologicznych. W budynkach wolno stojących o wysokości do 4,5 m i powierzchni dachu do 100 m2 dopuszcza się niewykonywanie rynien i rur spustowych pod warunkiem ukształtowania okapów w sposób zabezpieczający przed zaciekaniem wody na ściany.
Na wewnętrznej powierzchni dachu lub stropodachu, a w szczególności w miejscach połączenia dachu ze ścianami, nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych. Wymaganą wartość krytyczną współczynnika temperaturowego fRsi w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej określa się według polskiej normy przy założeniu, że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72. Stosowne wymagania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2008 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2].
W dachach o znacznie rozbudowanych połaciach takich miejsc można wyróżnić kilka, a czasami kilkanaście. Fot. 1 przedstawia przykładowy dach, w którym można wyróżnić kilkanaście miejsc, w jakich należałoby przeprowadzić analizę połączenia elementów dachu i ścian pod kątem ryzyka wystąpienia kondensacji powierzchniowej.
Na podstawie wieloletnich obserwacji takich dachów przeprowadzanych z użyciem kamery termowizyjnej można pokusić się o stwierdzenie, iż takie miejsca są dodatkowo narażone na kondensację wilgoci z uwagi na błędy wykonawcze polegające najczęściej na pocienieniu lub lokalnych nieciągłościach izolacji cieplnej. Takie wady pokazano na przykładowych termogramach (fot. 2a–3a) wykonanych od strony wewnętrznej pomieszczeń mieszkalnych na poddaszach.
Rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne dachu lub stropodachu, warunki cieplno-wilgotnościowe, a także intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach powinny uniemożliwiać powstanie zagrzybienia. Do budowy dachu lub stropodachu należy stosować materiały, wyroby i elementy budowlane odporne lub uodpornione na zagrzybienie i inne formy biodegradacji, odpowiednio do stopnia zagrożenia korozją biologiczną. Budynek dodatkowo należy tak zaprojektować i wykonać, aby ograniczyć ryzyko jego przegrzewania w okresie letnim. Istotną rolę odgrywa tu poprawne zaprojektowanie dachu i stropodachu, a zwłaszcza wszystkich detali połączeń.
W budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, a także w produkcyjnych dachy lub stropodachy, złącza między przegrodami i częściami przegród należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza [2].
Nowe rozwiązania technologiczne i materiałowe a zagadnienia fizyki budowli
Stosowanie nowych materiałów i technologii w miejsce sprawdzonych od wieków rozwiązań wymaga szczególnego podejścia w zakresie obliczeń. Starsze rozwiązania materiałowe w przypadku dachów stromych charakteryzowały się na ogół prostotą budowy i łatwością wykonania detalu (fot. 4, rys. 1). Wadą takich rozwiązań jest w dzisiejszym pojęciu ich słaba izolacyjność cieplna. Dotyczy to w szczególności poddaszy, które w przeszłości były eksploatowane jako strychy nieużytkowe, a dziś zaczynają pełnić funkcje mieszkalne.
Poprawne zaprojektowanie nowoczesnego dachu w zakresie fizyki budowli (fot. 5, rys. 2) wymaga dokonania obliczeń jak w odniesieniu do komponentu składającego się z warstw cieplnie jednorodnych i niejednorodnych równolegle do powierzchni; dotyczy to praktycznie wszystkich dachów skośnych izolowanych cieplnie. Obliczenia należy wykonać jako średnią arytmetyczną dolnego i górnego kresu całkowitego oporu cieplnego według wzoru:
gdzie:
R’T – kres górny całkowitego oporu cieplnego,
R’’T – kres dolny całkowitego oporu cieplnego.
Szczegółowy tok obliczeń cieplnych w odniesieniu do takich dachów można znaleźć w normie PN-EN ISO 6946:2008 [3] lub podręcznikach do fizyki budowli, np. „Bauphysik” [4].
Im bardziej skomplikowana konstrukcja budowy przegrody, zwłaszcza dachu skośnego, tym większy wpływ jakości danych materiałowych na uzyskany wynik.
Jedną z dużych trudności dla projektanta jest przyjęcie do obliczeń stosownych danych materiałowych. Projektant powinien je czerpać tylko z odpowiednich źródeł, takich jak normy, certyfikaty zgodności, krajowe i europejskie aprobaty techniczne lub instrukcje ITB. Takie dane w przypadku obliczeń cieplno-wilgotnościowych to:
λ [W/(m·K)] – współczynnik przewodzenia ciepła materiału (na swoją odpowiedzialność projektant może przyjąć do obliczeń wartość lD – deklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła, podawana zazwyczaj przez producenta w materiałach technicznych),
μ – bezwymiarowy współczynnik oporu dyfuzyjnego.
Przy projektowaniu dachów płaskich ważne jest prawidłowe uwzględnienie punktowych mostków cieplnych wynikające z zastosowania łączników do termoizolacji. Wartości χp – punktowych mostków cieplnych – można już znaleźć w kilku europejskich aprobatach technicznych.
Rozwiązania przegród zewnętrznych i ich węzłów konstrukcyjnych powinny charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym fRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna, obliczona zgodnie z polską normą dotyczącą metody obliczania temperatury powierzchni wewnętrznej koniecznej do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury [2].
Przykładowe rozwiązanie połączenia dachu skośnego ze ścianą zewnętrzną, jak dla dachu pokazanego na fot. 1, z poddaszem użytkowym, oraz obliczony przy użyciu programu komputerowego współczynnik temperaturowy fRsi w miejscu mostka termicznego dla wybranych detali przedstawiono na rys. 3–4.
Przykładowe rozwiązanie połączenia dachu skośnego ze ścianą zewnętrzną w wypadku poddaszy nieużytkowych oraz obliczony przy użyciu programu komputerowego współczynnik temperaturowy fRsi dla mostka termicznego przedstawiono na rys. 5–6.
Dachy skośne mimo elegancji nie są jednak dachami, które można by zakwalifikować jako elementy energooszczędne w kubaturze budynku. Całkowite straty ciepła w budynku są bowiem proporcjonalne do powierzchni przegrody. Im więc bardziej rozbudowany dach, tym większa jego powierzchnia i tym większe straty ciepła, nawet przy zastosowaniu bardzo dobrej izolacji cieplnej.
W ostatnim czasie wracają do łask dachy płaskie. Są łatwiejsze w wykonaniu, mają też zdecydowanie mniejszą powierzchnię, a nowoczesne materiały i technologie zapewniają dużą ich trwałość. Jedną z takich technologii jest technologia stropodachu odwróconego. Stropodachy odwrócone lub z warstwą pozwalającą na rozwój roślinności, zwane też dachami zielonymi, są coraz częściej stosowane przez projektantów jako alternatywa dla dachów skośnych. Niestety, takie rozwiązania można oglądać najczęściej na zdjęciach pokazujących ich zastosowanie w budynkach wznoszonych poza granicami kraju.
Klasyfikacja stropodachów, uwzględniając m.in. zagadnienia cieplno-wilgotnościowe, została przedstawiona w opracowaniu „Dachy i stropodachy oraz materiały do pokryć dachowych” [5]. Zróżnicowane rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne stropodachów pełnych przedstawiono na rys. 7.
W odniesieniu do takich rozwiązań materiałowo-technologicznych należy wykonać podobny zestaw obliczeń cieplno-wilgotnościowych, jak dla dachów skośnych. Obok współczynnika przenikania ciepła przegrody pełnej istotną rolę w bilansie cieplnym budynku odgrywają straty ciepła przez przenikanie w miejscach mostków cieplnych. W dachach płaskich takim newralgicznym miejscem jest połączenie attyki z dachem i ścianą zewnętrzną.
Poniżej przedstawiono optymalizację rozwiązań attyki pod kątem uzyskania optymalnego liniowego współczynnika przenikania ciepła. Dla przykładowego rozwiązania (rys. 7) współczynnik przenikania ciepła stropodachu U = 0,23 W/(m2·K), ściany – U = 0,29 W/(m2·K). Aby obliczyć wpływ mostków cieplnych na całość konstrukcji, jak na rys. 7, wykonano obliczenia na modelach 2D (RYS. 8).W zależności od lokalizacji i rodzaju zastosowanej izolacji cieplnej liniowy współczynnik przenikania ciepła ψ wynosi: 0,23 W/(m·K) (a), 0,11 W/(m·K) (b), 0,06 W/(m·K) (c), 0,02 W/(m·K) (d).
Rozwiązania materiałowe, materiały do izolacji cieplnej
W ostatnim dziesięcioleciu pojawiły się dwie grupy materiałów izolacyjnych, które można zakwalifikować jako materiały dość nowe i mało stosowane w Polsce [7]:
materiały do izolacji cieplnej typu organicznego łączone z materiałami pochodzenia syntetycznego lub materiały czysto organiczne,
materiały do izolacji oparte na zaawansowanych technologiach wytwarzania.
Do pierwszej grupy można zaliczyć materiału typu:
płyty i maty z konopi lnianych na podkładzie z włókien syntetycznych,
maty izolacyjne z włókien lnianych modyfikowanych włóknem syntetycznym,
maty z wełny owczej,
płyty i maty z wełny drzewnej (wyroby ze zrębków drewna).
Do grupy drugiej można zaliczyć praktycznie tylko dwa materiały:
panele próżniowe typu VIP (fot. 6),
wyroby z aerożelu (nanożele w postaci mat) (fot. 7).
Zarówno płyty typu VIP, jak i maty aerożelowe można stosować jako izolację cieplną. W dachach skośnych w miejscach skosów polecana jest izolacja z aerożeli w postaci maty. Autorom nie są jednak znane zastosowania tych materiałów w Polsce poza nielicznymi wyjątkami, choć maty aeorożelowe są już dostępne.
Materiały organiczne i kompozyty materiałów organicznych i nieorganicznych wymieniane w pierwszej grupie znalazły już zastosowanie do izolacji cieplnej głównie w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych, gdzie coraz skuteczniej konkurują ze znanymi materiałami typu wełna skalna, szklana czy styropian.
Materiały do pokryć dachowych pozyskujące energię słoneczną
Stosunkowo nowym rozwiązaniem są zintegrowane systemy fotowoltaiczne, umieszczane na dachach płaskich i spadzistych. Mogą one pokrywać całą powierzchnię dachu (najczęściej skierowaną na południe lub przy niekorzystnym usytuowaniu budynku na wschód lub zachód). Moduły fotowoltaiczne są montowane do systemu szyn położonych na warstwie izolacyjnej i wodoszczelnej lub w postaci folii naklejanej na pokryciu z blachy (fot. 8, rys. 9). Połączenia pomiędzy modułami w większości wypadków nie są wodoszczelne. Na rynku dostępne są systemy fotowoltaicznych pokryć dachowych zapewniające całkowitą szczelność dachu.
Oprócz modułów fotowoltaicznych można stosować dachówki z ogniwami fotowoltaicznymi. Na dachach płaskich stosuje się moduły fotowoltaiczne jako pokrycie dachowe. Umieszcza się je horyzontalnie, co sprawia, że na ich powierzchni pozostaje więcej zanieczyszczeń, wymagają więc one okresowego czyszczenia w celu uzyskania większego uzysku energii. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest dopasowanie elastycznych paneli fotowoltaicznych do kształtu dachu (fot. 9).
Podsumowanie
Przedstawione w artykule przykłady obliczeń cieplnych, w tym głównie liniowych mostków cieplnych zostały wykonane przy użyciu bezpłatnych programów komputerowych dostępnych w internecie. Takie obliczenia powinny być wykonywane przez projektantów indywidualnie w miarę potrzeb projektowych dla różnych detali, zwłaszcza w odniesieniu do dachu spadzistego o dużym nachyleniu i wzajemnie przenikających się połaciach połączonych ze ścianami, w którym takich detali jest wiele.
Literatura
C. Byrdy, D. Kram, K. Korepta, M. Śliwiński, „Podstawy budownictwa”, cz. II, Wydawnictwo PK, Kraków 1997.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, ze zm.)
PN-EN ISO 6946:2008, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
W. Blaesi, „Bauphysik”, Verlag Europa Lehrmittel, Koeln 2004.
P. Krause, „Dachy i stropodachy oraz materiały do pokryć dachowych”, [w:] „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji. Budownictwo Ogólne”, PZiTB, Bielsko-Biała 2011, s. 1–47.
D. Neuman, U. Weinbrenner, U. Hestermann, L. Rongen, „Frick/Knoell. Baukonstruktionslehre 2”, Vieweg + Teubner 2008.
T. Steidl, „Nowe rozwiązania w zakresie izolacji termicznych i docieplania budynków”, [w:] „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji. Budownictwo Ogólne”, tom II, PZiTB, Bielsko-Biała 2011, s. 307–328.
C. Byrdy, „Dachy i stropodachy ocieplone i nieocieplane”, Wydawnictwo PK, Kraków 2003
E. Cziesielski, „Bauphysik-Kalender”, Ernst & Sohn, Berlin 2001.
M, Bernaś, E. Sauć, „Przekrycia dachów – wymagania w zakresie odporności ogniowej”, www.abc-dachy.pl
„Ausfuehrungssichere und kostenguenstige Waermebrueckendetails monolithischer Ziegelgebaeude”, Unipor Ziegel Systeme.
„KS-Original. Das Passivhaus”, Verlag Bau + Technik, Düsseldorf 2006.
T. Steidl, P. Krause, „Nowe rozwiązania materiałowe dachów i stropodachów”, [w:] „Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo‑Techniczna – Ekologia a Budownictwo”, Bielsko-Biała 2011, s. 149–158.
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.