Naprawa rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji | Repairs of cracks in reinforced concrete structures using crack injection method. Part 2: Exemplary repairs of a reinforced concrete structure
W pierwszej części artykułu dotyczącego problemu naprawy rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji omówiono klasyfikację i przyczyny powstawania rys w betonie. Wymieniono także możliwości naprawy ze szczególnym uwzględnieniem metody iniekcji.
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.
ABSTRAKT
W drugiej części artykułu dotyczącego problemu naprawy rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji przedstawiono przykład konkretnego obiektu. Omówiono realizację prac w jednym z fundamentów. Podano także charakterystykę parametrów iniekcji.
The second part of the article on the problem of repairing cracks in reinforced concrete structures using crack injection method presents an example of a particular facility. It discusses the implementation of works on one of the foundations. The article also specifies the characteristics of injection parameters.
Iniekcja jest użyteczną i skuteczną metodą naprawy zarysowanych konstrukcji żelbetowych. Niejednokrotnie jest także jedyną metodą efektywną ekonomicznie.
Stabilizacja podłogi na gruncie
Brak podparcia płyty żelbetowej ułożonej na gruncie może powodować pękanie podłogi i przemieszczanie krawędzi szczelin pod wpływem obciążeń użytkowych. W takich przypadkach skuteczną i tanią metodą naprawy jest wypełnienie pustek iniekcyjnym zaczynem cementowym (RYS. 1–2).
Najczęściej wystarczy oczyścić i ponownie uszczelnić szczeliny dylatacyjne. Jeśli jednak wystąpiło np. samoistne zdylatowanie podłogi równolegle do istniejącej szczeliny, należy wbudować nową szczelinę i scalić dotychczasową. Jeśli naroża płyt się odłamały, konieczne będzie ich odbudowanie.
W sytuacji rys ruchomych i gdy przewidywane rozwarcie szczeliny nie gwarantuje przenoszenia obciążeń, należy wbudować system dybli. W tym celu można usunąć pas zarysowanego betonu płyty i zabudować system dybli, a następnie odtworzyć dylatację.
Redukcja odkształceń fundamentów maszyn
Charakterystyka obiektu
W ramach prowadzonej rozbudowy istniejącej fabryki w jednej z hal wykonano 3 żelbetowe fundamenty, na których miały zostać zamontowane urządzenia mechaniczne (RYS. 3). Nieregularne bloki z betonu monolitycznego klasy C20/25 zbrojono prętami o śrenicy 10 mm ze stali klasy A-IIIN (TABELA 1).
Na pochylonych skarpach wykopu i pod fundamentami ułożono beton o niskiej wytrzymałości, na który rozłożono matę wibroizolacyjną (zarówno w dnie, jak i na ścianach wykopu). Fundamenty oddylatowano od warstw podbudowy i posadzki. W poziomie posadzki dylatacje wypełniono materiałem sprężystym. Fundamenty nie wystawały ponad posadzkę. Krawędzie okuto stalą.
W trakcie eksploatacji maszyn zauważono brak stabilności tzw. punktu 0, mającego zasadniczy wpływ na dokładność obrabianych elementów. Wykonano pomiary odkształceń fundamentów i po przeprowadzeniu analizy postawiono tezę, iż brak spowodowany jest nadmiernymi deformacjami fundamentów. Analizowano m.in.:
ocenę sztywności fundamentu i określenie dokładności geometrycznej maszyn,
kartę katalogową zastosowanych mat wibroizolacyjnych,
dane techniczne zamontowanych maszyn,
wyciąg z projektu przebudowy i rozbudowy fabryki, ze szczególnym uwzględnieniem oceny wpływu podłoża gruntowego i zastosowanej maty na sztywność fundamentów.
Przyjęto hipotezę, że w trakcie wykonywania fundamentów przestrzeń między stożkami maty wibroizolacyjnej została częściowo wypełniona zaczynem cementowym lub betonem, np. na skutek przebicia izolacji w trakcie prac betoniarskich.
W efekcie mogły zostać zmienione wartości nacisków fundamentu na stożki maty (rozkład i wartości ugięć statycznych) oraz rozkład obciążeń przekazywanych z fundamentu na podłoże gruntowe (wartości ugięcia podłoża gruntowego pod fundamentem).
Projektant w celu zweryfikowania takiego założenia zaproponował, by w przestrzeń między stożkami maty wprowadzić ciecz o maksymalnie dużej gęstości i jak najmniejszej lepkości, która spowoduje usztywnienie fundamentu. W wyniku takich działań fundament powinien pozostać w ustalonej pozycji.
Oceniono, że ciężar wprowadzonej cieczy stanowiący dodatkowe obciążenie przekazywane na podłoże gruntowe jest mały w porównaniu z całkowitym ciężarem przekazywanym z fundamentu. Skutkiem wprowadzenia materiału iniekcyjnego jest jednak utrata przez matę wibroizolacyjną funkcji ochrony maszyny (wrażliwej na wstrząsy i drgania) przed zakłóceniami dynamicznymi pochodzącymi z zewnątrz.
Rozwiązanie to nie było wcześniej stosowane przez producenta maszyny. Uznano, że najskuteczniejszą metodą wykonania naprawy będzie iniekcja zaczynem cementowym z równoczesnym monitorowaniem parametrów posadowienia maszyn. Na RYS. 3 zaznaczono poszczególne bloki fundamentu:
niebieski, o głębokości posadowienia 150 cm; poniżej tej głębokości zamontowana jest mata wibroizolacyjna;
czerwony, o głębokości posadowienia 100 cm z brakiem możliwości dostępu do prac wiertniczych w części, w której posadowiona jest maszyna (niebieskie koła posadowienia);
żółty, o głębokości posadowienia 60 cm.
Wokół fundamentu wskazano numerami od 1 do 33 (punkty i napisy niebieskie) miejsca umieszczenia rurek iniekcyjnych w szczelinach dylatacyjnych. Numery od 1 do 24 (cyfry na białych polach) dotyczą pakerów próżniowych.
Żółte linie przerywane wskazują linie przekrojów. Linie niebieskie przerywane oznaczają schematycznie miejsca przebiegu zasilania elektrycznego, a linie niebieskie, ciągłe – miejsce posadowienia i pracy maszyny. Linie zielone to kanały/koryta technologiczne wykonane w górnej części fundamentu, niezbędne do prawidłowej pracy maszyny (transportu medium chłodzącego, odstawy wiór, napędów itp.). Przekroje, np. 1–1, 2–2, pokazują głębokości posadowienia poszczególnych bloków, kanałów, koryt, grubości ścian i grubość płyty dennej.
Realizacja prac iniekcyjnych na przykładzie fundamentu nr 4
Pustki w macie wibroizolacyjnej w fundamencie maszyny wypełniano iniekcyjnie w 2012 r. Jako materiał iniekcyjny zastosowano mieszankę mikrocementu z dodatkami, o stosunku wodno-cementowym 9:10.
W wyniku prac uzyskano pożądane zmiany położenia fundamentu. Odkształcenia obserwowano za pomocą 4 czujników pomiarowych w strefie stołu roboczego, będącego integralną częścią maszyny, na którym leży element obrabiany. Wyniosły one od 0,24 mm do 0,82 mm. Prace prowadzono w następującej kolejności:
wykonanie otworów w szczelinach dylatacyjnych, na złączu z posadzką w celu wprowadzenia przewodów iniekcyjnych (16x1 mm) na całą głębokość posadowienia fundamentu;
wykonanie w fundamencie maszyny otworów podciśnieniowych o średnicy 38 mm sięgających do dolnej powierzchni fundamentów, w miejscu występowania maty wibroizolacyjnej. Ze względu na zróżnicowaną głębokość posadowienia poszczególnych elementów fundamentów długości otworów były różne. Przez otwory odsysano powietrze, aby wyeliminować korki powietrzne przy iniekcji zaczynem cementowym.
Usytuowanie poszczególnych elementów maszyn determinowało konieczność wykonania części otworów jako skośnych, których kąty były ściśle określone według przygotowanego schematu wykonania otworów. Do otworów wprowadzono pakery podciśnieniowe z manowakuometrami mierzącymi wielkość podciśnienia;
podłączenie do końcówek pakerów podciśnieniowych pomp próżniowych;
wykonanie zabezpieczenia w celu ograniczenia rozlewania się iniektu po posadzce;
przeprowadzenie iniekcji;
rejestracja wskazania mierników odchyłu poziomu fundamentu w trakcie realizacji procesu iniekcji;
odtworzenie zamknięć dylatacji.
Czujniki mikrometryczne posadowiono na podłożu stabilnym poza fundamentami, tj. na posadzce obok fundamentu. Wysięgnik z iglicą czujnika oparto na fundamencie i wyzerowano wskazania. Lasery mierzyły odchyłki maszyny na poziomie jej najwyższego elementu na wysokości ok. 7,0 m.
Wytworzono próżnię w pakerach podciśnieniowych, a tym samym w przestrzeni między fundamentem a matą wibroizolacyjną. Wydajność pomp próżniowych utrzymywano tak, aby uzyskać stabilne podciśnienie rzędu –80%. W tych warunkach kolejno do poszczególnych rurek iniekcyjnych wprowadzano zaczyn cementowy, który zamykał wolną przestrzeń na drodze rurka iniekcyjna/paker podciśnieniowy.
Wzrost podciśnienia na manowakuometrze do wartości większej niż –0,8 barów stanowił sygnał, że dany obszar pod fundamentem został wypełniony. Zaczyn cementowy w końcu wypełnił paker podciśnieniowy i pompa próżniowa przestawała wysysać powietrze, co powodowało wzrost podciśnienia na manowakuometrze.
Iniekcja prowadzona była sukcesywnie między poszczególnymi rurkami iniekcyjnymi w założonych wcześniej kierunkach wystąpienia podciśnienia w wykonanych otworach na danym elemencie fundamentu.
Iniekcję rozpoczęto w kolejności od najgłębiej posadowionej części fundamentu do najwyżej posadowionej. Zakończono ją przez wypełnianie pionowej przestrzeni dylatacyjnej między poszczególnymi rurkami iniekcyjnymi. W trakcie usuwania rurek iniekcyjnych wypełnienie miejsc po demontowanych rurkach następowało przez podawanie iniektu systemem nadążnym (w miarę wypełniania się otworu wyjmowano rurkę iniekcyjną).
Charakterystyka parametrów iniekcji
W trakcie naprawy fundamentu nr 4 (TABELA 2) rzeczywista objętość wtłoczonego zaczynu cementowego miała wartość 1715,00 dcm³, a ponadto:
liczba pionowych rurek iniekcyjnych, usytuowanych w dylatacjach – 33 szt.;
liczba otworów zasysających (z pakerami) w konstrukcji żelbetowej fundamentu – 24 szt.; część tych otworów z uwagi na zbrojenie, instalacje i brak dostępności do miejsca wiercenia została wykonana pod różnymi kątami nachylenia (od 43º do 75º).
Po wykonaniu prac iniekcyjnych nie zaobserwowano wpływu czynników zewnętrznych na pracę maszyn, tzn. przenoszenia drgań ze środowiska gruntowego i budowlanego. Potwierdza to stanowisko producenta maszyn o niecelowości stosowania mat wibroizolacyjnych na fundamencie, powodujących odkształcenia fundamentu pod wpływem wielkich obciążeń od elementów obrabianych (rzędu kilkudziesięciu ton). W przypadku kolejnych dwóch fundamentów zużycie materiału iniekcyjnego wynosiło:
Na podstawie zamieszczonego przykładu można stwierdzić, że specyfika metody iniekcji wymaga dużego doświadczenia wykonawców, a także stosowania specjalistycznego sprzętu i materiałów o kontrolowanej jakości.
Artykuł był referowany na XXIX Ogólnopolskiej Konferencji „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji” w Szczyrku
Literatura
ACI RAP Bulletin1, „Field guide for concrete repair. Application procedures. Structural crack repair by epoxy injection”, ACI Committee E706, 2003.
PN-EN 1992-1-1:2008, 1 „Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
B. Chmielewska, J. Koper, „Naprawa rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji”, XXI Ogólnopolska Konferencja „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji”, Szczyrk 2006, s. 55–78.
PN-EN 206-1:2003, „Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.
L. Czarnecki, P.H. Emmons, „Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych”, Polski Cement Sp. z o.o., Kraków 2000.
L. Czarnecki, J. Skwara, „Naprawa rys konstrukcji żelbetowych metodą iniekcji”, XIII Ogólnopolska Konferencja „Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji”, Ustroń 1998, s. 39–55
M. Michałowska, J. Kazański, „Zasady naprawy zarysowanych konstrukcji betonowych kompozycją epoksydową za pomocą iniekcji ciśnieniowej. Studia i materiały”, z. 35, IBDiM, Warszawa 1991.
M. Michałowska, J. Kazański, „Zasady naprawy zarysowanych konstrukcji betonowych za pomocą iniekcji średniociśnieniowej (0,8-8,0 MPa)”, z. 38, IBDiM, Warszawa 1992.
Henryk Włodarczyk
Henryk Włodarczyk, 04.09.2015r., 14:09:42
W dziesiecioletnim budynku rysy w stropie między garażami, przez które punktowo przeciekała woda,
uszczelniono poprzez wylanie na posadzkę nadlewki. Sposób uszczelnienia jest skuteczny ale kosztowny, nie wypełnia rys,przez co, nie zabezpiecza stropu przed działaniem KOROZJI zbrojenia
i betonu i miejscach rys. Czy w związku z tym nie powinien być stosowany?
Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...
Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem....
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem. Gelinietion oraz ang. injection of gel), tj. takie, które umożliwiają wykonanie uszczelnienia również przeciw wodzie działającej pod ciśnieniem.
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice...
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice i zastosowaniu hybrydowych mas uszczelniających.
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów...
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru...
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru i śniegu) oraz ciężar budynku na podłoże gruntowe. Sama również przejmuje oddziaływania podłoża gruntowego. Jest to więc bardzo ważny element budynku, który decyduje o jego trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania.
Do zawilgocenia przyziemnej części budynku może dojść na skutek wnikania i akumulacji wody w postaci pary wodnej lub przez przenikanie wody w postaci ciekłej [1].
Do zawilgocenia przyziemnej części budynku może dojść na skutek wnikania i akumulacji wody w postaci pary wodnej lub przez przenikanie wody w postaci ciekłej [1].
Iniekcyjne metody odtwarzania w murach izolacji poziomych przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie [1], w odróżnieniu od metod mechanicznych [2], nie mają za zadanie stworzyć całkowicie nieprzepuszczalnej...
Iniekcyjne metody odtwarzania w murach izolacji poziomych przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie [1], w odróżnieniu od metod mechanicznych [2], nie mają za zadanie stworzyć całkowicie nieprzepuszczalnej dla wody bariery [3]. Za wystarczający uznaje się efekt w postaci stworzenia ciągłej warstwy redukującej podciąganie kapilarne do tego stopnia, aby po pewnym czasie (dzięki wymianie wilgoci z otaczającym otoczeniem) w strefie muru nad przeponą powstał obszar o normalnej wilgotności (wilgotności równowagowej)...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.