Budowa fundamentów - poradnik
Jak poprawnie wykonać fundament?
www.freeimages.com
Fundament to podstawa każdego budynku. Aby skutecznie spełniał swoje zadanie - stanowił oparcie dla konstrukcji domu i chronił przed wilgocią z zewnątrz- musi być dopasowany do istniejących warunków oraz przewidywanych obciążeń. Jak prawidłowo wykonać fundamenty?
Zobacz także
Bostik Bostik AQUASTOPP – szybkie i efektywne rozwiązanie problemu wilgoci napierającej
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.
Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Parati Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.
Pierwszy etap, jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych, to sprawdzenie rodzaju podłoża. Kategorię geotechniczną planowanego budynku i warunki jego posadowienia, uzależnione od warunków gruntowych, określa projektant. Po wstępnym badaniu, w razie wątpliwości co do nośności gruntu, może zlecić dodatkową analizę.
Budowa domu jest utrudniona, np. na działkach z przewagą gliny lub torfu, a także na tzw. gruntach nasypowych, powstałych w wyniku działalności człowieka, określanych jako grunty nienośne - często są to nielegalne wysypiska śmieci. Takie podłoża nie nadają się pod budowę albo wymagają kosztownych rozwiązań konstrukcyjnych i izolacyjnych.
Lepsze od podłoży niestabilnych będą zwarte skały, żwir czy piasek. Warto również dowiedzieć się, czy na tym terenie zdarzają sie podtopienia lub zalania piwnic.
Parametry fundamentu oblicza się, biorąc pod uwagę konstrukcję budynku (jego wielkość i liczbę kondygnacji), technologię budowy i rodzaj użytych materiałów.
Głębokość, na jakiej powinien znaleźć się spód fundamentu, zależy od głębokości przemarzania gruntu i wynosi 0,8-1,4 m, w zależności od regionu Polski. Tylko lekkie budynki na tzw. gruntach niewysadzinowych, czyli nie zwiększających swojej objętości pod wpływem mrozu (głównie piaskach) można ustawiać płycej - na głębokości 50-60 cm.
Z czego składa się fundament?
W budownictwie jednorodzinnym, fundament składa się najczęściej z dwóch elementów - ław oraz ścian fundamentowych, które jednocześnie są ścianami piwnic. Ława to pozioma belka wykonana z betonu wzmocnionego zbrojeniem, odporna na ściskanie i na rozciąganie.
Szerokość ław fundamentowych w obrębie jednego budynku może być różna. Z reguły ławy pod wewnętrzne ściany nośne są szersze, ponieważ przenoszą obciążenie opartych na nich stropów i dachów.
Na ławach fundamentowych spoczywają ściany fundamentowe, które są oparciem dla ścian nadziemia. W domach z piwnicą, ściany fundamentowe są wyższe przynajmniej o 1 m i zwykle wymagają wzmocnienia w postaci zbrojenia. Natomiast w domach niepodpiwniczonych zbrojenie nie jest wymagane, ponieważ ściany fundamentowe są obustronnie obsypane ziemią i napór gruntu się równoważy.
W przypadku występowania niekorzystnych warunków gruntowych ściany fundamentowe zamiast na ławach opiera się na żelbetowej płycie, ruszcie lub stopach, sięgających do nośnej warstwy gruntu.
Pod lekkimi budynkami o konstrukcji drewnianej można zastosować fundamentowanie uproszczone, bez ław, to znaczy oprzeć ściany fundamentowe bezpośrednio na gruncie.
Z czego wykonuje się fundament?
Do wykonania ścian fundamentowych można wykorzystać bloczki betonowe (duża wytrzymałość na ściskanie oraz niska nasiąkliwość, słaba izolacyjność termiczna) lub keramzybetonowe (mniejsza wytrzymałość i mniejsza odporność na działanie wody, lepsza izolacyjność) oraz sam beton - materiał najlepszy pod względem wytrzymałości i ochrony przed wilgocią.
Inny materiał na fundamenty to pustaki szalunkowe - budowanie przy ich zastosowaniu to połączenie dwóch technik - murowania i betonowania. Na sucho układa się 3-4 warstwy, które wypełnia się mieszanką betonową.
Podobnie ustawia się kształtki styropianowe, które także wypełniamy mieszanką betonową - po jej związaniu, uzyskujemy ścianę betonową obustronnie izolowaną styropianem.
Prace fundamentowe rozpoczyna się od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu na odpowiednią głębokość. Do wykopów często wynajmuje się koparkę, ale ziemię pod ławy wybiera się ręcznie.
Pewne fudamenty - o czym należy pamietać?
Na fundamentach opiera się konstrukcja całego domu. Ich zadanie to także ochrona budynku przed przenikaniem wód gruntowych, zwłaszcza na terenach zagrożonych zalaniem czy powodzią.
Dokonanie poprawek czy naprawienie usterek już po ukończeniu inwestycji jest bardzo trudne, dlatego tak ważne jest wykonanie fundamentów zgodnie ze sztuką budowlaną i przemyślany dobór materiałów. Usunięcie błędów popełnionych na etapie ich wznoszenia jest niemożliwe.
Dla komfortu użytkowania obiektu i zdrowia przebywających w nim osób ważna jest także odpowiednio przeprowadzona hydroizolacja podziemnych części budynku. Dlatego sposób zaprojektowania i wykonania powłok wodochronnych nie może być przypadkowy.