FOT. 1. Nieprawidłowe podkopanie fundamentów budynku wzdłuż całego obwodu, fot. archiwa autorów
Wilgoć zawsze będzie towarzyszyć obiektom budowlanym w okresie eksploatacyjnym, dlatego zabezpiecza się je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz przed przedostawaniem się wilgoci do ich pomieszczeń poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz izolacje zewnętrzne.
Nie istnieją uniwersalne metody zabezpieczeń materiałów przed wilgocią, dlatego podjęcie decyzji o zasadności wykonania izolacji lub też o doborze odpowiedniej technologii powinno zostać poparte przeprowadzoną wcześniej analizą, odpowiadającą na pytanie, czy proponowane zabezpieczenie przed wilgocią nie doprowadzi do skutku wręcz odwrotnego od oczekiwanego.
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej...
Bostik to firma z wieloletnią tradycją, sięgającą 1889 roku, oferująca szeroką gamę produktów chemii budowlanej dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Producent słynie z innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości preparatów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, przemyśle i renowacji.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...
Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.
Abstrakt
W artykule przedstawiono często spotykane problemy i błędy popełniane przy projektowaniu i wykonywaniu izolacji podziemnych części budynków oraz prawidłowe rozwiązania, zgodne z zasadami logiki i wiedzy technicznej.
Influence of curing on shrinkage of external plasters, determined through testing in simulated climate
The article presents frequent problems and errors during the design process and execution of insulation of underground parts of buildings. The correct solutions in accordance with logical and engineering principles are presented as well.
Wydawać by się mogło, że temat zabezpieczania przegród budowlanych przed wilgocią, wielokrotnie podejmowany w literaturze technicznej, został wszechstronnie i dogłębnie opisany. Jednak praktyka autorów pokazuje, że wciąż sprawia on kłopoty inżynierom, szczególnie tym rozpoczynającym karierę zawodową.
Z roku na rok rośnie ilość skarg na inżynierów budownictwa, kierowanych do rzeczników odpowiedzialności zawodowej, a sporą ich część stanowią kwestie niewłaściwie zaprojektowanych lub wykonanych izolacji. Ujawniają się one nie tylko dosyć szybko w budynkach, ale również spektakularnie, np. po oddaniu do użytkowania lub nawet w trakcie budowy.
Dwa takie przypadki, które mieli okazję opiniować autorzy, stały się pretekstem do napisania niniejszego artykułu. Jeden z nich zakończył się katastrofą budowlaną, a w drugim - uczestnicy procesu budowlanego bez wiedzy inwestora doprowadzili do zamiany funkcji kondygnacji podziemnej budynku z piwnicznej na wodny brodzik.
Uwagi wstępne
Każda przegroda budowlana zawiera w sobie pewną ilość wilgoci eksploatacyjnej, której źródłem jest sorpcyjność materiałów budowlanych tworzących przegrody, a także opady atmosferyczne, kondensacja wewnętrzna będącą wynikiem dyfuzji pary wodnej, zawilgocenie części podziemnych obiektów i podciąganie kapilarne oraz nieszczelne instalacje (FOT. 1 - patrz: zdjęcie główne).
Najbardziej narażone na zawilgocenie są podziemne części budynków, zarówno starszych, jak i nowszych technologicznie, które nie posiadają w ogóle lub posiadają tradycyjnie wykonane zabezpieczenia przeciwwilgociowe i przeciwwodne.
Dawniej obiekty chroniono przed wilgocią poprzez odpowiednie ukształtowanie terenu i sieć drenaży, stosowano też materiały okładzinowe (izolujące) o niskim współczynniku infiltracji, np. glinę. W większości przypadków takie zabezpieczenia nie zachowały się do dnia dzisiejszego (o ile w ogóle zostały wykonane - klasyczne izolacje poziome murów zaczęto bowiem wykonywać na terenie Polski dopiero na początku XX wieku [1]).
Trwałość takich obiektów zależy m.in. od wspomnianych zabezpieczeń, ich właściwego utrzymania i konserwacji [2].
FOT. 2-5. Powszechnie stosowane rozwiązania w izolacjach części podziemnych budynków: bitumiczne powłokowe (2), bitumiczne rolowe (3), folie dystansowe, często mylnie utożsamiane z izolacjami zasadniczymi (4), cieplne izolacje wodoodporne (5); fot. archiwa autorów
Wbrew pozorom prawidłowe zaprojektowanie izolacji istniejącego obiektu jest dosyć trudne, ponieważ:
wymaga znajomości warunków gruntowo-wodnych,
ustalenia wielkości hydrostatycznego parcia wody na poziome i pionowe części obiektów zagłębionych w gruncie
oraz doboru odpowiednich materiałów dostosowanych do istniejących materiałów konstrukcyjnych przegród [3].
W projektach, które najczęściej ograniczają się do zamieszczania wskazówek "ogólnobudowlanych", nader często nie rozwiązuje się w sposób wyczerpujący problemów zabezpieczeń części podziemnych obiektów przed wodą.
Dosyć często realnie występujące nieszczelności izolowanych przegród umiejscowione są na wszelkiego rodzaju załamaniach, uskokach czy przejściach instalacji, natomiast raczej nie występują na powierzchniach prostych (płaskich). Na FOT. 2-5 pokazano powszechnie stosowane rozwiązania zabezpieczeń przeciwwilgociowych podziemnych części budynków.
Naprawa i odtwarzanie izolacji w obiektach istniejących
W czasie wykonywania remontu lub przebudowy istniejącego obiektu częstym problemem praktycznym jest przywrócenie sprawności technicznej wszelkiego rodzaju zabezpieczeniom budynków przed wilgocią.
Jeśli roboty budowlane odbywają się na podstawie zgłoszenia (bez projektu) lub pozwolenia z projektem budowlanym, ale bez szczegółowego projektu wykonawczego, to najczęściej wykonawca robót jest pozostawiony sam sobie. W takich przypadkach to on bierze na siebie całą odpowiedzialność za skuteczność działania takich zabezpieczeń.
Prace takie niestety są wykonywane zwykle bez wcześniejszego przeanalizowania źródła i stopnia zawilgocenia przegród, zawartości w nich soli, a także zakresu ubytków (FOT. 9). W sytuacji, gdy nie jest wskazane i zlikwidowane źródło zawilgocenia, prace takie mogą okazać się w czasie eksploatacji obiektu mało skuteczne [4].
FOT. 9. Ściana fundamentowa pozbawiona nie tylko izolacji, ale również częściowo oparcia; fot. archiwa autorów
W opracowaniach projektowych dotyczących robót budowlanych polegających na remontach i naprawach istniejących budynków, zbyt często unika się podawania szczegółowych rozwiązań detali izolacji i uszczelnień przegród, ograniczając się do nanoszenia na przekrojach budynków jedynie symbolicznych zarysów izolacji z przywołaniem odpowiednich technologii.
Podstawową zasadą, jaką należy przyjmować przy projektowaniu i wykonywaniu prac izolacyjnych, jest stosowanie wyłącznie jednej technologii lub technologii kompatybilnych ze sobą, uwzględniających rodzaj i stan techniczny podłoży [5].
Prace izolacyjne to nie tylko nanoszenie powłok bitumicznych lub klejenie materiałów rolowych, do których zalicza się papy zwykłe i termozgrzewalne, membrany samoprzylepne i folie z tworzyw sztucznych.
FOT. 6-7. Nieprawidłowe podkopanie fundamentów budynku wzdłuż całego obwodu i jego tragiczny skutek – osunięcie ściany szczytowej i fragmentów ścian przyległych; fot. archiwa autorów
Izolacje wodochronne w podziemnych częściach budynków są najczęściej przykryte innymi warstwami i z uwagi na brak dostępu ich naprawa jest możliwa dopiero po zdjęciu warstw przykrywających. Wiąże się to niejednokrotne z koniecznością odkrywania ścian fundamentowych i piwnicznych aż do spodu fundamentu.
Niestety wykonawcy zapominają o podstawowej zasadzie zapewnienia stabilności remontowanych obiektów - nader często zdarzają się sytuacje jednoczesnego "odkopywania" wszystkich ścian i fundamentów (FOT. 1, FOT. 6-7) po ich obwodzie, co już stanowi realne zagrożenie katastrofą budowlaną.
Odsłanianie fundamentów jest dopuszczalne jedynie poprzez ich odcinkowe odkrywanie na odpowiedniej długości, a zamiar takiego działania należy każdorazowo skonsultować z uprawnionym geotechnikiem lub konstruktorem.
Na RYS. 1 pokazano jedną z podstawowych zasad prawidłowego odkrywania części obiektów zagłębionych w gruncie. Pozwala to zachować bezpieczeństwo obiektu w zakresie jego stateczności ogólnej.
FOT. 8. Sposób bezpiecznego odsłaniania ściany fundamentowej pozbawionejizolacji; fot. archiwa autorów
Ściany i fundamenty powinny być odsłaniane odcinkowo, na długości około 1 metra.
Pomiędzy odkrywanymi odcinkami należy zachować odstęp, o długości równej co najmniej dwukrotnej długości odsłanianego odcinka (RYS. 1, FOT. 8).
Odcinki oznaczone na RYS. 1 tymi samymi numerami można odsłaniać jednocześnie, natomiast kolejne można odsłonić dopiero po zabezpieczeniu uprzednio odkrytych.
Po odsłonięciu i odpowiednim przygotowaniu ściany można przystąpić do wykonania izolacji metodami mechanicznymi lub chemicznymi metodami iniekcyjnymi.
Izolacje poziome, mające na celu likwidację możliwości podciągania kapilarnego, wykonuje się metodą mechaniczną przez podcięcie muru i założeniu specjalnych przekładek z materiałów izolujących z jednoczesnym wypełnieniem bruzd po podcięciu, lub wciskanie blach w spoiny poziome. Metoda ta nie jest zalecana do starszych, masywnych przegród, ze względu na ryzyko spękań, a nawet utraty stateczności muru. Z kolei izolacje iniekcyjnie polegają na aplikacji ciśnieniowej środków chemicznych w strukturę przegrody bez ingerencji w jej strukturę [6].
Nie powinno się stosować izolacji na powierzchniach, gdzie pierwotnie ona nie występowała (szczególne jedynie na zewnętrznych stronach przegród), o ile budynek pozbawiony jest ciągłych izolacji poziomych. W takich sytuacjach uzyska się efekt odwrotny do oczekiwanego: jednostronna (zewnętrzna) izolacja stanie się przeponą utrudniającą infiltrację wilgoci z przegrody na zewnątrz, a tym samym zatrzyma w jej wnętrzu sole (FOT. 10).
Dla przywrócenia pierwotnego stanu zawilgocenia przegród zagłębionych w gruncie należy wykonać nowe lub odtworzyć istniejące pierwotnie spadki otaczającego terenu oraz otoki filtracyjne lub drenaże (RYS. 4).
We wszystkich rodzajach obiektów budowlanych, zarówno istniejących, jak i nowych, zewnętrzne, pionowe izolacje można wykonywać pod warunkiem, że ich poziome części zagłębione w gruncie będą również posiadały ciągłe i szczelne zabezpieczenie przed wilgocią. Przykład takiego zabezpieczenia, ukształtowanego prawidłowo ze względu na warunki wilgotnościowe, pokazano na RYS. 4.
Podsumowanie
Pomimo dużej ilości sprawdzonych przy realizacjach i łatwo dostępnych technik zabezpieczeń obiektów przed wilgocią, nadal w praktyce budowlanej pojawia się spora liczba problemów związanych z zawilgoceniem przegród oraz przedostawaniem się wody do wnętrz budynków [7].
Dostępność kart technicznych produktów oraz instrukcji ich aplikacji nie zawsze daje pełną informację, jak należy te techniki prawidłowo stosować, szczególnie w nietypowych przypadkach, w tym również w obiektach historycznych.
RYS. 2-3. Ściany fundamentowe i piwniczne: obiektu starszego pozbawionego izolacji poziomej (2), pozbawione skutecznej, tj. ciągłej i trwałej, izolacji (3): 1 - izolacja (zwykle bezspoinowa), 2 - ściana piwnic, 3 - fundament (beton kamienny lub ceglany), 4 - izolacja (zwykle bezspoinowa lub sama folia tłoczona), 5 - izolacja pozioma, 6 - ewentualna izolacja pozioma, 7 - fundament (beton), 8 - ewentualna izolacja pionowa; rys. archiwa autorów
RYS. 4. Zasada prawidłowego rozmieszczania zewnętrznych izolacji pionowych i poziomych ściany fundamentowej: 1 - warstwa ochronna, np. folia tłoczona (kubełkowa), 2 - izolacja pionowa, rodzaj zależny od parcia hydrostatycznego wody, 3 - ściana piwnic, 4 - izolacja pozioma, 5 - izolacja spodnia fundamentu, 6 - fundament, beton szczelny, 7 - trójkątna taśma bitumiczna, 8 -ewentualna izolacja pionowa, zależna od warunków gruntowo‑wodnych, 9 - drenaż; rys. archiwa autorów
Przedstawione w artykule przykłady potwierdzają również bardzo istotną dla budynków historycznych regułę, iż nie powinno się w sposób uniwersalny i rutynowy podchodzić do rozwiązywania problemów zawilgoceń tych budynków lub tylko ich części. Każdy z takich przypadków wymaga indywidualnej analizy i wypracowania odrębnego stanowiska w sprawie wyboru systemu zabezpieczeń, który powinien być skuteczny przez długie lata eksploatacji.
Nie zawsze nowoczesne metody będą miały rację stosowania, szczególnie w obiektach zabytkowych o wysokim stopniu zużycia technicznego, wykonanych w technologiach tradycyjnych. Rodzaj i sposób aplikacji izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej powinien zostać szczegółowo opisany w opracowaniach projektowych, z precyzyjnym, graficznym rozwinięciem detali uszczelnień, popartych stosownymi obliczeniami (w przypadkach tego wymagających).
Szczelność każdej izolacji zostanie zapewniona, o ile będzie ona dostosowana do rodzaju podłoża, na które będzie nakładana, oraz ciągła, chroniona przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Dlatego nie należy doprowadzać do sytuacji pokazanej na RYS. 2-3 i FOT. 10. Ponadto należy mieć na uwadze to, że wykonywanie robót izolacyjnych nie może stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla stabilności konstrukcji obiektów.
Nie każdy obiekt budowlany wymaga wykonania lub przywrócenia typowych, obecnie stosowanych zabezpieczeń przed wilgocią. Szczególnie dotyczy to tych obiektów, które takich zabezpieczeń wcześniej nie posiadały. Rozwiązaniem problemów zawilgoceń w tego typu przypadkach może okazać się jedynie zapewnienie (przywrócenie) wokół nich odpowiedniej gospodarki wodnej, w tym naprawa, odtworzenie lub wykonanie systemów drenarskich.
Literatura
J. Adamowski, J. Hoła, Z. Matkowski, "Skuteczność zabezpieczeń przeciwwilgociowych wykonanych w obiekcie zabytkowym”, „Materiały Budowlane” 3/2010
D. Bajno, "Rewitalizacja konstrukcji budowlanych w obiektach zabytkowych", Wydawnictwo UTP, Bydgoszcz 2013.
M. Rokiel, "Materiały do wykonywania hydroizolacji podziemnych części budynków i budowli", "IZOLACJE" 5/2013.
J. Adamowski, Z. Matkowski, "Ocena skuteczności metod osuszania budynków", "Materiały Budowlane" 3/2015
D. Bajno, Ł. Bednarz, T. Nowak, "Damp proofing of heritage buildings located in historical town centres", SAHC2014, 9th International Conference on Structural Analysis of Historical Constructions F. Peña & M. Chávez (eds.) Mexico City, Mexico, 14-17 October 2014.
C. Maggot, "Odtwarzanie izolacji poziomej i pionowej podczas renowacji obiektów zabytkowych", "IZOLACJE" 4/2013
J. Adamowski, Z. Matkowski, "Aktualne problemy osuszania i remontów zalanych i zawilgoconych budynków", "Materiały Budowlane" 3/2013.
FOT. 1. Nieprawidłowe podkopanie fundamentów budynku wzdłuż całego obwodu
FOT. 2–5. Powszechnie stosowane rozwiązania w izolacjach części podziemnych budynków: bitumiczne powłokowe (2), bitumiczne rolowe (3), folie dystansowe, często mylnie utożsamiane z izolacjami zasadniczymi (4), cieplne izolacje wodoodporne (5)
FOT. 6–7. Nieprawidłowe podkopanie fundamentów budynku wzdłuż całego obwodu i jego tragiczny skutek – osunięcie ściany szczytowej i fragmentów ścian przyległych
FOT. 8. Sposób bezpiecznego odsłaniania ściany fundamentowej pozbawionej izolacji
FOT. 9. Ściana fundamentowa pozbawiona nie tylko izolacji, ale również częściowo oparcia
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...
Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...
Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem....
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem. Gelinietion oraz ang. injection of gel), tj. takie, które umożliwiają wykonanie uszczelnienia również przeciw wodzie działającej pod ciśnieniem.
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice...
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice i zastosowaniu hybrydowych mas uszczelniających.
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów...
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru...
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru i śniegu) oraz ciężar budynku na podłoże gruntowe. Sama również przejmuje oddziaływania podłoża gruntowego. Jest to więc bardzo ważny element budynku, który decyduje o jego trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania.
Do zawilgocenia przyziemnej części budynku może dojść na skutek wnikania i akumulacji wody w postaci pary wodnej lub przez przenikanie wody w postaci ciekłej [1].
Do zawilgocenia przyziemnej części budynku może dojść na skutek wnikania i akumulacji wody w postaci pary wodnej lub przez przenikanie wody w postaci ciekłej [1].
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.