Wysypana warstwa keramzytu ze szprycem na jego powierzchni, fot. T. Rybarczyk
Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują, że znajduje zastosowanie w podłogach, geotechnice, a nawet ogrodnictwie.
***
W artykule przedstawiono właściwości i możliwe zastosowania keramzytu. Na przykładzie izolacji stropów opisano sposób aplikacji keramzytu.
Application of expanded clay in repaired ceilings and ground floors
The article presents the properties and possible applications of expanded clay. The method of applying expanded clay is described on the example of ceiling insulation.
***
Keramzyt i jego właściwości
Za tym, co podają producenci keramzytu [1], keramzyt jest porowatym, lekkim kruszywem ceramicznym, produkowanym z naturalnego surowca. Powstaje przez wypalenie wysokoilastej gliny pęczniejącej w piecach obrotowych, w temperaturze ok. 1150°C. Uzyskany w ten sposób materiał budowlany – keramzyt – jest w postaci kulek o frakcji od 0 do 20 mm.
Główne zalety keramzytu: charakteryzuje się dobrą termoizolacyjnością, jest lekki, niepalny (Euroklasa A1), mrozoodporny i ma wystarczającą wytrzymałość na zgniatanie/ściskanie, by stosować go jako podbudowy, podsypki oraz w podłogach.
Keramzyt, w zależności od zakresu zastosowania, wprowadzany jest do obrotu i stosowania w oparciu o normy europejskie EN 14063-1 [2], EN 13055-1 [3] i PN-EN 15732:2013-04 [4]. Jeśli keramzyt stosowany jest jako materiał termoizolacyjny, to właściwości użytkowe deklarowane są w oparciu o normę [2], jeśli traktowany jest jako kruszywo, to wg normy [3], a jeśli wyrób ma być stosowany w geotechnice, to wg normy [4].
Producenci keramzytu oferują swoje wyroby wg przeznaczenia oraz z podziałem na frakcje. Keramzyt z przeznaczeniem jako termoizolacja ma wilgotność niższą od 4%. Współczynnik przenikania ciepła dla keramzytu izolacyjnego wynosi 0,10–0,12 W/(m·K). Keramzyt stosowany na podłoża podłóg na gruncie jest dodatkowo impregnowany środkiem przeciw kapilarnemu podciąganiu wody.
Keramzyt stosuje się do izolacji podłóg. Znakomicie nadaje się również do stropów, stropodachów, sklepień, zwłaszcza w budynkach modernizowanych. Można z niego wykonać stabilne, trwałe podłoże o dobrej izolacyjności cieplnej i akustycznej, będące jedną z warstw stropu. Ze względu na formę kruszywa o różnych frakcjach i lekkość jest łatwy w wykonawstwie.
Stary modernizowany strop w nadbudowywanym budynku; fot.: T. Rybarczyk
Keramzyt na stropie – rozwiązania
Keramzyt ze względu na swoje właściwości nadaje się do wykonywania warstwy podłóg. Można z niego zrobić warstwę termoizolacyjną i zarazem akustyczną w podłodze. Wówczas wysypuje się go na płycie stropowej i poziomuje. Najlepiej zastosować dwie różne frakcje, by można było właściwie zagęścić kruszywo keramzytowe.
Zagęszczenie keramzytu łatwo można wykonać, przyklepując go deską lub chodząc po nim na deskach ułożonych na keramzycie lub deskach przymocowanych do butów. Na tak przygotowanej zagęszczonej i wypoziomowanej podbudowie, dla ustabilizowania górnej powierzchni z warstwy keramzytu można wykonać cienki szpryc cementowy. To spowoduje, że kulki keramzytu nie będą się względem siebie przemieszczać, kiedy będzie się na nich wykonywać jastrych lub kolejną warstwę podłogową.
Jeśli remontowane są stare budynki, to stan remontowanego stropu i podłogi może być różny. Zazwyczaj po zdjęciu warstwy posadzkowej odkrywa się konstrukcję, widzi się jej warstwy i stan techniczny. W starych budynkach są to najczęściej stropy belkowe, które zazwyczaj należy wzmocnić, poprawić izolacyjność termiczną i akustyczną. Często należy je również wyrównać, ponieważ stare stropy są zazwyczaj ugięte. Często też podłoże jest nierówne, z wystającymi belkami. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie keramzytu, aby wykonać z niego warstwę wyrównawczą, która zarazem będzie warstwą termoizolacyjną i izolującą akustycznie.
Warto pamiętać, że przy takich remontach należy unikać dociążenia istniejącego stropu, nie jest więc zalecane wykonywanie wylewek betonowych. Często też nawet nie ma takich możliwości, by wejść do remontowanego budynku z ciężkim sprzętem. Najlepiej, by ograniczyć też roboty mokre podczas remontu, stosując w miarę możliwości technologie suche.
Dodatkową kwestią jest też zastosowanie materiałów, które można łatwo wnieść do remontowanego budynku i mieszkania. Takie właśnie możliwości daje zastosowanie keramzytu. To, że jest on w formie lekkiego kruszywa, umożliwia wniesienie go do remontowanych pomieszczeń w wiadrach lub workach.
Keramzyt łatwo się rozsypuje i zagęszcza. Dzięki swojej masie nasypowej nie powoduje znacznego dociążenia konstrukcji. Poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną remontowanego stropu. Można na nim wykonać suchy jastrych i dowolnie wykończyć podłogę.
Nadbudowywany budynek; fot.: T. Rybarczyk
Wykonywanie warstwy z keramzytu na stropie
Przed ułożeniem warstwy z keramzytu należy oczyścić strop z luźnych warstw. Jeśli konstrukcja stropu jest żelbetowa lub ceramiczna, to na oczyszczoną powierzchnię można ułożyć paroizolację z folii PE, szczególnie nad mokrymi pomieszczeniami takimi jak łazienki, pralnie itp. Następnie wysypuje się odpowiednią frakcję keramzytu i zagęszcza, chodząc na podkładkach z deseczek przyczepionych do butów lub za pomocą łaty z deski.
Jastrych wykonany na warstwie z keramzytu na nadbudowywanym budynku; fot.: T. Rybarczyk
Po zagęszczeniu na wypełniającej strop warstwie grubo- lub średnioziarnistego keramzytu należy wykonać szpryc cementowy. W ten sposób przygotowana warstwa z keramzytu jest już podbudową pod ułożenie dodatkowej izolacji akustycznej folii i jastrychu cementowego o grubości ok. 4–6 cm lub drobnego keramzytu podsypkowego, który stanowi podłoże „pływające” do ułożenia lżejszych płyt suchego jastrychu.
Przy obliczaniu zapotrzebowania na materiały należy wziąć pod uwagę, że zagęszczony keramzyt powoduje zmniejszenie objętości do nawet 10%. Istotne jest też właściwe dobranie frakcji keramzytu w kontekście tego, jakiej grubości warstwa będzie wykonana (TABELA).
TABELA. Zestawione właściwości użytkowe dla wybranych rodzajów keramzytu w zależności od frakcji [1]
Keramzyt w podbudowie
Ze względu na to, że keramzyt jest odporny na korozję biologiczną i chemiczną oraz to, że ma dobrą izolacyjność, daje się zagęścić i ma wystarczającą wytrzymałość na ściskanie, jest stosowany jako podbudowa pod płyty z chudego betonu lub płyty fundamentowe. Wówczas stosuje się keramzyt impregnowany o największej granulacji (do 20 mm), a grubość warstwy wynosi 25–35 cm. Roboty takie wykonuje się podobnie jak w przypadku stropów. Wykonuje się szpryc, a po jego związaniu można przystąpić do wykonania wylewki jastrychowej albo płyty. Wylewkę w takich przypadkach można zazbroić, by tworzyła mocne podłoże oraz by nie powstały rysy skurczowe.
Budynek przed (6) i po (7) modernizacji; fot.: T. Rybarczyk
Podsumowanie
Jak widać, keramzyt jest materiałem do zadań specjalnych, ponieważ znajduje zastosowanie w miejscach, w których nie sprawdzą się popularne materiały i technologie. To przepis na prawidłowe i trwałe wykonanie niektórych elementów budynku.
Literatura
Materiały firmy Leca.
PN-EN 14063-1:2005, „Materiały i wyroby do izolacji cieplnej. Wyroby z lekkiego kruszywa z pęczniejących surowców ilastych (LWA) formowane in situ. Część 1: Specyfikacja wyrobów w postaci niezwiązanej przed zastosowaniem”.
PN-EN 13055:2016-07, „Kruszywa lekkie”.
PN-EN 15732:2013-04, „Lekkie wyroby wypełniające i wyroby do izolacji cieplnej do zastosowań w budownictwie lądowym i wodnym (CEA). Wyroby z lekkiego kruszywa z pęczniejących surowców ilastych (LWA)”.
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym,...
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania zarówno budynków (obojętne, czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, czy przemysłowym), jak i budowli, a także wymóg formalny. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach...
Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej...
Woda jest substancją warunkującą możliwość wykonania praktycznie wszystkich procesów budowlanych. Niezbędna jest zarówno do produkcji materiałów, jak i ich wbudowania. Jednocześnie ta sama woda, a raczej jej nadmiar, jest czynnikiem powodującym największe zagrożenie dla obiektów budowlanych. Wprowadzana na wiele sposobów z czasem staje się przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk, a jej usunięcie poważnym problemem. Dlatego też nieodłącznym elementem wznoszenia czy też remontowania budynków są hydroizolacje.
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Głębokość posadowień bezpośrednich określa w Polsce norma PN-81-B-03020 "Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie. Obliczenia statystyczne i projektowanie".
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...
Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji...
Fundamenty są elementem budynku, który przekazuje obciążenia z części naziemnej na podłoże gruntowe. Wszystkie siły działające na budynek, czyli wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masa własna konstrukcji i elementów budynku, są przekazywane na grunt. Z kolei fundamenty przekazują oddziaływania gruntu na konstrukcję. Jeśli zachodzą niekorzystne zjawiska, wywołane na przykład osiadaniem gruntu, ruchy gruntu (np. spowodowane tym, że budynek został wybudowany na terenach eksploatacji górniczych lub terenach...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...
Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Definiując beton wodoszczelny mający zastosowanie w realizacji obiektów tworzących barierę dla wody, nie sposób zacząć bez określenia, że jest to taki rodzaj betonu, który izoluje ze względu na swoje właściwości.
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko,...
Zima jak co roku zaskoczyła drogowców! Zdanie to (choć - nawiasem mówiąc - bardzo krzywdzące dla wspomnianych drogowców, którzy zajmują się budową dróg, a nie ich utrzymaniem) doskonale obrazuje zjawisko, które widoczne jest szczególnie w budownictwie: to, co nieuniknione, potrafi zaskoczyć.
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym...
Kluczowym elementem diagnostyki zawilgoconych konstrukcji murowych jest ocena ich parametrów wilgotnościowych, jak również rozpoznanie rodzaju i proporcji szkodliwych soli zawartych w materiale budowlanym [1]. Sposoby pomiaru zawartości wody względnie wilgotności w mineralnych materiałach budowlanych zostały szerzej opisane w instrukcji WTA nr 4–11–16/D [2].
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie...
Jednym ze sposobów ograniczenia tempa zarysowań w obszarach koncentracji naprężeń jest aplikacja zbrojenia, którego tradycje stosowania sięgają drugiej połowy XIX wieku. Zadaniem zbrojenia jest przejęcie sił występujących w strefach rozciąganych muru, "rozładowanie" naprężeń w miejscach ich koncentracji oraz redystrybucja odkształceń skoncentrowanych w pewnych strefach muru.
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie...
Hydroizolację przyziemnej części istniejącego budynku (hydroizolację wtórną), o ile jest to technicznie i/lub ekonomicznie wskazane, należy wykonywać od zewnątrz, to jest w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić wnikanie wody oraz wilgoci w strukturę przegród zagłębionych w gruncie.
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo)...
Wykonanie wtórnej hydroizolacji przyziemnej części budynku od zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia fizyki budowli, w pewnych sytuacjach może ono się jednak okazać (w całości lub częściowo) technicznie i/lub ekonomicznie niewskazane. Wtedy należy wziąć pod uwagę wykonanie uszczelnienia od wewnątrz.
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta...
W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych i okresowej wymiany pieca do wytopu szkła podjęto decyzję o usunięciu powstałych podczas dotychczasowej eksploatacji nieszczelności płyty fundamentowej. Płyta o wymiarach w świetle ścian 35,50x36,27 m i grubości 1,60 m wykazywała liczne i okresowo intensywne przecieki, które powodowały konieczność tymczasowego odprowadzania przenikających wód gruntowych systemem rowków powierzchniowych wyciętych w płycie do studzienek zbiorczych i odpompowywania. Powierzchnia...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...
Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności...
Konieczność wykonania skutecznych powłok wodochronnych to nie tylko jeden z podstawowych wymogów bezproblemowego i komfortowego użytkowania budynków (obojętne czy w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, przemysłowym itp.) i budowli, lecz także wymóg formalny.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem....
Obok iniekcyjnych metod odtwarzania hydroizolacji poziomych [1] w renowacji zawilgoconych budynków stosowane są również iniekcje uszczelniające (nazywane także iniekcjami żelowymi lub żelującymi, od niem. Gelinietion oraz ang. injection of gel), tj. takie, które umożliwiają wykonanie uszczelnienia również przeciw wodzie działającej pod ciśnieniem.
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice...
W pierwszej części artykułu [Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające] omówione zostały zasady doboru materiałów wodochronnych. Niniejszy artykuł jest rozszerzeniem i uzupełnieniem informacji o specyfice i zastosowaniu hybrydowych mas uszczelniających.
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów...
Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą część problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie...
Wykonanie hydroizolacji w budynku, który w wyniku braku, uszkodzenia lub technicznego zużycia uszczelnienia uległ zawilgoceniu (tj. hydroizolacji wtórnej [1]), jest zagadnieniem na tyle złożonym, że praktycznie każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru...
Płyta fundamentowa jest elementem budynku – konstrukcją, która zapewnia bezpośrednie posadowienie budynku na gruncie. Przekazuje obciążenia działające na budynek (użytkowe i oddziaływania środowiska, wiatru i śniegu) oraz ciężar budynku na podłoże gruntowe. Sama również przejmuje oddziaływania podłoża gruntowego. Jest to więc bardzo ważny element budynku, który decyduje o jego trwałości oraz bezpieczeństwie użytkowania.
Do zawilgocenia przyziemnej części budynku może dojść na skutek wnikania i akumulacji wody w postaci pary wodnej lub przez przenikanie wody w postaci ciekłej [1].
Do zawilgocenia przyziemnej części budynku może dojść na skutek wnikania i akumulacji wody w postaci pary wodnej lub przez przenikanie wody w postaci ciekłej [1].
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.