Od paru lat wdrażane są w Unii Europejskiej coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące obrotu szeroko pojętymi chemikaliami. Pierwsze były biocydy, które objęte zostały Rozporządzeniem Europejskim [1]. Następnie rozporządzenie REACH [2] uregulowało obrót innymi substancjami chemicznymi. Nawozy [3] również znalazły swoje uregulowania.
Stan techniczny budynków wykonanych w technologiach wielkopłytowych i wielkoblokowych wykazuje obecnie znaczny stopień zużycia i obniżoną wartość użytkową w odniesieniu do współczesnych wymagań i oczekiwań...
Stan techniczny budynków wykonanych w technologiach wielkopłytowych i wielkoblokowych wykazuje obecnie znaczny stopień zużycia i obniżoną wartość użytkową w odniesieniu do współczesnych wymagań i oczekiwań społecznych.
Drabina wykorzystywana jest najczęściej jako narzędzie pracy, umożliwiające dostanie się na odpowiednią wysokość. Ma jednak też inne zastosowania. Często jest wymaganym elementem konstrukcyjnym budynku,...
Drabina wykorzystywana jest najczęściej jako narzędzie pracy, umożliwiające dostanie się na odpowiednią wysokość. Ma jednak też inne zastosowania. Często jest wymaganym elementem konstrukcyjnym budynku, służącym m.in. do ewakuacji.
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?
Wdrożone przepisy działają przede wszystkim pozytywnie, ale i nie są wolne od negatywnych skutków. Niezaprzeczalny w korzystnej ocenie jest wpływ na ochronę zdrowia, środowisko, a także zabezpieczanie rynku UE przed napływającymi produktami z innych krajów.
Za niekorzystny czynnik można uznać zmniejszenie dostępności produktów chemicznych spowodowane bardzo kosztownym procesem dopuszczania do obrotu, a w przypadku biocydów ograniczenie dostępności skutecznych środków wskutek redukcji dopuszczalnych stężeń substancji aktywnych.
Sektor producentów chemii budowlanej stoi przed trudnym wyzwaniem. Rynek oczekuje produktów o wydłużonym okresie przydatności do użycia. Jeszcze parę lat temu roczny termin przydatności był standardem, a dzisiaj oczekuje się minimum trzech lat.
Wydłużenie tego okresu jest problemem w sytuacji, kiedy ograniczana zostaje możliwość stosowania biocydów w stężeniach zapewniających stabilność ochrony produktu.
Niedotrzymanie zobowiązania, jakim jest przydatność produktu, niesie za sobą straty ekonomiczne. Zepsuty produkt trzeba zutylizować, a klientowi dostarczyć nowy.
Najwyższym kosztem jest jednak utrata zaufania odbiorcy. Klient stwierdza wadę produktu, w czasie kiedy potrzebuje go zastosować. Wymiana i związane z tym operacje logistyczne zabierają czas. W sytuacji, kiedy na budowie są już pracownicy i zadeklarowane są terminy realizacji, klient traci zaufanie do producenta i często kolejne zamówienia kieruje już do innego dostawcy.
Zanieczyszczenie produktu ma swój początek na linii produkcyjnej, gdzie błony filmów mikrobiologicznych wpływają niekorzystnie na ograniczenie produktywności poprzez zapychanie membran, czy też osadzanie się na wymiennikach ciepła, zmniejszając ich produktywność. Mikroorganizmy w dłuższym czasie pozostawione bez reakcji, uodporniają się na działanie biocydów, niwelując skuteczność stosowanych środków ochrony i powodując wzrosty kosztów wynikających z konieczności stosowania coraz wyższych stężeń.
Poznaj źródła skażeń oraz metody zapobiegania ich rozwojowi
O czym przeczytasz w artykule?
Negatywne czynniki w obrocie produktami o obniżonej jakości
Rodzaje mikroorganizmów
Czym jest biofilm i jego wpływ na skuteczność działania środków dezynfekujących
Źródła skażeń, miejsca ich rozwoju, zapobieganie ich rozprzestrzenianiu
Metody badania skażenia (metoda wymazów/tamponowa, metoda odciskowa/kontaktowa, metoda wypłukiwania
Certyfikat czystości mikrobiologicznej
Przedmiotem artykułu jest ocena czystości mikrobiologicznej instalacji przemysłowych. Autorki wyjaśniają proces powstawania biofilmu na przykładzie bakterii i analizują możliwe źródła zakażeń. Wykazują, jaki wpływ na skuteczność działania środków dezynfekujących ma biofilm oraz przedstawia skuteczne sposoby zapobiegania rozwojowi skażenia. Prezentują również możliwe metody badawcze.
Assessment of the microbiological purity of industrial installations
The subject of this article is the assessment of the microbiological purity of industrial installations. The authors explain the process of biofilm formation using the example of bacteria and analyze possible sources of infection. The authors show the influence of biofilm on the effectiveness of disinfectants and present effective methods of preventing the development of contamination. The authors also present possible research methods.
Literatura
1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania i stosowania na rynku produktów biobójczych. 2. Rozporządzenie (WE) 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) oraz utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów. 3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. 4. K. Junge, H. Eicken, B.D. Swanson, J.W. Deming, „Bacterial incorporation of leucine into protein down to -20 degrees C with evidence for potential activity in sub-eutectic saline ice formations”, „Cryobiology” 52/2006. 5. B. Użarowska-Bargieł, „Badania mikrobiologiczne w procesie produkcji wyrobów kosmetycznych cz. 1”, Biotechnologia.pl.
Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając...
Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając jego zalety. Dowiedz się, dlaczego pustaki ceramiczne są popularnym wyborem inwestorów i jak mogą wpłynąć na jakość i wydajność Twojej budowy.
Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą...
Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą oraz jak świadomie wykorzystywać trendy rynkowe, aby maksymalizować korzyści finansowe przy zakupie gazu?
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...
W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?
Koszty związane z ogrzewaniem budynków zmuszają inwestorów do szukania rozwiązań zapewniających jak najniższe zużycie energii koniecznej na ich ogrzanie. Jednym z kierunków pozwalających na osiągnięcie...
Koszty związane z ogrzewaniem budynków zmuszają inwestorów do szukania rozwiązań zapewniających jak najniższe zużycie energii koniecznej na ich ogrzanie. Jednym z kierunków pozwalających na osiągnięcie wymiernych korzyści w tej dziedzinie jest ocieplanie fasad budynków systemami ETICS, czyli złożonymi systemami izolacji cieplnej ścian zewnętrznych. O popularności, a zarazem skuteczności tej metody niech świadczy fakt, że w ostatnich latach w Polsce rokrocznie ociepla się 36-40 mln m2 ścian.
Firma Bolix opracowała nowoczesną technologię Deep Protection, która ma chronić elewacje budynków przed przenikaniem szkodliwych czynników, powodujących zabrudzenia i uszkodzenia.
Firma Bolix opracowała nowoczesną technologię Deep Protection, która ma chronić elewacje budynków przed przenikaniem szkodliwych czynników, powodujących zabrudzenia i uszkodzenia.
Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej, poprawie efektywności energetycznej służą następujące rodzaje przedsięwzięć: izolacja instalacji przemysłowych czy też przebudowa lub remont budynku wraz...
Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej, poprawie efektywności energetycznej służą następujące rodzaje przedsięwzięć: izolacja instalacji przemysłowych czy też przebudowa lub remont budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, a także modernizacja lub wymiana: oświetlenia, urządzeń lub instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych, energetycznych, telekomunikacyjnych lub informatycznych.
Wśród przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej na czołowym miejscu znajduje się ograniczanie strat ciepła instalacji przemysłowych i energetycznych. Największy potencjał redukowania...
Wśród przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej na czołowym miejscu znajduje się ograniczanie strat ciepła instalacji przemysłowych i energetycznych. Największy potencjał redukowania strat energii mają obiekty, w których występują procesy technologiczne lub transport czynników wysokotemperaturowych.
Wszelkie działania inwestycyjne w zakresie termomodernizacji wymagają od osób podejmujących takie decyzje uzasadnienia ekonomicznego.
W drugim rzędzie istotne jest wykazanie innych efektów towarzyszących,...
Wszelkie działania inwestycyjne w zakresie termomodernizacji wymagają od osób podejmujących takie decyzje uzasadnienia ekonomicznego.
W drugim rzędzie istotne jest wykazanie innych efektów towarzyszących, takich jak zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko, zwiększenie sprawności technicznej pracujących maszyn i urządzeń, zwiększenie produktywności czy wydajności.
Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...
Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.
Migracja ciepła w ekstremalnych warunkach, w jakich pracują wyroby do izolacji przemysłowych (od ok. –200°C do 1000°C i wyższych), nie może być określana na podstawie wartości współczynnika przewodzenia...
Migracja ciepła w ekstremalnych warunkach, w jakich pracują wyroby do izolacji przemysłowych (od ok. –200°C do 1000°C i wyższych), nie może być określana na podstawie wartości współczynnika przewodzenia ciepła deklarowanego dla typowych warunków użytkowania obiektów budownictwa ogólnego. Zgodnie bowiem z pakietem norm dotyczących wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie wartość współczynnika deklaruje się w odniesieniu tylko do temperatury 10°C.
Drabina wykorzystywana jest najczęściej jako narzędzie pracy, umożliwiające dostanie się na odpowiednią wysokość. Ma jednak też inne zastosowania. Często jest wymaganym elementem konstrukcyjnym budynku,...
Drabina wykorzystywana jest najczęściej jako narzędzie pracy, umożliwiające dostanie się na odpowiednią wysokość. Ma jednak też inne zastosowania. Często jest wymaganym elementem konstrukcyjnym budynku, służącym m.in. do ewakuacji.
Według normy PN-EN 206:2014 [1] dodatkiem do betonu nazywany jest drobnoziarnisty materiał nieorganiczny, używany w celu polepszenia określonych właściwości betonu lub osiągnięcia specjalnych właściwości.
Według normy PN-EN 206:2014 [1] dodatkiem do betonu nazywany jest drobnoziarnisty materiał nieorganiczny, używany w celu polepszenia określonych właściwości betonu lub osiągnięcia specjalnych właściwości.
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.