Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wytyczne prawidłowego montażu izolacji w stolarce okiennej

Cz. 1. Wybrane zagadnienia teoretyczne

Jak prawidłowo montować izolacje w stolarce okiennej?
Archiwum redakcji

Jak prawidłowo montować izolacje w stolarce okiennej?


Archiwum redakcji

Stolarka okienna i drzwiowa spełnia swoje funkcje, tj. stanowi przegrodę oddzielającą wnętrze budynku od warunków klimatycznych występujących na zewnątrz oraz przenosi obciążenia działające na ściany budynku, wtedy gdy jest prawidłowo zamontowana, czyli odpowiednio usytuowana w ścianie, mechanicznie zmocowana i uszczelniona. Uszczelnienie połączenia stolarki okiennej lub drzwiowej ze ścianą (murem) ma istotne znaczenie zarówno w odczuwaniu komfortu cieplnego w pomieszczeniach, jak i wpływa na izolacyjność cieplną całej przegrody.

Zobacz także

BREVIS S.C. Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje

Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje

Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu...

Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu uniknięcia negatywnych skutków zbyt dużej wilgotności, to już dyskomfort siedzenia w dusznym i nieprzewietrzonym pomieszczeniu zna każdy. Oprócz wentylacji grawitacyjnej do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniały nieszczelności w oknach. Jednak rozwój technologiczny i zwiększenie szczelności...

DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu? Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!

RoletyAlu Sp. z o.o. Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet? Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość...

Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość złożenia zamówienia bezpośrednio u producenta rolet zewnętrznych pozwala wyeliminować pośredników, co skraca czas potrzeby na realizację zamówień i przekłada się na dużo niższe ceny.

 

Abstrakt

W artykule przedstawiono zasady prawidłowego osadzania stolarki oraz ocieplania połączenia mur–rama okienna.

Guidelines concerning the correct installation of insulation in window frames. Part 1. Selected theoretical issues

The article presents the rules for the correct installation of window and door joinery and thermal insulation of the wall-window joint.

Połączenia okien i drzwi ze ścianami budynku powinny zapewniać [1]:

  • szczelność na przenikanie powietrza zewnętrznego i wody opadowej,
  • izolacyjność cieplną na poziomie zbliżonym do izolacyjności okna,
  • trwałość i niezawodność działania,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • estetykę i higienę.

Umiejscowienie okna w grubości ściany (muru) oraz sposób uszczelnienia połączenia ościeżnicy z murem ma istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia, a także na koszty jego eksploatacji. Błędy popełnione podczas uszczelnienia okien mogą być przyczyną skraplania się wilgoci na ościeżach (wewnętrznych powierzchniach skosów ścian), co w konsekwencji może prowadzić do powstawania pleśni (FOT. 1-2).

Pleśni nie można traktować wyłącznie w kategorii estetyki. Stanowi ona zagrożenie dla ludzi, gdyż toksyny w niej zawarte mogą dostawać się do organizmu przez drogi oddechowe i powodować negatywny wpływ na zdrowie. W przypadku długotrwałego zawilgocenia połączenia okno–mur nierzadko dochodzi do degradacji ściany, tynków i okien, szczególnie drewnianych.

Konieczność spełnienia coraz ostrzejszych wymagań dotyczących oszczędności energii wymusza stosowanie ocieplania ścian, a zatem innego niż dotychczas (w ścianie jednowarstwowej) sytuowania stolarki. Występowanie w trakcie eksploatacji budynku przebarwień tynków wokół okien i drzwi od strony wewnętrznej pomieszczeń może świadczyć o nieszczelnościach, w tym o istnieniu lokalnych mostków termicznych.

FOT. 1-2. Pleśń na styku okna ze ścianą; fot.: archiwum autorów

FOT. 1-2. Pleśń na styku okna ze ścianą; fot.: archiwum autorów

W miejscach zetknięcia się powierzchni o różnych temperaturach może być osiągnięty tzw. punkt rosy, czyli wykroplenie się pary wodnej. Przykładowy przebieg izoterm (linii o jednakowej temperaturze) w połączeniu ściana–okno dla różnych sposobów usytuowania okna w ścianie przedstawiono na RYS. 1-3.

W budynkach nowo wznoszonych okna najczęściej osadzane są w licu muru (przy czym rama okienna jest zabezpieczana warstwą termoizolacji, jak pokazano na RYS. 1) lub poza licem muru (ramiak okienny jest z dwóch stron odizolowany jak na RYS. 2). Natomiast w budynkach wykonywanych w latach 90. ubiegłego wieku lub wcześniej okna przeważnie były osadzane w środkowej części muru. Podczas termomodernizacji takich budynków, jeżeli dochodziło do wymiany okien ze zmianą ich położenia w murze, były one izolowane według schematu przedstawionego na RYS. 2.

RYS. 1-3. Przebieg izoterm na połączeniu okno–ściana: okno zamocowane na styku z warstwą ocieplenia w ścianie dwuwarstwowej (1), okno zamocowane w warstwie ocieplenia w ścianie trójwarstwowej (2), okno zamocowane w środku muru ściany dwuwarstwowej (3). Objaśnienia: 1 - cegła silikatowa, 2 - materiał termoizolacyjny o dużej sztywności, 3 - klinkier; rys.: [1]

RYS. 1-3. Przebieg izoterm na połączeniu okno–ściana: okno zamocowane na styku z warstwą ocieplenia w ścianie dwuwarstwowej (1), okno zamocowane w warstwie ocieplenia w ścianie trójwarstwowej (2), okno zamocowane w środku muru ściany dwuwarstwowej (3). Objaśnienia: 1 - cegła silikatowa, 2 - materiał termoizolacyjny o dużej sztywności, 3 - klinkier; rys.: [1]

Jeżeli okna nie zmieniały położenia w murze (np. ze względów na zalecenia konserwatora zabytków lub braku zgody użytkowników), ocieplanie ramy okiennej wykonywano według schematu przedstawionego na RYS. 3.

Jak wynika z RYS. 1 przegroda, w której nie zabezpieczono termicznie połączenia okna ze ścianą od zewnątrz nie stanowi dostatecznej przeszkody dla przenikania ciepła. Wąski pasek warstw uszczelniających występujący między murem a ościeżnicą nie pełni funkcji termoizolacyjnych.

W wielu budynkach, mimo dużych strat ciepła i małego oporu cieplnego ściany w miejscu połączenia nadproża i ościeży, nie występuje zjawisko wykraplania się na ich wewnętrznych powierzchniach pary wodnej, co tłumaczy się kilkoma powodami. Jednym z nich jest to, że grzejniki znajdujące się we wnękach podokiennych powodują przepływ nagrzanego powietrza do góry i podniesienie temperatury w obrębie nadproża w takim stopniu, że wykraplanie się pary wodnej nie jest możliwe, mimo że straty ciepła ulegają zwiększeniu.

Innym powodem jest to, że zimne powietrze przedostające się przez nieszczelności obniża, wskutek naturalnej wentylacji, zawilgocenie materiałów budowlanych w tym miejscu [2].

Problem właściwego ocieplenia stolarki jest znany od dziesięcioleci i był przedmiotem licznych publikacji zarówno o charakterze teoretycznym, jak i praktycznym [3-5].

Zasady osadzania okien przekazywane są studentom oraz uczestnikom szkoleń prowadzonych przez stowarzyszenia zawodowe. Pomimo to, spotyka się wokół okien i drzwi nalot z pleśni, rozgoryczonych właścicieli, którzy słyszą od wykonawców zalecenie intensywnego wietrzenia pomieszczenia.

Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na często nieprawidłowo wykonywane ocieplanie stolarki podczas ocieplania budynku, powodujące przemarzanie połączenia mur–ościeżnica okienna, stanowiącego główny powód występowania tam pleśni.

Wykonanie termoizolacji stolarki

Prawidłowo wykonane uszczelnienie połączenia mur–ościeże powinno składać się z trzech warstw (RYS. 4):

  • warstwy wewnętrznej (od strony pomieszczenia) - stanowiącej uszczelnienie wykonane z materiałów paroszczelnych w formie różnego rodzaju taśm (np. na włókninie, aluminium), folii uszczelniających nieprzepuszczających powietrza i pary wodnej,
  • warstwy środkowej - stanowiącej izolację termiczną i akustyczną połączenia okna ze ścianą, wykonanej z pianki poliuretanowej lub mineralnych materiałów izolacyjnych, a tym samym zapobiegającej wykraplaniu się pary wodnej w szczelinie z izolacją termiczną (tj. w miejscach o temperaturze niższej od temperatury punktu rosy); szerokość warstwy termoizolacyjnej w tym miejscu jest znacznie mniejsza niż grubość termoizolacji od strony zewnętrznej ściany i dlatego też połączenie mur–rama okienna powinno być dodatkowo izolowane,
  • warstwy zewnętrznej - stanowiącej uszczelnienie wykonanej z impregnowanych taśm rozprężnych lub taśm warstwowych paro­przepuszczalnych.

Zazwyczaj przegrody ze stolarką okienno-drzwiową wykonywane są etapowo, najczęściej przez dwie ekipy:

1) ekipę montażystów okien, do której zadań należy:

  • przygotowanie otworu,
  • sytuowanie okna (klocki podporowe),
  • mocowanie okna (śruby, kotwy),
  • piankowanie (pianka uszczelniająca),
  • uszczelnianie,
  • niekiedy montaż podokienników,

2) ekipę wykonującą termoizolację ściany oraz obróbki blacharskie - z reguły ta ekipa jest odpowiedzialna za zewnętrzną warstwę uszczelnienia okna (termoizolację).

RYS. 4. Warstwy izolacyjne na połączeniu mur–rama okienna: osadzenie stolarki okienno-drzwiowej, dodatkowe ocieplenie połączenia mur–rama okienna. Objaśnienia: 1 - pianka poliuretanowa lub wełna mineralna, 2 - impregnowana taśma rozprężna lub taśma warstwowa paroprzepuszczalna, 3 - folia paroszczelna lub taśma paroszczelna, 4 - silikon; rys.: [1]

RYS. 4. Warstwy izolacyjne na połączeniu mur–rama okienna: osadzenie stolarki okienno-drzwiowej, dodatkowe ocieplenie połączenia mur–rama okienna. Objaśnienia: 1 - pianka poliuretanowa lub wełna mineralna, 2 - impregnowana taśma rozprężna lub taśma warstwowa paroprzepuszczalna, 3 - folia paroszczelna lub taśma paroszczelna, 4 - silikon; rys.: [1]

Do niedokładności wykonania robót oraz pomyłek skutkujących przemarzaniem połączenia rama okienna/drzwiowa–mur zazwyczaj dochodzi podczas prac związanych z ocieplaniem ściany oraz wykonywaniem obróbek blacharskich.

Sposób wykonania termoizolacji ściany z reguły różni się od wyidealizowanego sposobu przedstawionego na RYS. 4.

W systemach ETICS warstwa termoizolacji z płyt (np. styropianu lub wełny mineralnej) jest mocowana do ściany za pomocą kleju oraz łączników mechanicznych. Klej nakłada się na płyty termoizolacyjne obwodowo oraz punktowo, w środkowej części płyty. Krajowe oraz europejskie oceny techniczne wydawane na systemy ETICS podają minimalną powierzchnię płyty, która ma być pokryta klejem oraz wydatek kleju na 1 m2 płyty. Pomimo to często spotykane są sytuacje kompensowania nierówności podłoża za pomocą grubszej warstwy kleju, przez co warstwa ta staje się nieuzasadnienie gruba.

W przypadku klejenia płyt termoizolacyjnych do ścian w pobliżu okien lub drzwi obwodowa warstwa kleju jest narażona na bezpośrednie działanie niskich temperatur i może być przyczyną schłodzenia warstwy powietrza pod płytą. Efekt schłodzenia powietrza w szczelinie zależy od typu kleju, jego grubości oraz szerokości warstwy obwodowej.

Największy efekt schłodzenia przestrzeni pomiędzy ścianą a płytą termoizolacyjną obserwuje się w przypadku klejów mineralnych. Współczynnik przewodzenia ciepła klejów cementowych wynosi ok. 1,0 W/(m·K), a pianki poliuretanowej - ok. 0,025 W/(m·K). Ze tego względu gruba warstwa obwodowa kleju mineralnego na połączeniu z oknem jest potencjalnym mostkiem termicznym, mającym decydujący wpływ na przemarzanie ściany w tym miejscu.

W przypadku klejenia płyt izolacyjnych na styku z ramą okienną przy pomocy pianek poliuretanowych uważa się, że warstwa powietrza znajdująca się pod okładziną pozostanie termicznie odizolowana, jeżeli jej szerokość będzie nie mniejsza niż ½ grubości płyty termoizolacyjnej (wynika to z relacji współczynników przewodzenia ciepła tych materiałów).

Kolejnym bardzo czułym miejscem przy wykonaniu docieplenia okien i drzwi jest połączenie okna z parapetem lub progiem. Zasady poprawnego połączenia tych elementów w przypadku stolarki drewnianej oraz z profili PVC przedstawiono na RYS. 5 i RYS. 6.

RYS. 5. Izolacja progu drewnianych drzwi balkonowych. Objaśnienia: 1 - profil aluminiowy, 2 - sznur dystansowy, 3 -silikon, 4 - izolacja przeciwwilgociowa, 5 - pianka poliuretanowa; rys.: [1]

RYS. 5. Izolacja progu drewnianych drzwi balkonowych. Objaśnienia: 1 - profil aluminiowy, 2 - sznur dystansowy, 3 -silikon, 4 - izolacja przeciwwilgociowa, 5 - pianka poliuretanowa; rys.: [1]

RYS. 6. Zamocowanie parapetów zewnętrznego i wewnętrznego do okna z kształtowników PVC. Objaśnienia: 1 - parapet aluminiowy, 2 - fartuch uszczelniający z EPDM, 3 -warstwa izolacji termicznej, 4 - kit trwale elastyczny, np. silikon, 5 - taśma paroszczelna; rys.: [1]

RYS. 6. Zamocowanie parapetów zewnętrznego i wewnętrznego do okna z kształtowników PVC. Objaśnienia: 1 - parapet aluminiowy, 2 - fartuch uszczelniający z EPDM, 3 -warstwa izolacji termicznej, 4 - kit trwale elastyczny, np. silikon, 5 - taśma paroszczelna; rys.: [1]

Drzwi balkonowe z reguły osadzane są na klockach podporowych wykonanych z twardych materiałów o współczynniku przewodzenia ciepła większym niż typowych materiałów termoizolacyjnych.

Współczynnik przewodzenia ciepła klocka podporowego może mieć wpływ na właściwości termoizolacyjne przegrody.

W przypadku, gdy grubość pianki poliuretanowej jest znacznie mniejsza od założonej w projekcie (RYS. 5), a współczynnik przewodzenia ciepła klocka podporowego jest wysoki, pod progiem powstaje mostek termiczny.

Parapet podokienny wewnętrzny jest montowany po wykonaniu wszystkich prac montażowych i tynkarskich. Zdarzają się jednak przypadki, że ekipy montażowe zapominają o umieszczeniu przekładki termicznej pomiędzy parapetem a ramą okienną (RYS. 6), co prowadzi do powstawania mostków termicznych.

Podsumowanie

W wielu przypadkach przyczyną występowania pleśni wokół okien jest niewłaściwe wykonanie warstw termoizolacyjnych na połączeniu ościeżnica–mur. Niewłaściwe wykonanie ocieplenia może powodować powstanie lokalnych mostków termicznych oraz prowadzić do przemarzania tych odcinków ścian. Najczęściej popełniane błędy podczas termoizolacji stolarki okienno-drzwiowej polegają na:

  • braku odpowiedniej warstwy termoizolacyjnej nałożonej na ramy okienne,
  • braku ciągłości warstw klejowych pod płytami elementów ociepleń systemów ETICS,
  • stosowaniu warstw klejowych w systemach ETICS przy otworach okienno-drzwiowych o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła,
  • niewykonywaniu innych wymaganych warstw izolacyjnych.

Literatura

  1. K. Mateja, "Montaż okien i drzwi balkonowych", Zeszyt B6 w serii "Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych", ITB, Warszawa 2016.
  2. E. Schild, R. Oswald, D. Rogier, H. Schweikert, V. Schnapauff, "Słabe miejsca w budynkach", Arkady, Warszawa 1982.
  3. J. Płoński, "Zasady montażu i wykończenia złączy okno–mur", "Materiały Budowlane" 1/2018.
  4. J. Płoński, "Wady montażu okien", "Materiały Budowlane" 8/2009.
  5. J. Awksientjuk, B. Pietruszka, "Optymalizacja mostków cieplnych na połączeniu przegrody ze stolarką", "Materiały Budowlane" 8/2016.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Arsene Arsene, 29.07.2021r., 20:37:35 Na pewno nie możemy dopuścić do tego, aby nie było żadnej cyrkulacji powietrza w domu, bo grzyb murowany. Niestety. Warto sobie zamówić okna z nawiewnikami albo tak jak ma Oknoplast system effiAir, dzięki czemu mamy nieustanny przepływ powietrza w pomieszczeniu i nie wpływa to bezposednio na straty ciepła.

Powiązane

mgr inż. Jerzy Żurawski Energooszczędna stolarka budowlana

Energooszczędna stolarka budowlana Energooszczędna stolarka budowlana

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia...

W oknach wykonanych w standardzie pasywnym w okresie zimowym więcej ciepła się zyskuje, niż traci. Latem w pomieszczeniach od strony południowej i południowo-zachodniej w wyniku działania słońca pojawia się nadmiar energii, co w wielu wypadkach wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań chłodzących lub ograniczających okresowo zyski ciepła. Jak pogodzić tak odmienne zadania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej?

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz, dr inż. Jerzy Szyszka Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wybrane aspekty doboru okien w budynkach Wybrane aspekty doboru okien w budynkach

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W...

Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W przypadku ścian, stropów, stropodachów, podłóg na gruncie mechanizm powstawania strat ciepła związany jest z jego przenikaniem, dlatego działania termomodernizacyjne sprowadzają się najczęściej do zwiększenia izolacyjności termicznej przegród przez zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia...

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Tomasz Zduniewicz, dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk Wady i awarie szyb zespolonych

Wady i awarie szyb zespolonych Wady i awarie szyb zespolonych

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej....

Szyby zespolone są bardzo popularnym produktem na polskim rynku budowlanym. Ich powszechne zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się charakteryzują, tzn. izolacyjności cieplnej i izolacyjności akustycznej. Ich produkcja znajduje się obecnie na wysokim poziomie (jest praktycznie w pełni zautomatyzowana), a producenci dokładają starań, aby odbiorca był zadowolony z ich produktów, jednak zdarza się, że wyroby te mają wady i ulegają awariom.

dr inż. Aleksander Antoni Starakiewicz Bilans cieplny stolarki okiennej

Bilans cieplny stolarki okiennej Bilans cieplny stolarki okiennej

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie...

Główne przyczyny wymiany stolarki okiennej na bardziej energooszczędną to chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większego komfortu cieplnego. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o wymianie okien pojawia się pytanie: które okna są najbardziej energooszczędne?

mgr inż. Jerzy Żurawski Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Ocena energetyczna stolarki budowlanej Ocena energetyczna stolarki budowlanej

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

Polska tak jak inne kraje powinna stworzyć system energetycznego etykietowania poszczególnych elementów budynku mających wpływ na końcowe zużycie energii, w tym stolarki budowlanej.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien Właściwości i rodzaje nowoczesnych okien

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także...

Głównym zadaniem okna jako jednej z przegród budowlanych jest oddzielenie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego, zapewnienie w pomieszczeniach użytkowych światła dziennego w odpowiedniej ilości, a także możliwości wymiany powietrza oraz doprowadzenia go w ilości zapewniającej poprawne działanie urządzeń wentylacyjnych.

mgr inż. Anna Balon-Wróbel, mgr inż. Sebastian Sacha Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Jakość szyb zespolonych stosowanych w budownictwie a eksploatacja pomieszczeń

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest...

Zadaniem szyb zespolonych jest zapewnienie oszczędności energii w pomieszczeniu oraz tłumienie hałasu. Funkcje te są spełnione, jeżeli zamontowane w oknach szyby zespolone są wysokiej jakości. Ważne jest również, aby pomieszczenie było odpowiednio eksploatowane. Chodzi tu głównie o jego ogrzewanie oraz sprawnie działającą wentylację.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Łukasz Lewandowski Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny

Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny Ocena stolarki okiennej - aspekt architektoniczny i energooszczędny

W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory...

W budynkach, które spełniają aktualne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę budowlaną ucieka ok. 15% energii, czyli podobnie jak przez ściany zewnętrzne i dach. Projektowane otwory przewidziane na stolarkę powodują bowiem przerwanie ciągłości izolacyjności cieplnej, a w konsekwencji powstawanie mostków cieplnych.

mgr inż. Jerzy Żurawski Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane...

Od 2014 r. każde okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddawanym przebudowie będzie musiało spełnić zaostrzone wymagania cieplne. Na czym dokładnie polegają nowe wymogi, czy zostały dobrze przygotowane i jakie będą ich konsekwencje?

dr inż. Magdalena Grudzińska Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują...

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują zyski słoneczne.

dr inż. Wiesław Sarosiek, mgr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych Energetyczno-ekonomiczny aspekt okien w budynkach niskoenergetycznych

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9...

Dość powszechnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szklanego utożsamiany jest z jakością termiczną całego okna. Sprzyja temu podawanie w materiałach reklamowych współczynnika U na poziomie 0,9 W/(m2·K) lub niższym bez wyraźnego zaznaczenia, że są to przeważnie parametry oszklenia, a nie całego okna (współczynnik całego okna jest często znacznie wyższy).

dr inż. Mariusz Sobolewski, dr inż. Aurelia Błażejczyk Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne Osłony przeciwsłoneczne w budynkach energooszczędnych - wybrane wymagania prawne

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia...

Artykuł przedstawia m.in. cechy budynków energooszczędnych, podstawowe wymagania prawne i warunki techniczne związane z urządzeniami przeciwsłonecznymi, definiuje pojęcie osłon przeciwsłonecznych i omawia ich rodzaje.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

Jaki jest wpływ osłon przeciwsłonecznych na efektywność energetyczną budynku? Przedstawiamy sposób działania i najczęstsze rodzaje osłon oraz bilans energetyczny okna bez osłony i z osłonami.

mgr inż. Jerzy Żurawski Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią Osłony przeciwsłoneczne a systemy sterowania i zarządzania energią

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie...

Osłony przeciwsłoneczne są nadal niedoceniane przez polskich projektantów. Traktuje się je raczej jako elementy dynamizujące dotychczasowy statyczny charakter elewacji, nie zaś jako efektywne energetycznie rozwiązania zmniejszające znacząco zużycie energii.

mgr inż. Daniel Izydorczyk , mgr inż. Bartłomiej Sędłak, dr inż. Paweł Sulik Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych Izolacyjność ogniowa drzwi przeciwpożarowych

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności...

Autorzy zaprezentowali istotne wymagania użytkowe stawiane drzwiom przeciwpożarowym wynikające z przepisów polskiego prawa oparte o metodykę badań. Podali też m.in. sposób ich klasyfikacji w zakresie odporności ogniowej, porównali także izolacyjność ogniową elementów próbnych drzwi w zależności od rodzaju ich konstrukcji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej...

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej mierze aspektów racjonalizacji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także ograniczenia emisji CO2.

dr inż. Anna Lis Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych Podniesienie termoizolacyjności stolarki budowlanej w budynkach zabytkowych

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy...

W Polsce mamy ok. 6 mln budynków, w których realizowane są funkcje mieszkalne. Budynki wzniesione przed 1918 r. stanowią nieco ponad 7% ogółu obecnie użytkowanych budynków mieszkalnych. Jakie problemy wiążą się z funkcjonowaniem stolarki budowlanej w budynku? Jak można poprawić izolacyjność termiczną stolarki?

dr inż. Anna Lis Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien Energooszczędne rozwiązania stosowane przy wymianie lub renowacji okien

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie...

Ze względu na znacznie niższą izolacyjność termiczną w stosunku do przegród nieprzezroczystych przeszklenia stanowią słabe miejsce w okrywie budynków. Jak poprawić efektywność energetyczną budynków w obrębie stolarki okiennej?

mgr Agata Grudecka Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne Nowoczesne osłony przeciwsłoneczne

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Kiedy i jakie rolety można montować w oknach pionowych? Jaką funkcję spełniają na poddaszu? Jakie zadania mają markizy zewnętrzne?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Rolety i markizy do ochrony przed słońcem Rolety i markizy do ochrony przed słońcem

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy...

Latem pomieszczenia nagrzewają się w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego. Aby chronić wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zastosować osłony zewnętrzne w postaci rolet czy markiz. Można je zastosować zarówno do okien pionowych, jak i połaciowych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej Analiza parametrów cieplnych współczesnej stolarki okiennej

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością,...

W dzisiejszych czasach w nowo wznoszonych budynkach stosuje się stolarkę okienną nowej generacji, wyróżniającą się wyższym poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej, wysoką szczelnością i trwałością, a także dobrą estetyką. Konsumenci decydują się na okna w dużych rozmiarach, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni ścian zewnętrznych.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych Parametry cieplne wieloskrzydłowej stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni...

Okna o większej ilości skrzydeł charakteryzują się zwykle wyższą, mniej korzystną, wartością współczynnika przenikania ciepła niż okna jednoskrzydłowe. Wiąże się to przede wszystkim ze zwiększeniem powierzchni ramy okiennej i długości mostka termicznego na styku szkło–rama oraz zmniejszeniem powierzchni szklonej okna. Ostatecznie potwierdzić tę tezę można jednak poprzez prawidłowo zaplanowane i realizowane badanie.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek...

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek okna niezwykle szczelne o dobrej charakterystyce cieplnej. Wszystko to sprzyja potrzebie podejmowania prób oceniania i optymalizacji parametrów opisujących i charakteryzujących stolarkę okienną.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.