Projektowanie przegród przeźroczystych w aspekcie bilansu energetycznego budynku
Designing transparent partitions in terms of the energy balance of the building
Jak projektować przegrody przeźroczyste w aspekcie bilansu energetycznego budynku? fot. Pixabay
Przenoszenie ciepła przez okna i drzwi zewnętrzne, a także nieprzeźroczyste panele jest częścią składową współczynnika strat ciepła przez przenikanie HD. Przegroda przeźroczysta (np. stolarka okienna, drzwi balkonowe) jest specyficznym elementem obudowy o zróżnicowanym kształcie, zawierającym liczne mostki płaskie i przestrzenne, o nakładających się obszarach oddziaływania.
Zobacz także
BREVIS S.C. Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe – najważniejsze Informacje
Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu...
Potrzeba zapewnienia właściwej wentylacji domu czy mieszkania nie stanowi raczej zaskoczenia dla nikogo. Choć może nie zawsze mamy na uwadze utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i dzięki temu uniknięcia negatywnych skutków zbyt dużej wilgotności, to już dyskomfort siedzenia w dusznym i nieprzewietrzonym pomieszczeniu zna każdy. Oprócz wentylacji grawitacyjnej do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniały nieszczelności w oknach. Jednak rozwój technologiczny i zwiększenie szczelności...
DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?
Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...
Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!
RoletyAlu Sp. z o.o. Jak łatwo kupić rolety zewnętrzne przez internet?
Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość...
Zamawiając rolety zewnętrzne przez internet, można skorzystać z bogatej oferty asortymentu, a dodatkowo zyskać pewność, że zostaną wykonane zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dodatkowo możliwość złożenia zamówienia bezpośrednio u producenta rolet zewnętrznych pozwala wyeliminować pośredników, co skraca czas potrzeby na realizację zamówień i przekłada się na dużo niższe ceny.
Artykuł jest piątą częścią cyklu „Fizyka cieplna budowli w projektowaniu, wznoszeniu i eksploatacji budynków”. Autor przedstawia analizy w zakresie projektowania przegród przeźroczystych w aspekcie bilansu energetycznego budynku.
Designing transparent partitions in terms of the energy balance of the building
The article is the fifth part of the series „Thermal physics of buildings in the design, erection and operation of buildings”. The author presents analyses in the field of designing transparent partitions in terms of the building’s energy balance.
***
Skrzydła okienne mogą być wielopodziałowe ze słupkami, ślemionami i szczeblinami. Do ich wykonania stosowane są materiały o różnych charakterystykach cieplnych: drewno, tworzywa sztuczne, metale. Oszklenie może być dwu- lub wieloszybowe z wypełnieniem różnymi gazami. Między oszkleniem i skrzydłem okiennym umieszcza się ramki dystansowe, ostatnio o ulepszonych właściwościach.
Zobacz zasady: Nowoczesnego montażu okien
Przegrody przeźroczyste a wymagania prawne
Zasadniczą zmianą rozporządzenia WT [1] w zakresie ochrony cieplnej budynków jest zmiana wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła U(max). Zaostrzeniu uległy wymagania cząstkowe w zakresie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, dachów, podłóg oraz okien i drzwi. Ponadto nie ma już znaczenia typ przegrody (wielo- czy jednowarstwowa) oraz przeznaczenie obiektu (mieszkalny, użyteczności publicznej, magazynowy, gospodarczy itp.). W TABELI 1 przedstawiono wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych, zgodnie z załącznikiem 2 do rozporządzenia WT [1].
TABELA 1. Wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła U[W/(m2·K)] dla okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych,o pracowanie własne na podst. [1]
W rozporządzeniu WT [1] określono także dodatkowe wymagania dotyczące okien, m.in. wg załącznika 2:
- 2.1.1. We wszystkich rodzajach budynków współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych i przeźroczystych g liczony według wzoru:
gdzie:
gn – współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia,
ƒc – współczynnik redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne,
w okresie letnim nie może być większy niż 0,35.
- 2.1.2. Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia gn należy przyjmować na podstawie deklaracji właściwości użytkowej okna. W przypadku braku danych wartość gn określa się na podstawie TABELI 2.
TABELA 2. Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego gn – oprac. własne na podst. [1]
- 2.1.3. Wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne fc określa się wg TABELI 3.
TABELA 3. Wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne ƒc – oprac. własne na podst. [1]
- 2.1.4. Pkt 2.1.1. nie stosuje się w odniesieniu do powierzchni pionowych oraz powierzchni nachylonych więcej niż 60° do poziomu, skierowanych w kierunkach od północno-zachodniego do północno-wschodniego (kierunek północny ± 45°), okien chronionych przed promieniowaniem słonecznym elementem zacieniającym, spełniającym wymagania, o którym mowa w pkt 2.1.4., oraz do okien o powierzchni mniejszej niż 0,5 m2.
Aktualne wymagania dotyczące przegród przeźroczystych, wynikające z rozporządzenia WT [1], mają na celu ochronę cieplną (współczynnik przenikania ciepła Uw) oraz ochronę przed przegrzewaniem budynku dzięki zastosowaniu urządzeń (osłon) przeciwsłonecznych. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie można zaliczyć: okiennice drewniane, firany i zasłony, żaluzje i rolety, markizy, skriny, refleksole, folie naklejane na szyby, łamacze światła.
Przegrody przeźroczyste w aspekcie zysków od promieniowania słonecznego
Wg rozporządzenia [2] miesięczne zyski ciepła od promieniowania słonecznego przez okna, drzwi balkonowe lub powierzchnie oszklone Qsol,H wyznacza się według wzoru:
gdzie:
Ci – udział pola powierzchni oszklenia do całkowitego pola powierzchni okna (wartość średnia jest równa 0,7),
Ai – pole powierzchni okna, drzwi balkonowych lub powierzchni oszklonej w świetle otworu w przegrodzie [m2],
Ii – energia promieniowania słonecznego padająca w danym miesiącu na płaszczyznę, w której jest usytuowane okno, drzwi balkonowe lub powierzchnia oszklona wg danych klimatycznych z najbliższej stacji meteorologicznej względem lokalizacji budynku podawanych w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa [kWh/(m2·m-c],
Fsh,gl – czynnik redukcyjny ze względu na zacienienie dla ruchomych urządzeń zacieniających wyznaczony wg PN dotyczącej obliczania zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia [-],
Fsh – czynnik redukcyjny ze względu na zacienienie od przegród zewnętrznych wyznaczony wg normy dotyczącej obliczania zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia [-],
ggl – całkowita przepuszczalność energii promieniowania słonecznego dla przeźroczystej części okna, drzwi balkonowych lub powierzchni oszklonej wyznaczony wg normy dotyczącej obliczania zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia [-].
Wartość miesięcznych zysków ciepła od promieniowania słonecznego przez okna, drzwi balkonowe lub powierzchnie oszklone Qsol,H zależy od lokalizacji budynku, orientacji przegród przeźroczystych względem stron świata, rodzaju i powierzchni oszklenia oraz występujących elementów zacieniających. Wyznaczone wartości Qsol,H uwzględnia się w procedurze obliczeniowej podstawowych parametrów charakterystyki energetycznej budynków wg rozporządzenia [2].
Przykładowe obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegród przeźroczystych
Wielka różnorodność okien i drzwi zewnętrznych przynosi niedogodności obliczeniowe, utrudniające porównanie parametrów cieplnych tych elementów, niezbędne w projektowaniu. Normy przedmiotowe (m.in. PN-EN ISO 10077-1 [3] i PN-EN ISO 10077-2 [4]) wprowadziły parametr Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła okna, pozwalający ustalić z pewnym przybliżeniem współczynnik strat ciepła do atmosfery HD przez okno, drzwi i żaluzje:
gdzie:
Uw – współczynnik przenikania ciepła przez okno lub drzwi [W/(m2·K)],
Aw – powierzchnia okna, drzwi w zewnętrznym świetle ościeżnicy [m2].
Współczynnik Uw jest parametrem ustalanym indywidualnie dla każdego okna i zależy bezpośrednio od udziału powierzchni oszklenia w całym polu powierzchni okna, którego wartość można ustalić:
- na podstawie badań kompletnych, indywidualnych okien i drzwi,
- przy pomocy obliczeń tabelarycznych lub numerycznych, scharakteryzowanych wg norm przedmiotowych.
Producenci okien i drzwi zewnętrznych powinni podawać wartości Uw każdego wytworzonego elementu, uzyskane w wyniku badań lub obliczeń. Określenie współczynników przenikania ciepła okien i drzwi zewnętrznych należy do obowiązków ich producentów, niemniej poznanie procedury obliczeń współczynników Uw może być przydatne do prowadzenia wariantowania w wyborze odpowiednich rozwiązań materiałowych.
Znajomość trzech składników współczynnika Uw pozwala na obliczenie jego wartości dla okna pojedynczego z oszkleniem podwójnym lub potrójnym (w podanych normach zawarto również metody obliczeń dla innych typów okien i drzwi), z równania:
gdzie:
Uw – współczynnik przenikania ciepła konkretnego okna [W/(m2∙K)],
Ug – współczynnik przenikania ciepła oszklenia [W/(m2∙K)],
Uƒ – współczynnik przenikania ciepła ramy (ościeżnicy i skrzydeł) [W/(m2∙K)],
Ψg – liniowy współczynnik przenikania ciepła połączenia rama–oszklenie z umieszczoną w tym miejscu ramką dystansową [W/(m∙K)],
Ag – pole powierzchni oszklenia [m2],
Aƒ – pole powierzchni ramy zrzutowane na płaszczyznę okna [m2],
lg – długość działania mostków cieplnych między ramą i oszkleniem [m].
Wartość współczynnika Ug zależy od: typu oszklenia (podwójne, potrójne), rodzaju szkła i jego emisyjności, wymiarów zestawu szybowego, gazu wypełniającego przestrzeń między szybami (powietrze, argon, krypton, ksenon). Natomiast wartość współczynnika Uƒ zależy od rozwiązania materiałowego ram i ościeżnic okiennych (najczęściej drewno, aluminium i tworzywo sztuczne). Istotnym elementem przy określaniu strat ciepła przez przegrodę przeźroczystą jest sposób połączenia zestawu szybowego z ramą okienną (Ψg).
Przykład obliczeniowy 1
Obliczenie współczynnika przenikania ciepła okna jednoskrzydłowego Uw.
Przypadek I
Określono współczynnik przenikania ciepła Uw okna jednoskrzydłowego o wymiarach 150×90 cm z ramą drewnianą i szybą zespoloną jednokomorową o wymiarach 4–20–4 mm oraz przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem (RYS. 1–2).
RYS. 1–2. Model obliczeniowy analizowanego okna: model geometryczny okna (1) oraz szczegół połączenia ściana–ościeżnica–zestaw szybowy (2); rys.: [5]
Parametry obliczeniowe okna:
bƒ = 120 mm,
d1 = 83 mm,
dg = 28 mm,
d2 = 65 mm,
dƒ = (83 + 65)/2 = 74 mm,
Ag = 1,26 m · 0,66 m = 0,83 m2,
Aƒ = 1,50 m · 0,90 m – 0,83 = 0,51 m2,
lg = 1,26 m · 2 + 0,66 m · 2 = 3,84 m
Dobór parametrów na podstawie PN-EN ISO 10077-1:2007 [3]:
Ug = 1,2 W/(m2·K),
Uƒ = 1,65 W/(m2·K),
Ψg = 0,05 W/(m·K).
Wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw = 1,52 W/(m2∙K).
Analizowane okno nie spełnia podstawowego kryterium cieplnego wg rozporządzenia WT [1] obowiązującego od 31.12.2020 r.:
Przypadek II
Określono współczynnik przenikania ciepła Uw okna jednoskrzydłowego o wymiarach 150×180 cm z ramą drewnianą i szybą zespoloną jednokomorową o wymiarach 4–8–4–8–4 mm oraz przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem (RYS. 3–4).
RYS. 3–4. Model obliczeniowy analizowanego okna: model geometryczny okna (3) oraz szczegół połączenia ściana–ościeżnica–zestaw szybowy (4); rys.: [5]
Parametry obliczeniowe okna:
bƒ = 120 mm,
dg = 28 mm,
d2 = 65 mm,
dƒ = 90 mm,
Ag = 1,26 m · 1,56 m = 1,97 m2,
Aƒ = 1,50 m · 1,80 m – 1,97 = 0,73 m2,
lg = 1,26 m · 2 + 1,56 m · 2 = 5,64 m
Dobór parametrów na podstawie PN-EN ISO 10077-1:2007 [3]:
Ug = 0,5 W/(m2·K),
Uƒ = 1,58 W/(m2·K),
Ψg = 0,05 W/(m·K).
Wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw = 0,89 W/(m2∙K).
Analizowane okno spełnia podstawowe kryterium cieplne wg rozporządzenia WT [1] obowiązującego od 31.12.2020 r.:
Wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw [W/(m2∙K)] zależy od wielu czynników: rodzaju zestawu szybowego, rozwiązania materiałowego ram okiennych, połączenia zestawu szybowego z ramą okienną, wielkości i podziału stolarki okiennej. Szczegółowe obliczenia i analizy w tym zakresie zaprezentowano także w pracy [6]. Istotnym elementem projektowym i wykonawczym jest kształtowanie połączenia ściany zewnętrznej z oknem w aspekcie wymagań cieplno-wilgotnościowym, opisane szczegółowo m.in. w pracach [7, 8].
Procedura sprawdzenia warunku przed przegrzewaniem w okresie letnim
Istotnym elementem projektowania przegród przeźroczystych jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach, czyli sprawdzenie warunku przed przegrzewaniem w okresie letnim opisanym w rozporządzeniu WT [1] oraz na wstępie artykułu.
Przykład obliczeniowy 2
Sprawdzenie warunku przed przegrzewaniem w okresie letnim dla wybranych okien wraz z elementami zacienienia. Wartości współczynników gn oraz ƒc przyjęto na podstawie TABEL 2 i 3. Wyniki obliczeń zestawiono w TABELI 4.
TABELA 4. Sprawdzenie warunku przed przegrzewaniem w okresie letnim dla wybranych okien wraz z elementami zacienienia
Na podstawie przeprowadzonych obliczeń (TABELA 4) można stwierdzić, że w analizowanych przypadkach warunek w zakresie ochrony przed przegrzewaniem w okresie letnim został spełniony.
Podsumowanie
Przegrody przeźroczyste w aspekcie bilansu energetycznego budynku generują straty ciepła przez przenikanie oraz stanowią zyski ciepła w wyniku promieniowania słonecznego. Dodatkowo pełnią funkcję doświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a w okresie letnim wymagających zabezpieczenia przed przegrzewaniem.
Literatura
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2017 r., poz. 2285 z późn. zm.; DzU z 2022 r., poz. 248).
- Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 6 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z 2019 r., poz. 1829).
- PN-EN ISO 10077-1:2007, „Cieplne właściwości użytkowe okien, drzwi i żaluzji. Obliczenie współczynnika przenikania ciepła. Część 1: Postanowienia ogólne”.
- PN-EN ISO 10077-2:2005, „Cieplne właściwości użytkowe okien, drzwi i żaluzji. Obliczenie współczynnika przenikania ciepła. Część 2: Metoda komputerowa dla ram”.
- M. Piwowarski, „Analiza porównawcza parametrów fizykalnych złączy przegród przeźroczystych w świetle nowych wymagań cieplnych”, praca magisterska napisana pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Pawłowskiego, Bydgoszcz 2019.
- W. Jezierski, J. Borowska, „Wpływ parametrów fizykalnych elementów stolarki okiennej na współczynnik przenikania ciepła okien”, „IZOLACJE” 3/2018, s. 38–42.
- K. Pawłowski, „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii. Obliczenia fizykalne przegród zewnętrznych i ich złączy w świetle wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.”, Grupa MEDIUM, Warszawa 2021.
- W. Jezierski, J. Borowska, „Wpływ sposobu osadzania stolarki okiennej na współczynnik przenoszenia ciepła ściany osłonowej z oknem”, „IZOLACJE” 6/2018, s. 44–48.