Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach Dehumidification of damped buildings located on unstable ground
Archiwa autorów
W procesie renowacji zawilgoconych i spękanych ścian w budynkach usytuowanych na niestabilnych podłożach bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu naprawczego, minimalizującego ryzyko ponownego pojawienia się rys.
W tak specyficznych warunkach tradycyjne metody wzmacniania nie zapewniają bowiem całkowitej skuteczności.
Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...
Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?
Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...
Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?
ABSTRAKT
W artykule zaprezentowano sposób wykonywania prac renowacyjnych w zawilgoconych budynkach usytuowanych na terenach zagrożonych występowaniem szkód górniczych. Opisano metodę niewymagającą wzmacniania ścian fundamentowych, łączącą technologię iniekcji chemicznej i systemu tynków renowacyjnych. Omówiono dotychczasowe i wskazano przewidywane efekty zastosowanego rozwiązania.
The article presents the method of performing renovation works in damped buildings located in areas threatened by the impact of mining. A method which does not require supporting foundation walls, combining the technologies of chemical injection and renovating plaster system, was proposed. The previous and expected effects of the use of this solution were discussed.
Renowacja zawilgoconych budynków polega zazwyczaj na odtworzeniu poziomej przepony przeciwwilgociowej, wykonaniu izolacji pionowej oraz usunięciu zniszczeń – spękań i rys murów fundamentowych, ścian, stropów, łuków, kolumn, sklepień itp.
W większości zniszczenia te spowodowane są naturalnymi procesami starzenia materiałów budowlanych wskutek wilgoci i oddziaływania środowiska. Innymi czynnikami są:
zmiana poziomu wód gruntowych,
zmiana struktury podłoża gruntowego wskutek zawilgocenia,
oddziaływanie dynamiczne,
niestabilność podłoża wywołana m.in. występowaniem szkód górniczych.
Decyzja o sposobie prowadzenia prac renowacyjnych powinna wynikać z oceny stanu konstrukcji oraz uwzględniać przyczyny powstawania uszkodzeń.
Rysy i spękania na elewacji
Widoczne na elewacjach rysy lub pęknięcia często uznaje się za symptom przyszłej katastrofy budowlanej. Jednym z rozwiązań może być wówczas wzmocnienie konstrukcji budynku. Decyzja o tym powinna jednak wynikać z oceny warunków gruntowo‑wodnych, oceny układu rys, ich przebiegu po powierzchni ścian, szerokości oraz głębokości, a także z oceny ewentualnego wzajemnego przemieszczania się elementów [1, 2].
W zależności od przyjętego rozwiązania do likwidacji skutków odkształceń murów oraz do zabiegów osuszających przystępuje się dopiero po usunięciu przyczyn powstawania rys [3].
W przypadku budynków usytuowanych na niestabilnych podłożach (np. na terenach zagrożonych występowaniem szkód górniczych) z biegiem czasu mogą pojawiać się kolejne pęknięcia (fot. 1).
Ekspertyza przykładowych obiektów
Renowacji poddano trzy obiekty wybudowane w pierwszej połowie XX w., usytuowane na niestabilnych podłożach – na obszarach szkód górniczych. Budynki miały tradycyjną konstrukcję ze ścianami z cegieł, były piętrowe i podpiwniczone.
Zarówno na elewacjach, jak i wewnątrz obiektów zaobserwowano wilgoć. W piwnicach panował zaduch, a na powierzchni ścian widoczne były pęcherze farby odchodzącej od podłoża (fot. 2–3).
W wyniku przeprowadzonej ekspertyzy stwierdzono wysoką wilgotność masową murów w piwnicach (od 14% do 18% – wartości wyznaczano w połowie grubości murów, na wysokości 80 cm od podłoża). Analiza odkrywek wykazała przerwanie lub całkowity brak izolacji poziomej ścian.
Na ścianach zaobserwowano trzy rodzaje pęknięć:
drobne rysy w pojedynczych cegłach, rozwijające się do rys włoskowatych – nie stanowiły one bezpośredniego zagrożenia dla konstrukcji, gdyż nie powiększały się samoistnie bez wzrostu obciążenia (fot. 4);
pęknięcia pojedynczych cegieł, przechodzące w nieprzerwane rysy muru sięgające od kilku do kilkunastu cegieł (fot. 5–6);
szczeliny powstałe przez utworzenie się oddzielnych słupów lub brył oddzielających się pionowo (fot. 7).
Etapy renowacji
Na podstawie przeprowadzonej ekspertyzy stanu konstrukcji budynku przyjęto koncepcję renowacyjną niewymagającą wzmacniania ścian fundamentowych. Renowację podzielono na kilka etapów.
W pierwszym etapie wzmocniono spękane odcinki ścian. Niewielkie rysy, o szer. do 4 mm (zwłaszcza przechodzące wzdłuż spoin między cegłami), zapełniono zaprawą cementową po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu i przemyciu wodą.
W cieńszych i głębszych rysach zastosowano zastrzyki z zaprawy cementowej pod ciśnieniem. Szersze rysy wzmocniono poziomymi prętami stalowymi wprowadzonymi na wysokości przekryć stropów po zewnętrznym obrysie murów.
W drugim etapie przeprowadzono zabiegi związane z osuszaniem, polegające na uzupełnieniu poziomej przepony przeciwwilgociowej za pomocą iniekcji chemicznej oraz odtworzeniu izolacji pionowej z użyciem masy bitumicznej na zimno oraz folii kubełkowej.
Stare i zasolone tynki skuto do wysokości 80 cm od linii zasolenia, a zwietrzałe spoiny usunięto na głębokość 2 cm. Zniszczone cegły zastąpiono nowymi. Po uzupełnieniu fug usunięte partie tynków pokryto tynkami renowacyjnymi tworzącymi system, składającymi się z: fabrycznie przygotowanej mieszanki stanowiącej obrzutkę półkryjącą gr. 5 mm, podkładowego tynku renowacyjnego gr. 20 mm i tynku renowacyjnego gr. 20 mm.
Pozostałe partie uszkodzonych tynków o niskiej wytrzymałości i adhezji do podłoża, usytuowane powyżej miejsc, w których zastosowano tynki renowacyjne, skuto i uzupełniono tradycyjnymi zaprawami wapienno-cementowymi.
Pęknięcia na ścianach wzmocnionych prętami metalowymi naprawiano za pomocą mostkowania rys wkładką elastyczną ze styropianu – paskami styropianowymi gr. 20 mm, przyklejanymi krawędziowo w taki sposób, aby bezpośrednio nad rysą pozostała pusta przestrzeń. Na rys. 1 zaprezentowano schemat zabezpieczenia.
Następnie całość elewacji (zarówno część pokrytą tynkiem renowacyjnym, jak i przestrzeń zawierającą drobne rysy) pokryto preparatem gruntującym oraz nałożono elastyczną polikrzemianową masą szpachlową zbrojoną siatką z włókna szklanego o granulacji 165 g/m2.
Masę szpachlową nakładano w dwóch warstwach, tak aby łączna grubość nie przekraczała 3 mm. Zastępczy opór dyfuzyjny Sd przyjętej grubości szpachli zawierającej spoiwo polikrzemianowe wynosił 0,18 m.
Zgodnie z instrukcją WTA nr 2-9-04 [4–7] wartość Sd nie przekraczała więc 0,2 m (rys. 2). Jako powłokę dekoracyjno-ochronną zastosowano elastyczny tynk polikrzemianowy o strukturze baranka, uziarnieniu 1,5 mm i o wartości współczynnika Sd = 0,12 m.
Skuteczność zaproponowanego rozwiązania
Na podstawie trzyletnich obserwacji można stwierdzić, że zaproponowane rozwiązanie okazało się skuteczne. Materiały zabezpieczające elewacje przed pojawianiem się kolejnych pęknięć nie ograniczały dyfuzji pary wodnej, a wilgotność masowa murów wyznaczona na wysokości 80 cm od podłoża zmniejszyła się do wartości nieprzekraczającej 4%.
Rysy pojawiające się na elewacji nie wymagały natychmiastowego zabezpieczenia. Najczęściej powstawały na murach wzmocnionych prętami stalowymi, co mogło być spowodowane dalszym osiadaniem budynku. Można je uznać za usterki estetyczne, niezagrażające bezpieczeństwu konstrukcji.
Na niestabilnych podłożach, czyli m.in. w miejscach występowania szkód górniczych, można jednak spodziewać się dalszego powstawania pęknięć.
Szczególnie niebezpieczne są pionowe pęknięcia w dolnej części budynku, powstające wskutek przekroczenia wytrzymałości na rozciąganie, oraz pęknięcia boczne ukośnie pochylone ku środkowi, pojawiające się najczęściej w górnej części budynku. Największe szkody w budynkach spowodowane są siłami rozciągającymi, co wynika z większej wytrzymałości materiałów na ściskanie niż na rozciąganie.
W razie zaobserwowania nowych rys pionowych należy przeprowadzić kolejną ekspertyzę mającą na celu ocenę skuteczności przeprowadzonych zabiegów. Wówczas może okazać się konieczne wzmocnienie fundamentów: podmurowanie lub podbicie, poszerzenie ław fundamentowych, zwiększenie powierzchni stóp fundamentowych, wymiana słabych odcinków fundamentów lub całkowita wymiana fundamentów [1, 2].
Literatura
E. Masłowski, D. Spiżewska, „Wzmacnianie konstrukcji budowlanych”, Arkady, Warszawa 2000
M. Stahr, „Bausanierung Erkennen und beheben von Bauschaden 5”, Auflage Vieweg + Teubner Verlag/Springer Fachmedien, Wiesbaden 2011.
T. Dettmering, H. Kollmann, „Putze in Bausanirerung und Denkmalpflege”, Beuth Verlag, Berlin 2012.
W. Brachaczek, W. Siemiński, „Tynki renowacyjne”, „Materiały Budowlane”, nr 6/2013, s. 52–56.
H. Kollmann, „Sanierputzsysteme, überarbeitete Auflage”, WTA‑Schriftenreihe nr 7, Aedificatio-Verlag, Freiburg 1995.
Instrukcja WTA nr 2-9-04/D, „Sanierputzsysteme: Renovation mortar systems”.
W. Brachaczek, W. Siemiński, „Czynniki technologiczno‑materiałowe wpływające na powstawanie rys na powierzchni tynków renowacyjnych”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2013, s. 45–49.
Fot. 1. Przykład wzmocnienia prętami stalowymi ścian budynku znajdującego się na niestabilnym podłożu. Istniejące rysy pokryto tynkiem wapienno cementowym. Po kilkunastu latach na powierzchni tynku ponownie pojawiły się pęknięcia
Fot. 2–3. Zniszczenia związane z występowaniem wilgoci widoczne na elewacji (2) oraz wewnątrz (3)
Fot. 2–3. Zniszczenia związane z występowaniem wilgoci widoczne na elewacji (2) oraz wewnątrz (3)
Fot. 4. Pęknięcia w pojedynczych cegłach rozwijające się do rys włoskowatych
Fot. 5–6. Pęknięcia muru sięgające od kilku do kilkunastu cegieł
Fot. 5–6. Pęknięcia muru sięgające od kilku do kilkunastu cegieł
Fot. 7. Pęknięcia związane z utworzeniem się oddzielnych brył
Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania...
Wełna izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, służący do stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej budynków. W artykule omawiamy podstawowe zadania oraz właściwości, które decydują o popularności tego materiału.
Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając...
Planując budowę domu, wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest niezwykle istotny. Jednym z popularnych rozwiązań są pustaki ceramiczne. W tym artykule przeprowadzimy analizę tego budulca, omawiając jego zalety. Dowiedz się, dlaczego pustaki ceramiczne są popularnym wyborem inwestorów i jak mogą wpłynąć na jakość i wydajność Twojej budowy.
Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą...
Oszczędzanie na gazie propan, zwłaszcza przy znaczącym udziale tego paliwa w ogrzewaniu domów, jest możliwe dzięki odpowiedniej strategii. Jak analizować ceny gazu propan? Sprawdź, od czego one zależą oraz jak świadomie wykorzystywać trendy rynkowe, aby maksymalizować korzyści finansowe przy zakupie gazu?
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa...
W zakładach przetwórstwa branży spożywczej zachodzi wiele procesów mokrych i tłustych. To idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych. W zapobieganiu temu zjawisku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zasadnicze znaczenie mają powierzchnie użytkowane w zakładach, m.in. posadzki. Proces ich projektowania w zakładach przetwórstwa był tematem szkolenia przeprowadzonego przez Sika i ACO. A to nie ostatnie tego typu wydarzenie!
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie...
Minidźwig budowlany jest niezbędny nie tylko podczas wznoszenia nowych budynków, lecz także prac naprawczych, rozbiórek czy wyburzeń. Znacznie usprawnia działania, a jednocześnie pozwala na podnoszenie przedmiotów o masie nawet kilkuset kilogramów. Dlaczego warto wynająć minidźwig w Gizo?
Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu...
Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu (tj. najczęściej tych bezpośrednio stykających się z gruntem) do wyżej położonych stref, w wyniku czego nierzadko dochodzi do zawilgacania obszarów położonych nawet do kilku metrów powyżej poziomu terenu (fot.). Właśnie dlatego szczególnie istotnym elementem szeroko rozumianych robot osuszeniowych jest...
Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...
Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].
Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.
Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.
Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość...
Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość uzyskania tzw. dokumentów dobrowolnych.
Ważnym elementem prac osuszeniowych jest ich koszt, ale najważniejszym – poprawna kalkulacja. Kosztorysant/wykonawca musi się trzymać podanej w ekspertyzie technologii.
Ważnym elementem prac osuszeniowych jest ich koszt, ale najważniejszym – poprawna kalkulacja. Kosztorysant/wykonawca musi się trzymać podanej w ekspertyzie technologii.
Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach....
Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach. Na ścianach wewnątrz pomieszczeń są to miejsca występowania tzw. mostków termicznych, spowodowane brakiem docieplenia muru, gdzie na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje zjawisko skraplania się wilgoci.
Skuteczne osuszanie murów jest procesem złożonym i czasochłonnym, dlatego musi być poprzedzone rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia, z których najczęstszą jest napór i penetracja wilgoci gruntowej...
Skuteczne osuszanie murów jest procesem złożonym i czasochłonnym, dlatego musi być poprzedzone rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia, z których najczęstszą jest napór i penetracja wilgoci gruntowej do fundamentu w wyniku braku izolacji lub złego jej stanu.
Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią...
Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią pomoc w podejmowaniu decyzji, a wykonawcom prac budowlanych kompletne specyfikacje techniczne, niezbędna jest odpowiedniej jakości inwentaryzacja oraz diagnostyka budowlana [1, 2].
Współcześnie, zwłaszcza w Europie, pierwszorzędnego znaczenia nabiera występujące zjawisko rewitalizacji miast, zwłaszcza posiadających wielowiekową historię ich rozwoju. Związana z tym problematyka konserwacji...
Współcześnie, zwłaszcza w Europie, pierwszorzędnego znaczenia nabiera występujące zjawisko rewitalizacji miast, zwłaszcza posiadających wielowiekową historię ich rozwoju. Związana z tym problematyka konserwacji i renowacji obiektów zabytkowych nabiera pierwszorzędnego znaczenia nie tylko kulturowego, lecz także i technicznego, do którego to zaliczają się zabiegi polegające na naprawie, wzmocnieniach, odnowie i rekonstrukcji obiektów zabytkowych.
Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze,...
Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze, gdzie pod wpływem związków alkaicznych krystalizuje się, blokując dalsze pociąganie wilgoci oraz transport wody.
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...
Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.