Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak badać w małej skali naprężenie marszczące płyt warstwowych

How to test creasing stress on sandwich panels

Od lewej: Stanowisko badawcze i zestaw do badania próbek płyt warstwowych według Institute for Sandwich Technology
Archiwum autora

Od lewej: Stanowisko badawcze i zestaw do badania próbek płyt warstwowych według Institute for Sandwich Technology


Archiwum autora

W ostatnich 10 latach w Polsce wdrożono kolejne edycje normy PN-EN 14509, która dotyczy specyfikacji płyt warstwowych. Aktualnie nie ma więc potrzeby, by nadal posługiwać się wycofaną polską normą PN-B-03230 dotyczącą badania i projektowania płyt warstwowych.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

Kingspan Płyty warstwowe KINGSPAN QUADCORE® – nowoczesne podejście do znanych problemów

Płyty warstwowe KINGSPAN QUADCORE® – nowoczesne podejście do znanych problemów Płyty warstwowe KINGSPAN QUADCORE® – nowoczesne podejście do znanych problemów

Aktualnie obowiązujące regulacje w zakresie oszczędności zużycia energii w budownictwie oznaczają, że przy projektowaniu i realizacji założeń nowoczesnych budynków należy przywiązywać szczególną uwagę...

Aktualnie obowiązujące regulacje w zakresie oszczędności zużycia energii w budownictwie oznaczają, że przy projektowaniu i realizacji założeń nowoczesnych budynków należy przywiązywać szczególną uwagę do efektywności energetycznej zastosowanych materiałów. Jednocześnie wciąż rosną wymagania dotyczące jakości stosowanych produktów. Rośnie popyt na trwałe, przyjazne dla zdrowia oraz środowiska wyroby budowlane. W obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej nie da się także pominąć niezwykle istotnej kwestii...

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

Norma europejska PN-EN 14509:2013-12 [1] daje pewne i szerokie uprawnienia, szczególnie dla producentów, którzy działają w trzecim systemie oceny zgodności i posiadają teraz większe możliwości wykonywania własnych badań typu, na podstawie których określają poziomy poszczególnych właściwości, a następnie deklarują właściwości użytkowe.

Ustawodawca, czyli Parlament Europejski poprzez rozporządzenia ustalające warunki wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek, spowodował, iż generalnie w przemyśle wzrosła świadomość w zakresie badań i analiz, ponieważ producenci sami sporządzają dokumentację techniczną opisującą wszystkie istotne elementy związane z wymaganym systemem oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych.

Obecnie producenci zbudowali i uruchomili własne laboratoria, w których zatrudnili specjalistów o wysokich umiejętnościach, a więc mogą deklarować wyrób na zgodność z normą. Ponadto mogą włączyć się w proces międzylaboratoryjnych badań porównawczych, aby potwierdzić swoją biegłość.

Chociaż Laboratoria Wydziałów Budownictwa i laboratoria przemysłowe nie są akredytowane w PCA w zakresie badania płyt warstwowych, to zachodzi potrzeba, aby obie strony stały się względem siebie równymi partnerami. Obowiązująca norma PN-EN 14509:2013-12 [1] wskazuje, że możliwe jest wystąpienie granicznego odkształcenia dla ściany wykonanej z płyt warstwowych odpowiadające wartości - [rozpiętość/100].

Europejska norma, na którą powołują się producenci przy sporządzaniu deklaracji właściwości użytkowych, pozwala na kompletne scharakteryzowanie właściwości płyt warstwowych i spełnianie wszelkich wymagań, jakie narzuca rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 305/2011 [2] co do warunków, jakim powinny odpowiadać wyroby budowlane wprowadzane na rynek.

Należy przypomnieć, że płyty warstwowe samonośne to dwie okładziny metalowe, pomiędzy którymi został wklejony rdzeń termoizolacyjny, a podstawowym warunkiem dla okładziny stalowej jest jej moduł sprężystości, który powinien być nie mniejszy niż 220 MPa.

Dodatkowo norma ta zawiera komplet procedur badawczych, które określają, jakie należy wybrać próbki do badań, jakie warunki powinna spełniać aparatura badawcza, czy też, jak prowadzić wyliczenia i ocenę wyników, wykorzystując metody statystyczne zalecane do stosowania w budownictwie.

Podczas badania sztywności i ugięcia należy zawsze rozpocząć od określenia momentu zginającego płyty jednoprzęsłowej swobodnie podpartej. Procedura ta została opisana w załączniku A omawianej normy ("Metody badania właściwości materiału, A.5 Badania określające moment zginający płyty warstwowej swobodnie podpartej").

Przy określaniu wielkości momentu zginającego płyt warstwowych gr. 150 mm należy dopilnować, aby rozpiętość L była wystarczająco duża, a praktycznie większa niż 6 m, tak aby nastąpiło zniszczenie w wyniku zmarszczenia, uplastycznienia lub wyboczenia okładziny.

Zastosowany system obciążania powinien odzwierciedlać równomiernie rozłożone obciążenie na płycie warstwowej. Nie mniej ważne jest, aby przed badaniem zastosować małe obciążenie o wartości nie większej niż 10% obciążenia niszczącego, utrzymującego się nie dłużej niż przez 5 min, a następnie usunąć je celem ustabilizowania próbki przed właściwym badaniem. Należy również pamiętać o szybkości narastania obciążania, aby spowodować zniszczenie dokonujące się w przedziale czasu pomiędzy 5 min a 15 min od rozpoczęcia badania.

Moment zginający Mu powinien być wyznaczony zgodnie z równaniem Mu = Fu L/8. Następnie należy wyliczyć naprężenie krytyczne s = M/e A, gdzie Fu - obciążenie, L - rozpiętość, e - odległość pomiędzy osiami okładzin, A - powierzchnia przekroju poprzecznego okładziny.

Do określania interakcji pomiędzy momentem zginającym a reakcją podpory w stanie granicznym użytkowania należy wykorzystać procedurę opisaną w Załączniku A normy ("Metody badania właściwości materiału A.7 Oddziaływanie między momentem zginającym a reakcją podpory"). Badanie to symuluje warunki wewnętrznego podparcia płyty warstwowej, które jest ciągłe dla dwóch lub więcej przęseł. Należy najpierw określić wytrzymałość na zginanie, a następnie obliczyć odpowiadające mu naprężenie krytyczne dla płaskich lub lekko profilowanych okładzin.

Oddziaływanie pomiędzy momentem zginającym a reakcją podpory powinno być określone dla pojedynczego przęsła płyty warstwowej poddanej obciążeniu liniowemu, a nie obciążeniu równomiernie rozłożonemu na całej powierzchni. W związku z tym założeniem zestaw badawczy do określenia oddziaływania pomiędzy momentem zginającym a reakcją podpory powinien składać się z jednoprzęsłowej płyty warstwowej poddanej obciążeniu liniowemu.

Należy również pamiętać, że aby zapewnić prawidłową pracę płyt warstwowych pod działaniem obciążeń użytkowych, stan granicznego użytkowania powinien być scharakteryzowany w następujący sposób:

  • płynięcie okładziny płyty warstwowej nie powinno powodować uszkodzenia czy zmarszczenia (lokalne wybrzuszenia) okładziny płyty warstwowej nie powinno powodować uszkodzenia;
  • nie powinno występować uszkodzenie rdzenia w wyniku ścinania oraz uszkodzenie zespolenia pomiędzy okładziną a rdzeniem.

Wiadomym jest również, że w dobie współpracy europejskiej specjaliści od płyt warstwowych uczestniczą w sympozjach i we wspólnych programach badawczych. Przegląd takich doniesień może być inspiracją do nowych procedur badawczych w jednostkach naukowych.

Oczekuje się, że w przyszłości będzie możliwa dokładna i prosta weryfikacja parametrów wytrzymałościowych płyt warstwowych poprzez badania w małej skali, które to badanie nie będzie wprowadzać w błąd, ponieważ poddane zostanie walidacji poprzez badania międzylaboratoryjne.

Proces wywoływania zniszczenia płyt warstwowych pod obciążeniem prowadzący do powstania zmarszczenia okładziny jest typowym i bardzo ważnym badaniem zalecanym przez normę PN-EN 14509:2013-12 [1]. W obciążonej płycie warstwowej jedna okładzina jest poddana naprężeniu rozciągającemu, natomiast druga jest poddana naprężeniu ściskającemu. Okładzina ściskana traci więc stabilizację, ale nie od razu następuje zniszczenie przez wyboczenie.

W płycie warstwowej rdzeń zapewnia ciągłe podparcie dla cienkiej okładziny i zabezpiecza przed wystąpieniem wczesnych usterek spowodowanych wyboczeniem. Podpory boczne aktywują się wtedy, gdy okładzina odkształca się na kształt przypominający falę oraz równocześnie wywoływane są naprężenia w materiale rdzenia.

Utrata wytrzymałości na rozciąganie rdzenia lub spoistości płyty warstwowej prowadzi bezpośrednio do uszkodzenia, np. zmarszczenia okładziny. Zmarszczenie jest jednym z najważniejszych stanów określania stanu granicznego użytkowania przy projektowaniu przegród z płyt warstwowych, ponieważ jego wielkość bardzo często determinuje stan granicznej nośności.

Naprężenie marszczące jest definiowane jako końcowe naprężenie występujące na okładzinie, która wcześniej poddana była naprężeniu ściskającemu, zanim nastąpiło wyboczenie.

Wystąpienie naprężenia w okładzinie płyty warstwowej jest wywołane przez moment zginający, który może powstać w wyniku obciążeń wiatrem lub obciążeń temperaturowych. Określenie naprężenia marszczącego płyt warstwowych na ogół wymaga przeprowadzenia badania w pełnej skali.

Test w pełnej skali można przeprowadzić przez poddanie płyty swobodnie podpartej oddziaływaniu poprzez cztery liniowe obciążenia rozłożone na szerokości płyty warstwowej. W opisanej normowej procedurze moment zginający (Mu) i naprężenie krytyczne marszczące σw dla płyt z lekko profilowanymi okładzinami określane jest za pomocą odpowiednich wzorów.

Aby móc prosto i szybko ustalić naprężenie marszczące, np. po przeprowadzonym sztucznym starzeniu płyty warstwowej, konieczne jest opracowanie procedury badania zmarszczenia okładziny w małej skali, która umożliwia ustalenie obciążenia marszczącego lub bardziej dokładne określenie funkcji zmian obciążenia i ugięcia w czasie badania. Ponadto małą próbkę można łatwo zmieścić w komorze klimatycznej i w ten sposób możliwe będą testy na licznych próbkach poddanych różnorodnym warunkom starzenia.

W normie PN-EN 14509:2013-12 [1] założono, że potrzebne parametry mechaniczne konieczne do projektowania powinny być możliwe do uzyskania poprzez różne badania. Wyjątkiem zawsze były badania naprężeń marszczących. Badania trwałości płyt warstwowych stwarzały problem, ponieważ nie było łatwo określić naprężenia marszczenia się po starzeniu. Dlatego tak ważne jest, aby opracować procedurę do przeprowadzenia badania w małej skali.

Przy opracowywaniu takiego testu nie należy zakładać, iż będziemy wywoływać naprężenie ściskające bezpośrednio na okładzinie poprzez wystąpienie momentu zginającego. W celu uproszczenia należy wyciąć niewielką próbkę z panelu, a następnie poddać ją bezpośredniemu obciążeniu, osiowo wzdłuż okładziny.

Głównym problemem może być znalezienie sposobu, jak wywołać obciążenie na okładzinie bez punktowego lokalnego uszkodzenia cienkiej warstwy metalu. Problem ten nie występuje w badaniach w pełnej skali. Wyniki przedstawione w publikacjach sugerują, że aby badania miały pozytywny wynik, wszystkie lokalne deformacje powinny być brane pod uwagę.

Nowy test, na który zwrócono uwagę, łączy dwie wcześniej stosowane normowe procedury badawcze. Zamiast wywoływać naprężenie w górnej okładzinie poprzez moment zginający, w teście małej skali obciążenie przykładane jest bezpośrednio do okładziny znajdującej się w pionie w kierunku płaszczyzny okładziny. W badaniach wykorzystano próbkę w kształcie litery T w celu stopniowego przenoszenia obciążenia na próbkę bez powodowania lokalnych uszkodzeń w miejscu oddziaływania obciążenia.

Próbce nadano kształt "kości" oraz użyto dwóch elementów stalowych w kształcie litery T, które przyłożono do obu końców próbki w celu wywoływania obciążenia. Elementy aplikacyjne zostały wklejone oraz zamocowane do próbek.

Podejście badawcze należy przeprowadzić w trzech krokach:

  • najpierw bada się próbki z nienaruszoną okładziną i wywołuje maksymalne naprężenie marszczące.
  • w drugim kroku, przed wykonaniem testu w małej skali, należy odpowiednio zdeformować okładziny, głębokość wykonanego odkształcenia powinna mieć takie same wymiary, jak obserwuje się w badaniu pełnej skali.
  • w trzecim kroku efekt naprężenia jest symulowany poprzez dwuosiowe obciążenie próbki.

Literatura

  1. PN-EN 14509:2013-12, "Samonośne izolacyjno-konstrukcyjne płyty warstwowe z dwustronną okładziną metalową. Wyroby fabryczne. Specyfikacje".
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (DzUrz L 88 z 4.4.2011, s. 5-43).
  3. PN-84/B-03230, "Lekkie ściany osłonowe i przekrycia dachowe z płyt warstwowych i żebrowych. Obliczenia statyczne i projektowe".
  4. Institute for Sandwich Technology, Mainz, Lars Pfeiffer, Small Scale Wrinkling Test.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paneltech news Większe bezpieczeństwo pożarowe ścian dzięki płytom warstwowym Paneltech PWW-S

Większe bezpieczeństwo pożarowe ścian dzięki płytom warstwowym Paneltech PWW-S Większe bezpieczeństwo pożarowe ścian dzięki płytom warstwowym Paneltech PWW-S

Płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej PWW-S skutecznie przeszły kolejne badania dotyczące odporności ogniowej, zdobywając jeszcze lepszą klasyfikację w renomowanym laboratorium FIRES.

Płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej PWW-S skutecznie przeszły kolejne badania dotyczące odporności ogniowej, zdobywając jeszcze lepszą klasyfikację w renomowanym laboratorium FIRES.

mgr inż. Piotr Olgierd Korycki Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona przed hałasem w obiektach halowych z lekką obudową

Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona przed hałasem w obiektach halowych z lekką obudową Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona przed hałasem w obiektach halowych z lekką obudową

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez lekkiej obudowy (ściany osłonowe, dachy).

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez lekkiej obudowy (ściany osłonowe, dachy).

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

Redakcja Termoizolacja hali namiotowej – poznaj materiały i techniki umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury!

Termoizolacja hali namiotowej – poznaj materiały i techniki umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury! Termoizolacja hali namiotowej – poznaj materiały i techniki umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury!

Hale namiotowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów z wielu różnych branż. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość zaoszczędzenia cennego czasu oraz gotówki. Tego typu obiekty uchodzą za funkcjonalne,...

Hale namiotowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów z wielu różnych branż. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość zaoszczędzenia cennego czasu oraz gotówki. Tego typu obiekty uchodzą za funkcjonalne, trwałe, bezpieczne. Mogą być w pełni dopasowane do wymogów obowiązujących w danej branży, a także indywidualnych wymagań inwestora. Kolejnym ich atutem jest możliwość szybkiej i łatwej rozbudowy.

Kingspan Płyty warstwowe KINGSPAN QUADCORE® – nowoczesne podejście do znanych problemów

Płyty warstwowe KINGSPAN QUADCORE® – nowoczesne podejście do znanych problemów Płyty warstwowe KINGSPAN QUADCORE® – nowoczesne podejście do znanych problemów

Aktualnie obowiązujące regulacje w zakresie oszczędności zużycia energii w budownictwie oznaczają, że przy projektowaniu i realizacji założeń nowoczesnych budynków należy przywiązywać szczególną uwagę...

Aktualnie obowiązujące regulacje w zakresie oszczędności zużycia energii w budownictwie oznaczają, że przy projektowaniu i realizacji założeń nowoczesnych budynków należy przywiązywać szczególną uwagę do efektywności energetycznej zastosowanych materiałów. Jednocześnie wciąż rosną wymagania dotyczące jakości stosowanych produktów. Rośnie popyt na trwałe, przyjazne dla zdrowia oraz środowiska wyroby budowlane. W obliczu aktualnej sytuacji gospodarczej nie da się także pominąć niezwykle istotnej kwestii...

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

Materiały prasowe news Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej

Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej

Płyty warstwowe składają się z zewnętrznych warstw konstrukcyjnych, zwanych okładzinami, i warstwy izolacyjno-konstruk­cyjnej, czyli rdzenia. Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej sprawdzą się w budownictwie...

Płyty warstwowe składają się z zewnętrznych warstw konstrukcyjnych, zwanych okładzinami, i warstwy izolacyjno-konstruk­cyjnej, czyli rdzenia. Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej sprawdzą się w budownictwie halowym.

Materiały prasowe news W Obornikach powstają płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej

W Obornikach powstają płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej W Obornikach powstają płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej

Firma Ruukki Construction otworzyła pod koniec czerwca nową linię produkcyjną płyt warstwowych w Obornikach. Inwestycja warta około 5 milionów euro zwiększa bezpieczeństwo i wydajność zakładu oraz poprawia...

Firma Ruukki Construction otworzyła pod koniec czerwca nową linię produkcyjną płyt warstwowych w Obornikach. Inwestycja warta około 5 milionów euro zwiększa bezpieczeństwo i wydajność zakładu oraz poprawia parametry techniczne produktów. Produkty z nowej linii będą dostarczane klientom od trzeciego kwartału 2022 r.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

Jarosław Guzal Balex Metal: solidny partner w biznesie na trudne czasy

Balex Metal: solidny partner w biznesie na trudne czasy Balex Metal: solidny partner w biznesie na trudne czasy

Marek Dzikiewicz, prezes zarządu Balex Metal, mówi o nowoczesnych wyrobach pozwalających zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza oraz o aspektach środowiskowych uwzględnianych przy produkcji materiałów...

Marek Dzikiewicz, prezes zarządu Balex Metal, mówi o nowoczesnych wyrobach pozwalających zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza oraz o aspektach środowiskowych uwzględnianych przy produkcji materiałów budowlanych.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe PUR/PIR w aspekcie wymagań technicznych stawianych lekkiej obudowie

Płyty warstwowe PUR/PIR w aspekcie wymagań technicznych stawianych lekkiej obudowie Płyty warstwowe PUR/PIR w aspekcie wymagań technicznych stawianych lekkiej obudowie

Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do...

Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do branży rewolucyjny i rewelacyjny produkt, jakim jest płyta warstwowa, zmodernizowaliśmy de facto ideę prefabrykacji i zamianę tradycyjnych, mokrych i pracochłonnych technologii wznoszenia budynków z elementów małogabarytowych lub konstrukcji szalunkowych na szybki, suchy montaż gotowych elementów w...

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska

Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji to organizacja założona w 2017 r. i zrzeszająca ośmiu największych pracodawców – producentów płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym...

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji to organizacja założona w 2017 r. i zrzeszająca ośmiu największych pracodawców – producentów płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym PIR.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe jako elementy prefabrykowane

Płyty warstwowe jako elementy prefabrykowane Płyty warstwowe jako elementy prefabrykowane

Prefabrykacja elementów budowlanych oznacza produkcję gotowych, często wielkowymiarowych elementów sposobem przemysłowym poza miejscem wbudowania. Ideą prefabrykacji jest ich wytwarzanie w warunkach niezależnych...

Prefabrykacja elementów budowlanych oznacza produkcję gotowych, często wielkowymiarowych elementów sposobem przemysłowym poza miejscem wbudowania. Ideą prefabrykacji jest ich wytwarzanie w warunkach niezależnych od warunków atmosferycznych w powtarzalnym procesie zapewniającym możliwość kontroli parametrów produkcji i stabilnego, najwyższego poziomu dopuszczalnych odchyłek wykraczających daleko poza możliwości realizacyjne na placu budowy. Taki model wznoszenia obiektów przenosi zasadniczo zaangażowanie...

Materiały prasowe news Nowa płyta warstwowa Ruukki® Patina

Nowa płyta warstwowa Ruukki® Patina Nowa płyta warstwowa Ruukki® Patina

Ruukki Construction wprowadza na rynek nową płytę warstwową Ruukki® Patina. Płyta ta łączy energooszczędne właściwości z patynowaną powierzchnią, która nadaje nowy wygląd projektom lekkiej obudowy budynków....

Ruukki Construction wprowadza na rynek nową płytę warstwową Ruukki® Patina. Płyta ta łączy energooszczędne właściwości z patynowaną powierzchnią, która nadaje nowy wygląd projektom lekkiej obudowy budynków. Okładzina zewnętrzna płyty wykonana jest ze stali Cor-Ten®.

Jarosław Guzal Kingspan na rynku nowoczesnych fasad

Kingspan na rynku nowoczesnych fasad Kingspan na rynku nowoczesnych fasad

Michał Pieczyski, Dyrektor Zarządzający Kingspan Fasady, o kierunku rozwoju rozwiązań fasadowych oraz specyfice rynku fasadowego w Polsce.

Michał Pieczyski, Dyrektor Zarządzający Kingspan Fasady, o kierunku rozwoju rozwiązań fasadowych oraz specyfice rynku fasadowego w Polsce.

dr inż. Andrzej Konarzewski Kompleksowe określanie trwałości eksploatacyjnej płyt warstwowych

Kompleksowe określanie trwałości eksploatacyjnej płyt warstwowych Kompleksowe określanie trwałości eksploatacyjnej płyt warstwowych

Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test...

Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test DUR 2 oraz test autoklawu.

Materiały prasowe DAFA tworzy wytyczne ochrony przeciwkorozyjnej

DAFA tworzy wytyczne ochrony przeciwkorozyjnej DAFA tworzy wytyczne ochrony przeciwkorozyjnej

Korozyjność dotyka wielu sfer, w których stosuje się materiały stalowe do wytwarzania m.in. płyt warstwowych, blach trapezowych, kasetonów elewacyjnych, różnego rodzaju drzwi i bram, jak również systemów...

Korozyjność dotyka wielu sfer, w których stosuje się materiały stalowe do wytwarzania m.in. płyt warstwowych, blach trapezowych, kasetonów elewacyjnych, różnego rodzaju drzwi i bram, jak również systemów mocowań. Korozyjność wpływa na trwałość i estetykę budynku. Obie kwestie są ważne zarówno dla inwestorów, jak i użytkowników.

dr inż. Andrzej Konarzewski Materiałowe współczynniki bezpieczeństwa płyt warstwowych

Materiałowe współczynniki bezpieczeństwa płyt warstwowych Materiałowe współczynniki bezpieczeństwa płyt warstwowych

Materiałowe współczynniki bezpieczeństwa ɣM powinny odzwierciedlać zmienność właściwości mechanicznych płyt warstwowych, na co wskazują wyniki badań typu i zakładowej kontroli produkcji. Autor publikacji...

Materiałowe współczynniki bezpieczeństwa ɣM powinny odzwierciedlać zmienność właściwości mechanicznych płyt warstwowych, na co wskazują wyniki badań typu i zakładowej kontroli produkcji. Autor publikacji objaśnia jak je wyznaczać.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020

e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020 e-wydanie: IZOLACJE 11/12/2020

W listopadowo-grudniowym wydaniu IZOLACJI poruszamy temat bezpieczeństwa płyt warstwowych oraz wymagań WT 2021 dla przegród i złączy budowlanych. Piszemy też o tynkach dekoracyjnych oraz ochronie cieplnej...

W listopadowo-grudniowym wydaniu IZOLACJI poruszamy temat bezpieczeństwa płyt warstwowych oraz wymagań WT 2021 dla przegród i złączy budowlanych. Piszemy też o tynkach dekoracyjnych oraz ochronie cieplnej elementów przyziemia w budownictwie jednorodzinnym. W części poświęconej renowacjom omawiamy kwestię termomodernizacji i remontów w budynkach z wielkiej płyty oraz mechanizmy poprawy efektywności energetycznej budynków.

Materiały prasowe news Płyty warstwowe Ruukki z certyfikatem FM Approvals

Płyty warstwowe Ruukki z certyfikatem FM Approvals Płyty warstwowe Ruukki z certyfikatem FM Approvals

Coraz surowsze normy bezpieczeństwa budynków powodują, że inwestorzy przykładają większą wagę do wyboru niezawodnych i przebadanych rozwiązań budowlanych, których zadaniem jest ochrona ludzi i mienia....

Coraz surowsze normy bezpieczeństwa budynków powodują, że inwestorzy przykładają większą wagę do wyboru niezawodnych i przebadanych rozwiązań budowlanych, których zadaniem jest ochrona ludzi i mienia. W efekcie, producenci materiałów budowlanych muszą przeprowadzać bardziej rygorystyczne badania swoich produktów i odpowiednio aktualizować informacje produktowe.

Materiały prasowe news Ruukki – nowe płyty warstwowe zgodne z WT 2021

Ruukki – nowe płyty warstwowe zgodne z WT 2021 Ruukki – nowe płyty warstwowe zgodne z WT 2021

Z dniem 1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uc dla przegród (ściany, dachy, okna, drzwi). Zmniejsza się również maksymalna wartość wskaźnika energii...

Z dniem 1 stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uc dla przegród (ściany, dachy, okna, drzwi). Zmniejsza się również maksymalna wartość wskaźnika energii pierwotnej EP dla budynku. Oznacza to, że budynki muszą być bardziej efektywne energetycznie.

Materiały prasowe news Panele Paroc Panel System dla centrów danych

Panele Paroc Panel System dla centrów danych Panele Paroc Panel System dla centrów danych

Płyty warstwowe AST® od Paroc Panel System są coraz częściej wybierane do budowy centrów danych, ponieważ firmy z branży technologicznej poszukują materiałów trwałych i ognioodpornych pod kątem bezpieczeństwa...

Płyty warstwowe AST® od Paroc Panel System są coraz częściej wybierane do budowy centrów danych, ponieważ firmy z branży technologicznej poszukują materiałów trwałych i ognioodpornych pod kątem bezpieczeństwa fizycznego, ale także pod względem ochrony cennych danych cyfrowych.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.