Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego
Architectural panels for commercial construction
Panele architektoniczne wykorzystane do kreowania nowoczesnych elewacji we współczesnym budownictwie, fot. Kingspan
W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.
Zobacz także
M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Autor omawia w artykule złożony problem powstawania w Polsce obiektów użyteczności publicznej z wykorzystaniem ściennych paneli architektonicznych APS. Przedstawia specyfikę i charakterystykę paneli ściennych oraz podkreśla wagę dokładnych i wnikliwych badań w przypadku konstrukcji z APS. Architectural panels for commercial constructionThe author discusses the complex problem of the construction of public utility buildings in Poland with the use of wall structures. APS architectural panels. It presents the specificity and characteristics of wall panels and emphasizes the importance of thorough and thorough research in the case of APS structures. |
Ściana osłonowa składa się z pionowych i poziomych elementów połączonych ze sobą i zakotwionych do konstrukcji nośnej budynku, tworząc lekkie, ciągłe pokrycie zamykające przestrzeń, która spełnia samodzielnie lub w połączeniu z konstrukcją budynku wszystkie normalne funkcje ściany zewnętrznej, lecz nie przejmuje żadnych właściwości nośnych konstrukcji budynku.
W normie PN-EN 13830 zapisano również, że w projekcie ściany osłonowej należy uwzględnić odkształcenia termiczne bez powodowania uszkodzeń elementów składowych lub obniżenia właściwości. Natomiast zgodnie z normą PN-EN 12153 podstawową właściwością charakteryzującą ścianę osłonową jest przepuszczalność powietrza przy ciśnieniu próbnym od 150 kPa do 600 kPa, która powinna wynosić nie więcej niż 0,5 m3/m/h.
Z kolei wg normy PN-EN 1090-4 usztywnienie brzegowe poszycia konstrukcyjnego, czyli zagięta blacha dodana na wolnym końcu przewieszonego elementu płaskiego powinna zapewnić usztywnienie i zabezpieczenie przed lokalnym wyboczeniem i zniekształceniem pod wpływem obciążenia miejscowego.
Współczesne projekty architektoniczne znane są ze swojej nowoczesnej estetyki, bardziej skomplikowanych detali, zastosowania bardziej wyrafinowanych zespołów ściennych i zunifikowanych zintegrowanych komponentów, a także wyższych budżetów na realizację. To wszystko pozwala na większą kreatywność projektową. Przykłady projektów architektonicznych obejmują porty lotnicze, terminale tranzytowe, budynki komunalne, biblioteki, biura korporacyjne, hotele w centrach miast, centra kongresowe, obiekty sportowe, muzea, wielofunkcyjne komercyjne oraz wysokiej klasy obiekty dla handlu detalicznego. |
Specyfika paneli ściennych
Do poniższych rozważań wybrano obiekty wykonywane z ww. wyrobów i jak można się zorientować na podstawie zamieszczonych przykładów z kontynentu amerykańskiego, są to architektoniczne panele ścienne APS, które nie tylko świetnie wyglądają, ale mogą również zapewnić niezrównane wartości oporu cieplnego R i wysoką efektywność energetyczną.
AWP to ścienne płyty warstwowe ze stalowymi okładzinami, które mogą zawierać izolacyjny rdzeń z pianki poliuretanowej lub z wełny mineralnej.
APS są znane ze swoich uderzających właściwości estetycznych, ale mogą również zapewniać doskonałe właściwości termiczne, elastyczność projektowania i szybki czas montażu.
APS są wyjątkowe, ponieważ tworzą barierę przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią, chroniąc przegrodę budynku przed przenikaniem ciepła, co zapewnia również ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.
Systemy składające się z APS mają zwiększoną atrakcyjność wzorniczą i elastyczność w przypadku projektów dostosowanych do indywidualnych potrzeb, oferując rozszerzoną gamę kolorów oraz różnorodność wykończeń i kształtów. Ponieważ APS umożliwiają elegancki, nowoczesny i lekki system obudowy ścian zewnętrznych budynków, który można w dużym stopniu dostosować do określonego rozwiązania projektowego, co zapewnia eleganckie wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne, to równocześnie takie warstwy przegrody umożliwiają kontrolę przepływu powietrza, pary wodnej, wody i ciepła. APS są stosowane w różnych segmentach budownictwa.
Elastyczność projektowania z wykorzystaniem APS jest podobna do aluminiowych paneli kompozytowych, ale z dodatkowymi zaletami wbudowanych barier powietrznych, wodnych i cieplnych oraz niższymi kosztami instalacji. Grubsze okładziny w APS zapewniają lepszą płaskość i wygląd niż cieńsze okładziny stosowane w profilowanych panelach przemysłowych, a także zapewniają większe rozpiętości podpór i większą odporność na uderzenia.
W Europie standardowe panele są z reguły stosowane w realizacji projektów hal magazynowo-produkcyjnych i w chłodniach, ale postępy w technologii produkcji zaowocowały znaczącym wzrostem wykorzystania na rynkach budowli wysokiej klasy architektonicznej.
Szersze panele cechują się lepszą opłacalnością zarówno materiałów, jak i robocizny instalacyjnej, ale wąskie są często używane do tworzenia bardziej nowoczesnego wyglądu.
Aby skutecznie komunikować klientowi zamierzone zastosowanie, ważne jest zrozumienie kilku podstawowych terminów.
- Połączenie boczne, tzw. złącze, odnosi się do krawędzi panela i jest to z reguły skomplikowane połączenie na pióro i wpust. Każdy panel ma dwa równoległe połączenia boczne, natomiast połączenia końcowe odnoszą się do przyciętych końców panela.
- Moduł znany jako szerokość odnosi się do odległości od złącza bocznego do złącza bocznego.
- Długość panela odnosi się do odległości od jednego przyciętego końca do drugiego.
Panele na plac budowy dostarczane są już sformatowane, pomalowane i gotowe do montażu. Typowym wykończeniem zewnętrznym jest standardowy lakier o nominalnej grubości ok. 20 mm wykonany z PVDF.
Typowym wykończeniem wewnętrznym jest biały poliester o grubości ok. 20 mm zapewniający trwałą, odblaskową i zmywalną powierzchnię.
Powłoki lakiernicze zewnętrzne zostały opracowane pod kątem zapewnienia ochrony przed promieniowaniem UV, korozją, wilgocią, kwaśnymi deszczami oraz szeroką gamą chemikaliów i innych zanieczyszczeń.
Opcje wykończenia powierzchni lakieru obejmują opcje gładkie, wytłaczane i stiukowe. Lakier dekoracyjny może występować w szerokiej gamie kolorów tekstur i nadruków.
Wyroby APS testowane są ogniowo i przechodzą pozytywnie badania wymagane przez National Fire Protection Association: NFPA 259, NFPA 285, NFPA 286 oraz przez FM Global: FM 480 i FM 481.
Szeroka gama produktów zapewnia zrównoważony rozwój w wielu typach budynków, a także lepsze samopoczucie i komfort jego użytkowników.
Jakość powietrza w pomieszczeniach i naturalne oświetlenie są powszechnie uznawane za dwa najważniejsze czynniki wpływające na dobre samopoczucie w budynkach. Obiekty mogą być wspierane przez zaawansowaną automatyzację i integrację z systemami zarządzania budynkami. Wiele produktów zawiera materiały pochodzące z recyklingu oraz w dużym stopniu nadaje się do recyklingu.
Wg deklaracji producentów APS rdzeń izolacyjny ze spienionego poliuretanu cechuje się zerowym potencjałem niszczenia warstwy ozonowej, a zawartość zamkniętych komórek jest większa niż 90%, co zapewnia stałość oporu cieplnego.
Budzą zastanowienie inne dane charakteryzujące rdzeń izolacyjny z pianki PU, a to:
- wytrzymałość na ściskanie oznaczana zgodnie z normą ASTM D 1621, która powinna wynosić nie mniej niż 150 kPa,
- wytrzymałość na ścinanie oznaczana zgodnie z normą ASTM C 273 to minimum 250 kPa
- oraz wytrzymałość na rozciąganie zgodnie z ASTM D 1623 przy minimum 280 kPa.
Zwraca uwagę również niski poziom gęstości pozornej oznaczanej zgodnie z normą ASTM D 1622, który ustalono na poziomie ok. 32 kg/m3.
Kolejny ważny parametr, współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany wg ASTM C518, kształtuje się w temperaturze 24°C na poziomie ok. 0,021 W/(m·K).
W tym miejscu należałoby również wspomnieć o szczelności złącza na wodę opadową, które powinno być szczelne przy różnicy ciśnienia 960 Pa. Ponadto infiltracja powietrza winna być adekwatna do występującej różnicy ciśnień: 75 Pa – 0,001 litr/s/m2; 300 Pa – 0,005 litr/s/m2 i dla 960 Pa – 0,050 litr/s/m2.
W TABELI zestawiono porównanie infiltracji powietrza przez złącza elementów budynków wg wymagań normowych europejskich i amerykańskich.
Podsumowanie
Prawdopodobnie, aby mogły powstawać w Polsce obiekty użyteczności publicznej z wykorzystaniem ściennych paneli architektonicznych APS, wcześniej powinny one przejść badania w jednostce badawczej FM Global pod kątem potencjalnych zagrożeń podczas użytkowania, tak aby następnie mogły zostać ubezpieczone przez największego na świecie ubezpieczyciela nieruchomości.
Zwraca się uwagę, że konstrukcje wykonane z APS, powinny być zbadane pod kątem spełnienia różnych kryteriów, takich jak test ssania wiatru, test przeciągania łącznika, test obciążenia, test płomienia, test odporności na warunki atmosferyczne i gradobicie, wodoszczelność połączeń hydroizolacyjnych oraz test kalorymetryczny.