Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Budynek pasywny - standard i ocena jakości

Sokółka Okna i Drzwi

Sokółka Okna i Drzwi

Koncepcja budynku pasywnego została stworzona stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX w. Zgodnie z jej założeniem w domu pasywnym nie stosuje się standardowych systemów grzewczych opartych na spalaniu paliw ze źródeł nieodnawialnych, a ewentualne straty ciepła uzupełnia się tzw. pasywnymi źródłami ciepła (mieszkańcy, działające w domu urządzenia elektryczne, energia słoneczna, ciepło odzyskane z wentylacji). Na świecie nie ma wielu domów pasywnych – do tej pory wybudowano ich w Polsce kilkanaście, a w Niemczech, Szwajcarii, Austrii oraz krajach skandynawskich najwyżej pięć tysięcy.

Zobacz także

mgr inż. Damian Czernik Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania...

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania architektoniczno-budowlane, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Z drugiej, stosowane są systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu....

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

inż. Konrad Tatoń Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika...

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika przenikania ciepła U, mamy zawsze do czynienia z miejscami, w których przepływ ciepła jest dwu- lub nawet trójwymiarowy. Związane z tym dodatkowe straty ciepła muszą być starannie obliczone i uwzględnione w charakterystyce cieplnej budynku w formie liniowych i punktowych współczynników przenikania...

W budynku pasywnym komfort cieplny może być zapewniony bez zastosowania dodatkowych aktywnych systemów grzewczych lub chłodniczych. Budynek jest ogrzewany i chłodzony w sposób pasywny.

W budynku pasywnym roczne zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekracza z reguły 15 kWh/(m²·rok) (rys. 1). Oznacza to, że w sezonie grzewczym do ogrzania 1 m² mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego bądź 1,7 m² gazu czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania zapotrzebowanie na ciepło w budynkach konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi 90–120 kWh/(m²·rok)·1,7 m². Dodatkowe zapotrzebowanie na energię może być pokryte przez energię ze źródeł odnawialnych (rys. 2) [1].

Tak więc roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynków pasywnych jest tak małe, że można zrezygnować z osobnego aktywnego rozprowadzania ciepła do ogrzewania; mała ilość ciepła uzupełniającego może być dostarczana do pomieszczeń za pośrednictwem, skądinąd niezbędnego, powietrza doprowadzonego przez mechaniczny system wentylacyjny.

W związku z tym wskaźnik zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania nie może być większy niż 15 kWh/(m²·a) (kilowatogodzin na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej lub użytkowej na rok). Wówczas nawet w najzimniejszym dniu obciążenie grzewcze będzie tak małe, że nie będzie wymagany oddzielny system rozprowadzania ciepła.

Standard budynku pasywnego

Zastosowane w budynku pasywnym materiały budowlane powinny zapewnić przegrodom spełnienie standardu budynku pasywnego (rys. 3), tzn.:

  • średnia wartość współczynnika U przegród nieprzezroczystych musi być niższa niż 0,15 W/(m²·K), a w niektórych wypadkach nawet niż 0,1 W/(m²·K);
  • przegrody zewnętrzne muszą być wykonane w taki sposób, by wyeliminować występowanie mostków cieplnych. Szczelność przegród zewnętrznych na przenikanie powietrza powinna być zweryfikowana za pomocą próby ciśnieniowej według normy PN- -EN ISO 13789:2008 [3], wskaźnik próby ciśnieniowej n50 przy 50 Pa nadciśnienia i podciśnienia nie powinien przekraczać 0,6 h–1;
  • przegrody przezroczyste powinny charakteryzować się wspłczynnikiem przenikania ciepła Uw o wartości poniżej 0,8 W/(m²·K) przy równoczesnej wysokiej wartości współczynnika przepuszczania całkowitej energii promieniowania słonecznego g, tak aby również zimą możliwe były zyski ciepła netto;
  • instalacja wentylacji powinna być wyposażona w rekuperator o jak najwyższej efektywności, pozwalający na odzysk ciepła z powietrza zużytego (ηoc ≥ 70% zgodnie z pomiarami DIBT – Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej [4] – pomniejszonymi o 12%) przy jednoczesnym niskim zużyciu energii elektrycznej (≤ 0,4 Wh/m² objętości dostarczanego powietrza);
  • instalacja przygotowania i rozprowadzenia ciepłej wody użytkowej powinna charakteryzować się jak najniższymi stratami ciepła, zatem punkty czerpalne powinny być zlokalizowane w pobliżu źródła ciepła; wykorzystanie energii elektrycznej stosowanej w gospodarstwie domowym powinno charakteryzować się wysoką efektywnością.

Podsumowując, standard budynku pasywnego określają następujące parametry: wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania nie powinien być większy niż 15 kWh/(m²·a), a przegrody zewnętrzne budynku powinny być szczelne na przenikanie powietrza, tzn. charakteryzować się wskaźnikiem próby ciśnieniowej o wartości nie większej niż 0,6 h–1. Całkowite zużycie energii w budynku pasywnym powinno być mniejsze od 120 kWh/(m²·rok).

Ocena jakości budynku pasywnego

W całkowitej ocenie jakości budynku pasywnego należy uwzględniać wiele kryteriów, które w tym artykule ograniczamy do dwóch–trzech. W ocenie istotne są:

  • wartość wspłczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych budynku
  • oraz wskaźnik próby ciśnieniowej n50 ≤ 0,6 h–1 (próba wykonana np. testem Blower Door).

Obliczanie wartości współczynnika U

Wartości współczynnika U [W/(m²·K)] warstwowo jednorodnych elementów budynku określane są zgodnie z normą PN -EN ISO 6946:2008 [6]. Wylicza się je ze wzoru (1):

gdzie:

Rsi, Rse – opór przejmowania ciepła na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni [m²·K/W],

R1…Rn – opór cieplny poszczególnych warstw [m²·K/W].

Całkowity opór cieplny jednorodnych elementów budynku określa się zgodnie z normą PN-EN ISO 6946:2008 [6] i wylicza się ze wzoru (2):

Natomiast opór cieplny warstw oblicza się jako iloraz grubości warstwy i wartości współczynnika przewodzenia ciepła tej warstwy zgodnie ze wzorem (3):

Istnieje również możliwość zastosowania w obrębie jednej warstwy materiałów o różnej wartości współczynnika przewodzenia ciepła, jak ma to miejsce np. przy konwencjonalnych dachach płatwiowych lub krokwiowych. Całkowity opór cieplny komponentu z warstwami jednorodnymi i niejednorodnymi wyznacza się jako średnią arytmetyczną kresu górnego i dolnego całkowitego oporu cieplnego według normy PN-EN ISO 6946:2008 [6] ze wzoru (4):

gdzie:

R'T – kres górny całkowitego oporu cieplnego [(m²·K)/W],

R''T – kres dolny całkowitego oporu cieplnego [(m²·K)/W].

Badanie szczelności za pomocą próby ciśnieniowej

Sprawdza się ją specjalnym testem, tzw. Blower Door Test. Jest to urządzenie z wentylatorem, które ustawia się w drzwiach wejściowych lub oknie (fot.). Blower Door wypompowuje powietrze z wnętrza aż do uzyskania podciśnienia o wartości 50 Pa. Tę wartość, zwaną n50, ustala się zgodnie z normą PN-EN 13829:2002 [7].

Strumień napływającego powietrza jest wyczuwalny nawet po przyłożeniu dłoni, zatem wytwarzając podciśnienie wewnątrz budynku, łatwo wykryć każdą nieszczelność (test Blower Door jest też przydatny przy sprawdzaniu jakości wykonawstwa).

Przebieg pomiaru pozwala zmierzyć nieszczelność budynku przy różnicy 50 Pa między ciśnieniem panującym wewnątrz budynku oraz na zewnątrz, jest wspłczynnikiem godzinowej krotności wymiany powietrza wypełniającego budynek. Wspłczynnik ten oznacza się symbolem n50 (jednostka: h–1). Określa on, ile razy w ciągu godziny może nastąpić wymiana powietrza wypełniającego budynek przy różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa (odpowiada oddziaływaniu na budynek wiatru o prędkości ok. 9 m/s) [8].

Dopuszczalne wartości tego wspłczynnika są następujące: n50 ≤ 3,0 h–1 w budynkach, które nie mają technicznych instalacji cyrkulacji powietrza (instalacji wentylacji wymuszonej i/lub urządzeń klimatyzacyjnych), n50 ≤ 1,5 h–1 w budynkach wyposażonych w techniczne instalacje cyrkulacji powietrza, n50 < 0,6 h–1 w budynkach pasywnych; w przypadku domów pasywnych zawsze można przyjmować w obliczeniach krotność wymiany powietrza wskutek infiltracji przez pozostałe nieszczelności; wartość standardowa nInf = 0,042 h–1 [9].

Jeśli znana jest wartość n50, to zgodnie z wytycznymi podanymi w pracy „Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku” [10] domniemaną w warunkach eksploatacyjnych krotność wymiany powietrza oblicza się ze wzoru (5):

Literatura

  1. W. Feist, G. Schlagowski, B. Schulze-Darup, „Podstawy budownictwa pasywnego”, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, Gdańsk 2006.
  2. Materiały informacyjne Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
  3. PN-EN ISO 13789:2008, „Cieplne właściwości użytkowe budynków. Wspłczynniki przenoszenia ciepła przez przenikanie i wentylację. Metoda obliczania”.
  4. W. Feist, „Pakiet do projektowania budynków pasywnych”, PHPP. 5. J. Adamowski, „Czy warto budować budynki pasywne”, Materiały konferencyjne „Dni Oszczędzania Energii”, Wrocław 2004.
  5. PN-EN ISO 6946:2008, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i wspłczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
  6. PN-EN 13829:2002, „Właściwości cieplne budynków. Określanie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora”.
  7. W. Hauke, K. Biasin, „Energie-Bau Handbuch”, Energie Verlag, Heidelberg 1998.
  8. D. Chwieduk, „Budownictwo niskoenergetyczne. Energia odnawialna”, [w:] „Budownictwo ogólne”, t. 2: „Fizyka budowli”, pod red. P. Klemma, Arkady, Warszawa 2005.
  9. L. Laskowski, „Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2008.

PAŹDZIERNIK 2010

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Pawelec Pawelec, 11.09.2011r., 14:19:41 Czy domy pasywne będą kiedyś w Polsce budowane na szerszą skalę?
  • witek witek, 20.09.2011r., 13:26:59 Nie będą, bo nas na to nie stać. Poza tym coraz głośniej mówi się o tym, ze są nieopłacalne.

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Przegrody stykające się z gruntem z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 r.

Przegrody stykające się z gruntem z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 r. Przegrody stykające się z gruntem z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 r.

Projektowanie przegród stykających się z gruntem w standardzie energooszczędnym jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa...

Projektowanie przegród stykających się z gruntem w standardzie energooszczędnym jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz przepisów prawnych w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 9/2020

e-wydanie: IZOLACJE 9/2020 e-wydanie: IZOLACJE 9/2020

We wrześniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE zajmujemy się m.in. kwestią akustyki budowlanej w kontekście wymagań dotyczących energooszczędności obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. Piszemy też o renowacji...

We wrześniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE zajmujemy się m.in. kwestią akustyki budowlanej w kontekście wymagań dotyczących energooszczędności obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. Piszemy też o renowacji i uszczelnianie cokołów w istniejących budynkach i radzimy, jak poprawnie przeprowadzić prace związane z wymianą stolarki okiennej.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie ścian zewnętrznych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 r.

Projektowanie ścian zewnętrznych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 r. Projektowanie ścian zewnętrznych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 r.

Artykuł przedstawia rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe ścian zewnętrznych i przykłady obliczeniowe dotyczące ich parametrów fizykalnych w aspekcie wymagań cieplno-wilgotnościowych według rozporządzenia...

Artykuł przedstawia rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe ścian zewnętrznych i przykłady obliczeniowe dotyczące ich parametrów fizykalnych w aspekcie wymagań cieplno-wilgotnościowych według rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14.11.2017 r. zmieniającego rozporządzenie ws warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które będą obowiązywać od 1.01.2021 r.

Nicola Hariasz Łączniki balkonowe – skuteczne rozwiązanie eliminujące mostki termiczne przy połączeniu stropu z płytą balkonową

Łączniki balkonowe – skuteczne rozwiązanie eliminujące mostki termiczne przy połączeniu stropu z płytą balkonową Łączniki balkonowe – skuteczne rozwiązanie eliminujące mostki termiczne przy połączeniu stropu z płytą balkonową

Łączniki balkonowe to rozwiązanie systemowe, pełniące rolę dylatacji termicznej, oddzielającej płytę stropową od płyty balkonu. Łącznik składa się z elementu nośnego oraz materiału termoizolacyjnego, przez...

Łączniki balkonowe to rozwiązanie systemowe, pełniące rolę dylatacji termicznej, oddzielającej płytę stropową od płyty balkonu. Łącznik składa się z elementu nośnego oraz materiału termoizolacyjnego, przez który z obu stron są przeprowadzone pręty zbrojeniowe. Zapewnia on trwałe i bezpieczne połączenie płyty balkonowej z konstrukcją budynku, a jego zadaniem jest przenoszenie sił oraz momentów zginających powstałych w płycie balkonowej. Łącznik montuje się tak, żeby element izolacyjny stanowił część...

Jarosław Guzal Warunki Techniczne muszą być zmienione

Warunki Techniczne muszą być zmienione Warunki Techniczne muszą być zmienione

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o potrzebie termomodernizacji wielu budynków w Polsce oraz kosztach tego przedsięwzięcia, a także o konieczności...

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o potrzebie termomodernizacji wielu budynków w Polsce oraz kosztach tego przedsięwzięcia, a także o konieczności wprowadzenia zmian w przepisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Warunków Technicznych).

mgr inż. Krzysztof Patoka Szron na dachu

Szron na dachu Szron na dachu

Dachy niewentylowane lub źle wentylowane ulegają zawilgoceniu, a ponieważ mokra termoizolacja dobrze przewodzi ciepło, następuje przyspieszona wymiana ciepła przez dach. Z tego powodu dachy niewentylowane...

Dachy niewentylowane lub źle wentylowane ulegają zawilgoceniu, a ponieważ mokra termoizolacja dobrze przewodzi ciepło, następuje przyspieszona wymiana ciepła przez dach. Z tego powodu dachy niewentylowane są zimne. Można się o tym przekonać na podstawie obserwacji ich zdjęć wykonanych kamerą termowizyjną. Kamery termowizyjne zamieniają promieniowanie podczerwone wysyłane przez badany obiekt na światło widzialne. Na wykonanych przez nie zdjęciach zimne miejsca są zazwyczaj ciemne (niebieskie), ciepłe...

dr inż. Iwona Galman, dr inż. Radosław Jasiński Połączenia ścian murowych za pomocą kleju poliuretanowego

Połączenia ścian murowych za pomocą kleju poliuretanowego Połączenia ścian murowych za pomocą kleju poliuretanowego

Norma 1996-1-1+A1:2013-05P [1] wymaga, żeby ściany wzajemnie prostopadłe lub ukośne łączone były ze sobą w sposób zapewniający przekazanie z jednej ściany na drugą obciążeń pionowych i poziomych. Może...

Norma 1996-1-1+A1:2013-05P [1] wymaga, żeby ściany wzajemnie prostopadłe lub ukośne łączone były ze sobą w sposób zapewniający przekazanie z jednej ściany na drugą obciążeń pionowych i poziomych. Może to być zrealizowane przez: przewiązanie muru, łączniki lub zbrojenie przedłużone w każdą ze ścian.

dr hab. inż. Maria Wesołowska, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Paulina Rożek Modernizacja poddaszy użytkowych

Modernizacja poddaszy użytkowych Modernizacja poddaszy użytkowych

Poddasze jest szczególną częścią budynku, w której kumulują się wszystkie wymagania dotyczące obiektów budowlanych.

Poddasze jest szczególną częścią budynku, w której kumulują się wszystkie wymagania dotyczące obiektów budowlanych.

mgr inż. Daniel Tokarski, dr inż. Robert Tomaszewski, dr inż. Tomasz Grudniewski, prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz, prof. nzw. dr hab. Wioletta Żukiewicz-Sobczak Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne

Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne

W Polsce 34% zużywanej energii jest pochłaniane przez budynki mieszkalne, z czego aż 71% wykorzystywane jest do realizacji podstawowych założeń, jakie ma pełnić budynek (ogrzewanie), a następnie do jego...

W Polsce 34% zużywanej energii jest pochłaniane przez budynki mieszkalne, z czego aż 71% wykorzystywane jest do realizacji podstawowych założeń, jakie ma pełnić budynek (ogrzewanie), a następnie do jego eksploatacji. Szacuje się, że jedynie około 7% energii zużywanej podczas całego cyklu życia typowego budynku mieszkalnego wykorzystywane jest do jego wybudowania, natomiast pozostałe 93% pochłania eksploatacja.

dr inż. Aleksander Byrdy Projektowanie energooszczędnych systemów mocowań dla fasad wentylowanych

Projektowanie energooszczędnych systemów mocowań dla fasad wentylowanych Projektowanie energooszczędnych systemów mocowań dla fasad wentylowanych

Fasady wentylowane są powszechnie stosowane w przegrodach zewnętrznych budynków o podwyższonym standardzie wykończenia elewacji. Są one realizowane z użyciem najwyższej jakości materiałów okładzinowych,...

Fasady wentylowane są powszechnie stosowane w przegrodach zewnętrznych budynków o podwyższonym standardzie wykończenia elewacji. Są one realizowane z użyciem najwyższej jakości materiałów okładzinowych, co wpływa na możliwość kształtowania nowoczesnej architektury budynków. Dodatkowym atutem rozwiązań ścian fasadowych z zastosowaniem szczelin powietrznych wentylowanych jest możliwość uniknięcia ryzyka kondensacji pary wodnej w przekroju ściany zimą oraz obniżenie różnic temperatury pomiędzy wierzchnią...

mgr inż. Paweł Gaciek Skażenie mikrobiologiczne na zewnętrznych powierzchniach ocieplonych elewacji budynków

Skażenie mikrobiologiczne na zewnętrznych powierzchniach ocieplonych elewacji budynków Skażenie mikrobiologiczne na zewnętrznych powierzchniach ocieplonych elewacji budynków

W otoczeniu budynku występuje ogromna ilość drobnoustrojów, z których część może mieć niekorzystny wpływ na estetykę i trwałość budynku.

W otoczeniu budynku występuje ogromna ilość drobnoustrojów, z których część może mieć niekorzystny wpływ na estetykę i trwałość budynku.

dr inż. Paweł Krause Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów

Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe dotyczące stropodachów

Stropodach to przekrycie budynku, które pełni równocześnie funkcję stropu i dachu. Konstrukcje takie występują w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i innych budynkach o bardzo różnym przeznaczeniu...

Stropodach to przekrycie budynku, które pełni równocześnie funkcję stropu i dachu. Konstrukcje takie występują w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i innych budynkach o bardzo różnym przeznaczeniu i sposobie eksploatacji.

dr inż. Maciej Robakiewicz Zmiany w przepisach i normach w zakresie cech energetycznych budynków

Zmiany w przepisach i normach w zakresie cech energetycznych budynków Zmiany w przepisach i normach w zakresie cech energetycznych budynków

W życie weszły zmiany w przepisach dotyczących cech energetycznych budynków, a także opublikowano szereg nowych norm z tej dziedziny.

W życie weszły zmiany w przepisach dotyczących cech energetycznych budynków, a także opublikowano szereg nowych norm z tej dziedziny.

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji Współczynnik przenikania ciepła stolarki okiennej o zmiennej konfiguracji

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek...

Na przestrzeni ostatnich lat producenci stolarki okiennej ciągle udoskonalają swoje technologie, by szczycić się oknami o jak najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Wprowadzają oni na rynek okna niezwykle szczelne o dobrej charakterystyce cieplnej. Wszystko to sprzyja potrzebie podejmowania prób oceniania i optymalizacji parametrów opisujących i charakteryzujących stolarkę okienną.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Analiza parametrów fizykalnych wybranych przegród zewnętrznych i ich złączy w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych od 2017 r.

Analiza parametrów fizykalnych wybranych przegród zewnętrznych i ich złączy w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych od 2017 r. Analiza parametrów fizykalnych wybranych przegród zewnętrznych i ich złączy w świetle wymagań cieplno-wilgotnościowych od 2017 r.

Jak zmieniły się przepisy prawne w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej przegród zewnętrznych i ich złączy od początku 2017 r.?

Jak zmieniły się przepisy prawne w zakresie ochrony cieplno-wilgotnościowej przegród zewnętrznych i ich złączy od początku 2017 r.?

dr inż. Adam Ujma Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną

Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną

Systemy elewacji wentylowanych są coraz powszechniejsze. Mają wiele zalet, ale także istotną wadę, jaką jest powstawanie efektu punktowego mostka cieplnego w miejscu przebicia izolacji cieplnej kotwami...

Systemy elewacji wentylowanych są coraz powszechniejsze. Mają wiele zalet, ale także istotną wadę, jaką jest powstawanie efektu punktowego mostka cieplnego w miejscu przebicia izolacji cieplnej kotwami łączącymi warstwę konstrukcyjną z elewacją. Problem ten staje się szczególnie znaczący w obliczu zaostrzających się wymagań technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej, planowanych na 2017, 2019 i 2021 r.

dr inż. Agata Stolarska, mgr inż. Jarosław Strzałkowski Wykorzystanie programu CFD do oceny mostka termicznego w miejscu połączenia ściany z podłogą na gruncie

Wykorzystanie programu CFD do oceny mostka termicznego w miejscu połączenia ściany z podłogą na gruncie Wykorzystanie programu CFD do oceny mostka termicznego w miejscu połączenia ściany z podłogą na gruncie

Obliczenia cieplno-wilgotnościowe mostków termicznych wykonane z wykorzystaniem symulacji w odpowiednich programach mogą być bardzo przydatne w trakcie doboru właściwego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego....

Obliczenia cieplno-wilgotnościowe mostków termicznych wykonane z wykorzystaniem symulacji w odpowiednich programach mogą być bardzo przydatne w trakcie doboru właściwego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego. Pozwala to na wyeliminowanie błędów na etapie projektowania budynku oraz służy zminimalizowaniu wpływu mostków termicznych na straty ciepła z budynku.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej...

Publikacja „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii” jest aktualnym opracowaniem zmian, jakie wprowadzane są w ostatnich latach w przepisach budowlanych, dotyczących w dużej mierze aspektów racjonalizacji zużycia energii, poprawy efektywności energetycznej, a także ograniczenia emisji CO2.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Andrzej Dylla , dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Paulina Rożek Analiza metody obliczania strat ciepła do gruntu z wykorzystaniem normy PN-EN ISO 14683:2008

Analiza metody obliczania strat ciepła do gruntu z wykorzystaniem normy PN-EN ISO 14683:2008 Analiza metody obliczania strat ciepła do gruntu z wykorzystaniem normy PN-EN ISO 14683:2008

Istnieje wiele metod określania strat ciepła do gruntu. Niestety, kryteria ich stosowania nie zostały dotychczas jasno określone. Może to powodować duże problemy podczas wykonywania obliczeń cieplnych,...

Istnieje wiele metod określania strat ciepła do gruntu. Niestety, kryteria ich stosowania nie zostały dotychczas jasno określone. Może to powodować duże problemy podczas wykonywania obliczeń cieplnych, a także wprowadzać niepotrzebny zamęt.

mgr inż. Jarosław Strzałkowski Diagnostyka połączeń izolacji termicznej elementów obudowy budynku i możliwe sposoby naprawy błędów wykonawczych

Diagnostyka połączeń izolacji termicznej elementów obudowy budynku i możliwe sposoby naprawy błędów wykonawczych Diagnostyka połączeń izolacji termicznej elementów obudowy budynku i możliwe sposoby naprawy błędów wykonawczych

Nawet niewielkie błędy w wykonaniu termoizolacji powstałe na etapie budowy mogą skutkować dużymi problemami z zachowaniem odpowiedniego komfortu cieplnego użytkowanego budynku. Drobne nieciągłości w izolacji...

Nawet niewielkie błędy w wykonaniu termoizolacji powstałe na etapie budowy mogą skutkować dużymi problemami z zachowaniem odpowiedniego komfortu cieplnego użytkowanego budynku. Drobne nieciągłości w izolacji oraz nieprawidłowości w wykonaniu szczeliny dylatacyjnej powodują bowiem powstawanie bardzo istotnych i trudnych do naprawy mostków cieplnych.

dr inż. Mariusz Garecki Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS - kierunki zmian

Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS - kierunki zmian Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS - kierunki zmian

Artykuł stanowi o kierunkach rozwoju systemów ocieplania ETICS pod kątem izolacyjności przegród budowlanych. Mowa w nim m.in. o materiałach izolacyjnych, jakości energetycznej budynku, problematyce mostków...

Artykuł stanowi o kierunkach rozwoju systemów ocieplania ETICS pod kątem izolacyjności przegród budowlanych. Mowa w nim m.in. o materiałach izolacyjnych, jakości energetycznej budynku, problematyce mostków cieplnych, poszanowaniu energii i wymaganiach cieplnych.

dr inż. Mariusz Sobolewski, dr inż. Aurelia Błażejczyk Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu Izolacyjność cieplna wysokoprężnej pianki w aerozolu

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

Bardzo często na opakowaniach pianek w aerozolu brakuje informacji o deklarowanej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Sytuacja ta dotyczy głównie pianek montażowych i montażowo­-uszczelniających.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale tarasów i balkonów

Trudne detale tarasów i balkonów Trudne detale tarasów i balkonów

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak...

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie kilku trudności projektowych i wykonawczych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Ocieplanie od wewnątrz - łatwe i skuteczne

Ocieplanie od wewnątrz - łatwe i skuteczne Ocieplanie od wewnątrz - łatwe i skuteczne

Termomodernizacja to inwestycja w komfort życia codziennego - szansa, by oprócz energii zaoszczędzić również pieniądze przeznaczone na ogrzewanie pomieszczeń. Ocieplanie od wewnątrz dotyczy nie tylko mieszkań,...

Termomodernizacja to inwestycja w komfort życia codziennego - szansa, by oprócz energii zaoszczędzić również pieniądze przeznaczone na ogrzewanie pomieszczeń. Ocieplanie od wewnątrz dotyczy nie tylko mieszkań, ale także całych budynków, w tym zabytkowych, gdzie nie jest możliwa ingerencja w fasadę. Zatem po tę metodę powinni sięgnąć nie tylko właściciele czy użytkownicy mieszkań, ale także zarządcy budynków. Warto przy tym zastosować mineralne płyty izolacyjne.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.