Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza metody obliczania strat ciepła do gruntu z wykorzystaniem normy PN-EN ISO 14683:2008

Analysis of a method for calculating heat losses to the ground, using PN-EN ISO 14683:2008

Jak obliczać straty ciepła do gruntu?
PKN

Jak obliczać straty ciepła do gruntu?


PKN

Istnieje wiele metod określania strat ciepła do gruntu. Niestety, kryteria ich stosowania nie zostały dotychczas jasno określone. Może to powodować duże problemy podczas wykonywania obliczeń cieplnych, a także wprowadzać niepotrzebny zamęt.

Zobacz także

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r.

Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r. Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r.

Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych...

Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. W pierwszych dniach lipca 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii [1] zaprezentowano projekt zmian w rozporządzeniu.

Norma europejska PN EN-ISO 14683:2008 [1] ma statut polskiej normy i jest powszechnie stosowana w obliczeniach wartości liniowych współczynników przenikania ciepła Ψ.

W tej normie współczynniki, uzyskane metodami uproszczonymi, mają wartości orientacyjne i - zgodnie z intencją autorów normy - powinny być stosowane "gdy detale budowlane nie zostały jeszcze zaprojektowane (…) wówczas można dokonać tylko przybliżonego oszacowania udziału mostków cieplnych w całkowitych stratach ciepła" [1]. Dokładność przyjętych w normie wartości współczynników Ψ oscyluje, jak podano, w przedziale od 0% do 50%.

W tytule i preambule tej normy zwraca się w szczególny sposób uwagę na - jedynie pomocniczy - charakter podanych wartości ψ. Zaleca się, by do obliczeń cieplnych przyjmować wartości dokładniejsze - z katalogów mostków (dokładność ±20%) lub z bezpośrednich obliczeń komputerowych (dokładność ±5%).

Zobacz: Charakterystykę regulacji, które będą miały wpływ na rynek materiałów izolacyjnych

Norma bezpośrednio wyjaśnia, jakiej metody obliczeń wymaga się w zależności od stadium projektowania dokumentacji i rezerwuje wartości z obliczeń komputerowych dla dokumentacji projektowych, "gdy znane są wszystkie detale".

Tymczasem w metodologii obliczania wskaźnika EP [kWh/(m2·rok)], w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej [2], w części dotyczącej strat ciepła z budynku do gruntu [3], dopuszcza się stosowanie orientacyjnych wartości współczynnika Ψ podanych w normie PN-EN ISO 14683:2008 [1].

Wskaźnik EP [kWh/(m2·rok)] jest aktualnie podstawowym parametrem oceny energetycznej budynku wymaganej w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], i jest przygotowywany w roboczej fazie dokumentacji technicznej budynku, kiedy powinny być znane wszystkie detale. Niedopuszczalne jest więc opieranie tych obliczeń na wartościach orientacyjnych.

Podane wobec tego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej [2] oraz w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], wymagania i metody obliczeń ignorują podstawowe założenia normy europejskiej PN-EN ISO 14683:2008 [1].

ABSTRAKT

W artykule poddano krytyce metodę obliczania strat ciepła z budynku do gruntu z wykorzystaniem orientacyjnych współczynników według normy PN-EN ISO 14683:2008. Wyniki obliczeń przeprowadzonych zgodnie z tym dokumentem porównano z obliczeniami własnymi wykonanymi przy zastosowaniu programu komputerowego. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń i analiz sformułowano wnioski w zakresie strat ciepła do gruntu.

Analysis of a method for calculating heat losses to the ground, using PN-EN ISO 14683:2008 The article gives a critical presentation of the method of calculating heat losses from the building to the ground, with the use of  indicative factors according to PN-EN ISO 14683:2008.

The results of calculations carried out according to the standard were compared with the authors’ own calculations produced in computer software. On the basis of the calculations and analysis, conclusions concerning ground losses were stated accordingly.

Metody obliczania strat ciepła do gruntu

W zapisach podstawowej normy europejskiej PN-EN ISO 13370:2008 [3] podano cztery sposoby obliczania stacjonarnych strat ciepła do gruntu, mające różną dokładność. Wyróżniono:

  • metodę A - pełne obliczenie komputerowe 3D, o największej dokładności, stosowane do rzeczywistych kształtów części budynku stykającej się z gruntem,
  • metodę B - obliczenie komputerowe 2D przybliżonych empirycznie części podziemnych budynku,
  • metodę C - przybliżone obliczenie według wzorów empirycznych normy PN-EN ISO 13370:2008 [3] stosowane dla podziemi, uzupełnione obliczeniem numerycznym 2D - z uwzględnieniem wpływu mostków cieplnych;
  • metodę D - orientacyjne obliczenie według wzorów uzupełnione przyjęciem wpływu mostków cieplnych wartościami współczynników Ψ zgodnie z normą PN EN ISO 14683:2008 [1].

Dość powszechne jest również stosowanie w obliczeniach parametru EP [kWh/(m2·rok)] innej, orientacyjnej metody podanej w normie PN-EN 12831:2006 [5], która z założenia nie spełnia kryterium dokładności wymaganej w obliczeniach cieplnych i zupełnie pomija wpływ mostków cieplnych.

Dokładniejsza analiza procedur obliczania przenoszenia ciepła do gruntu wymaga omówienia szczególnych przypadków posadowienia budynku:

  • podłogi na gruncie,
  • podziemia ogrzewanego,
  • podziemia nieogrzewanego,
  • podłogi podniesionej (podwieszonej) ponad przestrzeń wentylowaną.

Wymienione przypadki różnią się zarówno warunkami brzegowymi, jak i strukturą wewnętrzną złączy, wywołującą zakłócenia w przebiegu strumieni cieplnych.

Przeczytaj o: Charakterystyce energetyczna budynku w świetle aktualnych przepisów prawnych - wybrane aspekty

Wymagania cieplne sformułowane w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], w odniesieniu do przegród stykających się z gruntem dotyczą spełnienia dwóch kryteriów:

  • w zakresie współczynnika przenikania ciepła podłogi na gruncie (U ≤ Umax),
  • podłoga na gruncie powinna mieć izolację cieplną obwodową z materiału izolacyjnego w postaci warstwy o oporze cieplnym co najmniej 2,0 (m2·K)/W.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na rozbieżności w nazewnictwie izolacji cieplnej występującej w złączu przegród stykających się z gruntem. Izolacja termiczna na ścianach fundamentowych w budynkach niepodpiwniczonych, określana w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], jako izolacja obwodowa, w normach określona jest jako:

  • izolacja krawędziowa według normy PN-EN ISO 13370:2008 [3] - obliczeniowo włączana do wartości współczynnika przenikania ciepła podłogi,
  • izolacja boczna według normy PN-EN 12831:2006 [5] - nieuwzględniana w wartości współczynnika przenikania ciepła podłogi.

 

Metoda z wykorzystaniem współczynników z normy PN-EN ISO 14683:2008

Metoda nie wymaga obliczeń komputerowych i posługuje się empirycznymi wzorami normy PN-EN ISO 13370:2008 [2], opracowanymi niezależnie dla czterech przypadków posadowienia budynku. Wyliczone straty ciepła uzupełnia się członem dodatkowym, charakteryzującym wpływ mostków cieplnych - w postaci współczynników Ψ.

Wartości tych orientacyjnych współczynników podane są w normie PN-EN ISO 14683:2008 [1] i obejmują tylko 8 przypadków podłogi na gruncie oraz 8 przypadków podłogi podwieszonej (poz.4) lub ułożonej na stropie nad nieogrzewanym podziemiem.

Czytaj też: Optymalna izolacja termiczna ogrzewania podłogowego

Przyjęcie współczynników Ψ [W/(m·K)] w odniesieniu do przypadku podłogi na gruncie nie jest możliwe z uwagi na brak w normie szacunku dodatkowych strat ciepła przez podziemia ogrzewane.

Zamieszczone współczynniki zilustrowano w normie rysunkami złączy w miejscu połączenia podłogi ze ścianą zewnętrzną. Wszystkie złącza pozbawione są izolacji krawędziowej w nieocieplonych ścianach fundamentowych bądź podziemnych, co nakazują wymagania obowiązujące w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4].

Zgodnie z normą: "w Tablicy A.2 podano wartości orientacyjne obliczone dla parametrów reprezentujących sytuacje najgorszego przypadku. Wartości te można stosować przy braku lepiej określonych danych dotyczących mostków cieplnych. Zaleca się rozszerzenie lub zmianę Tablicy A.2, jeśli jest to odpowiednie, na podstawie danych krajowych, w celu uwzględnienia szczegółów konstrukcyjnych zwyczajowo stosowanych".

Dlatego zasadne stało się prowadzenie szczegółowych obliczeń numerycznych złączy przegród zewnętrznych (m.in. złączy przegród stykających się z gruntem) prezentowanych w pracy "Fizyka cieplna budowli w praktyce. Obliczenia cieplno-wilgotnościowe" [6].

Przeanalizowano sposoby obliczania strat ciepła w podziemnej części budynku za pomocą zasadniczej metody przybliżonej (C) i skonfrontowano wyniki obliczeń z wersją tej metody przyjmującej współczynniki z normy PN-EN ISO 14683:2008 [1] - (D). Rezultaty wykonanych obliczeń oraz symulacji porównano z wzorcami uzyskanymi w wyniku pełnych obliczeń komputerowych 3D (metoda A).

Obliczenia i porównania przeprowadzono w odniesieniu do podłóg na gruncie i podłóg podwieszonych.

Materiały do badań i procedury obliczeń cieplnych

Literatura przedmiotu nie dostarcza wyników badań strat ciepła do gruntu z budynków o różnie ukształtowanej bryle, w której ściany zewnętrzne występują w kontakcie z gruntem.

Do analizy podłóg na gruncie wybrano budynek o wymiarach zewnętrznych w poziomie: 8,56×13,08 m, uwzględniających ściany zewnętrzne trójwarstwowe gr. 0,54 m, złożone z licówki gr. 12 cm, styropianu gr. 15 cm i od wnętrza - cegły kratówki gr. 25 cm.

Podłoga w parterze budynku znajduje się 30 cm nad terenem.

Jakie są: Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS - kierunki zmian

Izolacja krawędziowa gr. 11 cm ze styropianu okrywa ścianę fundamentową zagłębioną 1,0 m w gruncie i łączy się z izolacją cieplną parteru w sposób ciągły.

Podłoga na gruncie o typowej budowie jest zaizolowana na całej powierzchni płytą styropianową gr. 10 cm (RYS. 1-2RYS. 3-4).

Budynek z podłogą na gruncie

RYS. 1–2. Budynek z podłogą na gruncie: model przestrzenny złącza (3D) 1/4 budynku (1), wynik obliczeń 3D (strumienie ciepła) (2); rys.: A. Dylla [6]

Przekrój złącza 3D: pionowy i poziomy

RYS. 3–4. Przekrój złącza 3D: pionowy i poziomy, wymiary w cm; rys.: archiwa autorów

Podłoga podwieszona nad przyziemiem została przyjęta w budynku o identycznym (jak wyżej) rzucie i budowie ścian zewnętrznych. Podłoga przyziemia jest obniżona o 1,0 m poniżej powierzchni terenu i posiada termoizolację ze styropianu gr. 15 cm.

Podłoga podwieszona nad nieogrzewanym przyziemiem jest zaizolowana styropianem gr. 5 cm (RYS. 5-6).

Oba rozważane przypadki podłóg zbadano w pracy "Ocena metod obliczania wymiany ciepła przez podłogi na gruncie" [7]. Obliczono w szczególności za pomocą symulacji (obliczenia pełne 3D - metoda A) parametry cieplne, zarówno podłogi na gruncie, jak podłogi podwieszonej.

W następnej kolejności dla porównania wykonano obliczenia metodą przybliżoną C, uzupełnioną o symulację 2D złączy z mostkami.

Przeczytaj: Wzrost efektywności energetycznej instalacji przemysłowych dzięki lepszej izolacyjności

W artykule "Ocena metod obliczania wymiany ciepła przez podłogi na gruncie"[7] przeprowadzono uzupełniające obliczenie parametrów podłogi na gruncie metodą D z udziałem dyskutowanej w niniejszej publikacji wartości współczynnika orientacyjnego z normy PN-EN ISO 14683:2008 [1].

Przeprowadzono także analogiczne obliczenie w odniesieniu do podłogi podwieszonej i uzupełniono poszukiwane parametry metodą D. W tej metodzie stosuje się równanie:

Hg = A·U + P·Ψg

gdzie:

iloczyn A·U oznacza przybliżone straty ciepła przez podłogę, operujące uśrednioną wartością współczynnika przenikania ciepła U (bez wpływu mostków cieplnych), obliczoną równaniami rozdziału 9 normy PN-EN ISO 13370:2008 [3] dla podłogi podwieszonej (podniesionej);

iloczyn P·Ψg oznacza straty ciepła wywołane obecnością wszystkich płaskich mostków w granicach złącza na jego krawędzi P, obliczone (Ψg) z uwzględnieniem danych PN-EN ISO 14683:2008 [1].

Iloczyn A·U z przykładu obliczenia metodą przybliżoną C uzupełnioną o symulację 2D złączy z mostkami [6] wynosi odpowiednio:

A·U = 89,76·0,333 = 29,890 W/K

W celu określenia strat ciepła wynikających z występowania mostków cieplnych przyjęto wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła ψwedług normy PN-EN ISO 14683:2008 [1].

W normie oszacowano zaledwie dwa przypadki złącza ściany trójwarstwowej z ocieploną podłogą podwieszoną GF10 i GF14. W obu przypadkach brak izolacji krawędziowej podziemia czyni to przybliżenie mało precyzyjnym. Przyjęto wartość Ψi = 0,85 W/(m·K) wobec wykonywania obliczeń (A∙U) dla wymiarowania wewnętrznego.

Całkowita wartość współczynnika przenoszenia ciepła przez grunt w stanie ustalonym wynosi:

Hg = A·U + P·Ψg = 29,890 + 38,98·0,85 = 63,022 W/K

Natomiast średni współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie z uwzględnieniem mostków występujących w złączu ściana - podłoga podwieszona, odniesiony do powierzchni brutto podłogi, wynosi:

Uśr. = Hg/A = 63,022/111,96 = 0,563 W/(m2·K)

TAB. 1 i TAB. 2 podano wyniki wszystkich obliczeń i symulacji.

Wyniki parametrów cieplnych budynku z podłogą na gruncie

TABELA 1. Wyniki parametrów cieplnych budynku z podłogą na gruncie

Parametry cieplne budynku z podłogą podwieszoną nad podziemiem nieogrzewanym, obliczone różnymi metodami

TABELA 2. Parametry cieplne budynku z podłogą podwieszoną nad podziemiem nieogrzewanym, obliczone różnymi metodami

Dokładność rozważanych metod

Przeprowadzane symulacje i analizy pozwalają na porównanie dokładności zastosowanych metod obliczeniowych. Wartości dwóch parametrów decydujących o jakości cieplnej rozwiązania - współczynnika przenoszenia ciepła przez grunt Hg [W/K] oraz średniego współczynnika przenikania ciepła podłogi na gruncie Uśr [W/(m2·K)] zestawiono w TAB. 1 i TAB. 2. Średni współczynnik przenikania ciepła uzyskano przez odniesienie wyliczonej wartości strumienia do powierzchni budynku po obrysie zewnętrznym.

Poznaj: Aktualne wymagania stawiane wyrobom do izolacji cieplnych związane z oceną obecności i uwalniania niebezpiecznych substancji

Na podstawie przeprowadzonych obliczeń można stwierdzić, że uzyskane wartości strat ciepła przegród stykających się z gruntem (w postaci parametrów Hg [W/K] i Uśr [W/(m2·K)]) - określane różnymi metodami - różnią się znacząco.

Należy szczególnie zwrócić uwagę, że wprowadzenie do obliczeń wartości orientacyjnych liniowych współczynników przenikania ciepła Ψ [W/(m·K)] z normy PN-EN ISO 14683:2008 [1] powoduje, że wartości całkowitych strat ciepła są niemiarodajne (orientacyjne).

Wnioski

Przygotowane w oparciu o algorytmy metody dokładnej trójwymiarowej symulacji komputerowej oraz - uznanej za najbardziej zaawansowaną – metody przybliżonej według normy PN-EN ISO 13370:2008 [2], z poprawką na działanie mostków cieplnych według normy PN-EN ISO 10211:2008 [8] rzucają światło na skalę dokładności proponowanych w normach przybliżeń.

Zarówno w wymaganych przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4] obliczeniach cieplnych, jak i w ustaleniach dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków [4] metoda przybliżona jest uznawana za poprawną, mimo jej stosunkowo niewielkiej dokładności w odniesieniu do niektórych przypadków posadowień budynków.

Wnioski są jednoznaczne, wynikające bezpośrednio z charakteru i związanej z nim dokładności oszacowań współczynnika Ψ podanej w normie PN-EN ISO 14683:2008 [1].

Zdaniem autorów, norma ta nie powinna być stosowana w praktyce inżynierskiej do projektowania budynków ani szacowania ich charakterystyki energetycznej, daje bowiem wyniki daleko wykraczające poza dopuszczalne ramy dokładności obliczeniowej.

Literatura

1. PN-EN ISO 14683:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Liniowy współczynnik przenikania ciepła. Metody uproszczone i wartości orientacyjne".
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej (DzU z 2014 r. poz. 888).
3. PN-EN ISO 13370:2008, "Cieplne właściwości użytkowe budynków. Przenoszenie ciepła przez grunt. Metody obliczania".
4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2013 r. poz. 926).
5. PN-EN 12831:2006, "Instalacje grzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego".
6. A. Dylla, "Fizyka cieplna budowli w praktyce. Obliczenia cieplno­‑wilgotnościowe", PWN, Warszawa 2015.
7. A. Dylla, P. Rożek, "Ocena metod obliczania wymiany ciepła przez podłogi na gruncie", "Materiały Budowlane", nr 5/2015.
8. PN-EN ISO 10211:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia szczegółowe".

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.

mgr inż. Karol Kramarz Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Jacek Sawicki news Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy po zmianach prawnych Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego po zmianach Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...

Jacek Sawicki news Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami) Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami: 1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.); 2. Ustawa z dnia 7 lipca...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?

Przemysław Gogojewicz Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

Materiały prasowe Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać? Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.