Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektasntów, architektów, inżynierów pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża, fot. Internet
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.
Zobacz także
Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych...
Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych zdarzało się, że brakowało materiałów na światowych rynkach i ceny mocno szybowały w górę, ale miniony rok nie przyniósł takich niespodzianek. Jak widać, nasza branża lubi spokój.
Brak strategii ESG w budynkach może powodować problemy

ESG nie jest już opcją, ale koniecznością w zarządzaniu nieruchomościami. Z początkiem 2025 r. tysiące firm w Polsce i setki tysięcy w całej Unii Europejskiej zaczęły podlegać przepisom dotyczącym raportowania...
ESG nie jest już opcją, ale koniecznością w zarządzaniu nieruchomościami. Z początkiem 2025 r. tysiące firm w Polsce i setki tysięcy w całej Unii Europejskiej zaczęły podlegać przepisom dotyczącym raportowania pozafinansowego za sprawą dyrektywy CSRD. Poza ustawodawcami, także inwestorzy, banki czy najemcy w coraz większym stopniu oczekują od budynków przemyślanej, dobrze zaplanowanej strategii zrównoważonego rozwoju. Jej brak może prowadzić nawet do problemów z finansowaniem obiektu czy przedłużaniem...
Warunkiem stabilnego osadzenia elementu mocującego jest odpowiednie zakotwienie w podłożu. Najpopularniejszymi rodzajami zamocowań, które spotkać można na każdej budowie, są wkręty, śruby, kołki rozporowe oraz kotwy mechaniczne. Każde z zamocowań jest ściśle dostosowane do poszczególnych rodzajów podłoża. Od nich zależy trwałość i wytrzymałość łączonych materiałów, tworzących konstrukcję budynku.
Mocowanie zależy od podłoża
Sposób mocowania dobierany jest w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonane jest podłoże. Na budowach spotyka się podłoża pełne, charakteryzujące się dużą wytrzymałością (np. betony monolityczne oraz cegły pełne ceramiczne i silikatowe). Ponadto występują podłoża pełne o strukturze porowatej (różne odmiany betonu komórkowego oraz styropiany), a także podłoża pustoprzestrzenne, do których należą ceramiczna i silikatowa cegła dziurawka, pustaki stropowe, ścienne pustaki betonowe, płyty wiórowe i gipsowo-kartonowe.
Poznaj też: Zasady projektowania i doboru nadproży
Ostatnim rodzajem są podłoża drążone drobnootworowe, do których zaliczamy pustaki ceramiczne i betonowe oraz klinkier otworowy. Wybierając typ zamocowania, oprócz podłoża, bierze się też pod uwagę inne czynniki, takie jak temperatura, poziom drgań czy wilgotność powietrza. Na zamocowania działają siły ścinające, siły wyrywające, obciążenia dynamiczne oraz złożone. Istotny wpływ na stabilność zamocowania ma również jego umiejscowienie, np. w pobliżu krawędzi podłoża.
Różne rodzaje zamocowań
Istnieje wiele rodzajów zamocowań dostosowanych do konkretnego podłoża oraz obciążenia. Pośród nich wymienić należy kołki uniwersalne (np. typu DuoPower) stosowane do zamocowań we wszystkich rodza-jach podłoży oraz tzw. kołki szybkiego montażu. Ponadto dostępne są kołki odkształcalne, które można stosować do zamocowań zarówno w materiałach drobnootworowych, jak i pełnych.
Kołki do miękkich materiałów przeznaczone są do mocowania na ścianach z bloczków z betonu komórkowego. Dostępne są też zamocowania do pustych przestrzeni (m.in. kołki typu molly), odpowiednie w przypadku ścian wykonanych z płyt g-k.
Oprócz tego na budowach często używane są kotwy mechaniczne, kotwy chemiczne oraz nity.
Komputerowe wspomaganie obliczeń
Aby prawidłowo zaprojektować bezpieczne mocowania, używa się specjalistycznych programów komputerowych, dzięki którym możliwe jest wykonywanie precyzyjnych obliczeń projektowych, niezbędnych do realizacji zamocowań różnych elementów w budownictwie.
Korzystanie z aplikacji jest zazwyczaj intuicyjne, interfejs przejrzysty i prosty w obsłudze, a wyliczenia precyzyjne i zgodne z normami. Uwzględniają one przy tym indywidualny charakter danego zakresu prac oraz najnowsze wytyczne i standardy (np. Eurocode, ETAG, EAD). Równie intuicyjne i proste jest też wprowadzanie parametrów wymiarów i obciążenia.
Programy do projektowania zamocowań są na bieżąco udoskonalane. Aktualizacje obejmują zmiany w przepisach, najnowsze wyniki badań oraz obowiązujące trendy rynkowe. Ponadto aplikacje te pozwalają rozwiązywać ew. problemy, które mogą występować w kolejnych etapach prac projektowych i budowlanych.
Komfort użytkownikowi zapewniają moduły dedykowane konkretnym segmentom prac wykonawczych. Na przykład aplikacja EasyFix firmy Rawlplug została podzielona na kategorie, m.in. „Kotwy”, „Konstrukcje betonowe” czy „Obliczenia wiatrowe”, w ramach których dostępne są moduły, np. „Izolacje na dachach”, „Pręty zbrojeniowe” czy „Fasada ETICS”. Moduły te pozwalają wykonywać obliczenia w czasie rzeczywistym oraz dostosowywać rodzaje zamocowań i mocowanych elementów.
Moduły zawierają też komponenty montażowe dobrane z uwzględnieniem potrzeb wynikających z różnych zastosowań.
Obliczenia wykonywane przez aplikację mogą obejmować np. mocowanie elementów w podłożach murowych lub betonowych, wklejanie prętów zbrojeniowych w technice żelbetu, mocowanie izolacji i hydroizolacji na dachach płaskich czy mocowanie izolacji w systemach ETICS. Przykładowo, dostępny w programie EasyFix moduł „Beton” pozwala dobierać kotwy wklejane i mechaniczne do podłoża betonowego, a moduł „Fasada ETICS” umożliwia dobór łączników mechanicznych do zamocowywania izolacji termicznej na ścianach budynku.
Dodatkowe funkcjonalności dostępne w aplikacjach pozwalają uwzględnić np. obciążenia wiatrowe, ekspozycję na ogień lub trzęsienia ziemi. Dzięki filtrom możliwe jest znalezienie optymalnego rozwiązania w zależności od wybranego materiału czy grupy łączników. Dobierana jest też optymalna głębokość zakotwienia z możliwością wyboru rodzajów żywic, różnych rodzajów i średnic prętów, różnych gatunków stali oraz powłok antykorozyjnych.
Na bieżąco dostępny jest też przegląd wyników obliczeń, rodzajów trybów zniszczenia konstrukcji oraz kalkulator grubości blachy kotwiącej z możliwością mapowania naprężeń.
Aplikacje do obliczania zamocowań standardowo obsługują modele i rysunki techniczne formatu BIM (Building Information Modelling) oraz CAD (Computer Aided Design).