Jak zmieniał się udział poszczególnych technologii w rynku materiałów ściennych w Polsce? fot. Stowarzyszenie „Białe murowanie”
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te przekładają się na efekty, można zaobserwować na przykładzie branży silikatowej.
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Jakie cechy silikatów mają kluczowe znaczenie dla inwestorów?
Silikaty to elementy o wysokiej gęstości (dochodzącej nawet do 2200 kg/m3), pozwalają zatem na wznoszenie ścian o najwyższych poziomach wytrzymałości na ściskanie, dobrze izolujących przed przenoszeniem niechcianych dźwięków. Dlatego są wybierane najczęściej do realizacji obiektów wielorodzinnych. Szacuje się, ze w ostatnich trzech latach około 70–73% produkcji silikatowej było wykorzystywanej do realizacji ścian w obiektach wielorodzinnych. Natomiast w perspektywie ostatnich dziesięciu lat udział silikatów w ścianach obiektów wielorodzinnych zdecydowanie wzrósł – uważa się, że miał na to duży wpływ wzrost świadomości akustycznej, zarówno wśród inwestorów, jak i użytkowników końcowych, dla których ważne stało się wyciszenie mieszkań. Zdecydowanie mniejsza część polskiej produkcji silikatowej znajduje zastosowanie w obiektach jednorodzinnych – jest to udział nieprzekraczający 5%, a także obiektach niemieszkaniowych – powyżej 25%.
„Gęstość jest podstawowym parametrem wpływającym na decyzję doboru materiałów ściennych niezależnie od tego czy inwestor ma tego świadomość, czy też nie. To ona definiuje najistotniejsze cechy materiałowe. Wraz z jej wzrostem następuje wzrost wytrzymałości na ściskanie oraz zwiększenie izolacyjności akustycznej, jednocześnie zachodzi również mniej pożądana zmiana parametrów – zmniejsza się izolacyjność termiczna materiału ściennego i rośnie masa muru, a tym samym rośnie obciążenie elementów nośnych obiektu” – mówi Joanna Nowaczyk, ekspert Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie”.
Silikaty w budownictwie – rozwiązania konstrukcyjne
Rodzaj obiektów, w których pojawiają się elementy silikatowe, określa jednocześnie, jakie rozwiązanie konstrukcyjne w przypadku technologii silikatowej jest najpopularniejsze. Ponad 80% produkcji silikatowej przypada sumarycznie na obiekty wielorodzinne, hotelowe, biurowe, handlowo-usługowe oraz sportowe – obiekty, które w większości zaprojektowane zostały w konstrukcji szkieletowej. Takie rozwiązane niewątpliwie ma swoje zalety np. w postaci umożliwienia realizacji inwestycji wielokondygnacyjnych, natomiast niemalże niewykorzystywana jest w nim wysoka wytrzymałość elementów silikatowych wypełniających konstrukcję – nośność konstrukcji zależy od nośności szkieletu.
Na wykorzystanie bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych silikatów pozwala konstrukcja murowa, będąca kiedyś podstawowym rozwiązaniem konstrukcyjnym budynków ze ścianami murowanymi oraz konstrukcja skrępowana. To rozwiązanie konstrukcyjne obecnie rzadziej stosowane, jednakże dużo bardziej odporne na pojawienie się zarysowań. W przypadku tradycyjnej konstrukcji murowej jej nośność zależy wyłącznie od nośności muru, natomiast w przypadku muru skrępowanego nośność konstrukcji jest wyższa od nośności samego muru (zależy zarówno od nośności muru, jak i żelbetu).
Jak zmieniał się udział poszczególnych technologii w rynku materiałów ściennych w Polsce?
Rynek materiałów ściennych w Polsce 2009–20211
Pomimo tego, że podsumowanie ostatniego dziesięciolecia sugerowałoby analizę udziału produkcji silikatowej wyłącznie w latach 2012–2021, ze względu na duże zmiany, które nastąpiły od roku 2009, warto nieco ją rozszerzyć. Z diagramów obrazujących udział w rynku elementów silikatowych można wyciągnąć dwa podstawowe wnioski:
nastąpił wzrost udziału elementów silikatowych w rynku materiałów ściennych od wartości 7,6 % w roku 2009, do wartości 16,3 % w roku 2021 (z rekordowym udziałem 17,2 % w roku 2019) – ilość silikatów na rynku rosła ponad dwukrotnie, tym samym zwiększając ilość silikatowych obiektów tworzących polski krajobraz,
zmniejszenie udziału r/r nastąpiło tylko w latach 2012–2013 oraz 2019–2020 i nie przekroczyło nawet 1% – w pozostałych latach można było zauważyć systematyczny wzrost udziału elementów silikatowych w rynku – co jest jednoznacznym potwierdzeniem zarówno wzrastającego zapotrzebowania, jak i zainteresowania materiałem.
Porównanie produkcji materiałów silikatowych 9M 2022 [tm3] vs. 9M 2021 [tm3] tj. 1130 vs. 11052 wskazuje na 2,3% wzrost i pozwala mieć nadzieję, że udział materiałów silikatowych w rynku materiałów ściennych w ujęciu rocznym roku 2022 wypadnie nie gorzej niż wskazany na diagramie udział w roku 2021.
Budownictwo mieszkaniowe w Polsce na przestrzeni 10 lat (tys. mieszkań)2
Dokonując analizy r/r dziewięciu miesięcy budownictwa mieszkaniowego w Polsce w zakresie obiektów oddanych, rozpoczętych oraz obiektów, dla których zostało wydane pozwolenie na budowę, można wysnuć wniosek, że lata 2012–2021 były bardzo dobrym czasem dla rozwoju tego sektora w Polsce. Poza pojedynczymi wahaniami, następował niemalże stały wzrost w każdym z analizowanych zakresów. Analiza 9M roku 2022 pokazuje zmianę dynamiki. Wprawdzie wzrosła ilość obiektów oddanych do użytkowania, jednakże zmalała zarówno liczba obiektów rozpoczętych (ściany wznoszone w przeciągu najbliższych 6 m-cy), jak i liczba wydanych pozwoleń na budowę (ściany wznoszone w okresie od 6–24 m-cy), takie dane mogą wskazywać, że branżę budowlaną (a tym samym branżę materiałów ściennych) czeka wstrząs – czas pokaże o jakiej amplitudzie.
Wyzwania branży silikatowej
Niewątpliwym wyzwaniem dla branży silikatowej, a także dla całej branży budowlanej jest spadek siły nabywczej będący efektem m.in. inflacji oraz utrudnionego kredytowania. Jednakże wzrost cen daje efekt nie tylko w spadku siły nabywczej. Objawia się on również we wzroście kosztów wytworzenia produkcji, takich jak ceny energii, surowców, paliw czy kosztów pracy. Producenci muszą podjąć działania, aby produkować lepiej, efektywniej, tak aby wzrastające koszty wytworzenia były jak najmniej odczuwalne dla końcowego odbiorcy.
Dwa kolejne kierunki zmian polskiego budownictwa to cyfryzacja oraz wymagania środowiskowe. Oba mają również wpływ na producentów materiałów budowlanych, którzy muszą dostosować swoją ofertę oraz usługi zarówno do zmieniających się wymagań, jak i do tempa zachodzących zmian.
Sektor budowlany odpowiada za około 40% zużycia energii i około 36% emisji gazów cieplarnianych – jest więc wysokoemisyjny. W budownictwie musi nastąpić duża transformacja, aby cel zerowej emisyjności był możliwy do osiągniecia do 2050 r. Reforma budownictwa dotyczy także branży producenckiej.
Wszystkich producentów materiałów budowalnych powinien łączyć wspólny cel ograniczenia emisyjności swoich produktów oraz dbania o środowisko naturalne.
Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia działalności. Od 2012 r. pracuje na rzecz upowszechniania wiedzy dotyczącej produkcji i zastosowania wyrobów silikatowych w budownictwie oraz ich wpływu na środowisko naturalne. Obecnie Stowarzyszenie skupia jedenastu członków wspierających: Xella Polska, H+H Polska, SILIKATY-BIAŁYSTOK Tępiński i Wspólnicy, Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET, Przedsiębiorstwa Produkcji Materiałów Budowlanych Niemce S.A., „PREFABET – Osława Dąbrowa”, Przedsiębiorstwo Obsługi Budownictwa EFEKT, Silikaty – Szlachta, Zakład Wapienno-Piaskowy MEGOLA M. Muda i wspólnicy, Zakłady Silikatowe Żytkowice, Dro-Bet.
1 Źródło: „Materiały Budowlane” , Wydanie kwietniowe (roczne, ostatni nr 2022-04), Lech Misiewicz na podstawie GUS 2 Źródło: GUS
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.