Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków

Izolacyjność cieplna przegród | Parametry materiałowe | Obliczenia cieplne budynków

Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków Thermal-insulating power of full building fabric and its impact on energy characteristics of buildings
Archiwum autora

Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków
Thermal-insulating power of full building fabric and its impact on energy characteristics of buildings


Archiwum autora

Czas określania wymagań ochrony cieplnej przez graniczne wartości współczynników przenikania ciepła przegród zewnętrznych można uznać za miniony. Obecnie coraz większe znaczenie będą miały wskaźniki uzyskiwane za pomocą symulacji energetycznych budynków.

Zobacz także

mgr inż. Damian Czernik Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania...

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania architektoniczno-budowlane, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Z drugiej, stosowane są systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu....

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

inż. Konrad Tatoń Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika...

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika przenikania ciepła U, mamy zawsze do czynienia z miejscami, w których przepływ ciepła jest dwu- lub nawet trójwymiarowy. Związane z tym dodatkowe straty ciepła muszą być starannie obliczone i uwzględnione w charakterystyce cieplnej budynku w formie liniowych i punktowych współczynników przenikania...

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono przykład symulacji energetycznych budynku. Podkreślono wpływ dodatkowych parametrów fizycznych materiałów, takich jak gęstość, ciepło właściwe, absorpcyjność i emisyjność, na zachowanie cieplne przegród o różnej budowie.

The article presents an example of building energy simulations. It emphasises the impact of additional physical parameters of materials, such as density, specific heat, absorptivity and emissivity on thermal behaviour of various designs of building fabric.

Metody oceny cech fizycznych budynków (w tym parametrów cieplno-wilgotnościowych) wykorzystywane są w projektowaniu od ok. 50 lat. Prace teoretyczne nad modelami fizycznymi opisującymi zachowanie budynku i jego interakcji z otoczeniem są podstawą współczesnej fizyki budowli.

Przez kolejne lata zmieniały się same metody, ich stopień dokładności, a także podejście do zagadnień ochrony cieplnej budynków. Czynnikiem decydującym o zmianie wymagań ochrony cieplnej, poza względami czysto ekonomicznymi i politycznymi, był rozwój technologii budowlanej.

Do początku XX w. podstawowym materiałem budowlanym do wnoszenia ścian była cegła ceramiczna pełna o dobrych (jak na owe czasy) właściwościach izolacyjnych.

Pozwalała ona – przy zastosowaniu zalecanej, najczęściej ze względów konstrukcyjnych, grubości murów powyżej 60 cm – uzyskiwać wartości współczynników przenikania ciepła na poziomie ok. 1,00 W/(m²·K).

Jednocześnie cegły wypalane z gliny uznawane były za materiał izolacyjny. Ten stan rzeczy z niewielkimi zmianami trwał praktycznie do lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to wprowadzono oddolne ograniczenia odnośnie do minimalnej grubości ściany ceglanej. Zestawienia szczegółowych danych można znaleźć m.in. w artykule T. Steidla [1].

Izolacyjność cieplna przegród na przestrzeni lat

W latach 60. wymagania ochrony cieplnej zaczęto wyrażać przez współczynnik przenikania ciepła (pierwotnie oznaczany jako k, po 1998 r. zaś jako U [W/(m²·K)]). Wynikało to z pojawienia się nowych technologii wnoszenia ścian zewnętrznych.

Wraz z wprowadzeniem w 1982 r. oraz 1991 r. norm ochrony cieplnej (odpowiednio PN­‑82/B-02020 [2] i PN-91/B-02020 [3]) nastąpiło istotne obniżenie granicznych wartości współczynnika przenikania ciepła U ścian zewnętrznych. Nowe przepisy związane były z rozwojem technologii produkcji podstawowych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie: styropianu i wełny mineralnej.

Nastąpił przełom w podejściu do rozwiązań materiałowych. Za materiały izolacyjne zaczęto uważać te o współczynniku przewodzenia ciepła l niższym od 0,10 W/(m²·K). Kolejne zmiany – w 1991 r. i 1999 r. – oraz późniejsze przepisy spowodowały wzrost popularności ścian warstwowych nad jednowarstwowymi oraz rozwój technologii dociepleniowych.

Wszystkie metody służące ocenie cieplnej budynków stosowane do 2008 r. polegały na wyznaczeniu i sprawdzeniu granicznych wartości współczynników przenikania ciepła przegród.

Obliczanie współczynników sprowadza się do wyznaczenia całkowitego oporu cieplnego przegrody RT [(m²·K)/W]. W najprostszych przypadkach całkowity opór cieplny jest funkcją grubości poszczególnych warstw i wartości współczynników przewodzenia ciepła materiałów, z których dane warstwy zostały wykonane.

Obliczeniowe wartości współczynników przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] stanowiły załączniki odpowiednio do norm PN-82/B-02020 [2] i PN­‑91/B­‑02020 [3] oraz PN-EN ISO 6946:2008 [4]. Od 2003 r. zostały one zestawione w normie PN-EN 12524:2003 [5].

Chociaż do wyznaczania współczynnika przenikania ciepła jedynym potrzebnym parametrem materiałowym był współczynnik λ, w załącznikach zawierających obliczeniowe właściwości fizyczne można było znaleźć również gęstość pozorną r [kg/m³] oraz ciepło właściwe cp [kJ/(kgK)].

Dodatkowo w normie PN­‑EN 12524:2003 [5] pojawiły się współczynniki oporu dyfuzyjnego m [–] służące analizom wilgotnościowym przegród.

Gęstość pozorna i ciepło właściwe wykorzystywane są w obliczeniach charakterystyki cieplnej budynków dopiero od 2009 r., zgodnie z zapisami wprowadzonej w rozporządzeniu z 6 listopada 2008 r. metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [6].

Rozwój technologii budowlanych oraz polityka energetyczna wielu krajów Unii Europejskiej powodowały stopniowe zaostrzanie wymagań ochrony cieplnej także w Polsce. Do 1998 r. ­maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła z niewielkimi wyjątkami określane były w polskich normach.

Od 1998 r. są one ustalane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [7]. Jedynie początkowe przepisy z lat 60. rozróżniały wymagania w zależności od strefy klimatycznej, w której znajdował się projektowany budynek (nieco łagodniejsze były wymagania w odniesieniu do I i II strefy).

Unikając bardzo szczegółowych rozważań, można stwierdzić, że od czasów pierwszych przepisów z zakresu ochrony cieplnej do dzisiaj wartości wymaganych współczynników zmalały ok. czterokrotnie: od 1,16 W/(m²·K) w 1964 r. do 0,30 W/(m²·K) obecnie (rys. 1).

Interesującą dyskusję otwiera natomiast tzw. Recast, czyli nowelizacja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej ­budynków [8], zalecająca bardziej rygorystyczne przepisy ograniczające praktycznie do zera zapotrzebowanie na energię nowo projektowanych budynków.

W praktyce oznacza to wymóg uzyskania współczynników przenikania ciepła przegród zewnętrznych na poziomie bliskim 0,00 W/(m²·K), a być może nawet o wartościach ujemnych.

Zakładany efekt jest niemożliwy do uzyskania przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów budowlanych oraz w tradycyjnym podejściu do określania współczynnika przenikania ciepła przegrody, który jest de facto współczynnikiem strat ciepła całego systemu ściennego.

Technologie służące tego typu rozwiązaniom mogą wykorzystywać znane dotychczas systemy i materiały, takie jak izolacje transparentne (w tym aerożele) oraz nowoczesne systemy izolacji próżniowych. Jednak ze względu na specyfikę działania wymagają one dostarczenia kolejnych danych materiałowych.

Dzięki tak zaawansowanym systemom jest możliwe uzyskiwanie ujemnych wartości ekwiwalentnych współczynników przenikania ciepła wynikających z dodatniego bilansu energetycznego przegrody.

Uzyskana wartość współczynnika przenikania ciepła jest w tym wypadku zależna m.in. od wartości napromieniowania słonecznego, orientacji względem stron świata, nachylenia przegrody itp. i powinna być określana jako wartość średniosezonowa. Na rys. 1 zaznaczono dodatkowo wartość U ekwiwalentnego.

Parametry materiałowe uwzględniane w obliczeniach

Jak wspomniano, w zasadzie do 2008 r. ochrona cieplna budynków oceniana była na podstawie jednego parametru opisującego izolacyjność cieplną przegród zewnętrznych. Wprawdzie w rozporządzeniu z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [7], wprowadzono graniczny wskaźnik zapotrzebowania na energię E0, pozostawał on jednak w wielu wypadkach wymaganiem martwym.

Informacje na ten temat prezentował wielokrotnie J.A. Pogorzelski jako wyniki badań własnych na temat przestrzegania przepisów ochrony cieplnej prowadzonych na terenie Polski północno-wschodniej.

Dodatkowym mankamentem była obowiązująca w tym okresie niezwykle prosta metoda szacowania strat ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego oraz zysków ciepła. Dzięki temu parametrem determinującym uzyskiwane wartości wskaźnika E była izolacyjność termiczna przegród.

Przełomowy m.in. w podejściu do obliczania parametrów cieplnych przegród był 2008 r. i wprowadzenie normy PN-EN ISO 13790:2008 [9] oraz rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [7] wykorzystującego (przynajmniej w części) jej zapisy.

W ramach samego rozporządzenia pojawiła się konieczność określania stałej czasowej budynku decydującej o efektywności wykorzystania zysków ciepła. Do jej obliczania niezbędne jest wyznaczenie wewnętrznej pojemności cieplnej budynku, czyli pojemności wewnętrznych fragmentów (do 10 cm) jego elementów konstrukcyjnych.

Tym samym konieczna jest znajomość zarówno gęstości, jak i ciepła właściwego poszczególnych materiałów, z których wykonana jest przegroda.

Wprowadzenie konieczności dokładnego określania efektywności wykorzystania zysków ciepła jest pierwszym krokiem w kierunku analizy budynków w nieustalonych stanach wymiany ciepła mającej wpływ na ostateczne wartości sezonowego zapotrzebowania na energię do ogrzewania/chłodzenia.

Do innych parametrów wykorzystywanych w obliczeniach zgodnie z normą PN-EN ISO 13790:2008 [9], a także przywoływanych w rozporządzeniu w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [6], należą absorpcyjność a i emisyjność e promieniowania.

Obliczeniowe wartości obu parametrów nie są określone w normie PN-EN 12524:2003 [5], choć ich przybliżone wartości można znaleźć w polskiej literaturze przedmiotu (np. w książce L. Laskowskiego [10]) oraz publikacjach anglojęzycznych (np. w książce J.A. Clarke’a [11]).

Absorpcyjność promieniowania słonecznego wykorzystywana jest w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków przy wyznaczaniu zysków ciepła od promieniowania słonecznego przez elementy nieprzezroczyste [9].

Natomiast emisyjność jest niezbędna w celu określenia strat ciepła na drodze promieniowania pomiędzy budynkiem a otoczeniem (przepływ ciepła przez promieniowanie cieplne do nieboskłonu) [9].

W wypadku elementów nieprzezroczystych pokrytych izolacją ­przezroczystą dodatkową wielkością fizyczną jest transmisyjność promieniowania słonecznego przez warstwę transparentną t. Tego typu szczególne rozwiązania przegród nie są jednak tematem tego artykułu.

Dynamiczna metoda symulacyjna obliczeń cieplnych budynków

Właściwe podejście do symulacyjnych technik obliczeniowych wymaga uwzględnienia maksymalnej liczby procesów fizycznych zachodzących w budynku lub dowolnie określonej granicy bilansowej poza budynkiem. W tym celu konieczne jest takie zdefiniowanie jego elementów składowych, warunków brzegowych oraz początkowych, by w pełni oddać fizyczny charakter analizowanych zjawisk.

W praktyce cały budynek składa się z wielu elementów o określonych własnościach fizycznych, m.in. elementów obudowy. Geometryczny opis budynku, w tym jego przegród, może odbywać się za pomocą jednej z dostępnych metod dyskretyzacji, np. metody objętości skończonych (MOS).

W MOS każdy element może składać się z materiału jednorodnego bądź niejednorodnego, w stanie stałym lub płynnym (ciekłym lub gazowym), o określonej wielkości i kształcie.

Elementy reprezentowane są przez węzły znajdujące się w ich geometrycznym środku. Zagadnienia wymiany ciepła rozwiązywane są metodą bilansów elementarnych. W odniesieniu do każdej objętości obowiązują prawa zachowania masy, energii i pędu [11].

Wymiana ciepła w nieprzezroczystych elementach budynku, takich jak przegrody budowlane pełne składające się z różnych materiałów, jest zjawiskiem złożonym. Transport ciepła w tego typu przegrodach może odbywać się na drodze przewodzenia, konwekcji powietrza w porach i promieniowania.

Do symulacji komputerowych budynku transport ciepła przez przegrody budowlane rozpatrywany jest zazwyczaj jako jednowymiarowy, choć coraz częściej stosowane są modele dwu- i trójwymiarowe.

Jako stałe w większości wypadków przyjmuje się także parametry termofizyczne materiałów przegrody: przewodność cieplna, ciepło właściwe, gęstość, absorpcyjność i emisyjność.

W programach symulacyjnych wielowarstwowe konstrukcje przegród stanowią fizyczne granice poszczególnych objętości powietrza reprezentujących strefy termiczne. W ujęciu podstawowym każda warstwa materiału przegrody jest reprezentowana przez trzy węzły: dwa brzegowe na każdej z warstw i jeden w jej geometrycznym środku.

Opcjonalnie istnieje możliwość zagęszczenia siatki przez podział poszczególnych warstw na mniejsze elementy. Jednak ze względu na niewielkie różnice w otrzymanych wynikach związane z dyskretyzacją w przestrzeni dodatkowe zagęszczanie siatki elementów nie jest uzasadnione [11].

Każdą zewnętrzną jednorodną część przegrody można opisać przez trzy elementy – homogeniczne objętości skończone: warstwę powierzchniową, wewnętrzną i kontaktową z kolejną warstwą materiału w przegrodzie. Na granicach ośrodków powietrze – przegroda zjawiska wymiany ciepła określone są z uwzględnieniem zjawiska konwekcji, promieniowania długofalowego oraz absorpcji promieniowania słonecznego.

Przykładowe obliczenia

Analizę przeprowadzono metodą symulacyjną w odniesieniu do pięciu wersji ściany spełniającej aktualne wymagania ochrony cieplnej, tzn. o wartości współczynnika U = 0,30 W/(m²·K). Obliczenia wykonano dla pełnego roku kalendarzowego.

Jako warunki brzegowe przyjęto dane godzinowe typowego roku meteorologicznego Łodzi. Numery 1–5 odpowiadają różnym rozwiązaniom materiałowo-konstrukcyjnym ściany:

  • 1 – ściana jednowarstwowa o gr. części konstrukcyjnej 50 cm pomalowana na kolor biały,
  • 2 – ściana dwuwarstwowa o gr. części konstrukcyjnej 25 cm, ocieplona od zewnątrz i pomalowana na kolor biały,
  • 3 – ściana trójwarstwowa o gr. części konstrukcyjnej 25 cm, ocieplona od zewnątrz i obłożona warstwą licową muru o gr. 12 cm pomalowaną na kolor biały,
  • 4 – ściana jednowarstwowa o gr. części konstrukcyjnej 50 cm pomalowana na kolor czarny,
  • 5 – ściana dwuwarstwowa o gr. części konstrukcyjnej 25 cm, ocieplona od wewnątrz i pomalowana na kolor biały.

Wszystkie ściany przyjęto jako obustronnie otynkowane o tej samej grubości warstwy tynku. Kolor biały tynku charakteryzował się następującymi parametrami: α = 0,30, e = 0,90, czarny zaś odpowiednio: α = 0,90, e = 0,90. We wszystkich analizach ściana skierowana była zawsze dokładnie na południe.

Analizowana ściana była jedyną przegrodą zewnętrzną pomieszczenia mieszkalnego. W przegrodzie znajdowało się okno o powierzchni odpowiadającej 15% pola powierzchni rzutu podłogi. Pozostałe ściany w pomieszczeniu były przegrodami wewnętrznymi.

Warunki po wewnętrznej stronie przegrody ustalone były z uwagi na temperaturę powietrza wewnętrznego utrzymywaną przez całą dobę na poziomie nie niższym niż 20°C. W praktyce odpowiada to typowemu systemowi ogrzewania. Nie założono dodatkowego chłodzenia powietrza wewnętrznego w okresach letnich.

W trakcie obliczeń wyznaczono temperatury powierzchni ściany oraz strumienie ciepła. Strumienie ciepła odniesiono do jednostkowej powierzchni ściany, co pozwoliło uzyskać wartości gęstości strumienia.

Zarówno temperatury, jak i gęstości strumienia wyznaczono osobno w odniesieniu do powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej. Wyniki przedstawiono w formie przebiegów czasowych wybranych, charakterystycznych okresów.

Przypadki 1–3 miały pokazać różnice wynikające z konstrukcji ściany, przypadki 1 i 4 wpływ barwy powierzchni, 2 i 5 zaś – wpływ usytuowania ocieplenia na zachowanie cieplne ­przegrody.

Temperatury powierzchni wewnętrznej

Z analizy rys. 2–7 wynika, że istotne różnice w otrzymanych wartościach temperatury występują przede wszystkim w okresach silnego oddziaływania promieniowania słonecznego generującego zyski ciepła w pomieszczeniu.

Najwyższe wartości zaobserwowano w wypadku ściany jednowarstwowej pomalowanej na kolor czarny oraz ściany dwuwarstwowej z wewnętrzną warstwą ocieplenia.

W wypadku ciemnego koloru powierzchni wysoka temperatura wynika z podwyższonej absorpcji energii promieniowania słonecznego. Przy ścianie ocieplonej od środka natomiast – z mniejszej wewnętrznej pojemności cieplnej. W skrajnym przypadku otrzymane różnice wynoszą 2 K.

Temperatury powierzchni zewnętrznej

Podobne zjawiska termiczne zaobserwowano także w odniesieniu do części zewnętrznej (rys. 8–13). Latem czarna barwa powierzchni powodowała nagrzewanie się do temperatur nawet o 25 K wyższych niż w analogicznej ścianie pomalowanej na biało.

W wypadku różnego umieszczenia materiału izolacyjnego przegrzewaniu ulegała ściana ocieplona od zewnątrz, której powierzchnia osiągała latem temperatury o ok. 10 K wyższe niż analogicznej ocieplonej od środka. Niewiele słabsze efekty obserwowano w okresie zimy.

Różnica temperatur powierzchni

Wartości temperatur uzyskanych na obu powierzchniach determinują strumień ciepła przepływający przez przegrodę. Zimą jest to strumień strat ciepła, latem zaś – zysków. W obu okresach strumień strat i zysków ciepła generuje ostateczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia.

Należy zauważyć, że w czterech z analizowanych przypadków różnicy temperatur umieszczonych na rys. 14 temperatura powierzchni wewnętrznej jest przez cały dzień wyższa od temperatury ­powierzchni zewnętrznej.

Sytuacja jest natomiast odmienna w wypadku ściany pomalowanej na kolor czarny, w odniesieniu do której przez pewien okres dnia, bezpośrednio po oddziaływaniu promieniowania słonecznego, temperatura powierzchni zewnętrznej jest nawet o 15 K wyższa od wewnętrznej. Świadczy to o dodatkowym zysku ciepła przez elementy pełne.

Natomiast w wypadku okresu letniego zyski te są znacznie większe i dotyczą bez wyjątku wszystkich rozpatrywanych ścian zewnętrznych. Największe różnice zaobserwowano w odniesieniu do ściany jednowarstwowej pomalowanej na czarno (maksymalnie ok. 35 K) oraz ściany dwuwarstwowej ocieplonej od zewnętrz (prawie 20 K).

Należy dodatkowo podkreślić, iż bez względu na czas w ciągu roku we wszystkich przegrodach zaobserwowano przesunięcia czasowe maksymalnych różnic temperatur. Wynikają one z efektu magazynowania ciepła w elementach masywnych poszczególnych konstrukcji ścian i mają wpływ na bilans energetyczny przegrody.

Gęstość strumienia ciepła na powierzchni wewnętrznej

Wielkością bezpośrednio świadczącą o stratach bądź zyskach ciepła na drodze przewodzenia jest gęstość strumienia wymienianego przez powierzchnie przegród zewnętrznych.

Na rys. 16–21 pokazano zmianę strumienia na wewnętrznej powierzchni przegród. Największe różnice ­zaobserwowano w zależności od usytuowania materiału izolacyjnego (rys. 20–21).

Usytuowanie izolacji od strony wewnętrznej istotnie ograniczało zdolności akumulacyjne przegrody. Uzyskany strumień ciepła był znacznie niższy niż w wypadku usytuowania od środka części masywnych.

Gęstość strumienia ciepła na powierzchni zewnętrznej

Wartości strumienia uzyskane dla powierzchni zewnętrznej są znacznie wyższe niż w odniesieniu do wewnętrznej i zależą od miejsca położenia materiału izolacyjnego oraz barwy ściany (rys. 22–27).

Ułożenie materiału izolacyjnego po stronie zewnętrznej oraz zastosowanie białych kolorów ściany istotnie ogranicza amplitudy zmian gęstości strumienia, choć same wartości są dość wysokie i dochodzą do 100 W/m². Wartości ekstremalne, podobnie jak w wypadku powierzchni wewnętrznej, związane są z występującym promieniowaniem słonecznym.

Podsumowanie

Gęstość, ciepło właściwe, absorpcyjność i emisyjność, choć nie są kojarzone bezpośrednio z izolacyjnością termiczną, mają istotny wpływ na wymianę ciepła przez przegrody. Omawiane zjawiska fizyczne mają charakter procesów dynamicznych i mogą być uwzględniane w analizach jedynie za pomocą precyzyjnych, symulacyjnych narzędzi obliczeniowych.

Obecnie większość systemów obliczeniowych dostępna jest już także na poziomie inżynierskim. Ich obsługa wymaga jednak pełnej wiedzy z zakresu zaawansowanej fizyki budowli. Opisane metody nie są natomiast ani powszechne, ani obligatoryjne przy określaniu charakterystyki energetycznej budynków.

Ze względu na coraz mniejsze zapotrzebowanie na energię końcową nowo projektowanych budynków oraz prawie zeroenergetyczne wymagania stawiane budynkom precyzja wyznaczania zapotrzebowania na ciepło i chłód stanie się niezwykle ważnym czynnikiem decydującym o wyborze metody.

Najprawdopodobniej w niedługim czasie zmieni się skala poszukiwanych oszczędności wynikająca z obniżenia wskaźników zapotrzebowania na energię końcową z obecnych kilkudziesięciu do kilku kWh/m³. W nowo projektowanych budynkach nie będą one z pewnością przekraczały kilkunastu kWh/(m³a).

Nowe wymagania stawiane budynkom (chociażby przez stopniowe wprowadzanie zapisów przekształconej wersji dyrektywy EPBD) spowodują konieczność sięgnięcia do metod uwzględniających jak największą liczbę procesów fizycznych zachodzących w budynku i jego otoczeniu. Będzie to oznaczać początek ery wykorzystania symulacji energetycznych budynków.

Literatura

  1. T. Steidl, „Zmiany izolacyjności cieplnej przegród budowlanych na tle modyfikacji obowiązujących norm i przepisów”, „Energia i Budynek”, nr 2/2008, s. 42–47.
  2. PN-82/B-02020, „Ochrona cieplna budynków”.
  3. PN-91/B-02020, „Ochrona cieplna budynków. Wymagania i obliczenia”.
  4. PN-EN ISO 6946:2008, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
  5. PN-EN 12524:2003, „Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe”.
  6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.).
  8. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 153 z 18.06.2010, s. 13–35).
  9. PN-EN ISO 13790:2008, „Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia”.
  10. L. Laskowski, „Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2008.
  11. J.A. Clarke, „Energy simulation in building design”, 2nd ed., Butterworth-Heinemann, Oxford 2001.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja miesięcznika IZOLACJE System okienny MasterLine 10

System okienny MasterLine 10 System okienny MasterLine 10

MasterLine 10 to nowy, kompletny system okienny Reynaers Aluminium, stworzony z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Wąskie, a jednocześnie wytrzymałe profile o dobrych parametrach termicznych...

MasterLine 10 to nowy, kompletny system okienny Reynaers Aluminium, stworzony z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Wąskie, a jednocześnie wytrzymałe profile o dobrych parametrach termicznych pozwalają na większą swobodę projektowania. Architekci zyskują niemal nieograniczone możliwości, a właściciele domów i mieszkań mogą cieszyć się pięknymi widokami, ciepłym wnętrzem i bezpieczeństwem.

mgr inż. Piotr Olgierd Korycki Bezpieczeństwo pożarowe w obiektach halowych

Bezpieczeństwo pożarowe w obiektach halowych Bezpieczeństwo pożarowe w obiektach halowych

W budownictwie halowym, przemysłowym i użyteczności publicznej najbardziej poszukiwane są materiały spełniające rygorystyczne normy w zakresie wymagań bezpieczeństwa pożarowego, izolacyjności termicznej...

W budownictwie halowym, przemysłowym i użyteczności publicznej najbardziej poszukiwane są materiały spełniające rygorystyczne normy w zakresie wymagań bezpieczeństwa pożarowego, izolacyjności termicznej oraz akustycznej. Takimi wyrobami, spełniającymi wyszukane wymagania inwestorów, architektów oraz wykonawców, są wysokiej jakości płyty warstwowe w okładzinach metalowych. Stosowanie tych płyt umożliwiają ich właściwości, bogata paleta kolorystyczna oraz różnorodna gama profilowań blach okładzinowych.

Nicola Hariasz Jak poprawnie przeprowadzić prace związane z wymianą stolarki okiennej?

Jak poprawnie przeprowadzić prace związane z wymianą stolarki okiennej? Jak poprawnie przeprowadzić prace związane z wymianą stolarki okiennej?

Szukając sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków w kontekście ochrony środowiska czy zmniejszenia kosztów eksploatacji, warto pamiętać, że modernizację źle zaizolowanego budynku należy...

Szukając sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków w kontekście ochrony środowiska czy zmniejszenia kosztów eksploatacji, warto pamiętać, że modernizację źle zaizolowanego budynku należy zacząć od ocieplenia przegród i wymiany stolarki okiennej.

Materiały prasowe news Strefa Projektanta - nowe narzędzie od marki Isover

Strefa Projektanta - nowe narzędzie od marki Isover Strefa Projektanta - nowe narzędzie od marki Isover

Projektowanie przegród budynku ze względu na ich izolacyjność termiczną, akustyczną, bezpieczeństwo pożarowe i zrównoważone budownictwo jest ważnym elementem w prowadzeniu i realizacji inwestycji. Aby...

Projektowanie przegród budynku ze względu na ich izolacyjność termiczną, akustyczną, bezpieczeństwo pożarowe i zrównoważone budownictwo jest ważnym elementem w prowadzeniu i realizacji inwestycji. Aby wspierać ten proces, Isover oferuje narzędzia umożliwiające planowanie dociepleń budynków zgodnie z aktualnymi standardami budownictwa. Jednym z rozwiązań jest właśnie oddana do użytku Strefa Projektanta.

Jarosław Guzal MIWO: Promujemy przewagi wełny mineralnej

MIWO: Promujemy przewagi wełny mineralnej MIWO: Promujemy przewagi wełny mineralnej

Henryk Kwapisz, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia MIWO, mówi o sytuacji na rynku wełny mineralnej, a także o roli prawidłowej izolacji akustycznej w budynkach.

Henryk Kwapisz, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia MIWO, mówi o sytuacji na rynku wełny mineralnej, a także o roli prawidłowej izolacji akustycznej w budynkach.

dr hab. inż. Maciej Niedostatkiewicz, prof. uczelni, mgr inż. Tomasz Majewski Wpływ błędów projektowych, wykonawczych oraz sposobu eksploatacji na trwałość podłóg przemysłowych

Wpływ błędów projektowych, wykonawczych oraz sposobu eksploatacji na trwałość podłóg przemysłowych Wpływ błędów projektowych, wykonawczych oraz sposobu eksploatacji na trwałość podłóg przemysłowych

Powszechną praktyką jest, że w umowach o wykonanie robót budowlanych, które z reguły przygotowywane są przez prawników, a nie inżynierów budownictwa, nieprawidłowo stosowane jest określenie posadzki jako...

Powszechną praktyką jest, że w umowach o wykonanie robót budowlanych, które z reguły przygotowywane są przez prawników, a nie inżynierów budownictwa, nieprawidłowo stosowane jest określenie posadzki jako wszystkich warstw podłogi, obejmujących zarówno warstwy wykończeniowe, podkład betonowy, na którym zostały one wykonane, jak i pozostałe warstwy znajdujące się poniżej (aż do poziomu konstrukcyjnej przegrody poziomej w przypadku posadzek wykonanych na stropach międzykondygnacyjnych albo warstwy gruntu...

dr hab. inż. Maciej Niedostatkiewicz, prof. uczelni, mgr inż. Tomasz Majewski Badania doświadczalne tynków wewnętrznych

Badania doświadczalne tynków wewnętrznych Badania doświadczalne tynków wewnętrznych

Wyprawy tynkarskie, potocznie nazywane tynkami, wykorzystywane są w budownictwie od wielu tysiącleci. Niektóre rodzaje tynków stosowane są w prawie niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego, jednak wiele...

Wyprawy tynkarskie, potocznie nazywane tynkami, wykorzystywane są w budownictwie od wielu tysiącleci. Niektóre rodzaje tynków stosowane są w prawie niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego, jednak wiele nowych typów wypraw tynkarskich opracowano w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Kiedyś przygotowywane głownie w całości na budowie, obecnie wytwarzane są w większości przypadków w postaci suchych mieszanek gotowych do zarobienia wodą lub jako gotowe masy tynkarskie przygotowane do ułożenia na...

Marcin Feliks Rola termoizolacji w systemach ETICS wobec rosnących wymagań ochrony cieplnej budynków

Rola termoizolacji w systemach ETICS wobec rosnących wymagań ochrony cieplnej budynków Rola termoizolacji w systemach ETICS wobec rosnących wymagań ochrony cieplnej budynków

Czym jest kompleksowa termomodernizacja? Omówiono podstawowe wymagania wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Na przykładzie pokazano zależność między...

Czym jest kompleksowa termomodernizacja? Omówiono podstawowe wymagania wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Na przykładzie pokazano zależność między współczynnikiem przewodzenia ciepła materiału termoizolacyjnego a jego grubością.

mgr inż. Michał Sowiński, dr hab. inż. Maria Wesołowska, dr inż. Jan Żołnierczyk, mgr inż. Michał Matuszczak Rola badań poligonowych w ocenie nowego systemu budownictwa pasywnego

Rola badań poligonowych w ocenie nowego systemu budownictwa pasywnego Rola badań poligonowych w ocenie nowego systemu budownictwa pasywnego

Jakie nowe rozwiązania techniczne i organizacyjne wykorzystuje się w nowym systemie budownictwa pasywnego? Jak przedstawia się badany system na tle obowiązujących przepisów prawnych?

Jakie nowe rozwiązania techniczne i organizacyjne wykorzystuje się w nowym systemie budownictwa pasywnego? Jak przedstawia się badany system na tle obowiązujących przepisów prawnych?

prof. dr hab. inż. Walery Jezierski, mgr inż. Joanna Borowska Wpływ osłony przeciwsłonecznej na współczynnik przenikania ciepła okna

Wpływ osłony przeciwsłonecznej na współczynnik przenikania ciepła okna Wpływ osłony przeciwsłonecznej na współczynnik przenikania ciepła okna

Minimalizowanie zużycia energii na ogrzewanie w budynkach mieszkalnych uzyskiwane jest zazwyczaj dzięki stosowaniu najnowszych technologii izolacji termicznej. Bardzo często związane jest to ze wzrostem...

Minimalizowanie zużycia energii na ogrzewanie w budynkach mieszkalnych uzyskiwane jest zazwyczaj dzięki stosowaniu najnowszych technologii izolacji termicznej. Bardzo często związane jest to ze wzrostem zapotrzebowania na energię do chłodzenia pomieszczeń. Nierzadko zatem na równi stawiane jest zapewnienie temperatury komfortu cieplnego budynków zimą oraz ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem w okresie letnim.

Waldemar Joniec Izolacje techniczne - zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

Izolacje techniczne - zapobieganie stratom energii i korozji instalacji Izolacje techniczne - zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

Izolacje techniczne w instalacjach powinny skutecznie chronić nie tylko przed stratami energii (zyskami lub stratami ciepła i chłodu), ale także przed kondensacją pary wodnej na powierzchni przewodów,...

Izolacje techniczne w instalacjach powinny skutecznie chronić nie tylko przed stratami energii (zyskami lub stratami ciepła i chłodu), ale także przed kondensacją pary wodnej na powierzchni przewodów, a w razie potrzeby pełnić nawet funkcję izolacji akustycznej.

mgr inż. Maria Pietras Granulat ze spienionego szkła - przełom w recyklingu szkła

Granulat ze spienionego szkła - przełom w recyklingu szkła Granulat ze spienionego szkła - przełom w recyklingu szkła

W artykule wymieniono właściwości i główne zastosowanie granulatu ze spienionego szkła. Porównano go do perlitu i przedstawiono główne różnice między nimi. Opisano korzyści wynikające ze stosowania granulatu...

W artykule wymieniono właściwości i główne zastosowanie granulatu ze spienionego szkła. Porównano go do perlitu i przedstawiono główne różnice między nimi. Opisano korzyści wynikające ze stosowania granulatu w branży budowlanej.

dr inż. Zbigniew Pozorski Modernizacja obiektów przemysłowych

Modernizacja obiektów przemysłowych Modernizacja obiektów przemysłowych

Modernizacja obiektu budowlanego oznacza jego unowocześnienie, uwspółcześnienie lub trwałe ulepszenie, prowadzące do zwiększenia wartości użytkowej obiektu. Pojęcie modernizacji jest rozumiane bardzo szeroko....

Modernizacja obiektu budowlanego oznacza jego unowocześnienie, uwspółcześnienie lub trwałe ulepszenie, prowadzące do zwiększenia wartości użytkowej obiektu. Pojęcie modernizacji jest rozumiane bardzo szeroko. Może ono być związane zarówno z podniesieniem walorów estetycznych (np. poprzez zmianę elewacji budynku), jak i z wymianą elementów prowadzącą do uzyskania lepszych parametrów technicznych (np. wymiana istniejącej obudowy obiektu w celu uzyskania lepszej izolacyjności termicznej, wymiana wyposażenia...

dr inż. Paweł Krause Stropodachy a zagadnienia cieplno‑wilgotnościowe

Stropodachy a zagadnienia cieplno‑wilgotnościowe Stropodachy a zagadnienia cieplno‑wilgotnościowe

Stropodach to przekrycie płaskie lub krzywiznowe, spełniające jednocześnie funkcję stropu i dachu [1]. Termin "stropodach" nie ma jednoznacznego od-powiednika w wielu innych krajach europejskich. W celu...

Stropodach to przekrycie płaskie lub krzywiznowe, spełniające jednocześnie funkcję stropu i dachu [1]. Termin "stropodach" nie ma jednoznacznego od-powiednika w wielu innych krajach europejskich. W celu określenia stropodachu istnieje tam najczęściej pojęcie tzw. dachu płaskiego (ang. flat roof, niem. Flachdach).

dr inż. Paula Szczepaniak Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi Pionowa izolacja obwodowa budynków ze ścianami jednowarstwowymi

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy...

Mostek termiczny połączenia budynku z gruntem, w przypadku stosowania typowego liniowego posadowienia budynku, czyli przy zastosowaniu ław fundamentowych, jest elementem, w którym trudno zachować podstawowy warunek dobrej izolacyjności przegrody zewnętrznej - ciągłość na obwodzie bryły.

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Tomasz Steidl Dylatacje w systemach ETICS a izolacyjność termiczna

Dylatacje w systemach ETICS a izolacyjność termiczna Dylatacje w systemach ETICS a izolacyjność termiczna

Rozwiązania dylatacji w systemach ETICS mogą być wykonane w zróżnicowany sposób. Jest to zależne m.in. od szerokości szczeliny, zastosowania izolacji termicznej w jej wnętrzu, sposobu uszczelnienia i zamknięcia...

Rozwiązania dylatacji w systemach ETICS mogą być wykonane w zróżnicowany sposób. Jest to zależne m.in. od szerokości szczeliny, zastosowania izolacji termicznej w jej wnętrzu, sposobu uszczelnienia i zamknięcia dylatacji. Uzyskanie dokładnych danych o jakości cieplnej wybranego elementu budynku nie jest prostym zagadnieniem.

dr inż. Zbigniew Pozorski Płyty warstwowe w kontekście aktualnych wymagań izolacyjności cieplnej

Płyty warstwowe w kontekście aktualnych wymagań izolacyjności cieplnej Płyty warstwowe w kontekście aktualnych wymagań izolacyjności cieplnej

Jak zmieniły się wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej budynków w świetle nowelizacji Warunków Technicznych z 5 lipca 2013 r.? Autor zwraca szczególną uwagę na kwestie izolacyjności ścian i dachów,...

Jak zmieniły się wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej budynków w świetle nowelizacji Warunków Technicznych z 5 lipca 2013 r.? Autor zwraca szczególną uwagę na kwestie izolacyjności ścian i dachów, przedstawia sposób wyznaczania współczynnika przenikania ciepła, ilustruje te zmiany na przykładzie płyt warstwowych, a przy tym omawia przewidywane skutki zmian prawnych na produkcję i projektowanie płyt warstwowych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Jak skutecznie ocieplić mur pruski?

Jak skutecznie ocieplić mur pruski? Jak skutecznie ocieplić mur pruski?

Mur pruski oraz jego odmiana, zwana murem szachulcowym, to piękne ceglane (lub gliniane) fasady ujęte "w kratkę" konstrukcji drewnianej - można je zobaczyć w zabytkowych obiektach w różnych regionach Polski....

Mur pruski oraz jego odmiana, zwana murem szachulcowym, to piękne ceglane (lub gliniane) fasady ujęte "w kratkę" konstrukcji drewnianej - można je zobaczyć w zabytkowych obiektach w różnych regionach Polski. Termomodernizacja takich historycznych budynków to wyzwanie, ponieważ nie można ich ocieplić od strony zewnętrznej. Do ocieplenia wymagany jest materiał, który można bezpiecznie zastosować od środka.

dr hab. inż. Dariusz Heim, prof. uczelni Charakterystyka regulacji, które będą miały wpływ na rynek materiałów izolacyjnych

Charakterystyka regulacji, które będą miały wpływ na rynek materiałów izolacyjnych Charakterystyka regulacji, które będą miały wpływ na rynek materiałów izolacyjnych

Aby ograniczyć straty ciepła na drodze przenikania i wentylacji, należy zmodyfikować jeden z dwóch podstawowych parametrów fizycznych decydujących o ilości ciepła: opór cieplny lub różnicę temperatury.

Aby ograniczyć straty ciepła na drodze przenikania i wentylacji, należy zmodyfikować jeden z dwóch podstawowych parametrów fizycznych decydujących o ilości ciepła: opór cieplny lub różnicę temperatury.

dr inż. Krzysztof Chudyba Izolacyjność termiczna przegród z betonu w warunkach pożarowych

Izolacyjność termiczna przegród z betonu w warunkach pożarowych Izolacyjność termiczna przegród z betonu w warunkach pożarowych

Dokonanie analizy izolacyjności termicznej przegród w warunkach pożarowych nie jest możliwe w sposób analogiczny jak izolacyjności w warunkach zwykłego użytkowania. Sytuacja pożarowa charakteryzuje się...

Dokonanie analizy izolacyjności termicznej przegród w warunkach pożarowych nie jest możliwe w sposób analogiczny jak izolacyjności w warunkach zwykłego użytkowania. Sytuacja pożarowa charakteryzuje się bowiem gwałtownymi przyrostami temperatury i zmianami wartości parametrów przegrody, a także możliwymi uszkodzeniami elementów spowodowanymi działaniem wysokiej temperatury.

dr inż. Magdalena Grudzińska Zapotrzebowanie na energię pomieszczeń o różnej konstrukcji

Zapotrzebowanie na energię pomieszczeń o różnej konstrukcji Zapotrzebowanie na energię pomieszczeń o różnej konstrukcji

Zapotrzebowanie na energię w budynku obejmuje zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym i na chłód latem. Oba te składniki uzależnione są przede wszystkim od izolacyjności termicznej obudowy i zdolności...

Zapotrzebowanie na energię w budynku obejmuje zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym i na chłód latem. Oba te składniki uzależnione są przede wszystkim od izolacyjności termicznej obudowy i zdolności przepuszczania energii słonecznej przez elementy przezroczyste. Pewien wpływ na bilans energetyczny ma także rodzaj konstrukcji i związana z nim pojemność cieplna przegród.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Zaprawy murarskie – co warto wiedzieć?

Zaprawy murarskie – co warto wiedzieć? Zaprawy murarskie – co warto wiedzieć?

Zaprawa murarska to mieszanina wody i spoiwa, która służy do łączenia elementów murowych. Razem z nimi tworzy mur i współpracuje przy przenoszeniu obciążeń. Zastosowanie odpowiedniej zaprawy pozwala uzyskać...

Zaprawa murarska to mieszanina wody i spoiwa, która służy do łączenia elementów murowych. Razem z nimi tworzy mur i współpracuje przy przenoszeniu obciążeń. Zastosowanie odpowiedniej zaprawy pozwala uzyskać trwałe połączenie elementów murowych, dzięki czemu ściana jest bardziej wytrzymała i ma lepszą izolacyjność termiczną.

mgr inż. Dominika Knera, dr hab. inż. Dariusz Heim, prof. uczelni Konstrukcja fasady szklanej a komfort cieplny w pomieszczeniach

Konstrukcja fasady szklanej a komfort cieplny w pomieszczeniach Konstrukcja fasady szklanej a komfort cieplny w pomieszczeniach

W budynkach użytkowanych w ciągu dnia szczególne znaczenie ma odpowiednie rozwiązanie ścian zewnętrznych pod kątem dostępu promieniowania słonecznego do wnętrza obiektu. Zależy to od geometrii, rozwiązań...

W budynkach użytkowanych w ciągu dnia szczególne znaczenie ma odpowiednie rozwiązanie ścian zewnętrznych pod kątem dostępu promieniowania słonecznego do wnętrza obiektu. Zależy to od geometrii, rozwiązań konstrukcyjnych oraz parametrów fizycznych materiałów, z których zbudowana jest przegroda. Ważna jest również możliwość sterowania strumieniem energii przepływającym między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym.

dr inż. Magdalena Grudzińska Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Powłoki spektralnie selektywne jako elementy kształtujące zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach mieszkalnych

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują...

Dzięki zróżnicowaniu cech obudowy budynku można ograniczyć zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to szczególnie przegród oszklonych, które mają niższą izolacyjność termiczną niż przegrody pełne oraz regulują zyski słoneczne.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.