Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wykonywanie obiektów budowlanych zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego

Zasadnicze elementy zrównoważonego rozwoju gospodarki
Leonard Runkiewicz

Zasadnicze elementy zrównoważonego rozwoju gospodarki


Leonard Runkiewicz

Rozwój gospodarczy przyczynia się do naruszenia równowagi środowiska. By ten negatywny wpływ rozwoju gospodarki na środowisko ograniczyć, opracowano koncepcję rozwoju zrównoważonego, czyli takiego, który gwarantuje zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń bez ograniczania możliwości przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich potrzeb.

Zobacz także

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r.

Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r. Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r.

Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych...

Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. W pierwszych dniach lipca 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii [1] zaprezentowano projekt zmian w rozporządzeniu.

Ustawa Prawo ochrony środowiska [1] definiuje rozwój zrównoważony jako rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych potrzeb społeczności, zarówno współczesnej, jak i przyszłych pokoleń. Budownictwo służące zaspokojeniu podstawowych potrzeb społeczeństwa jest jednym z elementów rozwoju zrównoważonego i powinno być zgodne z jego zasadami.

Budownictwo z uwagi na jego społeczne i gospodarcze znaczenie jest w dużym zakresie regulowane przepisami, zarówno europejskimi, jak i krajowymi. W unijnej dyrektywie 89/106 EWG [2] zapisano wymagania związane z zapewnieniem w budynkach odpowiednich warunków zdrowotnych, komfortu życia oraz ochrony środowiska zewnętrznego: „obiekty budowlane muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla higieny lub zdrowia mieszkańców albo sąsiadów”.

W polskim Prawie budowlanym [3] również zawarto ten wymóg, a mianowicie obiekty budowlane powinny być projektowane, budowane i użytkowane w sposób zapewniający spełnienie wymagań podstawowych dotyczących m.in. odpowiednich warunków higienicznych, zdrowotnych oraz ochrony środowiska.

Przepisy UE zawierają również wymogi dotyczące właściwości wyrobów budowlanych związane z higieną, zdrowiem i środowiskiem. Obejmują one problematykę środowiska wewnętrznego budynku, wpływu obiektu na środowisko zewnętrzne oraz zagadnienia związane z gospodarką komunalną: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków i usuwanie odpadów stałych.

Obecnie w projektowaniu i realizacji obiektów nowych i remontowanych, wzmacnianych i modernizowanych, jednymi z najważniejszych stają się zagadnienia związane z higieną, zdrowiem i środowiskiem [6, 7].

Wymagania w tym zakresie dotyczą:

  • wyrobów, elementów i obiektów budowlanych oraz ich zmian w całym okresie planowanej eksploatacji,
  • systemów zarządzania jakością środowiskową w czasie projektowania i produkcji wyrobów i elementów oraz wykonania całych obiektów, a także remontów i modernizacji ze szczególnym uwzględnieniem istniejącej gęstej zabudowy miast.

Wymagania środowiskowe regulowane są przez dyrektywy Unii Europejskiej, międzynarodowe i krajowe akty prawne oraz międzynarodowe i krajowe normy i aprobaty techniczne.

W artykule zostaną przedstawione podstawowe wymagania środowiskowe w stosunku do wyrobów i rozwiązań materiałowo- -konstrukcyjnych przy wznoszeniu budynków oraz przy renowacji i modernizacji obiektów znajdujących się w zabudowie miast i ośrodków wiejskich.

Zasady projektowania i wykonywania obiektów budowlanych

Projektowanie i wykonywanie nowych oraz remontowanie i modernizowanie istniejących obiektów budowlanych wymagają współpracy architektów, konstruktorów, instalatorów, przedstawicieli dziedziny ochrony środowiska, trwałości budowli, akustyki, zabezpieczeń ppoż. i zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

Ich działania muszą uwzględniać wykorzystanie nowoczesnych technik, technologii, materiałów i elementów.

W procesie budowlanym przy wykonywaniu budynków nowych oraz przy renowacji i modernizacji budynków istniejących bardzo ważna jest jakość wykonania. Wpływa ona w sposób istotny na wartości użytkowe – pozwala je zoptymalizować, tzn. osiągnąć maksymalny stopień używalności przy spełnieniu jednocześnie warunków minimum zużytej energii przy wykonaniu oraz zapewnieniu równowagi środowiska w nowych warunkach zabudowy miast i osiedli.

W budynkach prowadzony jest monitoring uszkodzeń, awarii i katastrof oraz analiza przyczyn ich powstawania. Dzięki temu można ustalić, jakie czynniki wpływają na stan zagrożenia budowli i jaką należy wybrać strategię projektowania oraz metody wykonania, aby zapewnić bezpieczeństwo i warunki użytkowania.

Rezultaty tych badań wskazują na konieczność kontroli właściwości materiałów i konstrukcji również pod kątem zdrowia, higieny i ochrony środowiska. Niezbędna jest także świadomość sposobu funkcjonowania materiałów w całym przewidywanym okresie ich użytkowania w celu zapewnienia ich niezawodności, trwałości konstrukcji, a także wartości użytkowej i zdrowotnej.

Analiza procesów degradacyjnych w celu określenia ich przyczyn wskazuje na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na problemy oddziaływania na środowisko.

Obiekty budowlane powinny zatem:

  • wykazywać się odpowiednią trwałością,
  • oddziaływać na środowisko w sposób nieszkodliwy,
  • być ekonomiczne w zużyciu materiałów i energii,
  • uwzględniać konsekwencje awarii z punktu widzenia życia i zdrowia ludzkiego.

Obecnie produkowane materiały i opracowywane technologie budowlane oparte są na nowoczesnych osiągnięciach chemii i technologii. Często stanowią one zagrożenie dla zdrowia człowieka i równowagi środowiska.

W celu ograniczenia tego zagrożenia w prawie polskim wprowadzono wymagania, by materiały te uzyskały aprobaty techniczne i deklaracje zgodności (certyfikaty) pod względem bezpieczeństwa, trwałości, wymagań użytkowych oraz zdrowotnych.

Współczesna inżynieria materiałowa i bogaty asortyment polimerów dają duże możliwości projektantom i wykonawcom robót budowlanych w zakresie wykonania, rekonstrukcji i renowacji różnych elementów budynków i obiektów. Materiały polimerowe i polimerowo-mineralne umożliwiają wykonywanie elementów przeznaczonych do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Większe wymagania muszą, oczywiście, spełniać materiały do stosowania na zewnątrz – obok parametrów fizyko-mechanicznych muszą one jeszcze odznaczać się odpornością na działanie warunków atmosferycznych.

Dobór składników i technologii wykonania, renowacji oraz modernizacji powinien być zawsze uzależniony od stanu i rodzaju elementów, wymagań użytkowników oraz planowanej eksploatacji budynków.

Wymagania środowiskowe dotyczące obiektów budowlanych

Dyrektywa rady Wspólnot Europejskich [7] oraz polskie przepisy budowlane wymagają zapewnienia, aby wyroby przeznaczone do stosowania w obiektach mogły być wykorzystywane tylko wówczas, gdy spełniają 6 wymagań podstawowych. Są to:

  • nośność i stateczność nowych i istniejących obiektów,
  • bezpieczeństwo pożarowe w czasie budowy, renowacji i remontów oraz eksploatacji,
  • higiena, zdrowie i środowisko wewnątrz budynków nowych i starych, a także w środowisku miejskim,
  • bezpieczeństwo użytkowe wewnątrz i na zewnątrz,
  • ochrona przed hałasem budynków nowych i starych w czasie wykonania i eksploatacji,
  • oszczędność energii i ochrona cieplna budynków nowych i starych.

W ostatnim czasie wprowadzane jest kolejne – siódme wymaganie, które dotyczy zrównoważonego rozwoju budownictwa.

Aspekty środowiskowe, choć w różny sposób, uwzględnione są w każdym z sześciu wymagań podstawowych. W największym stopniu temu problemowi poświęcone jest wymaganie „higiena, zdrowie i środowisko”.

Wymagania podstawowe w zakresie higieny, zdrowia i środowiska określają cechy oraz odpowiednie właściwości użytkowe wyrobów lub grup wyrobów. Zgodnie z nimi obiekty budowlane powinny być wykonywane, remontowane, modernizowane lub rozbierane m.in. w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla higieny lub zdrowia mieszkańców, a także dla otoczenia, z powodu:

  • wydzielania się gazów toksycznych,
  • obecności w powietrzu szkodliwych cząstek lub gazów,
  • emisji niebezpiecznego promieniowania,
  • zanieczyszczenia lub zatrucia wody lub gleby,
  • nieprawidłowego usuwania ścieków, dymu lub odpadów w postaci stałej lub ciekłej,
  • obecności wilgoci w obiektach lub na powierzchniach wewnętrznych obiektów.

Ogólnie rzecz biorąc, wymagania podstawowe rozpatruje się, dzieląc je na: środowisko wewnętrzne, zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków oraz usuwanie odpadów stałych i środowisko zewnętrzne. Wymogi te powinny być spełnione na etapie projektowania, wykonywania oraz przez cały okres planowanego użytkowania obiektu, podczas niezbędnej konserwacji obiektu, a także przy remontach i modernizacjach.

Wymaganie w zakresie ochrony środowiska wewnętrznego dotyczy konieczności zapewnienia mieszkańcom i użytkownikom dostatecznych warunków ekologicznych wewnątrz obiektów, a mianowicie odpowiedniego środowiska cieplnego, oświetlenia, jakości powietrza, wilgoci i hałasu zgodnie z wymaganiami podstawowymi nr 2, 3, 4, 5, i 6.

Szczególne znaczenie ma jakość powietrza (temperatura, wilgotność i zapach) oraz akustyka w obiektach budowlanych, składające się na zdrowe środowisko wewnętrzne.

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków ekologicznych brane są pod uwagę wyroby (w tym również materiały budowlane), których cechy decydują o właściwościach użytkowych mających wpływ na zdrowie, higienę i środowisko. Do wyrobów tych należą materiały stosowane m.in. na podłogach, ściankach działowych, ścianach – okładziny ścienne, sufity, materiały izolacyjne, farby i lakiery, środki ochrony drewna, kity, membrany wodoszczelne, przewody i osprzęt elektryczny, warstwy podłogowe, materiały murarskie, masy szpachlowe, wyroby instalacyjne oraz wszelkiego rodzaju kleje, łączniki i powłoki.

Wymaganie ochrony zdrowia użytkowników związane z właściwościami wody i instalacji wodociągowej dotyczy szczególnie zbiorników, przewodów, armatury i innych instalacji wodociągowych, w których znajduje się woda i zachodzą procesy jej uzdatniania. Nie powinny one zmieniać właściwości wody w taki sposób, aby zagrażało to zdrowiu konsumentów i naruszało równowagę środowiska.

Wymaganie w zakresie ścieków dotyczy wszystkich substancji odprowadzanych systemami kanalizacyjnymi, w tym wód zużytych, wody deszczowej i gazów powstających w instalacjach.

Obejmuje ono uwzględnienie:

  • przedostawania się płynów do i z kanalizacji,
  • przepływ wsteczny ścieków w budynku,
  • wydzielania się gazów,
  • skażenia mikrobiologicznego.

Wymaganie w stosunku do odpadów stałych obejmuje ochronę ludzi wewnątrz obiektów i środowiska w ich sąsiedztwie przed niepożądanymi substancjami, przedmiotami oraz organizmami występującymi w odpadach stałych. Zagrożenia te mogą powstawać na skutek:

  • przenikania zanieczyszczeń od wód gruntowych,
  • wytwarzania dymu, gazów i cieczy powstających w wyniku fermentacji na wolnym powietrzu,
  • rozrzucania odpadów, umożliwiającego rozprzestrzenianie się infekcji,
  • wyrobów do przesyłania śmieci: przewodów zsypowych, systemów rur i urządzeń.

Wymagania w zakresie środowiska zewnętrznego polegają na ograniczeniu wydzielania z wyrobów budowlanych zanieczyszczeń i odpadów, które mogą wpływać na jakość środowiska i stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin oraz zakłócać równowagę ekosystemu. Oddziaływanie na środowisko powinno być uwzględnione na wszystkich etapach istnienia materiału budowlanego i powinno obejmować:

  • wydobycie, produkcję, proces budowlany,
  • użytkowanie obiektów,
  • rozbiórkę, wywóz na zwałkę, spalanie lub ponowną utylizację odpadów.

Wymaganie dotyczące nośności i stateczności obiektu budowlanego polega na spełnieniu ogólnej zasady zapewnienia niezawodności elementu lub całego obiektu w przewidywanym okresie użytkowania budynku. Uwzględniono w nim również ochronę środowiska przy remontach, modernizacji lub wyburzaniu obiektów.

Wymaganie dotyczące bezpieczeństwa pożarowego uwzględnia w głównej mierze odporność ogniową elementów konstrukcyjnych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji, a także szkodliwości zdrowotnej użytkowników i otoczenia w czasie pożaru.

Wymaganie dotyczące ochrony przed hałasem stanowi jedno z istotnych wymogów użytkowych i środowiskowych. Stawiane obiektom budowlanym wymagania w tym zakresie dotyczą wyrobów i rozwiązań konstrukcyjno- budowlanych, a mają na celu zapewnienie ochrony budynków przed hałasem zewnętrznym i wewnętrznym, środowiska przed hałasem wytwarzanym przez źródła usytuowane wewnątrz obiektów budowlanych lub towarzyszące tym obiektom, a także ochronę budynków i środowiska przed drganiami. Składają się na nie wymagania odnoszące się do poszczególnych grup elementów i rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych.

Według wymagania podstawowego dotyczącego energii i ochrony cieplnej budynkom nowym, a także remontowanym i modernizowanym należy zapewniać minimalną ilość energii potrzebnej do użytkowania (z uwzględnieniem warunków klimatycznych lokalizacji i potrzeb użytkowników).

W odniesieniu do budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej spełnienie tego wymagania określone jest przez wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię końcową (ciepło).

Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło uwzględnia:

  • straty ciepła przez przegrody [kWh],
  • straty ciepła na podgrzewanie powietrza wentylowanego [kWh],
  • zyski ciepła od promieniowania słonecznego i źródeł wewnętrznych.

Ponadto przegrody budowlane powinny charakteryzować się wymaganą izolacyjnością i nie dopuszczać do powstawania kondensacji, a także nie powinny ulegać nadmiernemu zawilgoceniu wskutek dyfuzji wilgoci.

Ustalenia techniczne

Ustalone są dwie kategorie dokumentów technicznych: normy i wytyczne dotyczące projektowania i wykonywania wyrobów i obiektów budowlanych, ustalenia techniczne i aprobaty techniczne dotyczące wyrobów budowlanych podlegających atestacji zgodności (certyfikacji).

W miarę możności cechy wszystkich wyrobów wyrażane są w ustaleniach technicznych i w aprobatach technicznych w formie właściwości użytkowych. Metody obliczeń, pomiarów i badań podawane są w ustaleniach technicznych.

Wymagania wyrażane są w normach i ustaleniach technicznych w różny sposób, np. za pomocą:

  • dopuszczalnego średniego i maksymalnego stężenia poszczególnych zanieczyszczeń w powietrzu wewnątrz budynków, zarówno nowo wznoszonych, jak i istniejących,
  • zakazu lub ograniczenia stosowania niektórych substancji, ogólnie lub w określonych obszarach w gęstej zabudowie miast,
  • ograniczenia stopnia wydzielania niektórych zanieczyszczeń z materiałów i wyrobów w istniejących obiektach,
  • określania możliwych sposobów uszczelniania i stosowania barier ochronnych,
  • określania wentylacji lub wymiany powietrza wewnątrz budynków,
  • określania odległości i wysokości nowych budynków plombowych odpowiedniej do zapewnienia wymagań w zakresie nasłonecznienia wewnątrz budynków,
  • odpowiednich wartości czynników mających wpływ na temperaturę, wilgotność itp.,
  • uznanych metod pomiarów i/lub obliczeń służących m.in. do określania jakości środowiska wewnątrz budynku i wydajności systemów mających zapewnić tę jakość.

Budynki zgodne z rozwojem zrównoważonym gospodarki

Zasadniczymi elementami rozwoju zrównoważonego są:

  • środowisko,
  • społeczeństwo,
  • ekonomia.

Zasadnicze parametry tych elementów pokazano na rys. 1.

Spełnienie wymagań dotyczących tych parametrów powinno uwzględniać:

  • sprawiedliwość,
  • akceptowalność,
  • wykonalność.

Elementy i parametry rozwoju budownictwa zrównoważonego pokazano na rys. 2.

Wyróżnikami budownictwa zrównoważonego są:

  • zmniejszenie materiałochłonności i energochłonności,
  • ponowne użycie zastosowanych materiałów,
  • wykorzystanie odpadów i surowców wtórnych w nowych obiektach i do nowych celów,
  • odnawialność stosowanej energii.

W celu dokonania oceny budynku pod kątem spełnienia zasad rozwoju zrównoważonego stosuje się metodę analizy energetyczno- ekologicznej w cyklu życia budynku (LCA). Ocena powinna być dokonana łącznie z użytkowalnością.

Budynki energooszczędne lub pasywne

W celu rozszerzenia rozwoju zrównoważonego w budownictwie projektowane są i wykonywane budynki efektywne energetycznie – energooszczędne i pasywne. Są to budynki przyszłości.

Zasadnicze elementy w rozwoju budynków przyszłości pokazano na rys. 3.

Budynki efektywne energetycznie powinny charakteryzować się:

  • ogólną efektywnością energetyczną,
  • zmniejszeniem energii wbudowanej i eksploatacyjnej.

Zależności energii skumulowanej w czasie życia budynku przy różnym poziomie jej zużycia pokazano na rys. 4.

Zużycie energii pierwotnej wyraża się wzorem: Ep = WE × EE + WE/Wk Ek +Wc × Ec (1),

gdzie:

WE = 1/ηE (2),

EE – roczne zużycie energii na potrzeby wentylacji i oświetlenia,

Wk – efektywność użytkowa wytwarzania i dostawy energii,

Ek – roczne zużycie energii na potrzeby chłodzenia,

Wc = 1/ηc (3),

Ec – roczne zużycie energii do podgrzania,

ηE – sprawność użytkowa wytwarzania i dostawy energii elektrycznej,

ηc – sprawność użytkowa produkcji oleju.

Wskaźnik zużycia energii pierwotnej określa się wzorem:

WEP = Ep/Eop (4),

gdzie:

Eop = Ec +Ek + EE (5).

Zużycie jednostkowe energii pierwotnej określa wzór:

WEP = EEP/Au (6),

gdzie:

Au – powierzchnia użytkowa.

Obliczone wskaźniki pozwalają ocenić klasę energetyczną budynku.

Wymagania dotyczące parametrów energetycznych budynków podano w tabeli 1. Ukierunkowanie przepisów dotyczących budownictwa zrównoważonego pokazano na rys. 5. Czynniki mające wpływ na rozwój zrównoważony obecne są zatem w różnych fazach powstawania i użytkowania budynku (tabela 2).

Aktualne usystematyzowanie prawa i przepisów dotyczących budownictwa zrównoważonego przedstawiono na rys. 6. Zasadniczymi obowiązującymi dziś dokumentami odniesienia są:

  • ustawa Prawo budowlane [3],
  • rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4].

Bardzo ważnym dokumentem jest również ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym [5], określająca: plany zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem:

  • raportu o oddziaływaniu budowli na środowisko,
  • ochrony zasobów środowiska oraz problemów zanieczyszczenia,
  • a także warunki zabudowy i zagospodarowaniaw skali moakr i mikro.

Zestaw ustaw regulujących zasady rozwoju zrównoważonego jest bardzo bogaty. Ważniejsze ustawy i stosunek między nimi przedstawiono na rys. 7.

Poza ustawami funkcjonują również rozporządzenia, m.in. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], obejmujące problemy: zabudowy i zagospodarowania działki, bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, zdrowia, higieny i ochrony środowiska, wymagań użytkowania, ochrony przed hałasem i drganiami.

Obowiązują też inne przepisy wykonawcze ustalające wymagania m.in. w zakresie: dopuszczalnego poziomu hałasu, dopuszczalnego stężenia czynników szkodliwych, dopuszczalnego natężenia pola elektromagnetycznego, obecności azbestu, składowisk odpadów, efektywności energetycznej budynków.

Regulacje o zakresie międzynarodowym zawarte są w: przepisach Unii Europejskiej (np. dyrektywie 89/106 EWG [2]), normach CEN, normach ISO. Rozwojowi budownictwa zgodnego ze zrównoważonym rozwojem sprzyjają również specjalistyczne procedury i oceny (np. ITB) m.in.: aprobaty techniczne, deklaracje zgodności, certyfikaty jakości i zgodności, rekomendacje techniczne.

Podsumowanie

Budownictwo zgodne z zasadami rozwoju zrównoważonego wymaga: projektowania budynków, które będą bezpieczne w użytkowaniu i w maksymalny sposób zapewnią pożądane walory użytkowe, higieniczne i zdrowotne (jakość środowiska wewnętrznego), wznoszenia i użytkowania budynków przy maksymalnym wykorzystaniu cennych zasobów (teren, surowce, woda, energia) w stosunku do uzyskiwanych efektów w całym cyklu życia nakładów środowiskowych (wysoka efektywność wykorzystania zasobów), zmniejszenia zużycia energii na mieszkańca w dziedzinie budownictwa i gospodarki komunalnej przez obniżenie energochłonności procesów wznoszenia, użytkowania i likwidacji każdego obiektu (w całym cyklu życia), ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez eliminowanie materiałów, których produkcja jest zbyt energochłonna, oraz powszechne korzystanie z lokalnych źródeł energii odnawialnej (kolektory słoneczne, wymienniki gruntowe i inne), wykorzystywania zasobów nieodnawialnych (wody, energii słonecznej).

Budynki efektywne, przyjazne ekologicznie i akceptowalne ekonomicznie powinny podlegać ocenie za pomocą uniwersalnych kryteriów.

Budynki jako zbiory wyrobów połączonych w całość i przekazanych do użytkowania (ocena jakości wykonania w krótkim cyklu budowy) to w społeczeństwie informacyjnym produkty wiedzy oceniane na podstawie sieci powiązań człowiek – środowisko przyrodnicze w całym cyklu życia.

Wznoszenie takich budynków z punktu widzenia polityki państwa musi się wiązać ze spełnieniem podstawowych warunków: ludzie muszą chcieć mieszkać w takich budynkach, państwo powinno tworzyć warunki sprzyjające ich budowie, projektanci powinni chcieć takie budynki projektować – przy zapewnionych warunkach do projektowania: możliwości pogłębiania wiedzy (szkolenia, studia podyplomowe), dostępności materiałów i wytycznych do projektowania, baz danych, trybowi postępowania pozwalającemu skracać czas projektowania, inwestorzy powinni uzyskiwać rekompensatę z tytułu nieuniknionego wzrostu kosztów inwestycyjnych, prawo powinno w sposób jasny precyzować stawiane wymagania oraz warunki obligatoryjnej kontroli i odpowiedzialności stron, muszą istnieć jednoznaczne kryteria oceny w fazie projektowania oraz w fazie eksploatacji – budynek przekazywany do użytkowania musi mieć etykietę energetyczną, a proces eksploatacji musi być monitorowany.

W Polsce od kilku lat można zauważyć wzrastające zainteresowanie tą problematyką w budownictwie. Różne podmioty, instytuty naukowe biorą udział w projektach Programu Ramowego lub przynajmniej mają dostęp do jego wyników (m.in. dzięki strategii społeczeństwa informacyjnego i opartego na wiedzy). Można zauważyć tendencję do podejmowania własnych studiów, badań lub organizację konferencji z hasłem zrównoważonego rozwoju w tytule bądź w programie.

Wszystko to świadczy o umiejętności nadążania środowiska za zadaniami wynikającymi ze zmieniającego się paradygmatu. Materiały z tych prac mogą stanowić wkład w ogólnokrajową dyskusję na temat konieczności i sposobów działania na rzecz zrównoważonego rozwoju przez środowisko budowlane.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. DzU z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późn. zm.).
  2. Dyrektywa Rady nr 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia przepisów prawnych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych (DzUrz L 40 z 11.2.1989 r.).
  3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  5. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2003 r. nr 80, poz. 717 z późn. zm.).
  6. Materiały konferencji naukowej PAN i PZITB „Krynica 2008”, Wyd. Politechnika Białostocka.
  7. Materiały konferencji naukowo-technicznych „Ekologia a budownictwo” z lat 1990–2007, Bielsko-Biała, Wyd. PZITB.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.

mgr inż. Karol Kramarz Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Jacek Sawicki news Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy po zmianach prawnych Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego po zmianach Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...

Jacek Sawicki news Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami) Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami: 1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.); 2. Ustawa z dnia 7 lipca...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?

Przemysław Gogojewicz Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

Materiały prasowe Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać? Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.