Dyrektywa 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. EPBD) to główne narzędzie prawne Unii Europejskiej promujące działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków. Obliguje ona kraje UE do ustanowienia wymagań energetycznych w odniesieniu do budynków nowych i poddawanych znaczącym renowacjom.
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.
Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych...
Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. W pierwszych dniach lipca 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii [1] zaprezentowano projekt zmian w rozporządzeniu.
Propozycja nowelizacji dyrektywy EPDB [1], czyli tzw. Recast EPBD [2], oprócz udoskonaleń dotychczas funkcjonujących rozwiązań wprowadza nowy program, mający:
dostosować krajowe wymagania energetyczne do optymalnego ekonomicznie poziomu,
wprowadzić wymagania, aby po 2020 r. wszystkie nowe budynki były zeroenergetyczne.
Prace nad nowelizacją trwają ponad rok. Tekst uzgodniony trójstronnie (przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii) ma być przedstawiony do głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w maju br.
Przegląd wymagań
Według założeń Komisji Europejskiej w budynkach istnieje możliwość zaoszczędzenia znacznych ilości energii oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a dzięki temu również ograniczenia emisji gazow cieplarnianych. W szóstym wymaganiu podstawowym ustanowionym w dyrektywie 89/106/EWG dotyczącej wyrobów budowlanych [3], zaleca się, żeby budynek i jego instalacje grzewcze, chłodzące i wentylacyjne były projektowane i wykonywane w sposób pozwalający na utrzymanie na niskim poziomie ilości energii wymaganej do jego użytkowania.
Wdrożenie tego zalecenia do praktyki projektowania budynków polega na określeniu dopuszczalnego maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię budynku w odniesieniu do przewidywanych warunków jego użytkowania. W rozporządzeniu z 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [4], wprowadzono zapis stanowiący, że budynki i ich instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia wbudowanego w budynkach niemieszkalnych powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.
W rozporządzeniu WT 2008 określono dwa alternatywne sposoby sprawdzenia, czy wymienione wymagania są przestrzegane przez:
spełnienie cząstkowych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku i techniki instalacyjnej (kontynuacja metody stosowanej w poprzednich wydaniach przepisów krajowych);
lub spełnienie granicznej wartości wskaźnika EP rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i – w budynkach niemieszkalnych – oświetlenia wbudowanego, w kWh/(m2・rok) (poziom wymagania dotychczas niestosowany w polskich przepisach budowlanych, odpowiadający potrzebom wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie i implementacji postanowień dyrektywy EPBD).
Dodatkowo należy spełnić inne wymagania szczegółowe, m.in. dotyczące ograniczenia powierzchni okien o niższej izolacyjności cieplnej, ochrony przed przegrzewaniem latem, szczelności powietrznej, ochrony przed kondensacją pary wodnej itd. Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną jest istotnym parametrem oceny środowiskowej budynku. Uwzględnia jego całkowite zapotrzebowanie na energię oraz dodatkowe nakłady niezbędne do jej dostarczenia do budynku.
Małe wartości EP wskazują na zrównoważone wykorzystanie energii, chroniące istniejące zasoby i środowisko, m.in. dzięki niższej emisji CO2, a co najważniejsze dla użytkownika – wskazują na niższe koszty eksploatacyjne. Projektantom budynkow posługiwanie się nową metodą opartą na wskaźniku EP daje większą swobodę doboru zestawu rozwiązań architektonicznych, strukturalnych, konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych, w tym wykorzystania odnawialnych źródeł energii, prowadzących do uzyskania określonej projektowej charakterystyki energetycznej budynku.
W toku prac nad nowelizacją EPBD sygnalizowano, że wymagania cząstkowe (dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła ścian, dachow, okien, sprawności elementow instalacji itp.) są bardziej praktyczne w odniesieniu do regulacji dotyczących modernizacji budynkow użytkowanych, które na ogół prowadzi się etapami w odniesieniu do kolejnych elementow obudowy i instalacji. Dopuszczalną wartość wskaźnika EP budynku oblicza się zgodnie z WT 2008 [4] według wzoru:
Maksymalne dopuszczalne wartości rocznego wskaźnika obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania pomieszczeń EPH, w zależności od wartości współczynnika kształtu budynku A/Ve, przedstawiono na rys. 1. Do podanych wartości EPH stosuje się następujące dodatki limitujące wartość dopuszczalną wskaźnika EP z uwagi na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, w zależności od powierzchni użytkowej ogrzewanej budynku (lokalu) Af lub udziału a1 tej powierzchni na jednostkę odniesienia (najczęściej osobę), bezwymiarowego czasu bt użytkowania w ciągu roku i jednostkowego dobowego zużycia ciepłej wody, według wzorów:
z uwagi na chłodzenie w zależności od powierzchni ścian zewnętrznych budynku Aw,e i powierzchni użytkowej chłodzonej budynku (lokalu) Af,c, według wzorów:
z uwagi na oświetlenie wbudowane w budynku użyteczności publicznej, w zależności od referencyjnej mocy elektrycznej PN i czasu t0 użytkowania oświetlenia, według wzoru:
W odniesieniu do budynku przebudowywanego dopuszcza się w porównaniu z budynkiem nowym o takiej samej geometrii i sposobie użytkowania zwiększenie o 15% wskaźnika EP (lub średniego współczynnika przenikania ciepła osłony budynku). Wartość EP budynku oblicza się zgodnie z rozporządzeniem z 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzoru świadectw ich charakterystyki energetycznej [5], według wzoru:
w którym:
Qp – roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną ze źródeł nieodnawialnych [kWh/rok],
Af – powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze [m2].
Wartość Qp określa się ze wzoru:
QK,i – roczne zapotrzebowania na energię końcową (energię, jaka musi być dostarczona do budynku w celu zapewnienia projektowanej temperatury powietrza w pomieszczeniach, wentylacji, ciepłej wody użytkowej, zależna od jakości energetycznej obudowy i efektywności techniki instalacyjnej) [kWh/rok],
Eel,i – roczne zapotrzebowanie na pomocniczą energię elektryczną niezbędną do zapewnienia działania instalacji [kWh/rok],
wi – współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na jej dostarczenie do budynku (tabela).
Wartości QK i Eel,i określa się zgodnie z metodyką podaną w rozporządzeniu [5].
Według propozycji nowelizacji dyrektywy EPBD [2] kraje UE będą musiały dokonać przeglądu swoich wymagań energetycznych w celu ich porównania z poziomem opłacalności ekonomicznej. Przewiduje się, że po przejściowym okresie dostosowawczym nie będą mogły wspierać finansowo budowy budynkow niespełniających takich wymagań i znaczących modernizacji nieprowadzących do osiągnięcia takiego poziomu charakterystyki energetycznej.
Racjonalny ekonomicznie poziom zapotrzebowania budynkow na energię wynika głównie z relacji między kosztami inwestycyjnymi związanymi z projektowaną charakterystyką energetyczną budynku a przewidywanymi kosztami zużycia energii w czasie jego eksploatacji. W toku prac nad nowelizacją dyrektywy EPBD [2] doprecyzowano kryterium niezbędne do wyznaczenia optimum ekonomicznego wymagań.
Do wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej określającej, że jest to najniższy poziom kosztów związanych z budynkiem: inwestycyjnych, eksploatacyjnych, w tym kosztów energii, z uwzględnieniem ewentualnych dochodow z jej produkcji, Parlament Europejski wprowadził poprawkę, że jest to poziom, przy którym analiza kosz i korzyści w cyklu życia budynku jest dodatnia, z uwzględnieniem co najmniej zdyskontowanych wartości netto kosztów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych, zysków z wytworzonej energii i kosztów rozbiórki.
Ostatecznie na etapie uzgodnień z Radą UE przyjęto, że w analizie należy uwzględnić wyłącznie tę część kosztów inwestycyjnych, która ma wpływ na projektowaną charakterystykę energetyczną budynku. Według dotychczasowych ustaleń Komisja Europejska przedstawi ramową metodykę określania optymalnego poziomu wymagań do 30 czerwca 2011 r., a kraje UE złożą raporty z oceny krajowych przepisów technicznych w tym zakresie do 30 czerwca 2012 r.
Przyjęcie zasady, że ocena ma być przeprowadzana z uwzględnieniem całego cyklu życia budynku, zwiększa szanse na wykazanie opłacalności ekonomicznej wznoszenia budynkow o bardzo niskim, bliskim zerowemu zapotrzebowaniu na energię. Stwarza to korzystne warunki do realizacji drugiego z podstawowych nowych zadań propozycji nowelizacji EPBD [2], tj. wprowadzenia po 2020 r. wymagania, aby wszystkie nowe budynki były zeroenergetyczne.
Wyniki przeglądu Międzynarodowej Agencji Energii (dokument informacyjny „Energy Efficiency Requirements in Building Codes, Energy Efficiency Policies for New Buildings” [6]) wskazują, że w obecnych i w przewidywanych warunkach ekonomicznych optymalny poziom efektywności energetycznej znajduje się na niskim, prawie zerowym poziomie zapotrzebowania na energię lub emisji CO2, którego indywidualna wartość zależy od warunków krajowych – ekonomicznych i klimatycznych. Przykłady zaczerpnięte z raportu przedstawiono na rys. 2 i 3.
Budynki zeroenergetyczne
W literaturze funkcjonuje wiele różnych propozycji kryterium budynku zeroenergetycznego – od stale samowystarczalnego, który nie korzysta z nieodnawialnych źródeł energii, do charakteryzującego się nadwyżką produkcji energii nad zużyciem w skali roku lub dodatnim rocznym bilansem ekonomicznym lub emisji CO2, związanym z produkcją i konsumpcją energii. Istnieje również wiele dobrowolnych, podwyższonych w stosunku do obecnie obowiązujących wymagań krajowych, standardów rynkowych budynków o bardzo niskiej energochłonności, często związanych z oceną środowiskową.
Zestawienie wybranych, z podaniem granicznych wartości zapotrzebowania na energię pierwotną, przedstawiono na rys. 4. Przeprowadzenie precyzyjnego porównania między nimi utrudnia niestety fakt, że odnoszą się one do różnych warunków klimatycznych oraz że uwzględniają różny zakres celów zużycia energii w budynkach.
Zamiarem Komisji Europejskiej jest zobligowanie krajów UE do przyjęcia krajowych planów zwiększenia liczby budynków o niskiej lub zerowej konsumpcji energii pierwotnej i emisji CO2. W toku prac nad nowelizacją dyrektywy EPBD [2] ustalono opisową definicję takich budynków. Poprawka Parlamentu Europejskiego wprowadziła określenie „budynek netto zeroenergetyczny”, który powinien charakteryzować się całkowitą roczną konsumpcją energii pierwotnej nie większą niż produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Po ustaleniach trójstronnych przyjęto, że budynek „prawie (blisko) zeroenergetyczny” powinien charakteryzować się na tyle niskim zapotrzebowaniem na energię, że może być ono w znaczącym zakresie pokryte ze źródeł odnawialnych. Takie rozwiązanie uwzględnia wyniki analiz ekonomicznych i realne możliwości techniczne.
Państwa UE powinny określić:
krajową definicję budynku zeroenergetycznego odwołującą się do wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną wyrażonego w kWh/(m2・rok),
cel pośredni oraz informację o sposobach promocji takich budynkow.
Rada UE zaproponowała postawienie wymogu, aby po 2020 r. wszystkie nowe budynki były prawie zeroenergetyczne. Z opisanych propozycji nowelizacji EPBD [2] wynika perspektywa zmian wymagań energetycznych, które ugruntują limitowanie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną oraz wymuszą zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej z zasobów odnawialnych. Konsekwencją tego będzie również wprowadzenie do przepisów opłacalnego ekonomicznie standardu prawie zeroenergetycznego.
Literatura
Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynkow (DzUrz L 1 z 4.1.2003 r., s. 65–71).
„Recast of the Energy Performance of Buildings Directive”, www.diag.org.uk.
Dyrektywa 89/106/EWG Rady z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia przepisow ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich odnoszących się do wyrobów budowlanych (DzU L 40 z 11.2.1989 r., s. 12–26).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno- użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).
„Energy Efficiency Requirements in Building Codes, Energy Efficiency Policies for New Buildings”, www.iea.org.
Rys. 1. Maksymalne dopuszczalne wartości rocznego wskaźnika obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania pomieszczeń EPH
Rys. 2. Wyniki analizy kosztów w cyklu życia budynków pasywnych, wskazujące na istnienie lokalnego minimum sumy kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych
Rys. 3. Wyniki analizy oszczędnościodpowiadających ograniczeniu emisji CO2budynków według brytyjskiego standardu zrównoważonych budynków mieszkalnych, wskazujące na istnienie lokalnego maksimum korzyści w odniesieniu do poziomów 3 i 4
Rys. 4. Zestawienie wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną budynkówodpowiadających dobrowolnym podwyższonymstandardom w wybranych krajach oraz dla porównania – wartość tego wskaźnika wedługaktualnych polskich wymagań (WT 2008), okr.
Tabela. Współczynnik nakładu wi – nieodnawialnej energii pierwotnej na jej dostarczenie do budynku
Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...
Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...
W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...
W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.
Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...
Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...
Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami:
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.);
2. Ustawa z dnia 7 lipca...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.