Cyfryzacja w budownictwie – oprogramowania dla branży
Cyfryzacja w budownictwie – oprogramowania dla branży, fot. Pixabay
Firmy związane z branżą budowlaną, chcąc być konkurencyjne, muszą szybko reagować na zmiany w tej dziedzinie, dostosować się do nich, a co się z tym wiąże – inwestować w rozwój technologiczny. Obecnie duży nacisk kładzie się na cyfryzację – dotyczy to przede wszystkim etapu projektowania, ale nie tylko.
Zobacz także
W ciągu trzech lat branża budowlana zwiększy wydatki na nowe technologie nawet o 31 proc.
Z najnowszego badania PlanRadar wynika, że prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach. Dla 23 proc. z nich jedną z największych przeszkód...
Z najnowszego badania PlanRadar wynika, że prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach. Dla 23 proc. z nich jedną z największych przeszkód w unowocześnieniu sektora jest tradycyjny sposób myślenia przedstawicieli branży. Pomimo tych barier wszyscy respondenci zadeklarowali gotowość do wdrażania innowacji i usprawnień w swoich organizacjach, a co trzeci badany potwierdził, że jego firma zamierza zwiększyć nakłady finansowe w tym...
Materiały prasowe news Cyfryzacja w budownictwie – ruszył pilotaż systemu SOPAB
GUNB uruchomił pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, czyli urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej....
GUNB uruchomił pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. System testować będą jego główni użytkownicy, czyli urzędnicy z organów administracji architektoniczno-budowlanej. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w przyszłym roku.
Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
Cyfryzacja zmienia nie tylko sposób pracy, ale również komunikacji między uczestnikami procesu budowlanego – projektantami, inwestorami i wykonawcami. Spowodowane to jest w dużej mierze rozwojem technologii informatycznej oraz oczekiwaniami współczesnego rynku. Oprogramowanie branżowe dla budownictwa umożliwia szybki dostęp do informacji, pozwala na poprawienie efektywności pracy, zarządzanie zasobami ludzkimi, materiałami budowlanym czy maszynami oraz kontrolowanie budżetu. Ważna jest również możliwość śledzenia na bieżąco postępu prac czy szybkiego reagowania w przypadku problemów i nieporozumień. Cyfryzacja to także w niektórych przypadkach brak papierkowej roboty.
Technologie w budownictwie
W budownictwie jest kilka kluczowych technologii, które wpływają na jego funkcjonowanie. To m.in. BIM, technologie sensorowe, internet rzeczy (IoT), technologie mobilne czy chmura. Są one już dość szeroko wykorzystywane w branży budowlanej, ponieważ są realnym wsparciem podczas codziennych procesów, często skomplikowanych i wymagających zaangażowania wielu podmiotów. Co ważne są nie tylko skuteczne i efektywne, ale też łatwe w obsłudze. Cyfryzacja w budownictwie poprawia także jakość pracy, pozwala zaoszczędzić czas i znacznie zredukować zużycie surowców czy materiałów, a co się z tym wiąże obniżyć koszty. Dzięki temu zwiększa się konkurencyjność, osiągnięte zostają lepsze wyniki finansowe, a klienci są zadowoleni. Ponadto oprogramowania są często aktualizowane, aby dostosować się do potrzeb użytkowników. W ostatnim czasie popularność zdobywają także inne technologie – rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) oraz sztuczna inteligencja. Jak pokazuje rzeczywistość, znajdą zastosowanie w budownictwie w najbliższej przyszłości.
Technologia BIM
W branży architektonicznej, inżynierskiej i wykonawczej coraz większą popularnością w Polsce cieszy się technologia BIM, czyli Building Inftomation Modeling. Niezaznajomione z tematem osoby zazwyczaj kojarzą BIM jako oprogramowanie służące do modeli 3D. To jednak dużo więcej. Modele BIM umożliwiają tworzenie, zarządzanie i przekazywanie ważnych informacji na temat budynków oraz infrastruktury, ponieważ zawierają wszystkie informacje dotyczące komponentów obiektów, a dostęp do nich jest łatwy i szybki. Warto podkreślić, że w projekcie może uczestniczyć wiele osób – na każdym etapie projektu przepływ informacji jest niczym niezakłócony, a praca efektywna. Dzięki temu zyskuje się zwiększoną przejrzystość i jakość projektów, kontrolowania zmian, ale także możliwość pewnego oszacowania kosztów oraz dokładnego zaplanowania wszystkich prac. Wszystkie te aspekty są istotne dla projektanta, który może zaprojektować zaawansowane technologicznie budynki i infrastrukturę. Co ważne, może on sprawdzić ewentualne kolizje i wirtualne symulacje przed rozpoczęciem budowy.
Rozwiązania AI dla architektów i projektantów
Obecnie pracę architektów i projektantów usprawniają specjalistyczne oprogramowania, np. AutoCAD, ArchiCAD czy AutodeskRevit. Duża część z nich polega na wstawianiu do projektu gotowych elementów, których parametry wcześniej zostały określone przez użytkownika. Obsługa programów jest intuicyjna, ale ich zadaniem jest skrócenie czasu pracy, wyeliminowanie ewentualnych błędów projektowych oraz scalenie wszystkich stron zaangażowanych w projekt architektoniczny. Najnowocześniejszymi rozwiązaniami do projektowania są narzędzia AI, które jeszcze bardziej przyspieszyły procesy planowania, produkcji i budowy, niezależnie czy architekci pracują samodzielnie, czy w zespole. Warto podkreślić, że wykorzystanie sztucznej inteligencji nie tylko jest efektywne, ale daje możliwość tworzenia nowych architektonicznych form. To połączenie ludzkiej kreatywności z precyzją maszyn. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich narzędzi AI dla architektów i projektantów, prawdopodobnie szybko będą pojawiały się też nowe, ale są już takie, które zdobyły uznanie użytkowników. Rozwiązania AI dla architektów to m.in. Fotor, DALL-e 2, Procore, Spacemaker, OpenSpace.ai, DroneDeploy czy ClickUp. Warto pokreślić, że narzędzia AI są przyjazne w obsłudze i nie wymagają od użytkownika ani kodowania, ani zaawansowanej wiedzy o sztucznej inteligencji.
Oprogramowania do zarządzania
Branża budowlana często korzysta również z oprogramowania do zarządzania projektami budowlanymi, np. systemów ERP. Takie narzędzia usprawniają komunikację, zarządzanie dokumentacją i harmonogramami, umożliwiają kontrolę jakości oraz analizę danych czy raportowanie. Ponadto pozwalają na planowanie zapasów, efektywne zarządzania produkcją, zasobami ludzkimi czy koordynację pracy sprzętu. Korzyści wynikające ze stosowania odpowiednim oprogramowaniem dla firm wykonawczych to np. świetna koordynacja zespołów, zmniejszenie kosztów i redukcja ryzyka wynikająca z możliwości pojawienia się błędów czy awarii. Na tych narzędziach zyskują również inwestorzy i deweloperzy, ponieważ mają swobodną kontrolę nad przebiegiem prac, budżetem, a także możliwość analizy danych rynkowych oraz zwiększenia potencjału inwestycyjnego. To tylko niektóre aspekty, które wspierają systemy do zarządzania.
Cyfryzacja w Polsce i na świecie
Cyfryzacja w naszym kraju rozwija się dynamicznie. Widać to najlepiej w przypadku dużych przedsiębiorstw budowlanych, chociaż skala postępu technologicznego nie jest aż tak duża jak na bardziej zaawansowanych rynkach. Wynika to m.in. z tego, że w Polsce jest dużo małych i średnich firm budowlanych, które po prostu mają ograniczone zasoby finansowe lub nie mają świadomości z korzyści, jakie daje cyfryzacja. Jednak w Stanach Zjednoczonych. Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskim powszechnie stosowane są technologie BIM, internet rzeczy (IoT), analiza danych czy budowlana robotyka. Na szczęście polska branża budowlana ma coraz większą świadomość znaczenia cyfryzacji i stara podążać się za wymaganiami współczesnego świata. Może też z czasem będzie można liczyć na rządowe wsparcie nowych technologii budowlanych.