Etex kupuje firmę URSA
Etex kupuje firmę URSA, fot. URSA
Etex stawia kolejny krok w kierunku zmiany swojego portfolio na lekkie i zrównoważone rozwiązania budowlane i kupuje firmę będącą ekspertem w dziedzinie izolacji.
Zobacz także
Jarosław Guzal Ursa: Stawiamy na produkty z lepszą lambdą
Jak można podsumować 20 lat istnienia firmy URSA na polskim rynku i która grupa produktowa ma szansę na największy rozwój w przyszłości? O działaniach prowadzonych na rzecz produkowania wyrobów izolacyjnych...
Jak można podsumować 20 lat istnienia firmy URSA na polskim rynku i która grupa produktowa ma szansę na największy rozwój w przyszłości? O działaniach prowadzonych na rzecz produkowania wyrobów izolacyjnych o lepszych parametrach izolacyjności cieplnej mówi Mirosław Gawryluk, dyrektor generalny Ursa Polska, Nordic, Baltics.
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news BIM – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.
Poprzez włączenie doświadczenia firmy URSA w dziedzinie izolacji do swojego portfolio technologii, Etex zwiększa możliwości w zakresie dostarczania produktów i rozwiązań spełniających zarówno aktualne, jak i przyszłe wymagania sektora budowlanego. Umowa, którą ogłoszono już w styczniu, została podpisana po wypełnieniu zwyczajowych warunków zamknięcia transakcji.
URSA to europejski lider w branży szklanej wełny mineralnej i polistyrenu ekstrudowanego (XPS), obecny w ponad 20 krajach, dzięki sieci 13 zakładów produkcyjnych.
„URSA oferuje szeroki zakres rozwiązań z dziedziny kompleksowej izolacji dla przegród budowlanych oraz wewnętrznych ścian działowych i sufitów. Firma współdzieli wiele wartości Etex, w tym zrównoważony rozwój, model wydajności biznesowej oraz silny i zaangażowany zarząd i zespoły. Etex i URSA dążą do tego, aby ich produkty i rozwiązania sprostały trendom dominującym na rynkach, a zwłaszcza stawiły czoła ociepleniu klimatu i problemowi niedostatecznych zasobów” – mówi Jochen Friedrichs, dyrektor zarządzający w URSA oraz nowy zarządzający działem izolacji w Etex.
Etex, jako globalna firma z sektora przemysłu o 115-letniej historii, nieustannie dąży do tego, aby stać się ważnym światowym graczem na rynku lekkich i zrównoważonych rozwiązań budowlanych. Dzięki nabyciu URSA, izolacja stanowi teraz piąty filar technologiczny strategicznej struktury firmy Etex.
Po nabyciu URSA Etex liczy ponad 13 500 pracowników oraz 140 zakładów w 45 krajach na całym świecie. W 2021 r. firma wykazała przychody rzędu 3 mld euro, podczas gdy URSA – ok. 500 mln euro.
Zrównoważony rozwój jest jednym z najważniejszych celów strategicznych dla firmy Etex, natomiast URSA dąży do tego, aby być liderem w tej branży, wykorzystując swoją ofertę produktów, wyniki w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG), strategiczne ukierunkowanie na zrównoważony rozwój, program recyklingu itp.
Aż 75% budynków w Europie nie jest wydajnych energetycznie. Materiały izolacyjne to kluczowy element w celu osiągnięcia znaczących oszczędności energii oraz obniżenia emisji CO2.
„URSA to silna marka, reprezentująca bliskość i zrównoważony rozwój. To się nie zmieni. URSA będzie tworzyć nowy pion w strukturze Etex, poświęcony izolacji, a liderzy jednostek operacyjnych pozostaną na swoich stanowiskach – wyjaśnia Bernard Delvaux, prezes Etex.
Nowa platforma URSA daje autentyczny potencjał do znaczącego wzrostu rynkowego, przy czym ocena możliwości wzrostu jest absolutnym priorytetem, podobnie jak bezpieczeństwo i zachowanie ciągłości działalności. Wszystko to jest możliwe dzięki połączeniu sił i umiejętności obu zespołów.
***
Etex to globalny producent materiałów budowlanych i pionier na rynku lekkich konstrukcji. Pragnieniem Etex jest inspirowanie ludzi na całym świecie do budowania coraz bezpieczniejszych, bardziej zrównoważonych, inteligentnych i pięknych mieszkań i domów.
Ta rodzinna firma została założona w 1905 r., ma siedzibę w Zaventem (Belgia) i zatrudnia ponad 13 500 pracowników na całym świecie. Prowadzi działalność w ponad 140 zakładach w 45 krajach oraz uzyskała przychody rzędu 3 mld euro oraz REBITDA w wysokości 570 milionów w 2021 r. Etex kultywuje kulturę współpracy i wzajemnej troski, ducha pionierskiego oraz pasję do jak najlepszego obsługiwania klientów.
Firma posiada pięć ośrodków badań i rozwoju, wspierających pięć głównych działów:
- Właściwości użytkowe budynków: suche rozwiązania konstrukcyjne w tym płyty gipsowo-kartonowe, płyty włókno-cementowe, gipsy i masy, pasywna ochrona przeciwpożarowa i produkty powiązane.
- Rozwiązania na zewnątrz budynków: gama estetycznych materiałów z włókno-cementu do stosowania w rolnictwie, architekturze i budownictwie zewnętrznym.
- Przemysł: ochrona przeciwpożarowa i produkty izolacyjne o wysokich parametrach dla przemysłu budowlanego i OEM
- Izolacja: szklana wełna mineralna i polistyren ekstrudowany (XPS) do izolacji cieplnej i akustycznej.
- Nowe metody: nowoczesne, modułowe, prefabrykowane rozwiązania, opierające się na konstrukcjach drewnianych i stalowych.
Globalne portfolio Etex obejmuje marki handlowe: Cedral, Durlock, Equitone, Eternit, Gyplac, Kalsi, Pladur, Promat, Siniat, Superboard i URSA.
Źródło: URSA