Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Podstawowe wymagania dotyczące zabezpieczeń wodochronnych tarasów i balkonów

Basic requirements for waterproofing of terraces and balconies

Poznaj podstawowe wymagania dotyczące zabezpieczeń wodochronnych tarasów i balkonów, fot. Pixabay

Poznaj podstawowe wymagania dotyczące zabezpieczeń wodochronnych tarasów i balkonów, fot. Pixabay

W języku potocznym termin taras jest często błędnie używany w odniesieniu do wszystkich płaszczyzn zlokalizowanych wzdłuż ścian budynków, z dostępem z pomieszczeń zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Tarasem często nazywa się również podest posadowiony na gruncie, jak też fragment płyty konstrukcyjnej wyprowadzonej poza lico budynku, do której prowadzą drzwi w ścianie zewnętrznej. Takie błędy terminologiczne stosowane w języku potocznym nie są problemem do czasu, gdy nie stają się podstawą do działań technicznych związanych z ustalaniem układu warstw nawierzchniowych na powierzchni takich płyt.

Zobacz także

dr inż. Jacek Ślusarczyk Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Projektowanie balkonu uwzględnia zagadnienia architektoniczne, konstrukcyjne, izolacji termicznej i ochrony przed wodą opadową. Balkon zapewnia przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi...

Projektowanie balkonu uwzględnia zagadnienia architektoniczne, konstrukcyjne, izolacji termicznej i ochrony przed wodą opadową. Balkon zapewnia przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim...

mgr inż. Maciej Rokiel Taras na gruncie – specyficzny rodzaj okapu. Studium przypadku.

Taras na gruncie – specyficzny rodzaj okapu. Studium przypadku. Taras na gruncie – specyficzny rodzaj okapu. Studium przypadku.

Tarasy na gruncie różnią się od nadziemnych przede wszystkim tym, że nie ma pod nimi pomieszczeń. Z tego też powodu czasem spotyka się opinie, że w tarasach naziemnych zbędna jest wysoka niezawodność izolacji...

Tarasy na gruncie różnią się od nadziemnych przede wszystkim tym, że nie ma pod nimi pomieszczeń. Z tego też powodu czasem spotyka się opinie, że w tarasach naziemnych zbędna jest wysoka niezawodność izolacji przeciwwodnej. Nic bardziej błędnego.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy tarasów wentylowanych – wybrane zagadnienia

Systemy tarasów wentylowanych – wybrane zagadnienia Systemy tarasów wentylowanych – wybrane zagadnienia

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia...

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia przekazane przez podstawki dystansowe na powłokę wodochronną i/lub termoizolację generują zupełnie inny charakter obciążeń mechanicznych.

pekajace plyty balkonowe

FOT. Prowizoryczne zabezpieczenie pękających płyt balkonowych za pomocą siatek osłonowych; fot.: autorka

***

Artykuł dotyczy podstawowych wymagań dotyczących zapewnienia szczelności tarasów i balkonów na działanie wody i wilgoci. Podano definicję tarasu i balkonu. Zwrócono uwagę na właściwy dobór układu warstw na powierzchni płyty zarówno tarasowej, jak i balkonowej. Na ilustracjach przedstawiono przykłady tradycyjnego rozwiązania przekrycia tarasowego nad pomieszczeniami ogrzewanymi oraz przekrycia tarasowego w odwróconym układzie warstw.

Basic requirements for waterproofing of terraces and balconies

This article deals with the basic requirements for water and moisture tightness of terraces and balconies. A definition of terrace and balcony is given. Attention is drawn to the correct choice of surface layers for terraces and balconies. Illustrations show examples of a traditional layout of terrace coverings and an inverted layer system.
***

Dlaczego stosowanie właściwej terminologii technicznej w takim przypadku jest istotne? Każda z ww. konstrukcji wymaga zaprojektowania i wykonania innego układu warstw, by mogła w sposób bezawaryjny pełnić oczekiwane funkcje w projektowym okresie użytkowania. Odnosi się to zarówno do materiałów hydroizolacyjnych, termoizolacyjnych, jak i wykończeniowych oraz do sposobu i kolejności ich ułożenia w warstwach nawierzchniowo-wykończeniowych. Istotne jest, aby ten element budynku nie stwarzał jakichkolwiek zagrożeń użytkowych, zarówno dla bezpośrednich użytkowników obiektu, jak też dla otoczenia. Przykład takich problemów użytkowych pokazano na FOT., gdy niezbędne było prowizoryczne zabezpieczenie pękających płyt balkonowych do czasu ich generalnego remontu.

W zrozumieniu ww. argumentów powinna pomóc analiza funkcji wszystkich wymienionych wyżej elementów konstrukcyjnych i potrzeb technicznych wynikających z tych określeń.

I tak, taras to zewnętrzna platforma przystosowana do przebywania ludzi, stanowiąca przekrycie dachowe pomieszczeń znajdujących się na niższym poziomie, dostępna z jednego lub więcej pomieszczeń, zabezpieczona balustradą [1]. Biorąc pod uwagę powyższe, taras powinien być tak skonstruowany i wykonany, aby zabezpieczał w sposób trwały pomieszczenia położone pod nim przed opadami atmosferycznymi oraz zapewniał komfort cieplny w tych pomieszczeniach. Przed przenikaniem wody zabezpieczają więc właściwie wykonane warstwy hydroizolacyjne, zaś komfort cieplny w pomieszczeniach znajdujących się pod płytami tarasowymi zapewniają warstwy termoizolacyjne, które są niezbędne.

Czytaj też o: Balkonach z warstwą użytkową z powłok żywicznych

Z kolei balkon to płyta wystająca na zewnątrz w stosunku do lica budynku, zabezpieczona balustradą, dostępna z jednego lub z kilku pomieszczeń w budynku, niestanowiąca przekrycia nad żadnymi pomieszczeniami [1]. Ze względu na ww. funkcję wymagania odnośnie do warstw hydroizolacyjnych płyt balkonowych praktycznie nie występują. Ewentualne warstwy hydroizolacyjne wykonane na powierzchni płyt balkonowych zabezpieczają przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji płyty oraz w ściany, wzdłuż których balkon jest usytuowany. Funkcję taką mogą zapewnić również izolacje przeciwwilgociowe, z dodatkowym wzmocnieniem miejsc newralgicznych, jakim są: przejścia instalacyjne, obszar styku płyty balkonowej i ściany, progi drzwi prowadzących na balkony. W przypadku balkonów również izolacje termiczne pełnią jedynie funkcję zabezpieczenia przed powstaniem mostka termicznego na styku płyty balkonowej i ściany. W takim przypadku warstwa ta powinna być ułożona zarówno na wierzchniej, jak i spodniej stronie płyty balkonowej oraz na jej szczycie, stanowiąc ciągłą przegrodę wokół płyty balkonowej. Zamiast warstwy termoizolacyjnej mogą być stosowane preizolowane łączniki płyt balkonowych, w miejscu połączenia ściany budynku i stropu. Łączniki takie oprócz funkcji konstrukcyjnej i termoizolacyjnej redukują termiczne naprężenia skurczowe w płycie balkonowej.

Taras posadowiony na gruncie, jak widać, nie spełnia wymagań żadnej z ww. definicji. Jest to po prostu płyta ułożona na gruncie, najczęściej oddylatowana od ściany budynku, również z wykorzystaniem materiału termoizolacyjnego, by ograniczyć możliwość powstania mostka termicznego na styku ze ścianą. W takim przypadku konieczne jest zabezpieczenie tej płyty przed wnikaniem wody również w efekcie podciągania kapilarnego wilgoci zgromadzonej w gruncie oraz od góry, aby opady nie powodowały jej zawilgocenia. Jak widać z ww. analizy płyta taka nie stanowi przekrycia nad żadnymi pomieszczeniami, z tego względu nie odpowiada ww. technicznej definicji tarasu, oraz ze względu na konieczność wykonania warstwy hydroizolacyjnej również od spodu płyty jest niezgodna z definicją balkonu.

Dobór warstw nawierzchniowych w przekryciach tarasowych/balkonowych

przekrycie tarasowe francke

RYS. 1 Przykład tradycyjnego rozwiązania przekrycia tarasowego nad pomieszczeniami ogrzewanymi o podwyższonej wilgotności; rys.: [2, 5, 6]
1 – nawierzchnia z płytek terakotowych mrozoodpornych, 2 – gładź cementowa, 3 – warstwa poślizgowa, 4 – izolacja wodochronna np. z dwóch warstw papy termozgrzewalnej, 5 – gładź cementowa dylatowana w polach 2,0x2,0 m, 6 – warstwa zabezpieczająca przed zawilgoceniem izolacji termicznej podczas wylewania zaprawy cementowej, 7 – izolacja termiczna, 8 – warstwa paroizolacyjna, 9 – żelbetowa płyta stropowa

Właściwy dobór układu warstw zarówno na powierzchni płyty tarasowej, jak i balkonowej jest jednym z podstawowych wymagań warunkujących ich prawidłową eksploatację. Przekrycia tarasów można wykonywać w układach tradycyjnych, tzn. z izolacją termiczną znajdującą się poniżej izolacji wodochronnej [2], lub w układach odwróconych, tzn. z izolacją termiczną ułożoną na powierzchni izolacji wodochronnej [2, 3]. Przy wyborze konkretnego rozwiązania należy jednak pamiętać nie tylko o jego zaletach, lecz przede wszystkim należy brać pod uwagę potencjalne wady, by zminimalizować możliwość powstania ewentualnych zawilgoceń. Stosując układ odwrócony w warunkach klimatycznych Polski, niewątpliwie należy przeanalizować trwałość niczym niezabezpieczonej izolacji termicznej narażonej na długotrwale działanie wody przy jednoczesnym przechodzeniu temperatur zewnętrznych przez 0°C, przez trzy sezony w roku [4]. Z tego powodu izolacja ta powinna być wykonana z materiałów nienasiąkliwych. Przykładowe rozwiązania tradycyjnego układu warstw tarasowych pokazano na RYS. 1, a układu odwróconego na RYS. 2.

przekrycie tarasowe uklad odwrocony

RYS. 2 Przykład rozwiązania przekrycia tarasowego w odwróconym układzie warstw; rys.: [2, 3, 4]

Jak widać na powyższych rysunkach, podłożem pod warstwy hydroizolacyjne w przekryciu tarasowym/balkonowym mogą być [1, 2]:

  • w tarasach o tradycyjnym układzie warstw:
    – szlichta z zaprawy cementowej,
    – wyprawa z gotowej mieszanki na bazie cementu,
    – wyroby termoizolacyjne,
  • w tarasach w układach odwróconych:
    – monolityczna konstrukcja żelbetowa,
    – konstrukcja prefabrykowana z płyt żelbetowych.

W przypadku tarasu o odwróconym układzie warstw podłoże konstrukcyjne stanowi jednocześnie podłoże pod warstwy hydroizolacyjne [3, 4]; w przypadku układu tradycyjnego elementy konstrukcyjne stanowią podłoże pod warstwę paroizolacji lub izolacji termicznej.

W przypadku płyty balkonowej w przekroju stosowane są następujące warstwy (licząc w kolejności układania):

  • ewentualna warstwa termoizolacyjna pokryta wyprawą tynkarską, występująca jedynie w przypadku, gdy na styku płyty balkonowej i ściany nie zastosowano łączników izolacyjnych,
  • żelbetowa płyta konstrukcyjna,
  • ewentualna warstwa termoizolacyjna, występująca jedynie w przypadku, gdy na styku płyty balkonowej i ściany nie zastosowano łączników izolacyjnych,
  • warstwa hydroizolacyjna,
  • warstwa poślizgowa (występująca jedynie w przypadku, gdy warstwę hydroizolacyjną wykonano z materiałów rolowych, na powierzchni których ułożono dodatkową warstwę szlichty cementowej),
  • warstwy nawierzchniowe.

Zalecenia dotyczące prawidłowego wykonania przekryć tarasowych/balkonowych

Wymagania podstawowe

Podczas wykonywania warstw nawierzchniowych na tarasach i balkonach należy zwrócić uwagę na następujące wymagania podstawowe [1, 2]:

  • spadki tarasu i balkonu nie powinny być mniejsze od 1,5% (zalecane 2%). Spadek należy formować pod warstwą hydroizolacyjną i tak wyprofilowane pochylenie zachować w warstwie nawierzchniowej,
  • niedopuszczalne jest kotwienie podpór balustrad i innych elementów mocowanych na powierzchni tarasu i balkonu w sposób przebijający izolację wodochronną, a jeżeli takie rozwiązanie jest stosowane obszar ten należy dodatkowo, skutecznie uszczelnić,
  • wyroby stosowane do izolacji wodochronnej tarasów powinny być odporne na korozję biologiczną oraz powinny odznaczać się dużą elastycznością,
  • w obrębie przekrycia tarasowego należy unikać łączenia ze sobą wyrobów, które mogą szkodliwie na siebie oddziaływać i tym samym obniżać jakość izolacji,
  • bezpośrednio na powierzchni izolacji wodochronnej wykonanej z wyrobów rolowych nie wolno układać dociskowej szlichty cementowej. Warstwy te powinny być oddzielone od siebie warstwą poślizgową, ze względu na różny współczynnik rozszerzalności termicznej. Brak warstwy oddzielającej może prowadzić do wzajemnych uszkodzeń tych dwóch warstw, podczas ich pracy w zmiennych temperaturach,
  • w przypadku tarasów zielonych, tzn. z warstwą gruntową pokrytą roślinnością, niezbędne jest ułożenie na powierzchni warstwy hydroizolacyjnej przekładki zabezpieczającej przed porastaniem przez korzenie,
  • przekrycie tarasowe powinno być zgodne z aktualnymi przepisami w zakresie ppoż.

Prace hydroizolacyjne

Wyrobami najczęściej stosowanymi do wykonywania warstw hydroizolacyjnych tarasów i balkonów są:

  • papy asfaltowe w obecnej nomenklaturze normowej nazywane elastycznymi asfaltowymi wyrobami wodochronnymi na osnowie,
  • wyroby rolowe z tworzyw sztucznych i kauczuku,
  • blacha ołowiana (tylko na tarasach i w uzasadnionych przypadkach),
  • masy hydroizolacyjne, w przypadku tarasów stosowane w formie laminatów, tzn. wzmacniane wkładkami zbrojącymi, w przypadku balkonów również w wersji powłokowej, tzn. bez wewnętrznej wkładki wzmacniającej.

Właściwa jakość materiałów hydroizolacyjnych stanowi jeden z elementów niezbędny do uzyskania szczelności tarasu/balkonu na działanie wody i wilgoci. Właściwości te można ustalić na podstawie analizy zapisów podanych przez producentów wyrobów w deklaracjach właściwości użytkowych lub w oparciu o wykonane badania laboratoryjne partii wyrobów przewidzianych do zastosowania na konkretnym obiekcie. Należy również pamiętać, że z formalnego punktu widzenia w procesie projektowania i realizacji obiektu to właściwości użytkowe podane w deklaracjach właściwości użytkowych stanowią podstawę do oceny przydatności wyrobów do konkretnych zastosowań, a nie dane podane w kartach technicznych producentów, szczególnie w przypadku gdy informacje w obu dokumentach są niespójne. Kolejnym elementem warunkującym zapewnienie szczelności przekrycia tarasowego/balkonowego jest prawidłowe ułożenie warstw hydroizolacyjnych. Do wykonania izolacji wodochronnej można przystąpić [1, 2] po:

  • sprawdzeniu zgodności wykonania podłoża z dokumentacją techniczną oraz wymaganiami szczegółowymi dla danego rodzaju podłoża,
  • zakończeniu robót budowlanych wykonywanych na powierzchni tarasu, np. osadzeniu balustrad, tynkowaniu powierzchni pionowych, na które będą wyprowadzane (wywijane) warstwy hydroizolacyjne, osadzeniu listew lub klocków do mocowania obróbek blacharskich, uchwytów rynnowych (rynhaków) itp., z wyjątkiem robót, które ze względów technologicznych powinny być wykonane w trakcie układania izolacji wodochronnej lub po ich całkowitym zakończeniu,
  • sprawdzeniu zgodności z dokumentacją techniczną materiałów hydroizolacyjnych i sprzętu do wykonywania robót hydroizolacyjnych.

Podczas układania warstw hydroizolacyjnych należy pamiętać, że prace te wymagają odpowiednich warunków wykonania, tzn.:

  • powinny być prowadzone w okresie utrzymującej się bezdeszczowej pogody, w temperaturze nie niższej niż +5°C. Zdecydowanie nie należy układać warstw hydroizolacyjnych bezpośrednio na podłożach wcześniej oczyszczonych z zalegającej pokrywy śnieżnej lub lodu, co niestety często ma miejsce w dobie nacisków na skracanie cyklu realizacji inwestycji budowlanych. Niestosowanie się do ww. zaleceń możliwe jest jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy odstępstwa gwarantowanego przez producenta. Drugi to konieczność prowizorycznego zabezpieczenia obiektu na sezon zimowy poprzez zamknięcie płaszczyzn, przez które woda mogłaby wnikać do wnętrza realizowanego budynku, bez względu na panujące warunki pogodowe. W takim jednak przypadku izolacja wykonana w takich warunkach wymaga dodatkowej oceny po ustabilizowaniu się temperatur powyżej 5°C i naprawy stwierdzonych nieprawidłowości,
  • do układania warstw hydroizolacyjnych można przystąpić dopiero po odpowiednim przygotowaniu podłoża, zgodnie z wymaganiami producenta wyrobu hydroizolacyjnego. Podłoża powinny być równe, bez luźnych elementów, o wytrzymałości gwarantującej przeniesienie przewidywanych obciążeń użytkowych. Podłoża betonowe i/lub z gładzi cementowej wymagają wcześniejszego zagruntowania w przypadku gdy na ich powierzchni przewiduje się ułożenie rolowych wyrobów hydroizolacyjnych lub mas bitumicznych i bitumiczno-polimerowych. Jedynie w przypadku wykonywania powłok hydroizolacyjnych z wykorzystaniem mas cementowych i cementowo-polimerowych producenci z reguły zalecają jedynie zwilżenie podłoża do stanu matowo-wilgotnego. Do układania izolacji wodochronnej można przystąpić dopiero po wyschnięciu preparatu gruntującego, lecz nie należy z tym również zbyt długo zwlekać, by nie dopuścić do zapylenia zagruntowanej powierzchni. Gruntowanie podłoża ma na celu zamknięcie porów betonu, by tym samym zwiększyć powierzchnię przylegania klejonej warstwy. Preparat gruntujący nigdy nie pełni funkcji masy klejącej i gdy po 24 do 48 godz. od naniesienia na podłoże nadal brudzi palce, można podejrzewać, że jest to wyrób o niewłaściwej jakości,
  • prace hydroizolacyjne powinny być realizowane przez wyspecjalizowane brygady robocze przy zapewnionym stałym nadzorze technicznym. Szczególnie należy zwrócić uwagę na odbiory robót zanikających, do których dostęp jest praktycznie niemożliwy po ułożeniu kolejnych warstw. W przekryciach tarasowych i balkonowych odbiory takie powinny dotyczyć praktycznie każdej układanej warstwy,
  • podczas wykonywania zabezpieczeń wodochronnych chodzenie lub transport materiałów powinny odbywać się po pomostach ochronnych (roboczych) układanych na tarasach lub balkonach. Możliwe jest stosowanie w tym celu innych skutecznych zabezpieczeń,
  • w przypadku wykonywania robót na większych powierzchniach tarasów należy tak zorganizować pracę, aby nie dopuścić do wprowadzenia wody i zamknięcia wilgoci pomiędzy lub pod warstwami izolacyjnymi.

Uszczelnianie miejsc newralgicznych

W użytkowanych obiektach raczej rzadko występują przecieki na głównym obszarze izolowanych powierzchni, gdzie nie posadowiono dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Problemy w tym zakresie notowane są z reguły w tzw. miejscach newralgicznych, do których należą:

  • dylatacje konstrukcyjne,
  • miejsca przejść instalacyjnych,
  • progi drzwi balkonowych, ściany i ciągłe balustrady okalające tarasy i balkony.

Dylatacje konstrukcyjne są obszarem szczególnie narażonym na powstanie nieszczelności i z tego powodu wymagającym specjalnej staranności wykonania. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie w tym obszarze materiałów hydroizolacyjnych o wysokiej wytrzymałości mechanicznej na rozciąganie i możliwie dużych wartościach wydłużenia przy maksymalnej sile rozciągającej, układanych w sposób zapewniający kompensację ruchów konstrukcji. W przypadku pap zalecane są wyroby o maksymalnej sile rozciągającej określonej w badaniu na paskach 50 mm wynoszącej co najmniej 800 N [2, 7, 8], przy jednoczesnym zalecanym wydłużeniu przy maksymalnej sile rozciągającej co najmniej 40%. Możliwa jest rezygnacja w ww. cytowanej wartości wydłużenia w przypadku pap o jeszcze wyższych wartościach maksymalnych sił rozciągających, przekraczających 900 N [2, 7, 8], określonych również w badaniu na paskach 50 mm. Proponowane wymagania spełniają głównie papy na osnowach poliestrowych lub z tkanin szklanych. Zdecydowanie nie zaleca się profilowania dylatacji papami na osnowach z welonu szklanego. W przypadku gdy dylatację chcemy wyprofilować materiałami rolowymi z tworzyw sztucznych lub kauczuku, należy stosować jedynie wyroby z dodatkowymi wkładkami wzmacniającymi. Do takich rozwiązań zalecane są folie z tworzyw sztucznych charakteryzujące się maksymalną siłą rozciągającą w kierunku podłużnym i poprzecznym, również określoną w badaniu na paskach 50 mm, o wartościach co najmniej 500 N [2, 7, 8], a dla wyrobów na bazie kauczuku, co najmniej 250 N [2, 7, 8], przy jednoczesnej wartości wydłużenia w obu przypadkach co najmniej 2%.

Typowe miejsca przejść instalacyjnych przez tarasy i balkony to:

  • przejścia rur spustowych, zarówno przez płytę tarasową jak też przez balustrady okalające taras,
  • przebicia przez podpory balustrad,
  • przebicia przez lampy kotwione w konstrukcji tarasowej.

Miejsca przebicia warstw hydroizolacyjnych w nawierzchniach tarasów i balkonów powinny być uszczelnione w sposób zapewniający szczelność na działanie wody i wilgoci. Zdecydowanie nie zaleca się zastępowania w tych obszarach mas i kitów izolacyjnych piankami poliuretanowymi, zwanymi również piankami montażowymi, nieprzystosowanymi do pełnienia funkcji uszczelniającej.

Miejsce zakończenia górnej krawędzi izolacji wodochronnej jest często potencjalnym obszarem wnikania wód opadowych pod warstwy hydroizolacyjne, w przypadku nieprawidłowego wykonania uszczelnienia. Zakończenie krawędzi tej warstwy na powierzchni elementów okalających taras wymaga wyprowadzenia jej na odpowiednią wysokość i zakończenia w sposób uniemożlwiający wnikanie wody pod warstwę hydroizolacyjną, np. w wydrze i z kapinosem nad jej górną krawędzią. Aby spełnić ww. wymagania, izolacja wodochronna powinna:

  • być wyprowadzona na wszelkie elementy pionowe przylegające do tarasu, tzn. na ściany, ciągłe balustrady, itp., na wysokość min. 15 cm powyżej przewidywanego poziomu nawierzchni tarasu,
  • kończyć się na płaszczyźnie poziomej progu drzwi prowadzących na taras/balkon.

Podsumowanie

Podsumowując powyższe rozważania należy podkreślić, że elementy, na które zwrócono uwagę w niniejszym artykule, są jednymi z wielu czynników wpływających na szczelność przekryć tarasowych/balkonowych. Mnogość robót zanikających występujących w omawianych warstwach nawierzchniowych sprawia, że ewentualne naprawy popełnionych błędów wiążą się ze znacznymi kosztami. Z tego tytułu nie są wskazane pozorne oszczędności podczas procesu inwestycyjnego, szczególnie w przypadku wyboru materiałów hydroizolacyjnych oraz stosowanie technologii, przydatność których nie została potwierdzona wcześniejszymi badaniami i odpowiednimi dokumentami technicznymi.

Literatura

  1. B. Francke, „Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 4 – Izolacje wodochronne tarasów”, ITB, Warszawa 2023.
  2. B. Francke, „Nowoczesne hydroizolacje budynków. Tarasy i balkony”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.
  3. K. Firkowicz-Pogorzelska, B. Francke, „Projektowanie i wykonywanie stropodachów o odwróconym układzie warstw”, Poradnik, ITB, Warszawa 2012.
  4. Praca zbiorowa pod red. Leonarda Runkiewicza, „Diagnostyka obiektów budowlanych. Badania i oceny elementów i obiektów budowlanych”, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2021.
  5. B. Francke, „Izolacje wodochronne tarasów i balkonów. Projektowanie i wykonywanie. Poradnik”, ITB, Warszawa 2012.
  6. L. Marianowska, B. Francke, „Zabezpieczenia wodochronne tarasów i balkonów, Instrukcja nr 344/2007”, ITB, Warszawa.
  7. Praca zbiorowa pod red. Jana Sieczkowskiego, „Dokumenty referencyjne do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki”, praca naukowo-badawcza ITB, 2015.
  8. Praca zbiorowa pod red. Sebastiana Walla, „Wymagania parametryczne dla poszczególnych wyrobów budowlanych”, etap 2, praca naukowo-badawcza, ITB, 2016.

Komentarze

Powiązane

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako systemy szklarniowe

Balkony jako systemy szklarniowe Balkony jako systemy szklarniowe

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii...

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii słonecznej na cieplną oraz rozprowadzanie ciepła odbywają się dzięki naturalnym zjawiskom przepływu energii w elementach budynku.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone jako szklarnie Balkony oszklone jako szklarnie

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych...

Balkony oszklone zyskują coraz większą popularność w budynkach istniejących i nowo projektowanych, dzięki atrakcyjności architektonicznej i użytkowej, połączonej z ochroną cieplną i akustyczną przyległych pomieszczeń. Stosunkowo niski koszt obudowy balkonu sprawia, że jest to rozwiązanie powszechnie dostępne i proste w realizacji.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale tarasów i balkonów

Trudne detale tarasów i balkonów Trudne detale tarasów i balkonów

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak...

Balkon i taras to elementy konstrukcyjne budynku zwiększające jego wartość użytkową. Możliwości ich wykorzystania są ogromne: od miejsca przeznaczonego na wypoczynek do przedłużenia salonu. Aby jednak ten element nie sprawiał użytkownikowi problemów, konieczne jest pokonanie kilku trudności projektowych i wykonawczych.

mgr inż. Maciej Rokiel Trudne detale balkonów i tarasów

Trudne detale balkonów i tarasów Trudne detale balkonów i tarasów

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji,...

Zaprojektowanie detali balkonu czy tarasu może przysparzać pewnych trudności. Kolejnym z newralgicznych miejsc, wymagających szczególnej uwagi i decydujących o poprawności wykonania całej konstrukcji, są dylatacje brzegowe.

mgr inż. Marek Gawron, mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony - trudne detale

Tarasy i balkony - trudne detale Tarasy i balkony - trudne detale

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

Kolejnymi newralgicznymi miejscami tarasów i balkonów są okap i balustrada. Także i tu wymagana jest bardzo duża dokładność podczas projektowania oraz wykonywania detali.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako szklarnie

Balkony jako szklarnie Balkony jako szklarnie

Wybór rodzaju i powierzchni oszklenia jest kluczowym problemem w projektowaniu układów pasywnie pozyskujących energię słoneczną. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?

Wybór rodzaju i powierzchni oszklenia jest kluczowym problemem w projektowaniu układów pasywnie pozyskujących energię słoneczną. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.