Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu...

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem, przez ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Audyt energetyczny budynku

Audyt energetyczny budynku Audyt energetyczny budynku

Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii...

Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii oraz określenie miejsc, gdzie występują największe jej straty. W ten sposób można zoptymalizować termomodernizację, a jednocześnie dobrze dopasować nowe źródło ciepła do potrzeb energetycznych domu.

Materiały prasowe news Szósta edycja programu Mój Prąd

Szósta edycja programu Mój Prąd Szósta edycja programu Mój Prąd

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego...

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.

Cementy niskoemisyjne w suchych mieszankach chemii budowlanej – zielony kierunek rozwoju

Low-emission cements in dry mixes of construction chemical materials – green direction of development

Do 2050 r. sektor cementowy dążyć będzie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości – klinkier, cement, beton, budownictwo i (re)karbonizacja (ang. Clinker, Cement, Concrete, Construction, Carbonation) – inaczej zwane podejściem 5xC, fot. www.cembureau.eu

Do 2050 r. sektor cementowy dążyć będzie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości – klinkier, cement, beton, budownictwo i (re)karbonizacja (ang. Clinker, Cement, Concrete, Construction, Carbonation) – inaczej zwane podejściem 5xC, fot. www.cembureau.eu

Niskoemisyjne technologie produkcyjne oraz produkty o obniżonej emisyjności mogą zapewnić nam bezpieczną, zrównoważoną i zieloną przyszłość. Branża cementowa od wielu lat stara się podążać w kierunku neutralności klimatycznej, działając w różnych strategicznych obszarach procesów produkcyjnych mających na celu obniżenie śladu węglowego w końcowym produkcie. Jedną z zasadniczych „zielonych” zmian jest powolne wypieranie przez niskoemisyjne cementy cementów czystoklinkierowych z grupy CEM I. To zmiana nie tylko stricto ekologiczna, ale także jakościowa w aspekcie rosnących wymagań dotyczących trwałości, czy też dodatkowych specjalnych właściwości, jakie zagwarantować mogą jedynie cementy ze specjalnymi kompozycjami opartymi na składnikach nieklinkierowych.

Wprowadzenie

Zatrzymanie zmian klimatu jest dzisiaj jednym z największych wyzwań cywilizacji. Postępująca na wielką skalę degradacja naszych zasobów naturalnych w połączeniu z industrializacją obszarów zarezerwowanych dotąd tylko dla natury potęguje oddziaływanie efektu cieplarnianego. Zjawisko globalnego ocieplenia spowodowane zwiększającą się emisją gazów cieplarnianych do atmosfery inicjuje gwałtowne zjawiska pogodowe, wpływając na cały ekosystem naszej planety.

„Zielony ład”, zielona transformacja czy strategia zrównoważonego rozwoju dotyczą wszystkich gałęzi przemysłu i stanowią jedyną logiczną alternatywę, aby zmiany klimatyczne zatrzymać, a dzięki temu uratować Ziemię i jej mieszkańców przed konsekwencjami tych zmian. Każde działanie mogące mieć istotny wpływ na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, powodując spowolnienie procesu globalnego ocieplenia, jest wartością nadrzędną w długoterminowych „zielonych” mapach drogowych wyznaczonych zarówno w wielu krajach, jak i w wielu firmach.

Takie działania mają także odzwierciedlenie w przyjmowanych nowych przepisach dotyczących branży budowlanej. W Komisji Europejskiej trwają prace w kierunku formalnego uwzględniania wymagań środowiskowych przy ocenie wyrobów budowlanych oraz całych konstrukcji obiektów budowlanych.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Wprowadzenie do zagadnień suchych zapraw cementowych w nawiązaniu do tendencji zmian klimatycznych
  • Możliwości normowe produkcji cementów niskoklinkierowych
  • Cementy w suchych zaprawach

Artykuł opisuje zmiany, jakie zajdą w ofercie cementów przeznaczonych do segmentu suchych zapraw. Ponadto omówiono wyzwania związane z redukcją emisji CO2 i możliwości produkcji niskoemisyjnych cementów.

Low-emission cements in dry mixes of construction chemical materials – green direction of development

The article describes the future changes in the offer of cements intended for the segment of dry mortars. In addition, the challenges related to the reduction of CO2 emissions and the possibilities of producing low-carbon cements have been described.

Ważną rolę w ocenie wpływu na środowisko dla wyrobów budowlanych odgrywa ich ślad węglowy wyrażony poziomem wpływu na potencjał globalnego ocieplenia. W tym kontekście strategia dekarbonizacji branży budowlanej będzie miała podstawy formalne.

W dłuższej perspektywie, wszyscy producenci wyrobów budowlanych będą musieli się mierzyć z wymaganiami rynku dotyczącymi konieczności komunikacji nie tylko unikalnych cech wyróżniających ich produkt, ale także przekazywania i uzupełnienia informacji na temat cech środowiskowych swoich wyrobów, np. w formie deklaracji środowiskowych typu III. To duży krok w kierunku świadomego zarządzania poziomem emisyjności.

Zgodnie z normami EN 15804 [1] oraz ISO 14025 [2] deklaracja środowiskowa III typu (EPD – ang. Environmental Product Declarations) zawiera komplet informacji o oddziaływaniach środowiskowych wyrobu budowlanego w deklarowanych cyklach powstawania i życia wyrobu.

Przemysł cementowy od lat aktywnie poszukuje rozwiązań oraz technologii pozwalających obniżyć emisję CO2. Oprócz aspektu ekologicznego, równie ważną rolę odgrywa aspekt ekonomiczny. Koszty związane z emisją CO2 rosną z roku na rok, to oczywista inwestycja w przyszłość i zieloną transformację całej europejskiej gospodarki, ale również znaczne obciążenie przemysłu ciężkiego, a w konsekwencji końcowych odbiorców produktów.

Nowoczesne technologie produkcji cementu, a także optymalizacja procesów produkcyjnych, jak również stosowanie paliw alternatywnych jako nośników energii w procesie wypalania klinkieru prowadzą do osiągnięcia zamierzonych celów klimatycznych opisanych przez branżę.

Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU opracowało mapę drogową zakładającą osiągnięcie neutralności klimatycznej dla całkowitego łańcucha wartości w układzie promującym współpracę w łańcuchu wartości: klinkier–cement–beton–budownictwo–karbonatyzacja, tzw. 5×C (ang. Clinker, Cement, Concrete, Construction, Carbonation) [3]. Z założenia strategia ta opiera się na poprawie efektywności energetycznej, stosowaniu paliw alternatywnych, rozwinięciu cementów z dodatkami mineralnymi, optymalizacji w procesie projektowania mieszanek betonowych oraz rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania lub wykorzystania CO2.

Punktem kontrolnym skuteczności podjętych działań dla branży cementowo-betonowej jest osiągnięcie do 2030 r. redukcji emisji CO2 o 40% w całym łańcuchu wartości. W ramach przedstawionej strategii 5×C już teraz można podjąć szybkie i efektywne działania pozwalające na istotne zmniejszenie emisji CO2 w wyniku powszechniejszego stosowania cementów niskoklinkierowych (niskoemisyjnych) oraz optymalizacji procesu wykonywania konstrukcji poprzez zastosowanie betonów zaprojektowanych za pomocą „zielonego” podejścia, zapewniających wydłużenie okresu eksploatacji konstrukcji/elementu/wyrobu poprzez zwiększenie trwałości.

Trwałość odpowiada pośrednio za wpływ środowiskowy związany z eliminacją działań naprawczych i remontowych. Każdy dodatkowy proces konieczny do wydłużenia czasu eksploatacji konstrukcji betonowej wiąże się z dodatkową emisją, zużyciem materiałów i wykorzystaną energią.

Możliwości normowe produkcji cementów niskoklinkierowych

Obecnie cement portlandzki CEM I jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Można szacować, że na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 0,8–1 mln ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [45], co stanowi ok. 4–5% sprzedaży cementu w kraju [4].

Produkowane są dwie odrębne grupy wyrobów, różniących się zasadniczo właściwościami i przeznaczeniem, w których wykorzystywane są:

a) cementy portlandzkie (zwłaszcza CEM I),
b) cementy glinowe.

W recepturach suchych mieszanek chemii budowlanej wykorzystywane są przede wszystkim cementy wytwarzane z klinkieru portlandzkiego, spełniające wymagania kilku różnych dokumentów odniesienia:

  • EN 197-1 [6] – normy europejskiej dotyczącej cementów powszechnego użytku,
  • PN-B-19707 [7] – normy krajowej dotyczącej cementów powszechnego użytku o właściwościach specjalnych,
  • EN 14216 [8] – normy europejskiej dotyczącej cementów o niskim cieple hydratacji,

oraz wdrożonej w ubiegłym roku:

  • EN 197-5 [9] – normy europejskiej, będącej rozszerzeniem normy EN 197-1 o nowe rodzaje cementów z większą zawartością nieklinkierowych składników głównych cementu.

Zapisy ww. norm pozwalają na produkcję bardzo szerokiego asortymentu cementów, różniących się zarówno zawartością nieklinkierowych składników głównych, jak i klasami wytrzymałości (TABELE 12).

tab1 cement

TABELA 1. Skład cementów wg norm europejskich EN 197-1 [6] oraz EN 197-5 [9]


1) Wartości w TABELI odnoszą się do sumy składników głównych i drugorzędnych.


2) Udział pyłu krzemionkowego jest ograniczony do 10% masy.


3) W cementach portlandzkich wieloskładnikowych CEM II/A-M i CEM II/B-M, w cementach pucolanowych CEM IV/A i CEM IV/B i w cementach wieloskładnikowych CEM V/A i CEM V/B składniki główne inne niż klinkier należy deklarować poprzez oznaczenie cementu.


4) W cementach portlandzkich wieloskładnikowych CEM II/C-M i w cementach wieloskładnikowych CEM VI (S-P), CEM VI (S-V), CEM VI (S-L), CEM VI (S-LL) udział wapienia (suma L, LL) jest ograniczony do 6–20% masy.


5) Cementy zgodne z normą EN 197-5.

tab2 cement

TABELA 2. Właściwości mechaniczne i fizyczne cementów


1) klasa wytrzymałości definiowana tylko dla cementów CEM III

Wymienione w TABELI 1 szerokie możliwości produkcji cementów z dodatkami mineralnymi są w znacznym stopniu wykorzystywane przez branżę cementową. Udział cementów CEM I bez dodatków w 2020 r. wynosił ok. 41% (RYS. 1) [10]. Należy natomiast podkreślić, że możliwości te nie są jak dotąd w pełni wykorzystane we wszystkich segmentach budownictwa. Dotyczy to szczególnie produkcji suchych zapraw, bazujących niemal wyłącznie na cementach CEM I.

rys1 cement

RYS. 1. Produkcja różnych rodzajów cementu w Polsce w 2020 roku; rys.: [10]

Cementy glinowe stanowią wyłącznie dodatek stosowany w recepturach niektórych wyrobów (np. spoiny, kleje i wylewki szybkowiążące) w celu znaczącego przyspieszenia wiązania i twardnienia produktu. Znacznie rzadziej stanowią one samodzielne spoiwo w recepturach suchych mieszanek. Podstawą podziału cementów glinowych jest zawartość tlenku glinu Al2O3. Cementy glinowo-wapienne o zawartości Al2O3 w granicach 35–58% objęte są wymaganiami normy europejskiej EN 14647:2006 [11], natomiast cementy wysokoglinowe nie mają dokumentu odniesienia i produkowane są najczęściej w oparciu o krajowe oceny techniczne.

Cementy w suchych zaprawach

Dotychczasowa wiedza dotycząca wykorzystania do produkcji suchych zapraw cementów innych niż CEM I nie jest duża. Wynika to z kilku czynników, wśród których należy wymienić przede wszystkim:

  • stałą dostępność stosowanych dotychczas cementów portlandzkich CEM I,
  • brak wykorzystania teoretycznej i praktycznej wiedzy dotyczącej stosowania cementów z dodatkami, takimi jak popiół lotny, żużel wielkopiecowy czy wapień,
  • przyzwyczajenia i niezmienność receptur mieszanek ze względu na komplikacje procesu zmian,
  • stereotypowe i błędne przekonanie o gorszej jakości cementów z dodatkami w porównaniu do cementów CEM I.

Tymczasem zachodzące obecnie zmiany wymuszają na producentach szersze zainteresowanie takimi cementami, z przeprowadzeniem prac badawczych i przeprojektowaniem receptur włącznie. Zmiana tradycyjnego podejścia na nowoczesne, otwarte podejście powinna zatem być wymuszona nie tylko ogromnymi kosztami ekologicznymi związanymi z wysoką emisyjnością cementów z dużą zawartością klinkieru, ale także niedocenianymi wciąż właściwościami cementów ze składnikami nieklinkierowymi.

Rolę cementu w suchych mieszankach opartych na spoiwie cementowym i cementowo-wapiennym opisano w kilku publikacjach [1215]. Asortyment wyrobów na bazie cementu i wapna jest bardzo szeroki. Do produktów na bazie tych spoiw zalicza się:

  • zaprawy murarskie,
  • tynki cementowo-wapienne,
  • zaprawy specjalne (naprawcze, montażowe itp.),
  • tynki dekoracyjne,
  • spoiny,
  • betony i podkłady podłogowe,
  • masy samopoziomujące,
  • kleje do okładzin,
  • kleje do systemów ociepleń,
  • gładzie,
  • a także specjalistyczne produkty renowacyjne.

Cement jest ponadto składnikiem dwukomponentowych zapraw wodoszczelnych stosowanych do hydroizolacji balkonów, tarasów, basenów oraz różnego rodzaju zbiorników.

We wszystkich wymienionych grupach produktowych spoiwo cementowe odgrywa istotne znaczenie w kształtowaniu właściwości tych wyrobów. Należy podkreślić, że w wielu z tych grup wyrobów cementy z dodatkami będą idealnym rozwiązaniem w miejsce dotychczas stosowanych cementów CEM I. Z całą pewnością dotyczy to szczególnie zapraw murarskich, podkładów, betonów i tynków oraz gładzi, gdzie dodatki typu popiół czy żużel poprawiają właściwości robocze zapraw i wpływają bardzo korzystnie na ich długoterminową trwałość, z uwagi na znaczny przyrost wytrzymałości po dłuższym okresie wiązania i twardnienia.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem dla tego typu zapraw mogą być cementy wieloskładnikowe, np. CEM II/B-M (S-V), które wykorzystują synergistyczny efekt oddziaływania popiołu i żużla [16], pozwalając na skuteczną aplikację zarówno w niezaawansowanych technologicznie zaprawach, jak i wysokiej jakości wyrobach, w których stosuje się na szerszą skalę dodatki chemiczne. Składniki cementu takie jak kamień wapienny czy żużel wielkopiecowy, oprócz poprawy urabialności, zapewniają ponadto nieco jaśniejszy odcień zapraw i betonów z nich wykonanych.

Cementy z kamieniem wapiennym doskonale sprawdzają się w produktach cementowo-wapiennych, a obecność mączki wapiennej w składzie może pozwalać na ograniczenie drogiego wapna hydratyzowanego w recepturach zapraw. Cementy wapienne wykazują ponadto podwyższone wytrzymałości w początkowym okresie wiązania i twardnienia [1618]. To bardzo korzystna cecha, którą można wykorzystać w recepturach produktów wymagających stosunkowo szybkiego użytkowania po aplikacji, takich jak na przykład kleje do ociepleń i do płytek czy hydroizolacje. Te cementy są stosunkowo mało stosowane w suchych mieszankach i wymagają szerszych badań, jednakże dotychczasowe doświadczenia wskazują, że mogą być z powodzeniem stosowane jako zamienniki cementu CEM I, zwłaszcza w klasie wytrzymałości 42,5R.

Szczególne obawy co do stosowania cementów z dodatkami mineralnymi dotyczą klejów do płytek. Z technologicznego punktu widzenia to bardzo wymagająca grupa wyrobów, z uwagi na konieczność stosowania cementów szybkotwardniejących, klasy wytrzymałości co najmniej 42,5R (a optymalnie klasy 52,5R) [14]. Nie bez znaczenia są tutaj także wysokie wymagania normowe, w szczególności dotyczące klejów o przyczepności w klasie C2 i dodatkowo deklarowane jako odkształcalne (oznaczenia: S1 lub S2).

Z wymienionych powodów na krajowym rynku pojawiają się rozwiązania w postaci cementów z dodatkami o najwyższej klasie wytrzymałości, a szczególną uwagę należy zwrócić na cement CEM II/A-V w klasie wytrzymałości 52,5R, który łączy w sobie zalety „szybkich” cementów CEM I oraz korzyści wynikające ze stosowania aktywnego pucolanowo składnika, tj. popiołu lotnego krzemionkowego. Cement ten doskonale sprawdza się również przy produkcji wyrobów prefabrykowanych wymagających oprócz szybkiego rozwoju wytrzymałości wczesnej, także odpowiedniego utrzymania właściwości reologicznych. Należy jednakże podkreślić, że zastosowanie każdego nowego rodzaju cementu wymaga przeprowadzenia szerokich badań i nie zawsze będzie wiązało się z zastąpieniem dotychczasowego rozwiązania w oparciu o ten sam skład. Bardzo często zmiana cementu wymusza zmianę domieszek chemicznych w celu poprawy kompatybilności współpracy w układzie spoiwo–domieszka oraz uzyskania zakładanych właściwości.

W TABELI 3 pokazano możliwości zastosowania różnego rodzaju cementów w poszczególnych grupach suchych mieszanek chemii budowlanej.

tab3 cement

TABELA 3. Cementy w suchych mieszankach chemii budowlanej – możliwe aplikacje

Korzyści ze stosowania cementów zawierających popiół lotny, granulowany żużel wielkopiecowy czy kamień wapienny są w branży cementowej znane od lat [1619]. Składniki te wpływają bardzo korzystnie na trwałość betonów i zapraw, co pokazano na przykładzie badań odporności na korozję chemiczną (RYS. 2–5).

rys2 5 cement

RYS. 2–5. Zmiany liniowe zapraw cementowych wykonanych z różnych cementów przechowywanych przez 7 lat w roztworze Na2SO4: cementy popiołowe (2), cementy żużlowe (3), cementy popiołowo-żużlowe (4) i cementy wapienne (5); rys.: [18]

Dodatki popiołu lotnego krzemionkowego V, granulowanego żużla wielkopiecowego S oraz kamienia LL znacząco zmniejszają zmiany liniowe zapraw, które nawet po wieloletnim przechowywaniu w roztworze korozyjnym nie ulegają zniszczeniu [18].

I tutaj wracamy do trwałości produktów wykonanych na cementach o niższej zawartości klinkieru. Cementy portlandzkie nie zapewniają zazwyczaj odpowiedniej odporności betonów i zapraw na korozję chemiczną czy biologiczną. Wprowadzając do cementu składnik mineralny, pozaklinkierowy możliwe jest zdecydowane zwiększenie odporności takich cementów czy też wyrobów z nich wykonanych, a eksploatowanych w środowisku agresywnym.

Autorzy niniejszej publikacji prowadzą szeroki program badawczy różnych grup wyrobów z segmentu suchych zapraw z zastosowaniem cementów niskoklinkierowych, co będzie przedmiotem osobnych publikacji.

Wnioski

  1. Przemysł cementowy od lat prowadzi szereg działań oraz inwestycji proekologicznych, obniżając niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Związane jest to z długoterminowym zobowiązaniem branży cementowej do prowadzenia gospodarki zrównoważonej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.
  2. W ramach długofalowej strategii unijnej opisywanej jako „Zielony Ład” branża cementowa zrzeszona w CEMUREAU opracowała „mapę drogową” wyznaczającą cel redukcji CO2 o 80% do 2050 r. Mapę tę uzupełniono „podejściem w 5 punktach”, promującym inicjatywy proekologiczne dla produkcji klinkieru, cementu, betonu, szeroko pojętego budownictwa oraz dla procesów związanych z karbonatyzacją.
  3. Krajowy rynek cementów podlega obecnie szerokim zmianom w kierunku „zielonych” cementów, pozwalających na obniżenie wskaźnika klinkierowego w cemencie i na redukcję emisji szkodliwych zanieczyszczeń (głównie CO2).
  4. Jednym z głównych dokumentów opisujących ślad węglowy produktu oraz jego wpływ na środowisko na każdym etapie jego produkcji i wykorzystania są deklaracje środowiskowe producenta.
  5. Stosowanie cementów niskoemisyjnych, z nieklinkierowymi składnikami, takimi jak: popiół lotny, granulowany żużel wielkopiecowy czy kamień wapienny ma uzasadnienie technologiczne z uwagi na szereg korzyści wynikających z ich stosowania w suchych zaprawach i betonach.
  6. Zastosowanie każdego nowego rodzaju cementu w recepturach suchych zapraw i betonów wymaga przeprowadzenia szerokich badań sprawdzających użyteczność i trwałość.

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii.

Literatura

 1. PN-EN 15804+A2:2020-03, „Zrównoważenie obiektów budowlanych. Deklaracje środowiskowe wyrobu. Podstawowe zasady kategoryzacji wyrobów budowlanych”.
 2. PN-EN ISO 14025:2010, „Etykiety i deklaracje środowiskowe. Deklaracje środowiskowe III typu. Zasady i procedury”.
 3. Strona internetowa „Stowarzyszenia Producentów Cementu”: https://www.polskicement.pl/mapa-drogowa-2050/.
 4. P. Kijowski, „Przemysł cementowy w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Jakość cementu – program „Pewny Cement”, prezentacja Stowarzyszenia Producentów Cementu na Konferencji „ZAKOBUILDING”, Zakopane, 9–12.03.2011.
 5. „Rynek chemii budowlanej w Polsce. Edycja 2021”, raport analityczny IBP Research.
 6. PN-EN 197-1:2012, „Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku”.
 7. PN-B-19707:2013-10, „Cement. Cement specjalny. Skład, wymagania i kryteria zgodności”.
 8. PN-EN 14216:2005-09, „Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów specjalnych o bardzo niskim cieple hydratacji”.
 9. PN-EN 197-5:2021-07, „Cement. Część 5: Cement portlandzki wieloskładnikowy CEM II/C-M i cement wieloskładnikowy CEM VI".
10. Strona internetowa „Stowarzyszenia Producentów Cementu”:
https://www.polskicement.pl/wyniki-przemyslu-cementowego-2020.
11. PN-EN 14647:2007, „Cement glinowo-wapniowy. Skład, wymagania i kryteria zgodności”.
12. S. Chłądzyński, Ł. Bąk, „Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej”, „IZOLACJE” 11/12/2011, s. 32–35.
13. S. Chłądzyński, A. Wójcik, Ł. Bąk, „Wybrane aspekty roli cementu w kształtowaniu właściwości wyrobów chemii budowlanej”, Konferencja „Dni Betonu” 2014, s. 401–410.
14. S. Chłądzyński, K. Walusiak, „Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek”, „IZOLACJE” 5/2017, s. 58–62.
15. S. Chłądzyński, K. Walusiak, „Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń”, „IZOLACJE” 4/2018, s. 38–42.
16. S. Chłądzyński, A. Garbacik, „Cementy wieloskładnikowe w budownictwie”, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Kraków 2008.
17. W. Kurdowski, „Chemia cementu”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1991.
18. S. Chłądzyński, „Odporność cementu na agresję siarczanową w świetle badań długoterminowych”, Konferencja „Dni Betonu”, s. 441–456, Wisła, 11–13.10.2004.
19. A.M. Neville, „Właściwości betonu”, wyd. IV, Polski Cement, Kraków 2000.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Przychody z chemii budowlanej wzrosły o 11%

Przychody z chemii budowlanej wzrosły o 11% Przychody z chemii budowlanej wzrosły o 11%

Firma badawcza IBP Research specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych podsumowała dane z 2018 r. na temat chemii budowlanej w Polsce.

Firma badawcza IBP Research specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych podsumowała dane z 2018 r. na temat chemii budowlanej w Polsce.

Materiały prasowe news Masa szpachlowa, która sygnalizuje gotowość do dalszych prac

Masa szpachlowa, która sygnalizuje gotowość do dalszych prac Masa szpachlowa, która sygnalizuje gotowość do dalszych prac

Nowa wyrównująca masa szpachlowa to połączenie dobrych parametrów i funkcjonalności. Materiał zmienia kolor w zależności od poziomu wilgotności. Tuż po wylaniu jest zielony, a gdy wysycha staje się łososiowy,...

Nowa wyrównująca masa szpachlowa to połączenie dobrych parametrów i funkcjonalności. Materiał zmienia kolor w zależności od poziomu wilgotności. Tuż po wylaniu jest zielony, a gdy wysycha staje się łososiowy, dzięki czemu montażysta wie, że może podjąć dalsze kroki, bez konieczności prowadzenia dodatkowych pomiarów.

mgr inż. Maria Pietras, mgr inż. Wioleta Iskra-Kozak, dr hab. inż. prof. PR Janusz Konkol Wykorzystanie zeolitów naturalnych jako dodatku do zapraw i betonu

Wykorzystanie zeolitów naturalnych jako dodatku do zapraw i betonu Wykorzystanie zeolitów naturalnych jako dodatku do zapraw i betonu

Artykuł przedstawia wyniki badań jego autorów w zakresie wytrzymałości na ściskanie, zginanie oraz badań morfologii powierzchni powstałych na skutek zniszczenia. Wskazujeo korzyści wynikające z zastosowania...

Artykuł przedstawia wyniki badań jego autorów w zakresie wytrzymałości na ściskanie, zginanie oraz badań morfologii powierzchni powstałych na skutek zniszczenia. Wskazujeo korzyści wynikające z zastosowania zeolitów oraz przydatność opisanej metodyki badań morfologii powierzchni.

mgr inż. Sebastian Czernik Chemia budowlana do wykonywania okładzin ceramicznych

Chemia budowlana do wykonywania okładzin ceramicznych Chemia budowlana do wykonywania okładzin ceramicznych

O jakości i trwałości okładziny z płytek ceramicznych, poza czynnikami wykonawczymi, w dużej mierze decyduje prawidłowy dobór poszczególnych materiałów chemii budowlanej niezbędnych do ich montażu.

O jakości i trwałości okładziny z płytek ceramicznych, poza czynnikami wykonawczymi, w dużej mierze decyduje prawidłowy dobór poszczególnych materiałów chemii budowlanej niezbędnych do ich montażu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE e-wydanie: IZOLACJE 1/2020

e-wydanie: IZOLACJE 1/2020 e-wydanie: IZOLACJE 1/2020

W styczniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE opisujemy m.in. wyzwania przy wdrażaniu unijnych przepisów na rzecz zdrowych i energooszczędnych budynków i radzimy, jak zapewnić trwałość i niezawodność elementów...

W styczniowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE opisujemy m.in. wyzwania przy wdrażaniu unijnych przepisów na rzecz zdrowych i energooszczędnych budynków i radzimy, jak zapewnić trwałość i niezawodność elementów termomodernizacji. Przedstawiamy też walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta, a także wyjaśniamy przyczyny zawilgacania budynków.

Jarosław Guzal Grupa Atlas: Stawiamy na rozwój kadr

Grupa Atlas: Stawiamy na rozwój kadr Grupa Atlas: Stawiamy na rozwój kadr

O kierunku rozwoju rynku ociepleń oraz sytuacji w sektorze chemii budowlanej mówi Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas, w rozmowie z Jarosławem Guzalem.

O kierunku rozwoju rynku ociepleń oraz sytuacji w sektorze chemii budowlanej mówi Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas, w rozmowie z Jarosławem Guzalem.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony z warstwą użytkową z płyt kamiennych

Tarasy i balkony z warstwą użytkową z płyt kamiennych Tarasy i balkony z warstwą użytkową z płyt kamiennych

Coraz większa dostępność różnorodnych płyt z kamieni naturalnych powoduje, że standardom wykończeniowym stawia się coraz wyższe wymagania. Takie okładziny cechują się naturalnym pięknem, jednocześnie ich...

Coraz większa dostępność różnorodnych płyt z kamieni naturalnych powoduje, że standardom wykończeniowym stawia się coraz wyższe wymagania. Takie okładziny cechują się naturalnym pięknem, jednocześnie ich parametry użytkowe pozwalają na przeniesienie nieraz ekstremalnych obciążeń. Do stosowania okładzin z kamieni naturalnych impulsem jest także chęć nadania pomieszczeniu czy budynkowi indywidualnego charakteru, wyglądu lub zwiększenia jego wartości.

mgr inż. Piotr Idzikowski Innowacje w klejach do płytek

Innowacje w klejach do płytek Innowacje w klejach do płytek

Specjalistyczne kleje do płytek zdominowały rynek glazurniczy. Poznaj nowoczesne materiały stosowane w glazurnictwie, przede wszystkim kleje do płytek.

Specjalistyczne kleje do płytek zdominowały rynek glazurniczy. Poznaj nowoczesne materiały stosowane w glazurnictwie, przede wszystkim kleje do płytek.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Normalizacja wyrobów chemii budowlanej po wdrożeniu rozporządzenia CPR

Normalizacja wyrobów chemii budowlanej po wdrożeniu rozporządzenia CPR Normalizacja wyrobów chemii budowlanej po wdrożeniu rozporządzenia CPR

Jeszcze 30 lat temu dobór zaprawy murarskiej do konstrukcji murowych był stosunkowo prosty. Wynikało to z jednej strony z ograniczonej oferty elementów przeznaczonych do wznoszenia murów, a z drugiej -...

Jeszcze 30 lat temu dobór zaprawy murarskiej do konstrukcji murowych był stosunkowo prosty. Wynikało to z jednej strony z ograniczonej oferty elementów przeznaczonych do wznoszenia murów, a z drugiej - z braku gotowych mieszanek fabrycznych. Zaprawy były przygotowywane w sposób tradycyjny - na budowie, poprzez zmieszanie kilku zasadniczych składników (kruszywa, cementu i ewentualnie wapna) z wodą. Warto podkreślić, że stawiane wówczas konstrukcje murowe do dziś wykazują zadowalającą trwałość.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Zmiany w normalizacji wyrobów chemii budowlanej po wdrożeniu rozporządzenia CPR

Zmiany w normalizacji wyrobów chemii budowlanej po wdrożeniu rozporządzenia CPR Zmiany w normalizacji wyrobów chemii budowlanej po wdrożeniu rozporządzenia CPR

9 marca 2013 roku uchwalone zostało Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 [1]. Rozporządzenie to weszło w życie z dniem 1 lipca 2013 i uchyliło dotychczas obowiązującą Dyrektywę...

9 marca 2013 roku uchwalone zostało Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 [1]. Rozporządzenie to weszło w życie z dniem 1 lipca 2013 i uchyliło dotychczas obowiązującą Dyrektywę 89/106/EWG, dotyczącą wyrobów budowlanych (CPD) [2].

mgr inż. Maria Pietras Granulat ze spienionego szkła - przełom w recyklingu szkła

Granulat ze spienionego szkła - przełom w recyklingu szkła Granulat ze spienionego szkła - przełom w recyklingu szkła

W artykule wymieniono właściwości i główne zastosowanie granulatu ze spienionego szkła. Porównano go do perlitu i przedstawiono główne różnice między nimi. Opisano korzyści wynikające ze stosowania granulatu...

W artykule wymieniono właściwości i główne zastosowanie granulatu ze spienionego szkła. Porównano go do perlitu i przedstawiono główne różnice między nimi. Opisano korzyści wynikające ze stosowania granulatu w branży budowlanej.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do ociepleń

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie...

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Według opracowania na temat przemysłu cementowego w Polsce na rynku krajowym rocznie wykorzystywane jest obecnie ok. 700-800 tys. ton tego spoiwa do wytworzenia suchych mieszanek chemii budowlanej [1], co stanowi ok. 4-5% sprzedaży cementu w kraju.

mgr inż. Sebastian Czernik Dyspersyjne wyroby budowlane

Dyspersyjne wyroby budowlane Dyspersyjne wyroby budowlane

Produkcja materiałów budowlanych z obszaru chemii budowlanej bazuje przede wszystkim na spoiwach mineralnych - cemencie portlandzkim, gipsie naturalnym lub syntetycznym oraz wapnie. Rozwija się jednak...

Produkcja materiałów budowlanych z obszaru chemii budowlanej bazuje przede wszystkim na spoiwach mineralnych - cemencie portlandzkim, gipsie naturalnym lub syntetycznym oraz wapnie. Rozwija się jednak także osobny segment rynku obejmujący materiały na bazie dyspersji polimerowych - wyrobów gotowych do użycia bezpośrednio po otwarciu opakowania.

Saint Gobain Construction Products Polska/ Weber Jaką farbę elewacyjną wybrać - właściwości i zastosowanie

Jaką farbę elewacyjną wybrać - właściwości i zastosowanie Jaką farbę elewacyjną wybrać - właściwości i zastosowanie

Chcesz odświeżyć dom na wiosnę? Nic prostszego, wystarczy odmalować elewację, a budynek będzie jak nowy. Jakich farb fasadowych użyć, jak przygotować powierzchnię pod malowanie i jakie efekty można uzyskać...

Chcesz odświeżyć dom na wiosnę? Nic prostszego, wystarczy odmalować elewację, a budynek będzie jak nowy. Jakich farb fasadowych użyć, jak przygotować powierzchnię pod malowanie i jakie efekty można uzyskać na elewacji - o tym wszystkim mówią eksperci Weber we wiosennym przewodniku po farbach elewacyjnych.

mgr inż. Sebastian Czernik Kleje do płytek ceramicznych - rodzaje i aspekty wykonawcze

Kleje do płytek ceramicznych - rodzaje i aspekty wykonawcze Kleje do płytek ceramicznych - rodzaje i aspekty wykonawcze

Kleje do płytek ceramicznych przeznaczone są do przyklejania okładzin na ścianach i sufitach wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jak klasyfikować i oznaczać kleje i jakie są ich najważniejsze właściwości...

Kleje do płytek ceramicznych przeznaczone są do przyklejania okładzin na ścianach i sufitach wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jak klasyfikować i oznaczać kleje i jakie są ich najważniejsze właściwości użytkowe?

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Katarzyna Walusiak Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek

Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek Wpływ wytrzymałości cementu na właściwości klejów do płytek

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Zastosowanie cementu o odpowiednich parametrach umożliwia optymalizację ich receptur.

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym spoiwem w recepturach suchych mieszanek. Zastosowanie cementu o odpowiednich parametrach umożliwia optymalizację ich receptur.

mgr inż. Bartosz Badziąg Rodzaje domieszek chemicznych i ich rola w kształtowaniu właściwości betonów cementowych

Rodzaje domieszek chemicznych i ich rola w kształtowaniu właściwości betonów cementowych Rodzaje domieszek chemicznych i ich rola w kształtowaniu właściwości betonów cementowych

Na przestrzeni lat tradycyjnie stosowane zaprawy, betony oraz betonowe elementy prefabrykowane uległy istotnym zmianom. Współcześnie coraz częściej wytwarzane są przez profesjonalne, wyspecjalizowane firmy,...

Na przestrzeni lat tradycyjnie stosowane zaprawy, betony oraz betonowe elementy prefabrykowane uległy istotnym zmianom. Współcześnie coraz częściej wytwarzane są przez profesjonalne, wyspecjalizowane firmy, zaś ich właściwości znacząco modyfikowane są domieszkami chemicznymi. Środki te zaprojektowane są dla uzyskania pożądanych cech, takich jak odpowiednia urabialność świeżej mieszanki betonowej, wysoka odporność na oddziaływanie środowiska, wodoszczelność czy wytrzymałość stwardniałego betonu.

mgr inż. Sebastian Czernik Kleje do płytek ceramicznych - aspekty wykonawcze

Kleje do płytek ceramicznych - aspekty wykonawcze Kleje do płytek ceramicznych - aspekty wykonawcze

Technologia produkcji zapraw budowlanych wciąż się rozwija, zmieniają się również oczekiwania rynku budowlanego i wykonawców. Dobry klej do płytek ma już nie tylko zapewniać długoletnią trwałość przyklejonej...

Technologia produkcji zapraw budowlanych wciąż się rozwija, zmieniają się również oczekiwania rynku budowlanego i wykonawców. Dobry klej do płytek ma już nie tylko zapewniać długoletnią trwałość przyklejonej okładziny, lecz także maksymalnie ułatwiać i przyspieszać pracę.

Jarosław Guzal Nowy sternik w Schomburg Polska

Nowy sternik w Schomburg Polska Nowy sternik w Schomburg Polska

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Hydroizolacje pomieszczeń mokrych i wilgotnych

Hydroizolacje pomieszczeń mokrych i wilgotnych Hydroizolacje pomieszczeń mokrych i wilgotnych

Jak uszczelniać pomieszczenia mokre i wilgotne narażone na bezpośredni i długotrwały kontakt z wodą? Jak zaprojektować i wykonać izolację podpłytkową?

Jak uszczelniać pomieszczenia mokre i wilgotne narażone na bezpośredni i długotrwały kontakt z wodą? Jak zaprojektować i wykonać izolację podpłytkową?

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Sławomir Chłądzyński Marketing kreatywny w segmencie chemii budowlanej

Marketing kreatywny w segmencie chemii budowlanej Marketing kreatywny w segmencie chemii budowlanej

Działania marketingowe od lat wpływają na obraz konkurencji na rynku chemii budowlanej. Zasadniczo mają one na celu zwiększenie zainteresowania danym produktem. Dzieli się je na cztery podstawowe typy:...

Działania marketingowe od lat wpływają na obraz konkurencji na rynku chemii budowlanej. Zasadniczo mają one na celu zwiększenie zainteresowania danym produktem. Dzieli się je na cztery podstawowe typy: cenę, produkt, dystrybucję i promocję. W przypadku chemii budowlanej coraz częściej mamy do czynienia z tzw. marketingiem kreatywnym w obszarze promocji, pozwalającym na skuteczne wyróżnienie danego produktu spośród wyrobów o takich samych lub zbliżonych właściwościach.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.