Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – kleje do płytek
Low-carbon cements in dry mixtures of construction chemicals. Part 3. Tile adhesives
Badania normowe klejów do płytek: płyta betonowa z zerwanymi płytkami; fot. P. Górak, S. Chłądzyński, K. Walusiak
Przemysł cementowy od lat aktywnie poszukuje rozwiązań oraz technologii pozwalających obniżyć emisję CO2. Założenia dotyczące obniżenia emisji dwutlenku węgla wypracowane zostały przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego CEMBUREAU, którego członkiem jest także polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu.
Zobacz także
BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.
Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie
Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...
Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.
Bauder Polska Sp. z o. o. BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa
Ekologiczna termoizolacja dachowa, składająca się w dwóch trzecich z biomasy, zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.
Ekologiczna termoizolacja dachowa, składająca się w dwóch trzecich z biomasy, zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.
***
Abstrakt
W artykule przedstawiono i omówiono wyniki badań klejów do płytek wykonanych z cementów niskoemisyjnych, zawierających w swoim składzie popiół lotny krzemionkowy, granulowany żużel wielkopiecowy oraz wapień. Badania wykazały, że cementy niskoemisyjne mogą być stosowane do produkcji klejów do płytek w miejsce dotychczas stosowanego cementu CEM I bez dodatków.
Low-carbon cements in dry mixtures of construction chemicals. Part 3. Tile adhesives
In the article the results of tests of tile adhesives made of low-carbon cements, containing silica fly ash, granulated blast furnace slag and limestone were presented and discussed. The research has shown that low-carbon cements can be used for the production of tile adhesives in place of the previously used CEM I cement without additives.
***
Szeroki asortyment produkcji suchych mieszanek chemii budowlanej opartych na spoiwie cementowym czy cementowo-wapiennym stwarza bardzo duże możliwości wykorzystania w ich recepturach cementów z nieklinkierowymi składnikami głównymi, takimi jak popiół lotny krzemionkowy i wapienny, granulowany żużel wielkopiecowy czy kamień wapienny. Cementy takie nie są jeszcze dobrze znane w branży suchych zapraw, a ich udział w recepturach jest niestety w Polsce znikomy.
Jednym z czynników znacząco ograniczających dotychczas zastosowanie cementów z wyżej wymienionymi składnikami mineralnymi jest brak wystarczającej wiedzy i badań laboratoryjnych dokumentujących korzyści wynikające z ich stosowania.
Mając powyższe na uwadze, w krótkim cyklu artykułów, rozpoczętym publikacją [2] podjęto dyskusję, opartą na wynikach badań laboratoryjnych, dotyczącą możliwości wykorzystania „zielonych” cementów w suchych zaprawach.
W niniejszym artykule przedstawiono możliwości wykorzystania cementów o obniżonej emisyjności do zapraw klejowych do płytek.
Rodzaje klejów do płytek i wymagania normow
Na rynku krajowym oferowany jest bardzo szeroki asortyment klejów do płytek. Trudno jest dokonać jednoznacznie ich podziału. Można je bowiem dzielić, biorąc pod uwagę następujące czynniki:
- warunki stosowania,
- rodzaj przyklejanej okładziny,
- miejsce przyklejanej okładziny,
- rodzaj spoiwa w kleju,
- właściwości specjalne kleju,
- grubość nanoszonej warstwy,
- rodzaj podłoża,
- warunki użytkowania
Producenci klejów cementowych do płytek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorcy końcowego, dzielą je najczęściej z uwagi na rodzaj przyklejanej okładziny. Oferowane są zazwyczaj:
- kleje do glazury i terakoty,
- kleje do gresu,
- kleje do okładzin kamiennych,
- kleje do klinkieru,
- kleje specjalne – np. do mozaiki, płyt wielkoformatowych itp.
Każdy klej może być stosowany do jednego lub kilku ww. rodzajów okładzin, w zależności od jego receptury, składników oraz właściwości normowych i użytkowych.
Kleje cementowe do płytek są objęte wymaganiami normy europejskiej PN-EN 12004-1 [3], która dzieli kleje na trzy zasadnicze grupy, w zależności od rodzaju spoiwa:
- kleje cementowe – oznaczone literą C,
- kleje dyspersyjne D,
- kleje na bazie żywic reaktywnych R.
W normie tej kleje podzielono na dwie zasadnicze grupy:
– o podstawowych właściwościach – oznaczone cyfrą 1,
– o podwyższonych parametrach – oznaczone cyfrą 2.
Dla wszystkich klejów podano właściwości podstawowe (wymagane normą) oraz właściwości fakultatywne (które producent może deklarować, ale nie musi), uwzględniające:
- kleje szybkowiążące (F),
- kleje o obniżonym spływie (T),
- kleje o wydłużonym czasie otwartym (E),
- kleje odkształcalne (S1) i wysokoodkształcalne (S2).
Warto odnotować, że parametr odkształcalności podano tylko dla klejów cementowych. Wymagania normy PN-EN 12004-1 dla klejów cementowych przedstawiono w TABELI 1.
Cementy wykorzystane w projekcie badawczym
Na potrzeby projektu badawczego opracowano w laboratorium specjalne kompozycje dwóch zapraw klejowych:
- kleju o standardowej przyczepności klasy C1TE,
- kleju o podwyższonej przyczepności klasy C2TE.
Obie zaprawy klejące przygotowano z zastosowaniem zamiennie różnego rodzaju cementów. Klejami referencyjnymi były kleje wykonane na cementach portlandzkich dwóch klas wytrzymałości:
- CEM I 52,5R,
- CEM I 42,5R-NA.
Natomiast klejami, których właściwości sprawdzono dodatkowo, były zaprawy wykonane przy użyciu niskoemisyjnych cementów niskoklinkierowych:
- portlandzkiego popiołowego: CEM II/A-V 52,5R-NA,
- portlandzkiego wapiennego: CEM II/A-LL 42,5R-NA,
- portlandzkiego popiołowo-żużlowego CEM II/B-M (S-V) 42,5R.
Taki wybór cementów miał na celu zarówno sprawdzenie wpływu nieklinkierowych składników głównych (popiół, żużel, wapień) na uzyskiwane właściwości klejów do ociepleń, jak i porównanie parametrów uzyskiwanych przy dwóch najczęściej stosowanych w recepturach tych wyrobów klasach wytrzymałości cementów.
Należy zaznaczyć, że porównywano zaprawy klejowe skomponowane z różnych cementów, ale przy zachowaniu tej samej ilości cementu w zaprawie. Podstawowe parametry ww. cementów, istotne z punktu widzenia zastosowania w zaprawach klejowych do płytek przedstawiono w TABELI 2.
Kluczem doboru badanych cementów oprócz właściwości fizycznych i chemicznych był także ich potencjalny wpływ na możliwość redukcji śladu węglowego w gotowych zaprawach klejowych. Według opracowania [4] składowe śladu węglowego w cemencie pochodzą od składników przedstawionych w TABELI 3 na podstawie danych pochodzących ze wszystkich zakładów cementowych w Polsce.
W rzeczywistości na podstawie danych od producenta cementów wykorzystanych do badań ślad węglowy został zredukowany dla cementów odniesienia CEM I 52,5 R i CEM I 42,5 R-NA odpowiednio:
- CEM II/A-V 52,5 R-NA o 14%,
- CEM II/A-LL 42,5 R-NA o 12%,
- CEM II/B-M (S-V) 42,5 R o 27%.
Jak wcześniej wspomniano, cementy takie nie są jeszcze dobrze znane w branży suchych zapraw, a ich udział w recepturach suchych zapraw, w szczególności klejów do płytek jest znikomy. Szczegóły dotyczące właściwości i wpływu poszczególnych nieklinkierowych składników głównych na właściwości cementów opisano we wcześniejszej publikacji autorów [5].
Wyniki badań
W TABELACH 4 i 5 pokazano wyniki oznaczeń parametrów normowych dwóch ww. klejów do płytek, wykonanych zgodnie z metodologią badawczą powołaną w normie przedmiotowej PN-EN 12004-1 (FOT. 1–3).
FOT. 1–3. Badania normowe klejów do płytek: obciążanie płytek do oznaczeń przyczepności (1), płyta betonowa z zerwanymi płytkami (2), płytka w trakcie badań spływu (3); fot. P. Górak, S. Chłądzyński, K. Walusiak
Wodożądność klejów ustalono z zachowaniem konsystencji zapraw. Kleje z cementów popiołowych wykazywały nieznacznie wyższą wodożądność, wynikającą z wodożądności cementów. Wszystkie kleje, niezależnie od zastosowanego cementu, wykazywały bardzo dobre właściwości robocze oraz łatwą aplikację i obróbkę.
Wyniki badań przyczepności, wykonane na płytkach o niskiej nasiąkliwości (przyczepność początkowa, po wodzie, po starzeniu termicznym i po cyklach zamrażania/rozmrażania) wskazują, że w przypadku klejów z cementów CEM II uzyskuje się porównywalne lub nieco niższe wyniki niż w odniesieniu dla klejów z cementów CEM I, bez „dodatków”. Warto jednak podkreślić, że w przypadku obu rodzajów klejów uzyskano wyniki spełniające wymagania normy. W przypadku kleju C1TE wymagania te są przekroczone ze znacznym naddatkiem, spełniając nawet dla cementów CEM II/A-V i CEM II/A-LL wymagania podwyższonej przyczepności, typowe dla klejów klasy C2.
Z drugiej strony kleje z tych cementów CEM II wykazują lepsze wyniki w przypadku oznaczeń „wydłużonego” czasu otwartego po 30 min (oznakowanie kleju: „E” – dotyczy kleju C1TE) oraz spływu (oznakowanie kleju: „T” – dotyczy obu klejów). Tu pojawiły się wyzwania z dotrzymaniem wymagań normy w przypadku cementów CEM I.
Klej C1TE z cementu CEM I 52,5R nie spełnia wymagań czasu otwartego po 30 min, a klej C2TES1 z obu cementów CEM I wykazuje za wysoki spływ.
Reasumując otrzymane wyniki warto podkreślić, że wymagania normowe w pełnym zakresie zostały spełnione jedynie dla obu klejów na bazie cementów CEM II, zawierających nieklinkierowe składniki główne: popioły lotne, żużel wielkopiecowy czy kamień wapienny.
Szczególnie dobre wyniki uzyskano w przypadku cementów CEM II/A-V 52,5R-NA i CEM II/A-LL 42,5R-NA. Zaskakujące pozytywnie (także autorów) są ponadto wyniki na cemencie CEM II/B-M (S-V) 42,5 R o najniższym wskaźniku klinkierowym, co może stanowić przyczynek do dalszego rozwoju tego typu produktów na rynku suchych zapraw.
Wnioski
- Niskoemisyjne cementy CEM II: popiołowe, popiołowo-żużlowe i wapienne mogą być stosowane w szerokim zakresie do produkcji klejów do płytek, zarówno klasy C1, jak i C2.
- Kleje do płytek wykonane z niskoemisyjnych cementów CEM II wykazują porównywalne właściwości robocze i aplikacyjne w porównaniu do zapraw klejowych wykonanych z cementu CEM I bez dodatków.
- Wyniki badań klejów do płytek przygotowanych z zastosowaniem cementów niskoemisyjnych CEM II nie odbiegają istotnie od wyników uzyskanych dla klejów z cementów CEM I. Niższe w niektórych przypadkach wyniki oznaczeń przyczepności w badaniach na płytkach o niskiej nasiąkliwości rekompensowane są poprzez lepsze zazwyczaj wyniki oznaczeń spływu i czasu otwartego, szczególnie po 30 min. Szczególnie korzystne wyniki uzyskano w przypadku zastosowania w recepturach klejów cementów CEM II/A-V 52,5R-NA i CEM II/A-LL 42,5R-NA.
- Zastosowanie niskoemisyjnych cementów CEM II w klejach do płytek może (choć nie musi) wiązać się z pewnymi zmianami receptur tych produktów.
- Producenci zapraw klejowych, którzy chętnie poszukują nowych niskoemisyjnych rozwiązań cementowych do swoich produktów, w przeszłości stanowili awangardę, jednak obecnie dostrzegają, oprócz aspektów ekologicznych, pozytywne zmiany związane z właściwościami technologicznymi swoich produktów. W dobie „zielonych” zmian w całym sektorze budownictwa już dziś mogą się pochwalić sukcesami oraz reklamować swoje produkty jako niskoemisyjne.
Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii.
Literatura
- Global Status Report for Buildings and Construction, 2020,
https://architecture2030.org/newbuildings-embodied - P. Górak, S. Chłądzyński, K. Walusiak, „Cementy niskoemisyjne w suchych mieszankach chemii budowlanej – zielony kierunek rozwoju (cz. 1)”, „IZOLACJE” 5/2022, s. 104–109.
- PN-EN 12004-1:2017-03, „Kleje do płytek ceramicznych. Część 1: Wymagania, ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych, klasyfikacja i znakowanie”.
- B. Środa (red.), „Beton – niskoemisyjny materiał budowlany”, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Kraków 2021.
- P. Górak, S. Chłądzyński, K. Walusiak, „Cementy niskoemisyjne w suchych mieszankach chemii budowlanej (cz. 2). Zaprawy klejowe do ociepleń”, „IZOLACJE” 7/8/2022, s. 74–79.