Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek
Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek
www.sxc.hu
Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.
Zobacz także
Hydropath Sp. z o.o. Przemysłowy uzdatniacz wody – jak poprawić jakość wody w twojej instalacji
Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy,...
Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy, zmiękczaczy wody, ich zaletom i zastosowaniom.
Gamrat Technologie wykorzystywane w produkcji rur
W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji...
W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji rur ewoluowały, oferując materiały i rozwiązania dostosowane do szerokiego spektrum zastosowań, od prostych instalacji domowych po skomplikowane systemy przemysłowe. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rur znajdują się polietylen (PE), polichlorek winylu (PVC) i stal....
Zawód Typer Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić?
W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego...
W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Dwa popularne rozwiązania to rekuperacja i wentylacja grawitacyjna. Czym się charakteryzują i która z nich uchodzi za lepsze rozwiązanie? Poznajcie najważniejsze informacje dotyczące każdej z proponowanych opcji.
Izolacja kominka wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, lecz także na jego wydajność grzewczą. Jak ją poprawnie wykonać?
Instalacja zabudowy termicznej wkładu kominkowego
Większość nowych kominków wyposażona jest we wkład kominkowy. Jest to zamknięte palenisko wykonane z materiałów ognioodpornych, wyposażone w przeszklone drzwiczki.
Proces spalania przebiega w zamkniętym palenisku z kontrolowanym i odpowiednio ukierunkowanym obiegiem powietrza. Wkłady kominkowe osiągają wyższą sprawność grzewczą (nawet na poziomie ok. 80%) oraz istnieje możliwość ogrzewania innych pomieszczeń niż tylko tego, w którym znajduje się kominek. Zamknięte palenisko daje też użytkownikowi gwarancję bezpieczeństwa nawet wtedy, gdy w kominku pali się w nocy lub podczas nieobecności mieszkańców.
Płyty krzemianowo-wapniowe do zabudowy kominka >>
Jedną z podstawowych kwestii podczas instalacji kominka jest poprawna instalacja tzw. zabudowy termicznej wkładu kominkowego. Ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i jednocześnie dobrego obiegu powietrza wokół wkładu, czyli odbioru ciepła i przekazania go do pomieszczeń. Na rys. 1 zaprezentowano schemat wykonania zabudowy termicznej kominka.
Choć materiały, z jakich wykonana jest zabudowa termiczna wkładu kominkowego, mogą być różne, oprócz ogólnych certyfikatów do stosowania ich w pracach budowlano-instalacyjnych, podstawowym kryterium doboru jest ich ognioodporność.
Na rynku obecnie dostępnych jest bardzo wiele materiałów przeznaczonych do instalacji kominków. Są to:
- materiały konstrukcyjne z płyt gipsowych (ognioodpornych), elementów ceramicznych lub specjalnego betonu o właściwościach akumulacyjnych ciepło,
- materiały izolacyjne wykonane z wełny mineralnej, materiałów ceramicznych lub specjalnego betonu o właściwościach akumulacyjnych ciepło.
Bez względu na użyte materiały, ważne jest zachowanie następujących zasad instalacyjnych:
- należy zachować właściwy dystans (min. 5 cm) pomiędzy powierzchnią wkładu a powierzchnią izolacji termicznej wnętrza obudowy (rys. 2). Jest to bardzo ważne ze względu na konieczność swobodnego przepływu powietrza zapewniającego niezbędne chłodzenie wkładu i mającego zasadnicze znaczenie dla późniejszej sprawności całego układu ogrzewania gorącym powietrzem (5 cm mierzymy pomiędzy zewnętrznymi końcami radiatorów a izolacją obudowy);
- obudowa okapu powyżej belki powinna być również starannie zaizolowana, aż do wysokości półki rozdzielającej (min. 30 cm od sufitu) – również izolowanej;
- bezpośrednio pod półką należy umieścić wystarczającą liczbę kratek wylotowych gorącego powietrza o przekroju odpowiednim do danego typu wkładu. Przy doborze kratek trzeba pamiętać, że większość motywów i siatek ozdobnych ogranicza nawet do 50% efektywne pole przekroju kratki.
Podczas montażu wkładu kominkowego należy również pamiętać o wykonaniu dylatacji wielkości ok. 7 mm pomiędzy bokami fasady wkładu kominkowego a elementami obudowy dekoracyjnej kominka (rys. 3). Jej obecność jest niezbędna ze względu na rozszerzalność cieplną materiału, z którego wykonany jest wkład kominkowy. Konieczne jest również zachowanie szczeliny o wielkości 25–30 mm pomiędzy górną częścią fasady wkładu kominkowego a elementami obudowy (by zapewnić chłodzenie przedniej powierzchni czopucha).
Podczas instalowania wkładu kominkowego oprócz samego doboru odpowiednich materiałów należy zwrócić szczególną uwagę, aby wkład swoją podstawą nie ograniczał przewidzianej powierzchni przepływu powietrza (rys. 4–5).
Kominek w domu drewnianym
Bardzo często się zdarza, że właściciele drewnianych domów rezygnują z zamontowania w nich kominka z obawy przed pożarem. I nie jest to bezpodstawna obawa, ponieważ wiele domów z drewna spaliło się z powodu niepoprawnie zaizolowanego kominka. Faktem jest jednak również to, że w wielu drewnianych domach nigdy nie było pożaru, mimo że znajdują się w nich kominki, a domownicy często z nich korzystają.
Kominek na ścianie o konstrukcji drewnianej instalowany jest podobnie jak przy ścianie murowanej, ważne jest jednak wykonanie wentylowanego ekranu cieplnego. W odległości min. 30 mm od ściany drewnianej buduje się dodatkową ściankę (murowaną lub z ognioodpornych płyn gipsowo-kartonowych albo innego ognioodpornego materiału izolacyjnego) (rys. 6).
Należy zwrócić uwagę, że przestrzeń, jaka powstaje między ścianą drewnianą a tą dodatkową, musi być wentylowana – wlot powietrza na dole, wylot na górze. Ściankę dodatkową od strony paleniska wykłada się izolacją (np. z wełny mineralnej z warstwą z folii aluminiowej). Zaleca się, by do wysokości paleniska izolacja miała podwójną grubość.
Lokalizacja kominka a bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Do bezpiecznego użytkowania kominka nie wystarczy poprawnie wykonana zabudowa termiczna. Trzeba również wziąć pod uwagę, że przeciętny kominek (wkład + obudowa) waży ok. 500 kg, ale są i takie, których ciężar przekracza tonę. Dlatego miejsce, w którym będzie zamontowany kominek, musi mieć wystarczającą nośność.
Ponadto ze względów bezpieczeństwa ani na obudowie kominka, ani na ścianach i podłodze w jego bliskim sąsiedztwie nie można układać przewodów instalacji elektrycznej czy rur instalacji gazowej.
Posadzka przed kominkiem na długość min. 50 cm powinna być wykonana z materiałów niepalnych (kamienia, płytek ceramicznych itp.), tak aby strzelające iskry lub rozżarzone kawałki drewna nie spowodowały pożaru. Można też przed paleniskiem położyć dekoracyjną płytę z blachy mosiężnej. Przedmioty wykonane z materiałów łatwo palnych (np. meble, firanki, sprzęt RTV) powinny być oddalone od kominka na ok. 80 cm. Ponadto:
- jeśli strop jest drewniany, nad paleniskiem powinien znaleźć się okap z materiałów niepalnych, który będzie wystawał poza krawędź paleniska przynajmniej na długość 30 cm;
- podłoże, na którym stoi kominek, powinno być wyłożone materiałem niepalnym, np. cegłą klinkierową, kamieniem lub terakotą i mieć grubość min. 30 cm;
- jeśli ściany pomieszczenia wykonane są z łatwo zapalnych materiałów, to odległość pieca do ścian powinna wynosić co najmniej 60 cm, jeśli są osłonięte tynkiem o grubości 2,5–30 cm;
- odległość pieców z kafli, kamienia czy cegły od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych domu powinna wynosić 30 cm, a osłoniętych np. tynkiem – 15 cm.
Bezpieczne odległości od komina
Na bezpieczeństwo użytkowania kominka w znacznym stopniu wpływa zachowanie odpowiednich odległości między przewodem kominowym, do którego podłączony jest kominek, a elementami palnymi.
Bezpieczna odległość wewnętrznej ścianki przewodu kominowego od elementów palnych wynosi min. 16 cm przy kominie murowanym (rys. 7). Przy kominach stalowych informacja ta podawana jest przez producenta.
Bezpieczna odległość do przeprowadzenia rury przyłączeniowej (spalinowej) przez ścianę palną wynosi min. 20 cm (rys. 8).