Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Planowanie i organizacja przedsięwzięć budowlanych – wybrane aspekty

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga właściwej organizacji.
www.sxc.hu

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga właściwej organizacji.


www.sxc.hu

Problematyka przygotowania przedsięwzięcia budowlanego obejmuje wiele zagadnień wymagających nierzadko kompleksowego podejścia, a przede wszystkim precyzyjnego planowania. Jego podstawowym elementem jest uszeregowanie czynności zgodnie z wymogami technologii wykonania, czyli podział przedsięwzięcia na etapy o mniejszym stopniu agregacji. Kolejne aspekty planowania to przyjęcie struktury organizacji prac, ustalenie dostępności zasobów, ewentualnie założenie wariantów realizacyjnych poszczególnych czynności.

Zobacz także

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Audyt energetyczny – wybrane aspekty prawne i procedury obliczeniowe

Audyt energetyczny – wybrane aspekty prawne i procedury obliczeniowe Audyt energetyczny – wybrane aspekty prawne i procedury obliczeniowe

Wprowadzenie zmian nowych wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku wg rozporządzenia [1] spowodowało m.in. konieczność dostosowania istniejących budynków...

Wprowadzenie zmian nowych wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku wg rozporządzenia [1] spowodowało m.in. konieczność dostosowania istniejących budynków do obecnie obowiązującego wymagania w zakresie kryterium cieplnego: U ≤ Umax (gdzie: U – współczynnik przenikania ciepła przegrody zewnętrznej, Umax – maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła wg rozporządzenia [1]). W związku z powyższym wiele budynków poddawane jest termomodernizacji,...

Planowanie i organizacja w budownictwie

Planowanie produkcji budowlanej w wąskim ujęciu obejmuje m.in. ustalenie rodzaju, zakresu oraz sposobów wykonania procesów budowlanych z perspektywy czasu i kosztów, ale także zapewnienie jakości oraz ocenę ryzyka (np. przekroczenia umownego terminu realizacji). Jednym z pierwszych ogniw jest struktura podziału prac (tzw. Work Breakdown Structure), która zapewnia rozłożenie skomplikowanego przedsięwzięcia na mniejsze (z uwagi na zakres i pracochłonność) i łatwiejsze do kontroli etapy. Następnie budowany jest harmonogram i technologiczny model sieciowy o powiązaniach organizacyjnych. W następnym kroku należy ustalić wykonawców oraz niezbędne zasoby, a także wstępnie oszacować terminy realizacji poszczególnych czynności z wyznaczeniem buforów czasowych. Dalsze działania mają na celu zoptymalizowanie harmonogramu w aspekcie czasu i kosztu realizacji, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości wystąpienia zakłóceń i ich kompensacji. Stąd też na etapie realizacji, a także w celu uregulowania płatności z wykonawcą za zrealizowany zakres prac należy prowadzić monitoring postępu robót zarówno pod kątem rzeczowym, jak i finansowym. Stanowi to podstawę do kolejnych analiz nad możliwymi odchyleniami od harmonogramu i założonego budżetu z równoczesnym określeniem prawdopodobieństwa dotrzymania terminu dyrektywnego.

W ostatnim czasie rozwijane jest nowe podejście do harmonogramowania, przedstawione w pracach Goldratta, bazujące na teorii graniczeń (Theory of Constraints – TOC) i opierające się na koncepcji łańcucha krytycznego (Critical Chain Project Management). Łańcuch ten definiowany jest jako zbiór kolejno wykonywanych czynności z uwzględnieniem ograniczeń związanych z zasobami, określający całkowity czas realizacji przedsięwzięcia. Z uwagi na nierównomierność produkcji, skomplikowane warunki realizacyjne na placu budowy, występowanie zjawisk losowych, podejście CCPM przewiduje wprowadzenie do harmonogramów buforów zasilających itp., a także skrócenie czasów trwania czynności o 50% [1]. Niemniej jednak owe podejście w praktyce budowlanej nie jest jeszcze powszechnie znane oraz wykorzystywane.

Struktura podziału prac

Podstawowym elementem umożliwiającym kontrolę postępu robót jest harmonogram. Jest to graficzne odzwierciedlenie robót z uwzględnieniem ich następstw, wynikających z technologii i przyjętej organizacji prac. Przy jego tworzeniu pomocny będzie podział przedsięwzięcia na mniejsze elementy, czyli opracowanie tzw. Work Breakdown Structure (WBS), czyli struktury podziału prac i wynikającego z niej wariantowania rozwiązań. Główną jej ideą jest wyodrębnienie etapów robót, czynności w ramach danego etapu przy uwzględnieniu zależności technologicznych między nimi, ustalenie punktów kontrolnych (tzn. kamieni milowych) oraz terminów i zakresu prac wymaganych do ich osiągnięcia zgodnie z procesem budowlanym. Celem wspomnianego podziału przedsięwzięcia jest wyszczególnienie czynności, pozwalające na jednoznaczne przypisanie im zasobów (środków pracy). Ma to ścisły związek z problematyką zarządzania projektami, gdyż WBS jest centralnym jego elementem [2].

WBS przedstawiany jest zazwyczaj w formie odwróconego drzewka i teoretycznie może być dowolnie rozbudowywany. Ułatwia prowadzenie przedsięwzięcia. Na uwagę zasługują wspomniane kamienie milowe – zazwyczaj są to daty istotne z punktu widzenia sprawnego przebiegu przedsięwzięcia, np. koniec etapu projektowania, zakończenie robót ziemnych czy zakończenie robót konstrukcji żelbetowej. Czasem mogą to być także czynności o określonym czasie trwania, wymagające określonych kosztów.

Struktura podziału prac – tzw. WBS jako podstawa planowania – umożliwia:

  • dokonanie podziału przedsięwzięcia na mniejsze elementy (zadania, obiekty, roboty budowlane/czynności),
  • przypisanie zasobów do wyodrębnionych czynności,
  • opracowanie budżetu przedsięwzięcia, oszacowanie czasu potrzebnego do zakończenia poszczególnych czynności oraz czasu realizacji całego przedsięwzięcia,
  • prognozowanie wydatków niezbędnych do zakończenia przedsięwzięcia lub zdefiniowanego kamienia milowego,
  • opracowanie systemu monitorowania, w tym tworzenia raportów na temat dokonywanych postępów oraz zużytych środków finansowych.

W aspekcie przyjętej organizacji prac i uchwycenia powiązań technologicznych w dalszym kroku będzie analizowany przydział zasobów do poszczególnych czynności z racji ich zapotrzebowania i dostępności. W pewnym stopniu stan ten będzie wpływał na czas trwania całego przedsięwzięcia z uwagi na „zajętość” środka (zasobu). Dzięki Work Breakdown Structure uzyskujemy strukturę hierarchiczną przedsięwzięcia, złożoną z zadań o większym i mniejszym stopniu scalenia. Dysponujemy wówczas wszystkimi informacjami niezbędnymi do oszacowania czasu realizacji poszczególnych zadań oraz całego przedsięwzięcia. Dane dotyczące czasu realizacji powinny być regularnie analizowane i poprawiane, aby uniknąć nieścisłości między terminami rzeczywistymi a prognozowanymi.

Dostępne obecne oprogramowanie komputerowe wspomagające tworzenie harmonogramów pozwala na:

  • wizualizację struktury WBS lub jej import z innych programów,
  • budowę harmonogramu z możliwością wykorzystania różnych typów zależności między czynnościami,
  • jednoczesne przejście z widoku harmonogramu na widok modelu sieciowego,
  • wyodrębnienie (prezentowane zazwyczaj innym kolorem) działań tworzących decydujący ciąg czynności, wpływających na termin zakończenia (ścieżka krytyczna),
  • zestawienie poziomu wykorzystania zasobów,
  • analizę postępu robót przez zaznaczenie dla każdej czynności stopnia zaawansowania wyrażonego w procentach (Percent Complete) itp.

Należy jednak zaznaczyć, że każdy program ma swoje specyficzne cechy i nie wszystkie funkcje mogą być dostępne. Przykładowo jeden z darmowych programów pozwala rozpatrywać tylko jeden typ zasobów – osobowy (można przypisać osobę do danego zadania).

Alokacja zasobów

Kolejnym ogniwem w planowaniu produkcji budowlanej jest zapewnienie zasobów niezbędnych do wykonania zadania. Mając do dyspozycji pewien zasób danego środka, należy przydzielić go w odpowiedni sposób do poszczególnych zadań. W niektórych przypadkach wpływa to na kolejność wykonywania czynności i wymaga wprowadzenia zmian nie tylko w obszarze organizacji, lecz także technologii wykonania. Rozdział zasobu zależy również od jego rodzaju. Przykładowo w odniesieniu do zasobów materiałowych czy finansowych istnieje możliwość proporcjonalnego podziału między zadaniami z uwzględnieniem kolejnych terminów dostaw. Jednakże niektóre zasoby, np. sprzętowe, są niemożliwe do podzielenia, dlatego ich udział musi być dostosowany do konkretnego zadania.

Wykorzystanie danego zasobu zależy od przyjętej technologii. Stąd też coraz częściej pojawia się kwestia wariantowania rozwiązań na podstawie obszernego zakresu kryteriów, nie tylko czasu i kosztów. Oprócz tego można uwzględnić możliwość przystosowania materiału do określonego typu konstrukcji, łatwość wykonania czy dostępność. Na możliwości alokacji zasobów czy organizacji prac wpływa istniejący stan przedsięwzięcia oraz wymogi lokalizacyjne. Można wyszczególnić kilka czynników oddziałujących na podział środków. Część ma charakter mierzalny, inne natomiast trudne są do przewidzenia i oszacowania. Dlatego wymaga się od decydenta elastycznego podejścia. Przydział mieszanki betonowej do poszczególnych zadań (elementów konstrukcji) nie może wydawać się racjonalny, skoro w chwili realizacji we wszystkich najbliżej położnych wytwórniach niemożliwe są dostawy przez kilka najbliższych miesięcy. Sytuację tę można traktować w dwojaki sposób: jako brak dostępu do danego środka lub jako element ryzyka.

Struktura podziału prac (Work Breakdown Structure) nie tylko pozwala na ich wizualizację, lecz także wpływa na system zarządzania zasobami. W strukturze uwzględniamy zależności technologiczne pomiędzy zadaniami, które mogą być wykonywane różnymi środkami (zasoby czynne, zasoby bierne). Oznacza to, że nieraz będziemy zmuszeni dostosować strukturę podziału przedsięwzięcia do struktury zasobów. Zasoby natomiast dostosowane są do charakteru zadań, ich pracochłonności oraz wynikają z przyjętej technologii (np. do bardziej złożonych zadań wymagane jest skierowanie większych liczebnie zespołów) [2, 3]. Obecnie zauważalny jest rozwój różnych metod i technik wykorzystujących programy komputerowe wspomagające podejmowanie decyzji, planowanie przyszłych prac oraz ułatwiających rozdział zasobów. Oczywiście stopień ich wykorzystania jest różny w zależności od preferencji decydenta oraz możliwości wykorzystania do konkretnego zagadnienia [1, 4–9, 10–11].

Wariantowanie zadań

Ogólna metodyka wariantowania opiera się na kilku podstawowych etapach, a mianowicie:

  • analizie potrzeb wariantowania,
  • opracowaniu wariantów,
  • ustaleniu kryteriów oceny,
  • ocenie wariantów i wyborze wariantu najbardziej zbliżonego do optymalnego.

Metodyka ta może zostać przeniesiona na problemy budownictwa i dotyczyć wariantowania zadań w przedsięwzięciu budowlanym. Zagadnienia związane z wariantowaniem organizacyjnym zadań mogą zostać sklasyfikowane ze względu na czynniki takie jak uprzednio wymienione, czyli czas, koszt oraz ryzyko. Stąd też w ramach struktury podziału prac można rozpatrywać alternatywne rozwiązania, pozwalające uzyskać identyczny rezultat, aczkolwiek wykonanie ich zmniejsza ryzyko przedsięwzięcia. Oprócz tego można rozpatrywać warianty technologiczne, ale przy narzuconych przez projekt i specyfikacje rozwiązaniach, na etapie planowania realizacji przedsięwzięcia można je pominąć. O ile jeden z wariantów organizacji realizacji przedsięwzięcia może zakładać wcześniejsze zakończenie inwestycji, o tyle może to zostać okupione większym ryzykiem, np. przekroczenia dostępnych zasobów, niebezpiecznego zbliżenia się do ich maksimum czy przekroczenia budżetu. Widać z tego, że na ogół analiza wariantowa jest powiązana ze względu na występującą tam większą liczbę czynników. W problemie wyboru wariantu optymalnego możemy wesprzeć się np. metodami analizy wielokryterialnej [5]. Niewykluczona jest również optymalizacja jednokryterialna, chociaż takie podejście zwykle nie pozwala na pełną i kompleksową optymalizację. Właściwe podejście do planowania przedsięwzięcia budowlanego nakazuje opracowanie kilku wariantów organizacyjnych, które zostaną zaakceptowane, a na etapie realizacji odpowiednio elastyczne reagowanie na pojawiające się sytuacje. Rezultatem takiego podejścia może być opracowanie kilku harmonogramów alternatywnych, które np. będą uwzględniały różne czynniki ryzyka.

Podstawy harmonogramowania

Harmonogramowanie to jedna z podstawowych metod planowania i późniejszej kontroli produkcji. Harmonogramy są ściśle związane z planowaniem przedsięwzięć budowlanych. Mają one rżną postać, a przede wszystkim różny zakres i stopień uszczegółowienia (np. harmonogramy dyrektywne, ogólne i szczegółowe). Harmonogramowanie zadań w budownictwie ma swoją specyfikę. Procesy budowlane są często bardzo ściśle powiązane między sobą zależnościami technologicznymi. One decydują o kolejności realizacji poszczególnych czynności oraz o zależnościach czasowych między nimi. Ma to oczywiście swoje odbicie w harmonogramie. Tzw. powiązania technologiczne należy traktować jako priorytetowe, gdyż m.in. od ich zachowania zależy poprawność realizacji całego przedsięwzięcia. Oprócz powiązań o charakterze technologicznym w harmonogramowaniu wyróżnia się powiązania o charakterze organizacyjnym. Można je interpretować jako zależności między procesami, w których realizację zaangażowane są określone zasoby (np. zespoły robocze, sprzęt). Ich zaangażowanie w procesie i późniejsze zwolnienie może warunkować np. rozpoczęcie następnego procesu, w którym również występują. Wymienione powiązania mają najlepszą wizualizację w modelu sieciowym, który obok harmonogramu jest jednym z podstawowych narzędzi planowania i kontroli realizacji. W modelu sieciowym bardzo dobrze widoczne są również relacje między procesami. Podstawowym typem relacji jest relacja ZR (zakończenie–rozpoczęcie), czyli zakończenie realizacji poprzednika jest sygnałem do rozpoczęcia realizacji następnika. Oprócz tego w tzw. sieciach jednopunktowych, gdzie wierzchołki grafu przedstawiają czynność, a krawędź grafu następstwa czasowe między czynnościami, występują relacje typu: ZZ (zakończenie– zakończenie), RR (rozpoczęcie–rozpoczęcie) oraz RZ (rozpoczęcie–zakończenie). Dodatkowo w ramach wymienionych relacji mogą występować zdefiniowane zwłoki czasowe. Na bazie tych powiązań i relacji, a także na podstawie kryteriów takich jak czas, koszt, dostępność zasobów można prowadzić optymalizację harmonogramów.

Z zagadnieniem optymalizacyjnym harmonogramu związane jest pojęcie szeregowania zadań. Sprowadza się ono do optymalizacji kombinatorycznej, czyli rozważania różnych układów planowanych zadań pod kątem wybranego wcześniej kryterium, np. najkrótszego czasu realizacji. Prostym przykładem zagadnienia szeregowania jest problem kolejności realizacji wydzielonych działek roboczych, przy których zaangażowane są określone zasoby, tak aby uzyskać możliwie najkrótszy czas realizacji. Danymi w takim zagadnieniu są czasy realizacji poszczególnych działek oraz przypisane do ich realizacji zasoby, np. maszyny o ustalonej liczebności. W zagadnieniu szeregowania wykorzystywane są różne mechanizmy. Opierają się one o metody podziału i ograniczeń (np. algorytm Łomnickiego), metody symulacji czy w końcu o metody sztucznej inteligencji. Te ostatnie związane są najczęściej z algorytmami ewolucyjnymi, a ich zastosowanie zostało już wielokrotnie zaprezentowane w literaturze [11]. W szeregowaniu zadań przedsięwzięcia budowlanego należy zawsze priorytetowo traktować powiązania technologiczne, natomiast w dalszej kolejności narzucone kryteria.

Podsumowanie

Wydaje się, że planowanie i organizacja przedsięwzięć budowlanych to zagadnienia stosunkowo dobrze opisane w teorii, aczkolwiek, jak wskazuje praktyka, wymagają dalszego doskonalenia i rozwijania metod służących minimalizacji nadmiernej alokacji zasobów, wariantowania rozwiązań w aspekcie minimalizacji ryzyka oraz szeregowania zadań według przyjętych uprzednio kryteriów. W artykule podjęto próbę nakreślenia głównych obszarów planowania produkcji budowlanej, która ma ścisły związek z ustawicznym procesem podejmowania decyzji (m.in. w zakresie racjonalnego podziału przedsięwzięcia na pakiety robót, wyboru sposobu realizacji poszczególnych czynności czy przydziału zasobów). Przedstawione aspekty nie wyczerpują tematu. Na uwagę zasługuje fakt istnienia bogatej oferty oprogramowania komputerowego wspomagającego proces decyzyjny, budowę harmonogramów oraz analizę kosztów przedsięwzięcia.

Literatura

  1. M. Połoński, K. Pruszyński, „Wyznaczanie wielkości buforów czasu i terminu zakończenia przedsięwzięcia w harmonogramach budowlanych”, [w:] „Technologia i Zarządzanie w Budownictwie”, Prace Naukowe Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej nr 91, Seria: „Studia i Materiały”, nr 20, Wrocław 2008, s. 289–298.
  2. R. Marcinkowski, „Struktura podziału pracy (SPP) w planowaniu przedsięwzięć budowlanych”, Materiały z Konferencji Naukowo-Technicznej „Inżynieria Procesów Budowlanych”, Gliwice 2009, s. 221–228.
  3. R. Marcinkowski, „Problemy planowania produkcji budowlanej”, Materiały z Warsztatów Inżynierów Budownictwa „Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych”, Puławy 2008, s. 171–182.
  4. M. Gajzler, „Text and data mining techniques in aspect of knowledge acquisition for decision support systems in construction industry”, „Technological and Economic Development of Economy”, No. 2/2010, vol. 16 (w druku).
  5. M. Hapke, A. Jaszkiewicz, R. Słowiński, „Interactive analysis of multiple-criteria project scheduling problems”, „European Journal of Operational Research”, 107/1998, s. 315–324.
  6. O. Kapliński, „Trendy rozwoju i przydatność technik planowania i podejmowania decyzji – polskie doświadczenia”, [w:] „Technologia i Zarządzanie w Budownictwie”, Prace Naukowe Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, nr 91, Seria: „Studia i Materiały”, nr 20, Wrocław 2008, s. 69–77.
  7. O. Kapliński, „Development and usefulness of planning techniques and decision-making foundations on the example of construction enterprises in Poland”, „Technological and Economic Development of Economy”, No. 4/2008, vol. 14, s. 492–502.
  8. O. Kapliński, „Information technology in the development of the polish construction industry”, „Technological and Economic Development of Economy”, No. 3/2009, vol. 15, s. 437–452.
  9. T. Kasprowicz, „Metoda analizy i wyboru rozwiązań technicznych i technologicznych obiektów budowlanych w warunkach ryzyka”, [w:] „Technologia i Zarządzanie w Budownictwie”, Prace Naukowe Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, nr 91, Seria: „Studia i Materiały”, nr 20, Wrocław 2008, s. 79–87.
  10. „Kierowanie budowlanym procesem inwestycyjnym” pod red. M. Połońskiego, Wyd. SGGW, Warszawa 2009.
  11. M. Rogalska, W. Bożejko, Z. Hejducki, „Harmonogramowanie przedsięwzięć budowlanych z zastosowaniem hybrydowego algorytmu ewolucyjnego”, [w:] „Technologia i Zarządzanie w Budownictwie”, Prace Naukowe Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, nr 87, Seria: „Studia i Materiały”, nr 18, Wrocław 2006, s. 157–164.
  12. A. Dziadosz, J.L. Zioberski, „Wyb rozwiązań technologicznych i organizacyjnych przy budowie szklanej podłogi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”, Materiały z Konferencji Naukowo- Technicznej „Inżynieria Procesów Budowlanych”, Gliwice 2009, s. 375–382.
  13. M. Gajzler, „Hybrid advisory systems and the possibilities of it usage in the process of industrial flooring repairs”, The 25th International Symposium on Automation and Robotics in Construction. ISARC-2008. Selected papers (June 26–29, Vilnius, Lithuania), edited by E. K. Zavadskas, A. Kaklauskas, M. J. Skibniewski, 2008, s. 459–464.
  14. T. Kasprowicz, „Inżynieria przedsięwzięć budowlanych”, Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu, Warszawa 2002.
  15. A. Sobotka, S. Biruk, P. Jaśkowski, „Zarządzanie w budownictwie”, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2003.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.

mgr inż. Karol Kramarz Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Jacek Sawicki news Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy po zmianach prawnych Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego po zmianach Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...

Jacek Sawicki news Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami) Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami: 1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.); 2. Ustawa z dnia 7 lipca...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?

Przemysław Gogojewicz Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

Materiały prasowe Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać? Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

Metodyka szacowania śladu węglowego budynków Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.