Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Badania szczelności budynków

Szczelność budynków a wymagania warunków technicznych | Metody i warunki badania według normy PN-EN 13829:2002

Fragment niewykończonego poddasza | The problems associated with performing airtightness tests of buildings
Archiwa autorek

Fragment niewykończonego poddasza | The problems associated with performing airtightness tests of buildings


Archiwa autorek

Badanie szczelności budynków to jeden ze sposobów kontroli jakości robót budowlanych. Wykrycie, a następnie usunięcie niepożądanych nieszczelności pozwala zredukować zużycie energii potrzebnej do ogrzewania obiektu. Przeprowadzanie takich badań przynosi więc wiele korzyści. Niestety, jest również skomplikowane, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania budynku oraz sprzyjających warunków atmosferycznych.

Zobacz także

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r.

Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r. Charakterystyka energetyczna budynku i jego części – analiza planowanych zmian w przepisach prawnych od 1 stycznia 2026 r.

Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych...

Charakterystyka energetyczna budynku i części budynku (Świadectwo charakterystyki energetycznej) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. W pierwszych dniach lipca 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii [1] zaprezentowano projekt zmian w rozporządzeniu.

ABSTRAKT

W artykule omówiono problemy, jakie mogą wystąpić w trakcie wykonywania prób szczelności budynków. Opisano przebieg i metody badania według normy PN-EN 13829:2002 ze szczególnym uwzględnieniem zapisów dotyczących warunków atmosferycznych. Podano wyniki badań szczelności uzyskane w przykładowych budynkach w warunkach normowych i nienormowych.

The article discusses the problems that may arise during the testing of a building for airtightness. Then it describes the ­course and the means to perform the tests according to PN-EN 13829:2002 standard, with a special notice of provisions concerning weather conditions. Finally, the article provides airtightness test results acquired for sample structures in case of both normal and abnormal conditions.

Polskie ustawodawstwo nie narzuca obowiązku wykonywania badań szczelności budynków – są one jedynie zalecone. Wymagania dotyczące szczelności zawarte są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], a sposób przeprowadzania badania metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora podaje norma PN-EN 13829:2002 [2].

Szczelność budynków a wymagania warunków technicznych

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], określono, że w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, budynku użyteczności publicznej, a także w budynku produkcyjnym przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste, złącza między przegrodami i częściami przegród oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.

Przepisy zalecają przeprowadzenie badania szczelności powietrznej budynku oraz wyznaczenie wartości wskaźnika n50, określającego liczbę wymian powietrza na godzinę przy różnicy ciśnień 50 Pa. Wymagane wartości współczynnika n50 wynoszą:

  • w odniesieniu do budynków z wentylacją grawitacyjną – 3,0 h–1,
  • w odniesieniu do budynków z wentylacją mechaniczną – 1,5 h–1.

W budynkach pasywnych wartość współczynnika n50 powinna być mniejsza niż 0,6 h–1. Wymóg ten nakłada obowiązek wykonywania badań szczelności tych obiektów.

Metody i warunki badania według normy PN-EN 13829:2002

Badania szczelności budynków należy przeprowadzać zgodnie z normą PN-EN 13829:2002 [2], opisującą sposób określania przepuszczalności powietrznej budynków metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Metoda ta może być stosowana:

  • do pomiaru przepuszczalności powietrznej budynku lub jego części w celu sprawdzenia spełnienia wymagań projektowych w zakresie szczelności powietrznej,
  • do porównania przepuszczalności powietrznej kilku podobnych budynków lub części budynków,
  • do identyfikowania źródeł przecieku powietrza,
  • do określenia zmniejszenia przecieku powietrza wynikającego z indywidualnych działań modernizacyjnych zastosowanych etapowo w stosunku do istniejącego budynku lub jego części.

Metoda opisana w normie PN-EN 13829:2002 [2] nie umożliwia pomiaru strumienia infiltracji powietrza budynku. Może natomiast służyć do pomiaru przepływu powietrza przez obudowę budynku z zewnątrz do wewnątrz lub odwrotnie. Nie stosuje się jej do pomiaru przepływu powietrza z zewnątrz przez obudowę budynku i ponownie na zewnątrz budynku.

Dopuszcza się dwie metody badań, w zależności od założonego celu, a mianowicie:

  • metodę A – badanie użytkowanego budynku,
  • metodę B – badanie obudowy budynku.

Różnica polega na przygotowaniu budynku do badania. W obydwu przypadkach wszystkie celowo wykonane otwory w obudowie budynku (okna, drzwi na zewnątrz, przewody kominowe) mają być zamknięte lub zaślepione, wszystkie drzwi wewnętrzne obiektu powinny natomiast pozostać otwarte w czasie całego badania.

Należy wyłączyć urządzenia grzewcze z doprowadzaniem powietrza zewnętrznego, urządzenia klimatyzacyjne oraz wentylacyjne. Kominki otwarte powinny zostać oczyszczone z popiołu.

Wszystkie nawiewniki i wywiewniki instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny zostać zaślepione. Otwory wentylacji naturalnej muszą zostać zamknięte (metoda A) lub zaślepione (metoda B).

Charakterystyka metody pomiaru

W badaniach szczelności budynków wykorzystuje się nadciśnienie lub podciśnienie wytworzone w sposób mechaniczny w budynku lub jego części. Urządzenie wprowadzające powietrze w ruch umożliwia wytworzenie określonego zakresu wartości podciśnienia i nadciśnienia w budynku względem środowiska zewnętrznego. Efektem badania jest wyznaczenie wielkości wymiany powietrza n50 w warunkach różnicy ciśnienia 50 Pa.

W opisywanym w artykule badaniu wykorzystano zestaw drzwi nawiewnych z kontrolerem cyfrowym pokazany na fot. 1 oraz oprogramowanie do analizy wyników.

Badanie rozpoczyna się od złożenia i dopasowania aluminiowej ramy wraz z brezentem z tworzywa sztucznego do drzwi zewnętrznych lub ramy okiennej. Rama ma specjalny mechanizm dopasowania, co pozwala wyeliminować ewentualne nieszczelności wokół otworu. Specjalne dźwignie rozpychające zabezpieczają przed destabilizacją przy nagłym skoku różnicy ciśnień między środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym.

Po zamontowaniu ramy należy zamocować w niej wentylator. Od kierunku montażu zależy, czy będzie on wytwarzał nadciśnienie, czy podciśnienie. Do wentylatora należy podłączyć jednostkę sterującą, a tę z kolei do komputera z odpowiednim oprogramowaniem.

Zakres działania wentylatora regulowany jest za pomocą tzw. blend – przesłon zamykających światło wentylatora, które pozwalają regulować ilość przepływającego powietrza, zależną od kubatury badanego obiektu. Zmniejszenie światła przepływu powoduje zmniejszenie wahań różnicy ciśnień i przepływów i pozwala osiągnąć dokładniejsze wyniki badań. Im większy budynek, tym większe musi być światło wentylatora.

W pierwszej fazie pomiaru, po szczelnym zamknięciu płócienną przesłoną otworu wentylatora, sprawdzana jest rzeczywista różnica ciśnienia między środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym. Jeśli różnica nie przekracza wartości 5 Pa, rozpoczyna się druga faza pomiaru. Uruchamiany zostaje wentylator, a wskutek otwierania poszczególnych blend regulowana jest wielkość nawiewanego lub wywiewanego strumienia powietrza.

Program wykonuje pomiar wielkości strumienia powietrza przepływającego przez wentylator w odniesieniu do różnicy ciśnienia 15 Pa, 20 Pa, 25 Pa, 30 Pa, 35 Pa, 40 Pa, 45 Pa, 50 Pa, 55 Pa, 60 Pa. W odniesieniu do każdej wartości różnicy ciśnienia program wykonuje 20 pomiarów, z których wylicza się wartość średnią.

Pomiar ciśnienia zgodnie z normą PN-EN 13829:2002 [2] wykonywany jest z dokładnością 2 Pa w zakresie od 0 Pa do 60 Pa, pomiar temperatury zaś – z dokładnością 1 K.

Po zakończonym badaniu za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego sporządza się raport z przeprowadzonego badania. Taki zapis zawiera wszystkie informacje o budynku oraz warunkach, w jakich przeprowadzano badanie. Na podstawie pomiarów i wprowadzanych danych program oblicza wielkości zdefiniowane w normie, opisujące szczelność budynku, a mianowicie:

  • wielkość wymiany powietrza n50,
  • przepuszczalność powietrzną przy ciśnieniu 50 Pa – q50,
  • jednostkowy strumień przecieku powietrza w50.

tabeli 1 przedstawiono przykładowe wyniki pomiaru.

Utrudnienia podczas badań

Wykonywanie badań wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania budynku, lecz także sprzyjających warunków atmosferycznych, opisanych w pkt. 5.1.4 normy PN-EN 13829:2002 [2]. W praktyce spełnienie wszystkich warunków jest bardzo trudne.

Przed rozpoczęciem badania należy wprowadzić do programu dane dotyczące budynku i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku, takich jak:

  • kubatura netto budynku,
  • prędkość wiatru,
  • ciśnienie atmosferyczne,
  • temperatura wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Wszystkie dane mogą być zmienione po wykonaniu badania – program przelicza wówczas wyniki.

Różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej

Iloczyn różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej [K] i wysokości obudowy budynku [m] nie powinien wynosić więcej niż 500 [m·K]. Warunek ten oznacza, że w razie niskiej temperatury zewnętrznej wykonanie pomiaru w wysokich budynkach może być niemożliwe. W tabela 2 podano maksymalne wysokości badanych budynków w zależności od różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.

Prędkość wiatru

Silny wiatr może być czynnikiem utrudniającym lub uniemożliwiającym wykonanie badania. Jeśli prędkość wiatru przekracza 6 m/s lub osiąga 3. stopień w skali Beauforta, wykonanie badania może okazać się niemożliwe lub dawać wyniki, które nie mogą być uwzględniane w obliczeniach.

Parcie powietrza na budynek może bowiem wytworzyć niezamierzoną różnicę ciśnienia, a tym samym spowodować błędny pomiar. Różnica ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku w warunkach zerowego przepływu nie może przekroczyć wartości 5 Pa.

Temperaturę wewnątrz i na zewnątrz budynku, prędkość oraz siłę wiatru należy określić przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu. Zmiana prędkości wiatru po pomiarze wpływa na analizę wielkości błędu pomiarowego, nie zmienia natomiast samego wyniku.

Badania w warunkach niespełniających wymagań

Podczas wykonywania badań próby szczelności budynków niejednokrotnie można natrafić na niesprzyjające warunki pogodowe. W celach porównawczych i informacyjnych w jednym z analizowanych obiektów jednorodzinnych postanowiono przeprowadzić próbę badania mimo warunków niespełniających normy PN-EN 13829:2002 [2].

Podczas badania prędkość wiatru wynosiła ok.10 m/s. Różnica ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku przekraczała 5 Pa. Odczyt wartości zerowego przepływu na początku i na końcu badania, zamieszczony w tabeli 3, pokazuje wartości rzeczywistej różnicy ciśnienia.

Program wykonał 10 pomiarów wartości, wykazujących, jak duże były wahania różnicy ciśnień (maks. 13,84 Pa). Pomimo niespełnienia warunku zerowego przepływu kontynuowano pomiar.

W drugiej fazie pomiarów pojawiły się problemy z uzyskaniem wymuszonej różnicy ciśnień o wartości 15 Pa. Odczyt 20 wartości średnich program rozpoczyna po 20 s ustabilizowanej różnicy ciśnień. Niestety, z powodu podmuchów wiatru nie było możliwe ustabilizowanie wartości 15 Pa ±5% błędu przez 20 s. W takiej sytuacji program proponuje wybór jednej z trzech możliwości:

  • pominięcie danej wartości i przejście do wartości wyższej o 5 Pa,
  • zwiększenie wartości dopuszczalnego błędu,
  • odczyt danych (mimo nieustabilizowanej różnicy ciśnień).

W badaniu pominięto wartość 15 Pa i kontynuowano badania przy wartości 20 Pa. Nie było problemu z uzyskaniem różnicy ciśnień 20 Pa. Kolejny problem wystąpił przy wartości 25 Pa. Odczyt był możliwy przy zwiększeniu dopuszczalnej wartości błędu do 15%.

Duży rozrzut wartości na wykresie różnic ciśnień (rys. 1) oraz zależności przepływu powietrza od wartości ciśnienia (rys. 2) obrazuje bardzo silne podmuchy wiatru w trakcie badania.

Badanie w sprzyjających warunkach atmosferycznych

Na rys. 3 przedstawiono wyniki badań prowadzonych w sprzyjających warunkach pogodowych. Rozrzut wyników w odniesieniu do wartości 15–55 Pa jest niewielki.

Niestety, w ostatnim pomiarze (podczas próby uzyskania podciśnienia 60 Pa) zabezpieczenie otworu wentylacyjnego zostało uszkodzone, co spowodowało nagłe zmniejszenie wartości podciśnienia wewnątrz budynku. Nagła zmiana jest widoczna na rys. 3 przy najwyższej analizowanej wartości. Ze względu na rozszczelnienie badanie należało powtórzyć. Przypadek ten uzasadnia przeprowadzanie w trakcie badań kontroli zaślepień otworów w obudowie.

Jeśli w trakcie badania w budynku zostanie otwarte okno lub drzwi, w programie pojawi się komunikat o tym, że nie udało się uzyskać wymaganej różnicy ciśnień. Jeśli natomiast przepływ powietrza zostanie zaburzony przez przedmiot lub osobę znajdującą się w pobliżu wentylatora, wyświetli się komunikat o niestabilnym ciśnieniu.

Aby obliczyć wielkość wymiany powietrza oraz przepuszczalności powietrznej, należy wprowadzić do programu wartości kubatury wewnętrznej oraz pola obudowy. Kubatura wewnętrzna V stanowi objętość powietrza wewnątrz badanego budynku lub części budynku. Określana jest jako iloczyn pola podłogi netto oraz średniej wysokości pomieszczenia netto bez odejmowania kubatury umeblowania [2].

Bardzo ważna jest dokładność obliczeń, gdyż na tej podstawie wyznaczana jest wartość n50. Zmiana o 10% danych dotyczących kubatury powoduje zmianę wartości n50 o ok. 10%.

Od precyzyjnego określenia pola obudowy budynku zależy dokładność wartości przepuszczalności powietrznej q50. Pole obudowy stanowi całkowite pole wszystkich podłóg, ścian oraz stropów ograniczających badaną kubaturę wewnętrzną, w tym ścian i podłóg poniżej poziomu terenu. Tu także, podobnie jak w przypadku kubatury budynku, zmiana wartości pola obudowy o 10% powoduje zmianę wartości przepuszczalności powietrznej o ok. 10%.

Przykład badania metodą B

Kolejnym badanym budynkiem był dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 175 m², wybudowany w 2004 r. w technologii ścian murowanych (ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego). Obiekt miał wentylację grawitacyjną. Istotnym elementem budynku, wpływającym na wyniki badania, była wewnętrzna, otwarta klatka schodowa, łącząca część mieszkalną z niewykończonym poddaszem. Taki stan poddasza przyczyniał się do intensywnej infiltracji przez nieszczelności między elementami łączeniowymi (fot. 2–3).

Badanie przeprowadzono metodą B – otwory wentylacji naturalnej zostały zaślepione w warunkach podciśnienia i nadciśnienia. W tabelach 4–5 przedstawiono wyniki pomiarów. Uzyskane wartości wymiany powietrza w warunkach różnicy ciśnienia 50 Pa znacznie przekraczają wartość dopuszczaną w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [1], czyli n50 = 3,0 h–1. Dotyczy to zarówno próby podciśnieniowej (n50 = 8,275 h–1), jak i nadciśnieniowej (n50 = 8,255 h–1).

Podsumowanie

Na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji można stwierdzić, iż czynnikami zaburzającymi dokładność pomiaru i mającymi wpływ na wyniki końcowe są: osłonięcie budynku, chwilowe podmuchy wiatru, jego prędkość oraz temperatura powietrza. Wyniki uzyskiwane podczas badania szczelności obudowy budynku zależą więc w dużej mierze od warunków, w jakich wykonano pomiary.

Podczas badania wykonywanego metodą B bardzo ważne jest bieżące sprawdzanie stanu zaślepień otworów wentylacyjnych.

Omówione w artykule badanie zostało zrealizowane w ramach tematu nr L-1/218/DS./2012 i sfinansowane z dotacji na naukę przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.).
  2. PN-EN 13829:2002, „Właściwości cieplne budynków. Określenie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • TAGBA TAGBA, 07.03.2014r., 08:28:41 I właśnie dla tego najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenia dachu izolacja poliuretanową. <a href="http://www.purizol.pl" target="_blank">http://www.purizol.pl</a>
  • Piotr Piotr, 19.06.2018r., 20:08:55 Derowerk pomaga inwestorom, architektom i wykonawcom w projektowaniu i stawianiu budynków, które są efektywne energetycznie, trwałe i szczelne na niekontrolowane przenikanie powietrza <a href="http://www.derowerk.pl/docieplenia-budynkow-metoda-wdmuchiwania/test-blower-door-szczelnosc-powietrza-budynku/" target="_blank">http://www.derowerk.pl/docieplenia-budynkow-metoda-wdmuchiwania/test-blower-door-szczelnosc-powietrza-budynku/</a>

Powiązane

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.

mgr inż. Karol Kramarz Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Jacek Sawicki news Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy po zmianach prawnych Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego po zmianach Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...

Jacek Sawicki news Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami) Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami: 1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.); 2. Ustawa z dnia 7 lipca...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?

Przemysław Gogojewicz Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

Materiały prasowe Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać? Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.