Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wykorzystanie metody uczenia się z przykładów przy podejmowaniu decyzji technologicznych w procesie budowlanym

Wybór wariantów produkcyjnych na podstawie jednego wariantu technologiczno-organizacyjnego wydaje się wyjątkowo ryzykowny ze względu na zmieniające się warunki otoczenia. Może bowiem skutkować koniecznością przerwania prac ze względu na niekorzystne warunki realizacji albo kontynuowania ich mimo większego ryzyka, że efekty będą gorsze, niż zakładano (zwiększą się koszty, zmniejszy wydajność czy nie zostaną spełnione wymagania jakościowe).

Zobacz także

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r. Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych...

Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych zdarzało się, że brakowało materiałów na światowych rynkach i ceny mocno szybowały w górę, ale miniony rok nie przyniósł takich niespodzianek. Jak widać, nasza branża lubi spokój.

Brak strategii ESG w budynkach może powodować problemy

Brak strategii ESG w budynkach może powodować problemy Brak strategii ESG w budynkach może powodować problemy

ESG nie jest już opcją, ale koniecznością w zarządzaniu nieruchomościami. Z początkiem 2025 r. tysiące firm w Polsce i setki tysięcy w całej Unii Europejskiej zaczęły podlegać przepisom dotyczącym raportowania...

ESG nie jest już opcją, ale koniecznością w zarządzaniu nieruchomościami. Z początkiem 2025 r. tysiące firm w Polsce i setki tysięcy w całej Unii Europejskiej zaczęły podlegać przepisom dotyczącym raportowania pozafinansowego za sprawą dyrektywy CSRD. Poza ustawodawcami, także inwestorzy, banki czy najemcy w coraz większym stopniu oczekują od budynków przemyślanej, dobrze zaplanowanej strategii zrównoważonego rozwoju. Jej brak może prowadzić nawet do problemów z finansowaniem obiektu czy przedłużaniem...

Możliwość dostosowania wariantu realizacji procesu budowlanego do warunków otoczenia daje szansę kontynuacji procesów w zmieniających się warunkach oraz zapewnienia osiągnięcia wyników zgodnych z założeniami specyfikacji. Wymaga to jednak spełnienia dwóch warunków: 

  •  monitorowania stanu otoczenia (z opcją przewidywania) i procesów w toku,
  •  stworzenia bazy wiedzy opartej na zrealizowanych już przypadkach realizacji określonych procesów w różnych warunkach otoczenia.

W ten sposób, na podstawie zgromadzonych przykładów, można szacować określone rezultaty lub w odniesieniu do określonych rezultatów ustalać parametry analizowanego procesu.

Monitoring stanu otoczenia i trwających procesów

Stanowi podstawę sprawnego reagowania na zmieniające się dynamicznie warunki realizacji procesów. Typowe rozumienie monitoringu obejmuje:

  •  śledzenie i kontrolę poprawności przebiegu procesu,
  •  zbieranie i dokumentowanie danych w pewnym okresie,
  •  porównywanie planowanych rezultatów z aktualnie osiąganymi, umożliwiające regulację procesu.

Esamili i in. [1] proponują szersze rozumienie monitoringu, obejmujące także prognozowanie i modelowanie, a według Witakowskiego [2] poza zbieraniem, analizą i przetwarzaniem informacji monitoring polega także na ich transmisji i dystrybucji.

Na podstawie analizy przykładów zastosowania monitoringu do śledzenia procesów budowlanych można wskazać cztery główne kierunki postępowania:

  • uzyskiwanie informacji o przebiegu procesów i stanie zmiennego otoczenia umożliwiające sterowanie,
  • opracowanie dziennych raportów będących podstawą oceny zgodności przebiegu realizacji z planem,
  • prowadzenie aktywnego sterowania jakością (działań korekcyjnych i zapobiegawczych),
  • wykorzystanie danych z monitoringu w procesie doskonalenia doboru wariantów technologicznych i organizacyjnych.

Analiza możliwości wykorzystania ostatniego z wymienionych kierunków jest przedmiotem artykułu.

Doskonalenie może dotyczyć cyklicznych procesów budowlanych (powtarzalnych w ramach określonego przedsięwzięcia budowlanego) lub powtarzalnych przedsięwzięć.

ABSTRAKT

W artykule zwrócono uwagę na potrzebę dostosowania wariantu realizacji procesu budowlanego do warunków otoczenia, by możliwe było kontynuowanie procesów w zmieniających się warunkach oraz uzyskanie wyników zgodnych z założeniami. Przedstawiono warunek wykorzystania danych z monitoringu w procesie doskonalenia doboru wariantów technologicznych i organizacyjnych. Opisano metodę uczenia się z przykładów jako skuteczną metodę wsparcia w podejmowaniu decyzji technologicznych i organizacyjnych w budownictwie.

The article considered the need to adjust the option of performing a given construction process to ambient conditions, so that the process may be continued in changing conditions and the results comply with the assumptions. The necessity of using data from monitoring in improving the selection of technological and organisational options was presented. The method of learning from examples was described as an effective method of technological and organisational decision making support in building engineering.

W odniesieniu do przedsięwzięć opisano przykład aranżacji przestrzeni biurowej z zastosowaniem podłogi monolitycznej z rozbieralnymi kanałami. Drugi przykład dotyczy cyklicznych procesów dostaw i wbudowania mieszanki betonowej w typowej konstrukcji żelbetowej.

Celem artykułu jest wskazanie metody uczenia się z przykładów jako skutecznej metody wsparcia w podejmowaniu decyzji technologicznych i organizacyjnych w budownictwie.

Trzy pętle uczenia się

Przedstawiona koncepcja uczenia się oparta jest na pięciu zasadniczych założeniach:

  • uczenie się jest procesem wieloetapowym, zapoczątkowanym wprowadzeniem idei zapewnienia jakości, a następnie Total Quality Management, aż do organizacji uczącej się (ang. Learning Organization), zdolnej do działania w warunkach ryzyka i niepewności;
  • wykorzystanie agentowych systemów doradczych na poziomie lokalnym (decyzje są wypracowywane na podstawie danych gromadzonych na budowie przy realizacji procesów specjalistycznych charakterystycznych dla danego wykonawcy);
  • wzrost kompetencji organizacji oparty na systematycznym gromadzeniu wiedzy specyficznej – niepowtarzanej i utajonej (Hatch [3]) jako podstawa przewagi konkurencyjnej;
  • podejście systemowe przy zespołowym uczeniu się jako element zapewniający synergię efektów działań podejmowanych w autonomicznych subsystemach;
  • system uczenia się wykorzystujący trzy pętle, dotyczące doskonalenia na trzech poziomach (RYS. 1).

System uczenia się należy kojarzyć również z analizą wielu informacji już na etapie planowania przedsięwzięcia (oraz bardziej szczegółowo na poziomie procesów). Wpływa to na działanie proaktywne – wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji przed zajściem zmiany.

Doskonalenie na poziomie przedsięwzięcia związane jest z przechodzeniem przez kolejne fazy cyklu życia obiektu budowlanego. Często objawia się to tym, że błędy popełnione we wcześniejszych fazach tego cyklu (np. projektowanie) zostają ujawnione w fazach późniejszych (np. podczas eksploatacji).

Uczenie opiera się na formułowaniu pytań na trzech poziomach nauki (na RYS. 1 w odniesieniu do procesów): 1) czy nie można udoskonalić procedury realizacji?;

2) czy zastosowana reguła wprowadzenia procedury jest właściwa? Czy wybrana procedura była najtrafniejszym wyborem, czy należałoby w przyszłości poszukiwać alternatywy umożliwiającej osiągnięcie lepszych rezultatów?;

3) czy przyjęte kryteria oceny prawidłowości funkcjonowania systemu są poprawne? Przekrojowa analiza działań na różnych poziomach pozwala sformułować odpowiednie wnioski, które mogą być wykorzystane w następnych analogicznych realizacjach.

Metoda uczenia się z przykładów

Metoda uczenia się z przykładów oparta jest na założeniu o wykorzystywaniu doświadczenia z poprzednich realizacji do podejmowania decyzji dotyczących aktualnych problemów. Do metod tego typu można zaliczyć metody oparte na wyciąganiu wniosków z małej liczby przykładów, kiedy zastosowanie metod uczenia maszynowego jest znacznie ograniczone.

Oczywiście nie wyklucza to stopniowego zastosowania także innych metod, które wzajemnie się uzupełniają i mogą tworzyć bazę do wspomagania podejmowania decyzji technologicznych przez agentowy system doradczy o strukturze hybrydowej (RYS. 2).

Taki system w początkowej fazie rozwoju bazuje na zbiorze reguł, które nie wymagają oparcia na zbiorze przykładów. W następnej fazie, kiedy baza wiedzy oparta na zbiorze przykładów jest jeszcze zbyt mała do zastosowania typowych narzędzi uczenia maszynowego, można zastosować metodę uczenia się z przykładów. W kolejnym stadium rozwoju (przy dostatecznie dużej bazie przypadków) możliwe jest zastosowanie np. sztucznych sieci neuronowych, symulacji itp.

Podczas wyboru wariantów realizacji procesów w odniesieniu do aktualnego problemu, gdy tworzony jest zupełnie nowy przypadek, poszukuje się często podobieństw i rozwiązań na podstawie poprzednich doświadczeń i realizacji (RYS. 3).

Mając dodatkowo możliwość wdrożenia zupełnie nowego pomysłu, analizuje się oba rozwiązania (przez porównanie i dostosowanie) i wybiera to, które wydaje się najodpowiedniejsze oraz dla którego ryzyko zmiany otoczenia będzie najmniejsze. Zastosowane rozwiązanie należy monitorować, ­kontrolować oraz wnikliwie analizować, by móc następnie ocenić rezultaty zastosowania wybranej opcji.

Ocena może być pozytywna bądź negatywna. O ocenie pozytywnej mówimy wtedy, gdy oczekiwania przy realizacji procesu spełniły się – osiągnięto założone cele. Jeżeli nie uzyskano w pełni zaplanowanego rezultatu, realizacja ta zostanie negatywnie oceniona.

Nie należy zapominać o własnych niepowodzeniach. Mogą one służyć przestrzeganiu przed możliwością popełnienia błędu w kolejnych działaniach. Oba przykłady – i pozytywny, i negatywny – powinny zostać zachowane w bazie wiedzy, by móc opierać się na nich w następnych przypadkach.

Zastosowanie uczenia się z przykładów

Opisane przykłady zastosowania dotyczą dwóch przypadków:

  •  wykorzystania analizy krytycznej przykładu na poziomie przedsięwzięcia w przypadku metody wykonania podłogi przy budowie budynku biurowego przeznaczonego pod wynajem,
  •  oszacowania wydajności przy betonowaniu konstrukcji żelbetowej na podstawie wiedzy gromadzonej przy realizacji cyklicznych procesów budowlanych w ramach jednego przedsięwzięcia.

Wykorzystanie analizy krytycznej przykładu na poziomie przedsięwzięcia

Dotyczy on budowy dwóch obiektów biurowych. Budowę pierwszego obiektu rozpoczęto od podpisania z generalnym wykonawcą ryczałtowej umowy na wykończenie budowy w standardzie „open plan”.

W trakcie pozyskiwania najemców pojawiła się konieczność dzielenia przestrzeni ścianami działowymi oraz wprowadzenia zmian w instalacjach (z warunków zapewnienia bezpieczeństwa oraz parametrów komfortu w pomieszczeniach). Modyfikacje wiązały się z demontażem sufitów podwieszanych oraz rozebraniem modułowych podłóg podniesionych.

Na podstawie wniosków z poprzedniej realizacji planowanie budowy drugiego biurowca rozpoczęto od wnikliwej analizy. Stropy zaprojektowano jako sprężone prefabrykowane płyty, umieszczone na monolitycznych słupach i ryglach. Zrezygnowano również z wykończania podłóg i sufitów (oprócz trzonu obiektu) oraz wykonania instalacji do czasu pojawienia się najemców. Zdecydowano się również na wykonanie monolitycznej podłogi podniesionej z rozbieranymi kanałami wzdłuż trzonu budynku.

Negatywna ocena poprzedniej realizacji pozwoliła uniknąć problemów w nowym przedsięwzięciu oraz obniżyć koszty bez zmiany funkcjonalności obiektu.

Oszacowanie wydajności przy betonowaniu konstrukcji żelbetowej na podstawie gromadzonej wiedzy

Zastosowanie uczenia się z przykładów przy betonowaniu konstrukcji betonowej opierało się na systematycznym zbieraniu danych dotyczących procesu betonowania i wykorzystywaniu ich do szacowania wydajności betonowania w odniesieniu do planowanych procesów.

Typowy proces dostawy betonu realizowany cyklicznie obejmował: załadunek mieszanki betonowej, transport mieszanki z węzła betoniarskiego na budowę, badanie mieszanki betonowej (w przypadku niespełnienia wymagań specyfikacji odmowa przyjęcia mieszanki), ewentualnego oczekiwania na rozładunek (gdy pompa była zajęta), układanie mieszanki w elemencie, mycie betonowozu, powrót pustego betonowozu do węzła betoniarskiego.

Podczas zbierania przykładów przy ustalaniu wydajności procesu betonowania zastosowano następujące kryteria:

  •  typ elementu,
  •  temperaturę,
  •  objętość betonowania,
  •  pojemność betonowozów,
  •  liczbę betonowozów.

Starano się ograniczyć liczbę możliwych kategorii dla poszczególnych kryteriów przez klasyfikowanie ich w kilku przedziałach. Na przykład wzięto pod uwagę cztery opcje typu betonowanego elementu: ściana, strop, fundament, inne. Temperaturę sklasyfikowano w sześciu przedziałach. Pojemność betonowozu określono jako małą dla betonowozów do 6 m3.

Podczas analizy przypadku betonowania ścian w temperaturze od 5 do 15°C przy objętości betonowania od 5 do 10 m3 przy użyciu betonowozów o pojemności 6 m3 i przy liczbie 2 betonowozów w dostawie znaleziono w bazie przykładów 3 przykłady odpowiadające analizowanemu przypadkowi (TABELA).

W omawianym przypadku przewidziano wydajność betonowania jako średnią z trzech wartości ze względu na równy stopień podobieństwa do analizowanego przypadku; jej wartość wynosi 10,4 m3/h. W innych sytuacjach możliwe jest obliczanie poszukiwanej wartości przy zastosowaniu odpowiednich wag wynikających ze stopnia podobieństwa znalezionych przypadków w stosunku do analizowanego przypadku.

Należy zauważyć, że gromadzenie większej liczby przypadków w tym przykładzie nie jest zadaniem trudnym (procesy powtarzają się cyklicznie w ramach jednego przedsięwzięcia), w przeciwieństwie do pierwszego przykładu (technologii wykonania stropu), gdzie zbieranie większej ilości danych może być zadaniem bardzo trudnym (zwłaszcza przy założeniu pewnego ich podobieństwa).

Wnioski

Omawiana metoda uczenia z przykładów stanowi jedną z możliwych opcji funkcjonowania hybrydowego systemu doradczego w początkowym etapie jego rozwoju.

Wydaje się ona szczególnie przydatna, gdy dysponujemy pewną liczbą danych wykorzystujących monitoring funkcjonującego już analizowanego systemu produkcyjnego, ale nie jest ona wystarczająco liczna do zastosowania bardziej zaawansowanych narzędzi analizy (np. analizy sztucznych sieci neuronowych, symulacji itp.).

Zastosowanie tej prostej metody jest szczególnie uzasadnione do porównania efektów realizacji procesów dla wielu opcji technologicznych (i organizacyjnych) w różnych warunkach realizacji w przedmiotowym systemie produkcyjnym.

Przestawione podstawy teoretyczne oraz przykłady zastosowania pozwalają wysunąć następujące wnioski:

  •  gromadzone w wyniku monitoringu informacje o zrealizowanych już procesach stanowią bazę do ich stopniowego doskonalenia;
  •  nauka z przykładów jest jedną z pierwszych możliwych opcji rozwoju agentowego hybrydowego systemu doradczego wspomagającego decyzje technologiczne na budowie;
  •  w procesie doskonalenia można wykorzystywać zarówno przypadki oceniane pozytywnie, jak i negatywnie;
  •  dzięki bazie przykładów możliwe jest znalezienie najlepszego dopasowania wariantu realizacji procesu do warunków otoczenia (co w wypadku tradycyjnie stosowanych katalogów opartych na wartościach średnich może być utrudnione);
  •  przedstawiona metoda nie wymaga specjalistycznego/skomplikowanego oprogramowania – gromadzenie przypadków może odbywać się w typowej bazie danych lub arkuszu kalkulacyjnym;
  •  podczas analizy poszczególnych przypadków wskazane jest zastosowanie podejścia „lean management” w celu wyeliminowania niepotrzebnych przestojów, strat czasu itp.;
  •  rozwój opisywanej prostej metody może polegać na połączeniu z innymi bardziej skomplikowanymi metodami (SNN, symulacją itp.), dającymi efekt ich synergii w systemie hybrydowym.

Literatura

  1. A. Esmaili, S. Mehta, D. Negri, C.A. Venezuela, „System and method for process monitoring”, United States Patent, No. 7606681, 2009.
  2. P. Witakowski, „Zdalne monitorowanie obiektów budowlanych podczas budowy i eksploatacji”, „Czasopismo Techniczne”, 2007, z. 12, „Środowisko”, z. 1-Ś, s. 180–189.
  3. M.J. Hatch, „Teoria organizacji”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.
  4. J. Pasławski, „Elastyczność w zarządzaniu realizacją procesów budowlanych”, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2009.
  5. M. Gaertner, A. Kończak, „Pozyskiwanie wiedzy w przedsięwzięciu budowlanym”, „Archiwum Instytutu Inżynierii Lądowej”, nr 13/2012, s. 109–114.
  6. J.L. Kolonder, „An Introduction to Case Based Reasoning”, „Artificial Intelligence Review”, 6/1992, s. 3–34.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

Metodyka szacowania śladu węglowego budynków Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...

mgr inż. Katarzyna Walusiak, mgr Krzysztof Mróz Posadzki przemysłowe – wymagania normowe

Posadzki przemysłowe – wymagania normowe Posadzki przemysłowe – wymagania normowe

Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.

Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.

Przemysław Gogojewicz Zabudowa szachtów instalacyjnych

Zabudowa szachtów instalacyjnych Zabudowa szachtów instalacyjnych

Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw...

Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw i serwisantom.

Jacek Sawicki Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań

Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań

W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle...

W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, które obowiązuje od dnia 1.03.2023 r.

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi

Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia...

Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r.), zwanej w kręgach budowlanych „ustawą koncesyjną”.

Jacek Sawicki Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r.

Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r. Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju...

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju określającego wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

mgr inż. Beata Kluczberg, mgr inż. Krzysztof Szymański, mgr inż. Jerzy Żurawski Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny?

Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny? Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny?

Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł...

Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł sterowania. Symbolem nowoczesności stały się rozwiązania zawierające elementy „inteligentnego” funkcjonowania. Powszechnie dostępne są „inteligentne” odkurzacze, lodówki, aparaty fotograficzne, samochody, a nawet budynki. Budynek inteligentny [23–27] to miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i...

Jacek Sawicki news Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane

Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa

Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa

Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa...

Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z dnia 23 marca 2023 r., poz. 551).

Małgorzata Kośla news Targi BAU 2023 za nami

Targi BAU 2023 za nami Targi BAU 2023 za nami

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały...

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały w tym roku niemały sukces i mogły poszczycić się rekordową liczbą wystawców, odwiedzających z całego świata oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno gości, jak i firm promujących najnowsze technologie, innowacyjne rozwiązania oraz produkty.

mgr inż. Krzysztof Baranowski, dr inż. arch. Zuzanna Napieralska Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej

Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej

W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich....

W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich. Współczesne trendy urbanistyczne przygotowują nas do przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.