Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych

Methods of testing thermal properties building materials

Komora klimatyczna TAURUS; fot.: J. Zych

Komora klimatyczna TAURUS; fot.: J. Zych

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Szczególną rolę odgrywa budownictwo, które należy do największych odbiorców wyprodukowanej energii, zarówno na etapie wznoszenia budynków, jak i późniejszej ich eksploatacji.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jak spełnić wymagania izolacyjności cieplnej dla budynków nZEB (o niemal zerowym zużyciu energii)
  • Metody badawcze stosowane w trakcie badania właściwości cieplnych w nowoczesnym Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE)

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Budownictwo jest jednym z największych odbiorców energii. Z tego powodu podejmowane są działania w celu ograniczenia strat ciepła przez przegrody budowlane. Trwają poszukiwania materiałów o coraz lepszych właściwościach izolacyjnych. Zachodzi potrzeba weryfikacji tych właściwości. W artykule zostały omówione metody pomiaru przewodności cieplnej materiałów budowlanych oraz współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę budowlaną.

Methods of testing thermal properties building materials

Energy conservation awareness in the world has been increasing in recent years. We undertake actions to limit and even reduce increase in its consumption. Construction industry is one of the largest energy consumers. For this reason, measures are taken to limit heat loss through building partitions. The search for materials with increasingly better insulating properties is being continued. There is a need to verify these properties. The article discusses the methods of measuring the thermal conductivity of building materials and the heat transfer coefficient through building partitions.

Coraz częściej wznoszone są budynki nZEB (o niemal zerowym zużyciu energii), które w Polsce są definiowane przez izolacyjność cieplną przegród oraz przez wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej EP. Aby nadążać za tymi zmianami, a wręcz je stymulować, od 1 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone w Polsce nowe, bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej budynków. Wymagania te definiują polski standard budynków o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię.

Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] przedstawione zostały w TABELI. Wymagania te są obowiązkowe dla budynków nowo projektowanych, jak również poddawanych renowacji. W tabeli przedstawiono również wymagania izolacyjności cieplnej dla budynków pasywnych, które są coraz popularniejsze w Europie i na świecie.

metody badania materialow budowlanych tabela

TABELA. Maksymalne wartości współczynnika U dla wybranych przegród

Takie wymagania izolacyjności cieplnej dla budynków nZEB wiążą się z koniecznością projektowania przegród zewnętrznych o bardzo dobrych parametrach cieplnych. Na rynku materiałów budowlanych pojawiają się nowe rozwiązania i technologie. Laboratoria badawczo-rozwojowe prowadzą badania nad innowacyjnymi produktami, które zapewnią jeszcze lepsze parametry cieplne przegród budowlanych. Producenci i naukowcy wykorzystują takie zjawiska jak refleksyjność, nanocząsteczki, pochłanianie i emisja promieniowania, aby uzyskać lepsze parametry termiczne.

W artykule przedstawiono metody badawcze, które są stosowane w trakcie badania właściwości cieplnych w nowoczesnym Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE) (FOT. 1). MLBE to budynek przeznaczony do badań innowacyjnych technologii w warunkach laboratoryjnych oraz in situ, wyposażony w najwyższej jakości aparaturę badawczą.

fot1 diagnostyka

FOT. 1. Budynek Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE); fot.: J. Zych

Laboratorium powstało w 2014 r. na Politechnice Krakowskiej. Autorami projektu byli dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, prof. PK (architektura, założenia funkcjonalne) oraz dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak (fizyka budowli, komfort). Laboratorium zostało wyposażone w aparaturę badawczą najnowszej generacji.

Na parterze budynku zostały zlokalizowane komory klimatyczne: komora UV do badania paneli słonecznych oraz badań starzeniowych, komora izotermiczna do pomiaru współczynnika przenikania ciepła oraz aparat płytowy do pomiaru współczynnika przewodzenia ciepła, jednego z ważniejszych parametrów materiałów budowlanych, szczególnie istotnym w budownictwie energooszczędnym.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] jest jednym z podstawowych parametrów określających właściwości materiałów stosowanych w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa energooszczędnego. Określa on zdolność materiału do przewodzenia ciepła [1].

Przewodność cieplna materiałów budowlanych w aspekcie zaostrzających się przepisów ochrony cieplnej może być kluczowym elementem wyboru materiałów przeznaczonych do budowy czy termomodernizacji budynków. Im mniejszą wartością współczynnika λ charakteryzują się materiały budowlane, tym jest lepiej z punktu widzenia ochrony cieplnej.

Na rynku materiałów budowlanych obserwujemy starania producentów, aby osiągnąć jak najniższe wartości współczynnika λ dla swoich produktów. W obszarze materiałów termoizolacyjnych przeważają materiały o współczynniku λ wynoszącym od 0,022 do 0,040 W/(m·K), ale pojawiają się również materiały, które osiągają wartość 0,014 W/(m·K), jak na przykład aerożele.

Producenci materiałów konstrukcyjnych, takich jak beton komórkowy czy ceramika poryzowana, również wprowadzają materiały o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła [przykładowo beton komórkowy o gęstości 300 kg/m3 może charakteryzować się współczynnikiem λ o wartości 0,075 W/(m·K)].

Im niższa jest wartość współczynnika λ , tym cieńsza może być przegroda, która musi osiągnąć odpowiednie wartości określone w Warunkach Technicznych [2, 3]. Ma to duży wpływ na koszt budowy.

Dla inwestorów może też mieć znaczenie sprawdzenie, czy deklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła jest w rzeczywistości taka, jaką podaje producent. Gorsze parametry to zwiększone w stosunku do zakładanych straty ciepła, a przez to wyższe koszty eksploatacji budynku.

Współczynnik przewodzenia ciepła charakteryzuje intensywność wymiany ciepła przez dany materiał. Jego wartość wpływa na ilość energii cieplnej przepływającej od strony ciepłej do strony zimnej dla danej masy próbki, w wyniku zewnętrznej różnicy temperatur. Dla ciała o kształcie prostopadłościanu, przewodzącego ciepło w warunkach stanu ustalonego, ilość przekazanego ciepła przez to ciało jest zależna od rodzaju substancji, a także jest proporcjonalna do przekroju ciała, różnicy temperatur na powierzchniach prostopadłych do kierunku przepływu ciepła oraz od czasu przepływu ciepła [1].

Można to wyrazić wzorem:

zatem współczynnik lambda może być zapisany wzorem (2)

gdzie:

λ  – współczynnik przewodzenia ciepła [W/(m·K)],
Q – ilość ciepła przepływającego przez ciało [J],
t – czas przepływu ciepła [s],
S – pole przekroju poprzecznego ciała [m2],
ΔT – różnica temperatur w kierunku przewodzenia ciepła [K],
d – grubość przegrody [m].

W przypadku pomiaru w warunkach stanu ustalonego oraz przepływu ciepła w ciągu jednej sekundy w kierunku prostopadłym do powierzchni próbki mającej kształt prostopadłościanu o boku długości 1 m, wartość współczynnika λ [W/(m·K)] można wyznaczyć z uproszczonego wzoru (3):

gdzie:

q – gęstość strumienia ciepła [W/m2].

Metody pomiaru współczynnika λ [W/(m·K)] materiału jednorodnego w warunkach stanu ustalonego określają normy PN-ISO 8301 [4], PN-ISO 8302 [5] oraz PN-EN ISO 8497 [6] i ich międzynarodowe odpowiedniki [7].

Pomiar współczynnika λ [W/(m·K)] zgodnie z normą PN-ISO 8301 [4] wykonywany jest w aparacie płytowym z czujnikami strumienia cieplnego (lambdomierzu), natomiast pomiar zgodnie z normą PN-ISO 8302 [5] wykonywany jest aparatem płytowym z osłoniętą płytą grzejną.

Norma PN-EN ISO 8497 [6] określa warunki badania aparatem z osłoniętą i kalibrowaną rurą grzejną. Badanie współczynnika przewodzenia ciepła λ w MLBE jest wykonywane za pomocą aparatu płytowego z miernikami gęstości strumienia cieplnego (FOT. 2).

fot2 diagnostyka

FOT. 2. Aparat płytowy Fox 802; fot.: H. B. Łoziczonek, M. Furtak

Wymiary maksymalne próbki to 750×750 mm, a grubość 300 mm. Zakres pomiarowy od 0,01 W/(m·K) do 0,2 W/(m·K) (do 2,5 W/(m·K) przy zastosowaniu zewnętrznych termopar). Aparat ma głowicę obrotową, która umożliwia pomiar oporu cieplnego R [(m2·K)/W] próbki ułożonej pod kątem w zakresie od 0° do 90° [8, 9]. Aparatem tym badane było przewodnictwo cieplne betonu komórkowego, powłok PSC, aerożelu, izolacji z tworzyw sztucznych, asfaltów oraz betonów lekkich.

Alternatywną technikę pomiarową stanowi metoda niestacjonarna, bazująca na pomiarze dyfuzyjności cieplnej. Dyfuzyjność cieplna jest specyficzną własnością materiału, charakteryzującą przewodzenie ciepła w warunkach nieustalonych. Wartość ta pozwala określić, jak szybko dany materiał reaguje na zmiany temperatury [10]. Dyfuzyjność cieplna definiowana jest jako iloraz przewodności cieplnej oraz iloczynu ciepła właściwego i gęstości:

Z tej zależności można wyliczyć wartość współczynnika przewodzenia λ [W/(m·K)]:

gdzie:

λ – współczynnik przewodności cieplnej próbki [W/(m·K)],
α – dyfuzyjność cieplna [m2/s],
cp – ciepło właściwe [J/kgK],
ρ – gęstość [kg/m3].

Zasada pomiaru metodą dynamiczną (stanu nieustalonego) polega na wykorzystaniu takiej właściwości materiałów, że po krótkim okresie przejściowym, wzrost temperatury ΔT zależy tylko od mocy grzałki oraz średniego przewodnictwa cieplnego λ [W/(m·K)].

Przewodnictwo cieplne może być wyliczone na podstawie dwóch pomiarów, w czasie t1 i t2. Ten czas powinien być nie mniejszy niż 100 s.

Do pomiaru współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] metodą dynamiczną służy w MLBE przyrząd pomiarowy ISOMET 2114 (FOT. 3). Przyrząd ten jest wyposażony w sondę igłową oraz sondę powierzchniową. Sonda igłowa służy do pomiarów w materiałach sypkich albo elastycznych, takich jak piasek, glina, styropian czy wełna mineralna, a sonda powierzchniowa materiałów twardych i sztywnych – drewno, beton, cegła czy pustaki. Zakres pomiarowy wynosi od 0,015 W/(m·K) do 6,0 W/(m·K).

fot3a diagnostyka

FOT. 3. Przyrząd ISOMET 2114; fot.: www.nitechnology.co.th

Przyrządem tym można wyznaczyć także dyfuzyjność termiczną α [m2/s] oraz pojemność cieplną cp [J/(m3·K)] [11, 12]. Za pomocą tego przyrządu badane były w MLBE m.in. zawiesiny bentonitowe, styropian, wełna mineralna, beton komórkowy, betony lekkie czy próbki asfaltu.

Parametrem określającym izolacyjność przegród budynku (ścian, stropów, podłóg, okien, drzwi i innych) jest współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2·K)]. Metoda obliczania jego wartości jest określana normą PN-EN ISO 6946 [13]. W odróżnieniu od przewodnictwa cieplnego jest cechą przegrody i zależy przede wszystkim od jej grubości, materiału i konstrukcji.

Współczynnik przenikania ciepła jest odwrotnością oporu cieplnego przegrody R [(m2·K)/W] [13]. Opór cieplny warstwy jednorodnej określany jest wzorem:

gdzie:

R – opór cieplny warstwy przegrody [(m2·K)/W],
d – grubość warstwy przegrody [m],
λ – współczynnik przewodności materiału warstwy przegrody [W/(m·K)].

Opór cieplny przegrody składającej się z kilku warstw materiałów przylegających do siebie (bez pustki powietrznej) jest sumą oporów poszczególnych warstw:

Do tego trzeba doliczyć opory przejmowania ciepła z materiału do powietrza i z powietrza do materiału. Stąd całkowity opór cieplny przegrody jest określany wzorem:

gdzie:

Rsi – opór przejmowania na przestrzeni wewnętrznej [(m2·K)/W],
Rse – opór przejmowania na powierzchni zewnętrznej [(m2·K)/W].

Wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] określana jest wzorem:

Do pomiaru współczynnika przenikania ciepła służy komora klimatyczna (FOT. główne).

W przypadku przegród jednorodnych i warstwowych (np. ściany) stosowana jest metoda skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza [1415]. W przypadku przegród niejednorodnych (okna, drzwi) stosowana jest metoda kalibrowanej albo osłoniętej skrzynki grzejnej [1516]. Pomiar jest wykonywany po osiągnięciu warunków równowagi termicznej wewnątrz komory.

Używana w MLBE komora klimatyczna do pomiaru współczynnika przenikania ciepła ma dwie sekcje. W sekcji zimnej można uzyskać stabilną temperaturę w zakresie od –20°C do +40°C, a w sekcji ciepłej jest to zakres od 0°C do +40°C. Między te sekcje wstawiana jest ruchoma rama z badaną próbką. W przypadku badania metodą ciepłomierza na badanej próbce i w obszarze osłonowym rozmieszczane są po obu stronach termopary w celu wyznaczenia średniej temperatury powierzchni.

Za pomocą ciepłomierza wyznaczana jest gęstość strumienia cieplnego przepływającego przez próbkę.

Znając grubość przegrody, można wyliczyć opór cieplny przegrody R [(m2·K)/W] oraz wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)].

W przypadku przegrody niejednorodnej (np. okna) stosowana jest metoda pośrednia. Pomiar jest dokonywany za pomocą skalibrowanej wcześniej skrzynki grzejnej. Wewnątrz skrzynki grzejnej utrzymywana jest taka sama temperatura jak w sekcji ciepłej. Z tego powodu przyjmuje się założenie, że przez ścianki skrzynki grzejnej nie przepływa ciepło. Dlatego też całe ciepło przepływa przez badaną próbkę oraz obszar osłonowy. Część strumienia ciepła przepływa, wykorzystując tzw. efekt brzegowy. Dla utrzymania temperatury wewnątrz skrzynki grzejnej zastosowane zostały grzałki elektryczne.

Miarą ilości ciepła dostarczonego do układu jest ilość energii elektrycznej dostarczonej do grzałek oraz ilość ciepła wytworzonego przez elektryczne silniki napędzające wentylatory oraz wytworzona przez elektronikę. Temperatura środowiska uwzględniająca wpływ konwekcji i radiacji wyznaczana jest w obu sekcjach. Wartość współczynnika U [W/(m2·K)] wyznaczana jest w odniesieniu do wcześniej uzyskanej wartości dla próbki kalibracyjnej.c

Wnioski

  • W ostatnich latach wzrastają wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych. Trwają poszukiwania materiałów budowlanych posiadających lepsze właściwości izolacyjne. Konieczna jest możliwość pomiaru i weryfikacji tych właściwości.
  • Współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] jest parametrem określającym właściwości izolacyjne materiału.
  • Współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2·K)] określa właściwości izolacyjne przegrody.
  • Metody pomiaru współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] oraz współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] w warunkach stanu ustalonego zostały znormalizowane.
  • Metody pomiaru współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] metodą niestacjonarną nie zostały znormalizowane.
  • Wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] przegród jednorodnych i warstwowych wyznaczana jest metodą ciepłomierza, a przegród niejednorodnych metodą osłoniętej skrzynki grzejnej.

Literatura

 1. „Współczynnik przewodzenia ciepła λ. Od czego zależy przewodnictwo cieplne materiałów?”, „Murator Plus” 1.01.2019, https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/wspolczynnik-przewodzenia-ciepla-od-czego-zalezy-przewodnictwo-cieplne-materialow-aa-ft7i-XYum-5Wij.html (dostęp 29.03.2022).
 2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 1994 r., nr 89, poz. 414 wraz z późn. zm.).
 3. Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 7 czerwca 2019 r., poz. 1065).
 4. PN-ISO 8301, „Określanie oporu cieplnego i właściwości z nim związanych w stanie ustalonym. Aparat płytowy z czujnikami strumienia cieplnego”.
 5. PN-ISO 8302, „Określanie oporu cieplnego i właściwości z nim związanych w stanie ustalonym. Aparat płytowy z osłoniętą płytą grzejną”.
 6. PN-EN ISO 8497, „Określanie właściwości w zakresie przepływu ciepła w stanie ustalonym przez izolacje cieplne przewodów rurowych”.
 7. ASTM C518-15, „Standard Test Method for Steady-State Thermal Transmission Properties by Means of the Heat Flow Meter Apparatus”.
 8. FOX600 and FOX800 Series Instruments Manual. LaserComp, Massachusetts 2009.
 9. LaserComp FOX8xx, Instrukcja obsługi, PARSER Sp. z o.o.
10. J. Wilk, F. Wolańczyk, „Metoda pomiaru przewodności cieplnej materiałów dobrze przewodzących ciepło w aspekcie odpowiedniego doboru izolacji”, https://hnl.pl/images/konferencja/II/download/metoda-pomiaru-przewodnosci-cieplnej-materialow-dobrze-przewodzacych-cieplo-w-aspekcie-odpowiedniego-doboru-izolacji.pdf (dostęp 23.02.2022).
11. Applied Precision Ltd., ISOMET 2114 Portable system for measurement of heat transfer properties of materials.
12. Applied Precision Ltd., ISOMET 2114 Thermal properties analyzer User’s Guide.
13. PN-EN ISO 6946, „Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła – Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
14. PN-EN 1934, „Określanie oporu cieplnego metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza”.
15. PN-EN ISO 8990, „Określanie właściwości związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym. Metoda kalibrowanej i osłoniętej skrzynki grzejnej”.
16. PN-EN ISO 12567-1, „Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi. Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej”.
17. NETSCH TAURUS INSTRUMENTS, Product overview, Thermal conductivity measuring devices with guarded hot pipe, https://analyzing-testing.netzsch.com/pl/training-know-how/slownik/thermal-conductivity (dostęp 30.03.2022).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

Powiązane

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.

mgr inż. Karol Kramarz Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Jacek Sawicki news Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy po zmianach prawnych Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego po zmianach Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...

Jacek Sawicki news Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami) Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami: 1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.); 2. Ustawa z dnia 7 lipca...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?

Przemysław Gogojewicz Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

Materiały prasowe Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać? Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

Metodyka szacowania śladu węglowego budynków Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.