Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projekt architektoniczny i jego wpływ na jakość prac dekarskich

ABC sztuki dekarskiej cz. 50

K. Patoka

K. Patoka

W artykułach publikowanych w cyklu „ABC sztuki dekarskiej” opisywaliśmy podstawowe teorie i zasady dotyczące budowy i wykonania dachów, a szczególnie ich pokryć. Podsumowując tę serię w jej jubileuszowym – 50 – odcinku, warto pokazać związek między jakością dachu a jego projektem.

Zobacz także

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

Na początku zawsze jest pomysł, później projekt, a jego realizacja i wykonanie są uzależnione od stopnia skomplikowania kształtu budowli. W szczególny sposób dotyczy to dachów, bo są trudne do wykonania (o czym nie wszyscy chcą wiedzieć) i z oczywistych powodów ważne dla całego budynku.

Dach decyduje o wyglądzie i stanie technicznym budynku: harmonizuje budowlę z otoczeniem i jednocześnie określa jej status. Ma bardzo duży wpływ na trwałość i estetykę całego budynku. Trwałość i wygląd dachów zależą zaś od jakości ich wykonania oraz od projektu. Dobre wykonanie wymaga wiedzy i wytrwałości (szczególnie na dachu). Dlatego w wielu krajach dekarze mają wysoką pozycję wśród innych zawodów budowlanych. Jednak efekty ich pracy zależą również od architektów i projektantów. Zależność tę widać bardzo wyraźnie na polskich dachach.

Im dach prostszy, tym lepszy

Na przykładzie nowo budowanych budynków widać wyraźnie, jak pod wpływem doświadczeń ostatnich dwudziestu lat zmieniają się polskie dachy. Mają coraz prostsze kształty, dzięki czemu zyskują na elegancji i funkcjonalności. Niestety, na razie trend ten jest wyraźny tylko w budownictwie wielorodzinnym. Właściciele budynków jednorodzinnych wciąż jeszcze ulegają chęci odróżnienia się od sąsiadów.

Najwyraźniej deweloperzy i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe dostrzegły zależność między stopniem skomplikowania dachów a kosztami ich eksploatacji, inwestorzy indywidualni natomiast jeszcze tego nie wiedzą. Jednak bez względu na rodzaj budownictwa wszystkie koszty i częstotliwość napraw rosną gwałtownie wraz z liczbą powierzchni tworzących połacie dachowe.

Bardzo dobrym tego przykładem jest dach pokazany na fot. 1, który po 11 latach eksploatacji źle wygląda i wymaga od kilku lat ciągłych napraw. O jego stanie technicznym najwięcej mogą powiedzieć lokatorzy mieszkań znajdujących się bezpośrednio pod nim, ponieważ dach cieknie mimo częstych napraw.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele – tyle, ile trudnych do uszczelnienia połączeń wielu płaszczyzn pokrycia oraz styków wielu materiałów. Warto wymienić i wskazać, jak funkcjonuje każdy szczegół w tym skomplikowanym dachu (opisane detale oznaczone zostały na fot. 2).

1. Połączenia płaszczyzn za pomocą blach narożnikowych. Łączenia blachy elewacyjnej na narożnikach ze ścianą (szczegół 1 na fot. 2) bardzo łatwo ulegają odkształceniom pod wpływem wiatru. Ich poprawne zamocowanie jest trudne, ponieważ z jednej strony znajduje się gładka ściana, a z drugiej wyprofilowana blacha umożliwiająca penetrację przez wiatr.

Działa on podwójnie negatywnie: odrywa blachę i wpycha pod nią śnieg (bardzo groźny) lub deszcz. Podobnie jest z wklęsłymi połączeniami blachy elewacyjnej ze ścianami (szczegół 5) – dobrze to widać wokół okien. Ten sam typ zagrożeń występuje na szczytach połaci (szczegół 7) i „połamanych” gąsiorach (szczegół 8).

2. Poziome połączenia blachodachówki z murami. Uszczelnienie ścian lub kominów na połączeniach z blachodachówką (szczegół 3) jest powszechnie wykonywane za pomocą silikonów, które starzeją się i kurczą, gdy są na styku dwóch różnych materiałów (o różnej rozszerzalności). Najlepszym sposobem na takie połączenia jest wykonanie wydry, czyli podcięcia w postaci uskoku muru (to rozwiązanie byłoby jednak w takim dachu bardzo drogie i nieestetyczne).

3. Również wklęsłe połączenia pokrycia dwóch różnych połaci typu kosz (szczegół 2) są zawsze utrudnieniem i przyczyną przecieków z powodu (niewidocznego) skomplikowanego układu połączeń wielu materiałów. W tym dachu są szczególnie dużą wadą ze względu na to, że małe połacie (te między szczegółami 2 i 3) tworzą wklęsłe niecki utrzymujące długo śnieg, z którego topniejąca woda łatwo penetruje styk muru z blachą (szczegół 3).

4. Gzymsy (szczegół 4) są jedną z najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych form dachowych. Bardzo rzadko ich zastosowanie jest uzasadnione technicznie. Na dachu z fot. 1 są nieporozumieniem, ponieważ nawet ten dach ze zwykłym krótkim okapem funkcjonowałby dużo lepiej. Gzymsy wymagają wyjątkowo starannego wykonania wielu bardzo pracochłonnych szczegółów w obróbkach blacharskich. Szczególnie łatwo powstaje na nich zjawisko podciekania, polegające na przeskakiwaniu wody z obróbek na ściany znajdujące się pod nimi.

Aby temu przeciwdziałać, obróbkom blacharskim – kapinosom – należy nadać odpowiedni kształt i wykonać specjalne połączenia z gzymsem. Problemy związane z gzymsami się mnożą, gdy składają się z wielu oddzielnych kawałków z załamaniami i z wieloma połączeniami ze ścianami (tak jak na opisywanym dachu).

5. Oddzielnym problemem są kominy wentylacyjne wykonane w tradycyjny (XIX-wieczny) sposób, czyli z wylewanymi w formach czapkami (szczegół 6). Takie wylewki charakteryzują się bardzo słabą odpornością na działania cykli zamarzania zawilgoconych powierzchni. Bardzo łatwo pękają i się kruszą, ponieważ nie mają odpowiednio wyprofilowanych brzegów umożliwiających prawidłowe ściekanie wody (podobnie jak kapinosy).

Po tak wykonanych kominach ścieka woda, następnie nawilża ściany, które podczas mrozów pękają. W czasie obfitych deszczów woda sączy się pęknięciami do środka budynku po wewnętrznych ściankach kanałów wentylacyjnych. Tymczasem wystarczyłoby wysunąć połać dachową poza obrys murów i te same wyloty kanałów wentylacyjnych byłyby schowane pod dachem.

6. Nadmierna liczba szczegółów i płaszczyzn utrudnia dostęp do dachu, co skutkuje wgnieceniami blach, obróbek blacharskich i rynien. Naprawiający dach nie mają ani stopni, ani ław umożliwiających przemieszczanie się po dachu, przez co niszczą pokrycie, co dobrze widać na zdjęciu.

7. Skomplikowane, złożone kształty dachu wymuszają stosowanie skomplikowanego systemu odprowadzania wody. To podnosi koszty wykonania oraz zwiększa ryzyko powstania uszkodzeń zimą (sople, czapy śniegowo- lodowe). Duża liczba załamań rynien, spustów, uchwytów i towarzyszących im obróbek blacharskich jest elementem sprzyjającym uszkodzeniom, które dodatkowo są trudne do naprawy.

8. Wszystkie dachy wielopłaszczyznowe z dużą liczbą połączeń połaci są trudne do wentylowania. Wykonanie poprawnie działających szczelin wentylacyjnych pod pokryciem takich dachów jest niełatwe lub niewykonalne.

Wentylacja jest niezbędna w dachach, ponieważ osusza je z wilgoci pochodzącej z trzech źródeł: ze skroplin (fot. 6) pary wodnej napływającej z wnętrza budynku, ze skroplin pary wodnej pochodzącej z atmosfery oraz z przecieków. Paradoksalnie im dach jest bardziej skomplikowany, tym więcej w nim przecieków, wentylacja jest mu więc bardziej potrzebna. W opisywanym dachu na pewno nie ma wentylacji, bo nie ma wlotów do szczeliny utworzonej przez kontrłaty. Gzymsy są najtrudniejszą formą wykonania okapu m.in. dlatego, że również utrudniają wykonanie wlotów do szczeliny.

Z przedstawionych argumentów wynika, że w dachach o tak skomplikowanych kształtach jest bardzo dużo miejsc trudnych do wykonania w standardach zapewniających długotrwałą szczelność. Im powierzchnia dachu ma więcej tworzących ją płaszczyzn, tym więcej jest połączeń między nimi. Przez płaszczyzny tworzące dach należy rozumieć wszystkie przegrody budowlane o kształcie podstawowych figur geometrycznych składające się na górną osłonę budynku, czyli: połacie dachu z pokryciem oraz graniczące z nimi ściany i inne elementy (kominy, rynny, okna dachowe itp.). Im dach ma więcej połączeń, tym jest droższy w wykonaniu i mniej trwały.

Warto przy tym zaznaczyć, że te dwie ważne cechy podlegają bardzo ścisłej zależności: zwiększenie trwałości podnosi cenę. Wynika z tego, że aby skomplikowany dach był trwały, jego przewidywany koszt powinien być liczony podwójnie w porównaniu z ceną dachu prostego.

Należy nadmienić, że zależność ta mimo swojej uniwersalności dotyczy bardziej dachów pochyłych niż płaskich. Dzieje się tak z jednego powodu: dachy pochyłe w naszej strefie klimatycznej muszą być podwójne.

Dach płaski czy pochyły?

Raz na jakiś czas pojawia się dyskusja na temat, który dach jest lepszy: płaski czy pochyły? Określenie „lepszy” może przy tym oznaczać bardzo różne kryteria oceny. W budownictwie w większości wypadków oznacza „tańszy i jednocześnie pewniejszy”. Dyskusje tego typu coraz częściej kończą się wyborem dachu płaskiego.

Dach płaski zdobywa w Polsce coraz większą popularność zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i wielorodzinnym tylko dlatego, że przez ostatnie dwadzieścia lat w większości budowano wielopłaszczyznowe dachy pochyłe. W związku z tym prosty dach płaski jest porównywany z najdroższymi i najmniej trwałymi rozwiązaniami dachu pochyłego.

Dodatkowo dachom płaskim sprzyjają dwie okoliczności: ryczałtowy system cen za usługi dekarskie oraz brak wymagań dotyczących uprawnień do wykonywania tych usług. Te dwie przyczyny powodują automatyczne obniżenie poziomu wykonawczego w średniej skali krajowej. W efekcie wykonawcy lepiej potrafią wykonać i wolą wybrać prostsze, bardziej konserwatywne rozwiązania (i takie rozwiązania doradzają).

Z wszelkich doświadczeń wynika natomiast, że w budownictwie mieszkaniowym prosty dach pochyły (dwuspadowy) jest zawsze tańszy i bardziej trwały od płaskiego z jednego powodu: lepiej radzi sobie z dwoma problemami – skroplinami powodującymi powstawanie zawilgocenia wewnętrznego i obfitymi opadami śniegu (charakterystycznymi dla naszej strefy klimatycznej).

Z oczywistych powodów obfite opady śniegu dachom pochyłym nie grożą, a na dachach płaskich są przyczyną bardzo wielu problemów. Zwiększają przy tym wymagania dotyczące jego szczelności z powodu zjawisk towarzyszących topnieniu i zaleganiu śniegu.

Drugą podstawową zaletą dachów pochyłych jest łatwość ich wentylowania, które jest najlepszą, bo najbardziej efektywną metodą usuwania groźnej wilgoci. Ta łatwość wynika z podwójnego systemu krycia dachów pochyłych. W naszej strefie klimatycznej pokrycia zasadnicze są uszczelniane drugą warstwą (nazywaną wstępną) znajdującą się pod spodem. Dlatego dachy pochyłe są kryte podwójnie.

Dodatkowym ich atutem stały się nowe materiały w postaci wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia, które ulepszyły i uprościły konstrukcje dachów pochyłych. Szczególnie tych z poddaszem użytkowym.

Jednak nawet najdoskonalsze materiały mają swoje wymagania montażowe i dlatego złe wykonawstwo potrafi zniwelować ich zalety. Jakość wykonania zależy nie tylko od dekarzy, lecz także od nadzoru budowlanego i projektu. Skoro nie ma żadnych wymagań dotyczących wiedzy wykonawców, projekty powinny zawierać istotne dla funkcjonowania systemów materiałowych rozwiązania szczegółowe. Wykonawcy i nadzór budowlany musieliby stosować zaprojektowane systemy i na dachach nie popełniano by wielu podstawowych błędów.

Dach płaski a pochyły

Granica między dachem płaskim i pochyłym znajduje się na poziomie nachylenia 3°. Dachy o spadku ≤ 3° są płaskie, a o nachyleniu >3° – pochyłe. Sprawa nie jest jednak aż tak prosta, ponieważ dopiero przy nachyleniu powyżej 10° wentylacja dachów napędzana jest ciągiem termicznym, który jest zjawiskiem występującym z różnym nasileniem, ale w zasadzie w sposób ciągły.

Drugą siłą napędową wentylacji jest wiatr, jednak działa on zmiennie i dlatego dachy o nachyleniu poniżej 10° muszą mieć wyższą warstwę wentylującą (najlepiej specjalną przestrzeń). Dopiero podwójnie napędzane przestrzenie wentylacyjne (przez wiatr i ciąg termiczny) mogą mieć postać szczelin wentylacyjnych o wysokości uzależnionej od nachylenia i długości krokwi.

Podstawowym warunkiem działania ciągu jest otwarta kalenica. Gdy dach ma nachylenie ≤ 25°, kalenica ta powinna być wysoka, czyli mieć osłonę wylotu zabezpieczającą przed zalegającym śniegiem. Dlatego dachy o nachyleniu powyżej 25° mogą być wykonane tak samo (z normalną kalenicą) jak te najbardziej popularne o nachyleniu 30–45°.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • praktyk praktyk, 08.09.2011r., 15:39:39 Warto jeszcze zwrócić uwagę na problem występujący przy obróbce blacharskiej kominów i pokryciu dachówką o profilu falistym. Przy przcięciu podłużnym dachówki, zwłaszcza w fali, występuje duży prześwit. Spotkałem się z takim przypadkiem. Niestety wystąpił przeciek. Architektowi zależało, aby wykonać obróbkę z blachy miedzianej.

Powiązane

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.