Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Klasyfikacja pap na podstawie nowych metod badań reakcji na ogień

www.sxc.hu

www.sxc.hu

Norma PN-EN 13707:2006 „Elastyczne wyroby wodochronne. Wyroby asfaltowe na osnowie do pokryć dachowych. Definicje i właściwości” [1] przewiduje, że papy w zakresie reakcji na ogień powinny być badane zgodnie z normą PN-EN ISO 11925-2:2004 [2] w warunkach powierzchniowego ataku płomienia. Wprowadzona w 2004 r. norma PN-EN 13501-1:2004 [3] prezentuje sposób klasyfikacji wyrobów (tabela 1 – Klasy reakcji na ogień wyrobów budowlanych, z wyłączeniem posadzek), według którego papy dachowe przypisane są praktycznie tylko do klasy E lub ewentualnie klasy F – właściwość użytkowa nieokreślona. Klasyfikacja ta nie oddaje różnorodności produktów obecnych na rynku, ale przede wszystkim nie pozwala na przedstawienie różnic pomiędzy poszczególnymi papami dachowymi pod względem reakcji na ogień.

Zobacz także

OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...

Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...

Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS! Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...

Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...

Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.

Badanie reakcji na ogień pap według PN-EN ISO 11925-2:2004 [2] nie wydaje się badaniem bardzo drastycznym dla próbek. Próbka wstęgi papy zostaje poddana oddziaływaniu ok. 20 mm płomienia przez 15 s.

W trakcie badania, które trwa 20 s, licząc od początku przyłożenia płomienia na próbkę, notowane są następujące dane:

  • wystąpienie zapalenia,
  • osiągnięcie przez wierzchołek płomienia zapalonej próbki odległości 150 mm powyżej punktu przyłożenia płomienia i czas, po którym to nastąpiło,
  • wystąpienie zapalenia papieru filtracyjnego,
  • obserwacje wizualne fizycznego zachowania próbki.

Tylko w przypadku, gdy wierzchołek płomienia zapalonej próbki przekroczy wysokość 150 mm, norma PN-EN 13501-1:2004 [3] daną papę przypisuje do klasy F. W pozostałych wypadkach papa należy do klasy E (lub E-d2 w przypadku wystąpienia zapalenia papieru filtracyjnego, czyli wystąpienia spadających płonących odpadów). Jak już wspomniano, taka klasyfikacja ujmująca właściwości zapalne pap tylko w dwóch klasach (a praktycznie umieszczająca wszystkie papy w jednej klasie) nie obrazuje różnic pomiędzy papami asfaltowymi dostępnymi na rynku.

Aby zobrazować różnice w zakresie reakcji na ogień pomiędzy papami, podjęto próbę rozszerzenia klasyfikacji ogniowej dla pap asfaltowych w obrębie klasy E (PN-EN 13501-1:2004, tabela 1 [3]) na podstawie wyników badań reakcji na ogień w warunkach powierzchniowego ataku płomieni ze zmodyfikowaną procedurą badawczą. Badania reakcji na ogień przeprowadzano przy wykorzystaniu aparatury zgodnej z PN-EN ISO 11925-2:2004 [2]. Każdorazowo badania przeprowadzano dla ekspozycji powierzchniowej. Dla każdej z powierzchni (wierzchnia strona, spodnia strona) wykonywano badania na czterech reprezentatywnych próbach papy (dwie próbki wycinano wzdłuż, a dwie w poprzek wyrobu).

Rozszerzona klasyfikacja reakcji na ogień

Procedura badawcza zasadniczo polegała na obserwacji, czy płomień zapalonej próbki w wyniku oddziaływania płomienia palnika na papę przez określony czas badania przekroczył wysokość 50 mm (lub 150 mm2) – pierwszy etap procedury badawczej).

Czas badania był równy czasowi oddziaływania płomienia na próbkę (15 s, 30 s, 45 s lub 60 s) oraz obejmował 5-sekundowy czas obserwacji próbki po odsunięciu palnika. Wynikiem badania była rozszerzona klasa reakcji na ogień. Klasy te charakteryzowano za pomocą litery E (litera E została zapożyczona z klasyfikacji normowej) oraz za pomocą indeksu opisującego czas oddziaływania płomienia na próbkę w sekundach, który nie powoduje przekroczenia 50 mm przez płomień przyjęty na próbce.

Schemat określania klasy pap pod względem reakcji na ogień został przedstawiony w algorytmie (rys. 1). Badanie rozpoczynano, poddając próbkę papy oddziaływaniu płomienia przez 15 s. Jeżeli w czasie badania (15 s + 5 s) wysokość 150 mm przyjętego płomienia została przekroczona, wówczas próbkę papy klasyfikowano jako F3) (właściwość użytkowa nieokreślona). Jeżeli przyjęty płomień nie przekroczył wysokości 150 mm, papę poddawano dalszemu badaniu. Do tego momentu procedura badawcza była zgodna z PN-EN ISO 11925-2:2004 [2].

Według klasyfikacji normowej (PN-EN 13501-1:2004, tabela 1 [3]) wszystkie papy, u których przyjęty płomień na próbce nie przekroczył 150 mm, przypisywano do klasy E. Kolejnym krokiem było określenie, czy podczas 15 s oddziaływania płomienia na próbkę (oraz 5 s obserwacji próbki po odsunięciu palnika) przyjęty płomień przekroczył wysokość 50 mm. Jeżeli wysokość przyjętego płomienia była wyższa niż 50 mm (i oczywiście niższa niż 150 mm), wówczas papę klasyfikowano w klasie E 0. W przypadku, gdy wysokość płomienia nie osiągnęła 50 mm, papę badano ponownie, tym razem wydłużając czas oddziaływania płomienia na próbkę do 30 s. Czas badania próbki papy wynosił 35 s (30 s – oddziaływanie płomienia, oraz 5 s – obserwacja próbki po odsunięciu palnika). Jeżeli w trakcie badania przyjęty płomień na próbce przekroczył wysokość 50 mm, papę przyporządkowywano do klasy E 15, jeżeli nie przekroczył – wydłużano czas oddziaływania płomienia na próbkę o 15 s, czyli do 45 s.

Podobnie sprawdzano, czy płomień przyjęty na próbce przekroczył wysokość 50 mm (tak – klasa E 30; nie – wydłużenie czasu oddziaływania płomienia). Czas oddziaływania płomienia na próbkę wynosił 60 s. Tym 50 mm została przekroczona przez płomień. Jeżeli tak – papa otrzymywała klasę E 45, jeżeli nie – klasę E 60. W trakcie badania jednej papy nie odnotowano, aby różnica w wynikach badań w odniesieniu do poszczególnych próbek analitycznych była większa niż o jedną klasę reakcji na ogień. Notowano przypadki, że 6 próbek z danej papy było zakwalifikowanych do klasy E 0, a dwie do klasy E 15. W tym wypadku papę klasyfikowano do klasy E 0. Różnica w wynikach badań (klasyfikacji poszczególnych próbek) pojawiała się mniej niż 1 na 20 przypadków, czyli, ogólnie rzecz biorąc, wszystkie próbki analityczne pochodzące z jednej papy były klasyfikowane w tej samej klasie reakcji na ogień. Nie odnotowano sytuacji, w której 3 spośród 8 próbek analitycznych zakwalifikowane zostały do różnych klas. W tabeli przedstawiono porównanie klasyfikacji według PN-EN 13501-1:2004, tabela 1 [3], i rozszerzonej klasyfikacji reakcji na ogień.

Zgodnie z normowymi kryteriami klasyfikacji wprowadzono również dodatkową klasyfikację d2 świadczącą o występowaniu spadających, płonących odpadów podczas badania (brak zapalenia papieru filtracyjnego – bez klasyfikacji; zapalenie papieru filtracyjnego – klasyfikacja d2). Analizując dane zawarte w tabeli, można stwierdzić, że w tej samej klasie E według PN-EN 13501-1:2004, tabela 1 [3], znajdują się papy, które:

  • w ciągu 15 s oddziaływania płomienia na próbkę przyjęły płomień na wysokość prawie 150 mm,
  • podczas oddziaływania płomienia przez 60 s praktycznie nie przyjęły płomienia.

Przeprowadzone badania reakcji na ogień zostały wykonane na próbkach pochodzących z handlu i zgodnie z PN-EN 13501-1:2004, tabela 1 [3], wszystkie zakwalifikowano do jednej klasy E.

Aby uwzględnić bogaty asortyment pap asfaltowych dostępnych na rynku, do badań wykorzystano wiele różnorodnych próbek. A mianowicie badano papy stosowane jako wierzchnie i podkładowe warstwy pokrycia dachowego oraz papy do pokryć jednowarstwowych, na różnych osnowach, o różnej grubości i różnej gramaturze. Papy różniły się między sobą również właściwościami fizykomechanicznymi, takimi jak giętkość w niskiej temperaturze (według PN-EN 1109:2001 [4]) oraz odporność termiczna (zgodnie z PN-EN 1110:2001 [5]). 

Biorąc pod uwagę omówione różnice, analizowano papy pod kątem reakcji na ogień, a w szczególności określonej dla danej papy rozszerzonej klasy reakcji na ogień. Ogólnie można stwierdzić, że większość badanych pap uzyskiwała klasę E 30 lub E 45. Klasę E 60 uzyskało tylko kilka pap, które na rynku uznawane są za papy z najwyższej półki. Wytrzymały one oddziaływanie płomienia przez 60 s, a przyjęty płomień na powierzchni papy nie przekroczył 50 mm. Część badanych pap nie wytrzymywała ataku płomienia przez 30 s (wysokość płomienia przyjęta w próbce przekroczyła 50 mm w trakcie badania), dlatego były one klasyfikowane jako E 0 oraz E 15. Do klas E 0 i E 15 ogólnie przypisywano papy stosowane jako podkładowe warstwy pokrycia dachowego, chociaż w tej grupie znalazła się jedna papa do pokryć jednowarstwowych oraz znaczna część pap stosowanych jako wierzchnia warstwa pokrycia dachowego (również takie, które zostały zakwalifikowane do klasy E 0).

Porównanie pap o bardzo zróżnicowanych właściwościach pokazuje, że na rynku występują papy, które są według normy PN-EN 13501-1:2004 [3] przypisane do jednej klasy E, a mogą różnić się aż czterokrotnie dłuższym czasem odporności na powierzchniowy atak płomienia.

Reakcja na ogień a cechy pap asfaltowych

Przedstawione na wykresach (rys. 2 i rys. 3) wyniki zależności grubości i gramatury od klasy palności papy obrazują tendencję zmian, które w pierwszej chwili wydają się zaskakujące. Na zaprezentowanych wykresach można zaobserwować, że wyższa klasa reakcji na ogień występuje wraz ze wzrostem grubości papy/gramatury papy4), czyli papy o większej zawartości asfaltu wydają się trudniej zapalne w warunkach badania. Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w tym, że oddziałujący pojedynczy płomień palnika przez określony czas dostarcza określoną porcję energii, która zostaje przyjęta i rozprowadzona w całej objętości próbki. Im większa grubość masy asfaltowej, tym większa możliwość przyjęcia i rozprowadzenia dostarczanej energii.

Można zatem stwierdzić, że badanie reakcji na ogień pap asfaltowych za pomocą badania zapalności materiałów poddanych bezpośredniemu działaniu pojedynczego płomienia (PN-EN 11925-2:2004 [2]) w zasadzie określa zdolność przyjęcia przez próbkę energii pochodzącej z płomienia palnika. Porównanie wyników badań reakcji na ogień pap stosowanych jako wierzchnia oraz podkładowa warstwa pokrycia dachowego dobrze wpisuje się do tej interpretacji. Wyniki badań dla pap o podobnych grubościach, ale różnej ziarnistości posypki wskazały, co było do przewidzenia, że gruboziarnista posypka mineralna (papy stosowane jako wierzchnie warstwy pokrycia dachowego) w znacznym stopniu chroni powierzchnię próbki przed atakiem płomienia, przez co obniża klasę reakcji na ogień danej papy.

Rodzaj posypki, a przede wszystkim posypka gruboziarnista również odgrywa znaczną rolę przy powierzchniowym ataku płomienia następującym od spodniej strony papy. Porównując wysokość przyjętego płomienia na próbce od strony wierzchniej i spodniej (bez posypki), nie zauważono znaczących różnic w odniesieniu do poszczególnych pap. Świadczy to o tym, że posypka przyjmuje część energii dostarczanej przez płomień palnika, mimo że nie jest narażona na bezpośredni atak płomienia. Pomimo iż różnica w zachowaniu się pod wpływem płomienia różnych rodzajów osnów jest przewidywalna (osnowa poliestrowa łatwiej się zapala w przeciwieństwie do np. osnowy z welonu szklanego), nie zauważono zależności pomiędzy klasą reakcji na ogień a rodzajem osnowy danej próbki papy. Wynika to z tego, że osnowa jest osłonięta, odgrodzona od bezpośredniego ataku płomienia i nie wpływa na właściwości zapalne próbek pap.

Podsumowanie

Wyniki badań reakcji na ogień pap, a w dalszej kolejności klasa reakcji na ogień według rozszerzonej klasyfikacji zależą od możliwości przyjmowania przez próbkę energii dostarczanej w określonym czasie przez pojedynczy płomień palnika. Możliwości absorpcji energii wzrastają wraz z gramaturą czy też grubością papy. Oczywiście, gramatura czy też grubość nie są i nie mogą być podstawowymi czynnikami determinującymi klasę reakcji na ogień. Znaczną rolę w klasyfikacji reakcji na ogień mogą odgrywać np. mineralne związki wypełniające, które poprawiają właściwości reakcji na ogień pap. Analiza wyników badań wskazywała również na papy, których klasa reakcji na ogień była wyższa, niż wynikałoby to z zależności od grubości czy też gramatury. Zebrane wyniki wskazują na niewielkie zróżnicowanie, a wręcz brak zróżnicowania reakcji na ogień pap przy zachowaniu normy klasyfikacyjnej z PN-EN 13501- -1:2004 [3]. Z reguły wszystkie te papy odpowiadają klasie E. Daje to mylny obraz o jednakowej reakcji na ogień wszystkich pap. Wprowadzona modyfikacja pozwala nie tylko na zróżnicowanie klasyfikacyjne, wskazuje także na korzystniejsze lub mniej korzystne zachowania wobec płomienia tych pap, które są dostępne na rynku polskim.

Literatura

  1. PN-EN 13707:2006 „Elastyczne wyroby wodochronne. Wyroby asfaltowe na osnowie do pokryć dachowych. Definicje i właściwości”.
  2. PN-EN ISO 11925-2:2004 „Badania reakcji na ogień. Zapalność materiałów poddawanych bezpośredniemu działaniu płomienia. Część 2: Badania przy działaniu pojedynczego płomienia”.
  3. PN-EN 13501-1:2004 „Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień”.
  4. PN-EN 1109:2001 „Elastyczne wyroby wodochronne. Wyroby asfaltowe do izolacji wodochronnej dachów. Określanie giętkości w niskiej temperaturze”.
  5. PN-EN 1110:2001 „Elastyczne wyroby wodochronne. Wyroby asfaltowe do izolacji wodochronnej dachów. Określanie odporności na spływanie w podwyższonej temperaturze”.
  6. PN-EN 1849-1:2002 „Elastyczne wyroby wodochronne. Określanie grubości i gramatury. Część 1: Wyroby asfaltowe do izolacji wodochronnej dachów”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Joanna Szot Modne i trwałe pokrycia dachowe

Modne i trwałe pokrycia dachowe Modne i trwałe pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Okna do dachów płaskich – nowe możliwości Okna do dachów płaskich – nowe możliwości

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...

Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku Modernizacja poddaszy budynków mieszkalnych – studium przypadku

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

Joanna Ryńska Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe Odprowadzanie wody i odwodnienia wokół budynku oraz zabezpieczenia przeciwzalewowe

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...

Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.

Joanna Szot Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały Hydroizolacja dachu płaskiego – nowoczesne materiały

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...

Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.

mgr inż. Krzysztof Rogosz, dr inż. Paweł Żwirek Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich Bezpieczne instalowanie podpór do montażu urządzeń na dachach płaskich

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...

Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...

WestWood® Kunststofftechnik GmbH Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych Skuteczne i niezawodne systemy uszczelniania i renowacji pokryć dachowych

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...

Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.

mgr inż. Karol Miazio W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim? W jaki sposób prawidłowo wykonać instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim?

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...

Joanna Szot Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci Wentylacja dachu stromego, czyli dach bez wilgoci

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...

Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość Pokrycia dachowe we współczesnych warunkach eksploatacji – prognozy na przyszłość

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...

Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.

mgr inż. Olgierd Donajko, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, Kacper Drobiec Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych Stany awaryjne zabytkowych więźb dachowych

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...

Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

Precision Services Group Sp. z o.o. Szczelny i bezpieczny dach na lata

Szczelny i bezpieczny dach na lata Szczelny i bezpieczny dach na lata

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe? Wymiana okna – jak dobrze zamontować okna dachowe?

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...

Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...

Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.

Paweł Siemieniuk Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie Ocieplenie poddasza – tradycyjnie i nowocześnie

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...

Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.

Witold Okoński, Stowarzyszenie DAFA Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski? Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...

Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.