Przewiewy to groźne w skutkach zjawisko, a jednocześnie mało znane. Zdarza się również, że uczestnicy procesu budowlanego ignorują występujące w dachach przewiewy. W świadomości większości społeczeństwa przepływające szczelinami przegród budowlanych powietrze nie wywołuje skojarzeń ze stratami ciepła i skroplinami stanowiącymi duże zagrożenie dla dachów i budynków. Jest to tym bardziej niepokojące, że polski zmienny klimat sprzyja powstawaniu tych zjawisk i w ten sposób przyczynia się do wielu strat.
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Powstawanie zacieków nawet pod dobrze wykonanymi pokryciami dachowymi następuje z powodu skroplin, te zaś pojawiają się bardzo często na skutek działania przewiewów. Zacieki jednak kojarzone są nie z przewiewami, lecz ze złym wykonawstwem. W ten sposób powstają nieporozumienia i konflikty, które coraz częściej rozstrzygane są w sądach. Efektem społecznego ignorowania zjawiska przewiewów są, obok sporów sądowych, także duże straty ciepła w budynkach.
Problemy ze szczelnością powietrzną
Zdecydowana większość nowych polskich domów nie spełnia wymogów normy PN-EN 13829:2000 [1] gównie z powodu przewiewności dachów, w których trudniej jest uzyskać szczelność powietrzną niż w innych przegrodach. Zdecydowana większość kadry budowlanej nie zna i nigdy nie stosowała pomiaru „Blower Door” [2] określającego szczelność powietrzną budynku, ponieważ nie ma wiedzy i doświadczeń na ten temat, a dodatkowo nie funkcjonują mechanizmy mobilizujące do starannego budowania szczelnych dla powietrza przegród. Niestety, obowiązujące zasady certyfikacji energetycznej budynków nie stwarzają takich mechanizmów, mimo że powinny.
W Europie już dawno zauważono ten problem. Bardzo dobrze widać to w materiałach informacyjnych firm europejskich oferujących nowoczesne termoizolacje z pianek PUR i PIR. Materiały te są w Polsce kojarzone z nadkrokwiowymi systemami ocieplania dachów. Warto przyjrzeć się proponowanym przez te firmy rozwiązaniom ociepleń (rys. 1–6). Bardzo starannie dbają one o wyeliminowanie przewiewów – pokazują różne części dachów oraz ich połączenia z murami. Wykonanie tych detali zgodnie z niektórymi propozycjami jest dość trudne. W Polsce jeszcze bardziej, gdyż przy aktualnie obowiązujących cenach żaden z wykonawców nie będzie mógł zdobyć wystarczającego doświadczenia w ich wykonywaniu.
Na rys. 1i 5 widać, że folia paroizolacyjna przechodzi przez deskowanie i jest uszczelniana na połączeniach z murem taśmami samoprzylepnymi. Na rys. 3 paroizolacja nie przechodzi przez deskowanie, ponieważ szczelność połączenia z murem uzyskano za pomocą pianki uszczelniającej – deskowanie razem z paroizolacją stanowi tu jedną warstwę. Warto zauważyć, że folia paroizolacyjna spełnia tu kilka funkcji i jest również doraźnym zabezpieczeniem dachu przed opadami w czasie układania termoizolacji (PIR lub PUR).
Podobnie jest ze ścianami szczytowymi budynków – folia jest uszczelniana za pomocą taśm (rys. 2) lub przechodzi przez deskowanie (rys. 6) albo deskowanie, na którym leży, jest uszczelnione pianką rozprężną (rys. 4). Wydaje się, ze rozwiązanie z pianką jest najbardziej praktyczne.
Przewiewy a stosowanie wełny mineralnej
W przypadku wełen skalnych lub szklanych problem szczelności powietrznej (przewiewów) najłatwiej jest rozwiązać za pomocą szczelnie ułożonej paroizolacji. Szczelność tę uzyskujemy przez przyklejanie taśm butylowych na połączeniach folii z murami i zaklejanie zakładów między poszczególnymi jej pasmami oraz zaklejanie miejsc uszkodzeń (fot. 1) i punktów montażowych (zaklejanie spinek).
Od czasu do czasu słyszy się opinię, że zaklejanie taśmą spinek mocujących paroizolację jest przesadą. Jednak fot. 1 jest dowodem na to, że przez te miejsca przechodzi para wodna i powietrze. Oczywiście, są to bardzo małe prześwity, ale gdy uwzględnimy czas ich działania oraz szczególne przypadki, to okaże się, że lepiej jest zakleić każdą widoczną dziurę.
Współczesne wełny mineralne nie uszkadzają się pod wpływem obecnej w nich wilgoci. Para wodna przechodzi przez nie napędzana ruchem ciepłego powietrza, które przemieszcza się powoli od ośrodka ciepłego do zimnego. W związku z tym wszelkie szpary w paroizolacji są przyczyną ich zawilgocenia.
Najpoważniejsze błędy
Dobrym przykładem ilustrującym brak wiedzy na temat przewiewoszczelności budynków jest powszechnie stosowany sposób wykonywania połączenia dachu z murami budynku w jego szczytach (fot. 2). Nadal stosuje się metodę sprzed 100 lat murowania szczytu pod deskę zamocowaną na górnej powierzchni krokwi. Takie wykonanie powoduje, że w okresach grzewczych ciepło ucieka przez mur (szczególnie jego wewnętrzną stroną) stykający się bezpośrednio z warstwą wstępnego krycia (deskowaniem z papą lub MWK). Ten sposób budowania tworzy mostki cieplne o dużej powierzchni przewodzenia.
Jednocześnie takie stare techniki powodują powstawanie na całej długości szczytu bardzo wielu wysokich szpar będących powodem powstawania silnych przewiewów i tym samym źródłem dużych strat ciepła. Tak wykonane szczyty są podwójnymi mostkami cieplnymi gdyż tworzą również powietrzne mostki cieplne.
Poprawne rozwiązanie przedstawiono na fot. 2. Szczyty powinno się murować do wysokości dolnej krawędzi krokwi (lub trochę wyżej) i układać na nich termoizolację. Godne polecenia do zastosowania w takich miejscach są właśnie płyty z PIR-u lub PUR-u ułożone na murze i uszczelnione piankami montażowymi. Jeżeli do tego ułożono by szczelnie paroizolację, dach miałby znakomitą szczelność powietrzną i nie groziłyby mu zawilgocenia powstające na skutek przewiewów.
Literatura
PN-EN 13829:2000, „Właściwości cieplne budynków. Określanie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora”.
K. Kurtz, D. Gawin, „Certyfikacja energetyczna budynków mieszkalnych”, Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe Atla 2, Wrocław 2009.
K. Patoka, „ABC sztuki dekarskiej – cz. 51. Zjawisko przewiewoszczelności dachów”, „IZOLACJE”, nr 1/2010, s. 74.
Rys. 1. Połączenie dachu z murem w okapie. Aby uzyskać przewiewoszczelność połączenia dachu ze ścianami, producent zaleca przełożenie folii paroizolacyjnej przez deskowanie i sklejenie jej z murem za pomocą taśm samoprzylepnych (jak to zrobić wokół krokw.
Rys. 2. Szczyt budynku. Tu jest łatwiej – przewiewoszczelność połączenia dachu ze ścianami uzyskuje się przez zastosowanie podwójnej taśmy uszczelniającej połączenie termoizolacji z PUR-u lub PIR-u z paroizolacją ułożoną na deskowaniu.
Rys. 3. Okap dachu. To rozwiązanie jest łatwiejsze do wykonania. Przewiewoszczelność połączenia dachu ze ścianami uzyskuje się dzięki piance montażowej uszczelniającej deskowanie, na którym leży paroizolacja.
Rys. 4. Szczyt budynku. Konsekwentnie przewiewoszczelność połączenia dachu ze ścianami uzyskiwana jest też za pomocą pianki. Te rozwiązania są szczególnie skuteczne, gdy zamiast deskowania poszycie wykonane jest z płyt OSB (tworzą szczelną warstwę).
Rys. 5. Okap dachu. Podobnie jak na rys. 1 paroizolacja przechodzi przez deskowanie, jednak nie jest łączona z murem po jego zewnętrznej stronie, lecz od strony wewnętrznej – jest ułożona na murłacie. Takie rozwiązanie wydaje się skuteczniejsze od pokaza.
Rys. 6. Szczyt budynku. Proponowane rozwiązanie jest chyba najtrudniejsze do wykonania: trzeba wielokrotnie dzielić poszycie, a połączenie ściany szczytowej z murłatą wymaga od wykonawców szczególnej dokładności. Pianka jest pewniejsza.
Fot. 1. Ta paroizolacja jest zamontowana bez przykrycia w starym budynku drewnianym. Po półtorarocznym okresie widać ślady przepływu powietrza w wełnie wokół miejsc przebicia oraz wokół drutów podtrzymujących wełnę.
Fot. 2. Szczyt budynku w budowie. Poniżej deski narysowano płytę termoizolacyjną uszczelnioną na połączeniu z murem pianką montażową, a powyżej – stary sposób z widocznymi szparami powodującymi przewiewy.
warcislaw
warcislaw, 04.12.2011r., 18:40:28
Zastanawia mnie brak znajomości nowoczesnej techniki wykonywania izolacji termicznej konstrukcji dachowej. Trzeba jednoznacznie powiedzieć że czas izolacji wykonywanej z wełny mineralnej skończył się bezpowrotnie. Właśnie z tych powodów, opisywanych w tym artykule, jak przede wszystkim błędy wykonawcze, właściwości wełny mineralnej, trzeba się zapoznać z technikami wykonywania izolacji metodami natryskowymi. Współczesne piany rozprężają się 120x, nie nasiąkają wodą, są ekologiczne i mają dożywotnią gwarancję, szybkość wykonania bije na głowę izolacje z wełny, są na tyle lekkie że nie ma potrzeby uwzględniania ich w obliczeniach konstrukcyjnych, są elastyczne i "oddychają". Cóż więcej trzeba? Trochę więcej znajomości tematu!
Jovars
Jovars, 03.02.2012r., 08:38:50
Słusznie prawisz warcisław, sęk w tym, że nie podałeś ceny wspomnianej pianki. Co do jej skuteczności nie mamy co dyskutować jednak powinniśmy porozmawiać o cenie, bo to jest główną barierą braku zainteresowania tym ociepleniem. Za 1m2 pianki, o grubości 5 cm. żądają sobie po 70 zeta. Nie pytałem nawet o cenę grubszej warstwy. Przeliczmy zatem ile kosztowało by ocieplenie dachu na grubość kozła i porównajmy to z wełną? Za oceanem metoda ta znana jest już od dziesięcioleci do nas dopiero przybyła i jak zwykle, każdy chciałby zaraz zarobić fortunę na bliźnim. Napewno jest to metoda znacznie lepsza. Jeśli masz niższe ceny lub metody to czekam na priwa.
warcislaw
warcislaw, 03.02.2012r., 20:36:46
Jovars, Masz zupełnie nieprawdziwe informacje. Piana grubości ok. piętnaście cm kosztuje za 1 m2 25$, to jest na dzisiaj ok. 80 zł. Profesjonalnie wykonana izolacja z wełny dobrej jakości gr. ok. 25 cm kosztuje dzisiaj ( wszystko razem) ok. 75 - 80 zł za 1 m2. Do tego weź pod uwagę że piana powiększa swoją objętość podczas natrysku 12o razy, nie chłonie wody i ma dożywotnią gwarancję. Na koniec Ci powiem że "oddycha". Popatrz sobie kolego na zdjęcia termowizyjne izolacji z wełny mineralnej to dopiero się Przekonasz że wełna na dzisiaj to izolacja z zeszłego wieku, mająca więcej wad niż zalet. A poza tym Prezentujesz tu zdanie większości polskich inwestorów. Jedynym kryterium Polaków jest cena, nieważne jaki gnój sobie kładzie na dach i gdzie indziej, byle było tanio. Serdecznie pozdrawiam pozdrawiam
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.