Komin wyłożony ceramicznymi płytkami angobowanymi tym samym kolorem co dachówki (holenderki). Nad głowicami przewodów spalinowych zamontowano osłonę z grubej blachy. Ten wzorzec warto powielać.
RuppCeramika
Gdy się patrzy na polskie dachy, można odnieść wrażenie, że kominy muszą być murowane, i to najlepiej z dziurawej cegły klinkierowej, a ich usytuowanie na dachu jest dowolne. Takie są u nas tradycje, mimo że większość dachów przecieka właśnie wokół kominów. A może warto zauważyć, że kominy można budować lepiej, bo inaczej?
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Polskie kominy są przykładem niezwykłego konserwatyzmu w budownictwie. Prawie wszyscy wykonują je w wersji murowanej: z cegły klinkierowej lub tynkowane, a rzadziej wykładane kamieniami lub płytkami.
Takie konstrukcje łączy się z pokryciem poprzez obróbki blacharskie lub specjalne taśmy samoprzylepne (nazywane kominowymi) wykonane ze zbrojonych tworzyw, powlekanego aluminium lub ołowiu.
Taśmy te łączy się z kominem „na listwę”, czyli za pomocą specjalnych metalowych listew uszczelnianych na krawędzi stykającej się z kominem specjalnymi uszczelniaczami. Z pokryciem łączy je warstwa samoprzylepna z kauczuku lub butylu.
Wewnątrz murowanych kominów znajdują się kanały i otwory służące do wentylacji pomieszczeń lub odprowadzania spalin (dymu). Wierzch kominów pokryty jest najczęściej tradycyjnymi betonowymi lub blaszanymi czapkami, z których coraz częściej wystają głowice gotowych systemów kominowych. Łączy się więc tradycję z nowoczesnością, ale tak aby wygląd zewnętrzny był taki sam jak dawniej.
Gotowe wkłady kominowe obmurowuje się powyżej pokrycia dachowego na różne sposoby. Rzadko kiedy takie kominy się ociepla.
Termoizolacja na kominach ma bardzo duże znaczenie dla obecnie wytwarzanych kotłów grzewczych, które charakteryzują się wysoką sprawnością i są bardzo wrażliwe na straty energii w kominie. Im komin jest zimniejszy, tym spaliny muszą mieć wyższą temperaturę, aby wyjść poza komin. Im jest zimniejszy, tym więcej energii ucieka razem ze spalinami, a automatyka pieca ma więcej problemów z optymalizacją procesów spalania.
Najczęściej popełniane błędy
Kominy budowane w opisany sposób, co gorsza, wykonuje się z wadami, które wynikają ze ślepego naśladownictwa oraz braku nadzoru budowanego. Średnie standardy wykonawcze są niskie.
Najczęstsze błędy to:
cegła klinkierowa jest dziurawką, dlatego komin stanowi zespół naczyń połączonych otwartych dla wody,
złe obróbki blacharskie komina (brak kozubka, zbyt niskie obróbki blacharskie, blachy obróbek odstające od pokrycia itp.),
źle uszczelniona listwa dociskowa bez wcięcia w komin (np. tylko silikonem),
źle przyklejone samoprzylepne taśmy uszczelniające (nierówno z kieszeniami dla wody),
źle przymocowana warstwa wstępna (papa, FWK, MWK) do ściany komina,
zbyt mała czapka na kominie lub bez odpowiednich kapinosów,
źle osłonięte wyloty z kanałów wentylacyjnych.
Lista jest długa i nie uwzględnia błędów architektonicznych polegających na złym usytuowaniu komina, np. w koszach dachu lub w poprzek połaci, zamiast wzdłuż. Wielu z tych błędów można by uniknąć, wybierając inną technikę wykonania kominów.
Inna, lepsza metoda
Kominy można budować na wiele sposobów. Skoro masowo montuje się gotowe systemy kominowe, bo docenia się korzyści ich stosowania, warto wykorzystać do końca stwarzane przez nich możliwości. Chodzi mianowicie o wbudowanie wszystkich elementów oferowanych systemów, w tym gotowych głowic betonowych (czapek), które mają odpowiednio duże wymiary umożliwiające obudowanie systemowych przewodów kominowych różnego rodzaju osłonami.
Przestrzeń między obudową komina a jego betonowym rdzeniem wypełnia się wtedy materiałami termoizolacyjnymi, tak aby spaliny ochładzały się dopiero po opuszczeniu komina. Obudowy kominów wykonuje się najczęściej z blachy, z płytek włókno-cementowych, z płytek ceramicznych, łupka lub z dachówek karpiówek.
Oprócz wymienionych korzyści związanych z pracą pieców grzewczych takie obudowy mają również zalety praktyczne. Umożliwiają lepszą ochronę połączenia komina z pokryciem dachu niż tradycyjne metody.
Osłona z płytek układana jest na pokryciu już uszczelnionym na połączeniu z kominem. Uszczelnienie jest wtedy osłonięte przed działaniem słońca, śniegu i obfitych opadów. W związku z tym działa lepiej i dłużej.
Cegły – podstawowy problem
Inwestorzy nie zauważają dziur w cegłach dziurawkach, które już w nazwie zawierają odpowiedź na pytanie, skąd się bierze woda pod kominem. Bardzo wiele osób zachęconych przez sprzedawców (którzy nie są dekarzami) w punkcie handlowym kupuje cegłę dziurawkę, bo jest tańsza od pełnej.
Zastosowanie takiej cegły z zasady gwarantuje, że dach wcześniej czy później będzie przeciekał wokół komina.
Woda dostaje się do środka cegieł już w fazie budowy, a potem wystarczy mała szczelina, aby woda deszczowa zbierała się w połączonych kanałach utworzonych przez pustki w dziurawce. Komin narażony jest na ciągłe działania deszczu, śniegu i wiatru, a oprócz tego zbiera wilgoć napływającą z wnętrza: ze spalinami lub wilgotnym, ciepłym powietrzem.
Te czynniki powodują, że z biegiem czasu nawet w najlepiej wymurowanym kominie woda znajduje coraz więcej szpar powstających w wyniku działania zamarzającej wody.
Wnioski
Podsumowując, można śmiało stwierdzić, ze kominy są piętą achillesową polskiego budownictwa.
Wśród permanentnie powtarzanych ciężkich błędów są: budowanie kominów z cegły dziurawki, fatalnie wykonane czapki lub ich brak, używanie zwykłego silikonu zamiast specjalistycznych uszczelniaczy (których jest dużo na rynku), błędne obróbki bez kozubków.
Kominy są też zbyt często budowane w koszach i w poprzek dachu.
Fot. 1. Typowy polski komin, czyli wykonany z cegły klinkierowej dziurawki, bez czapki, z bardzo prymitywnymi obróbkami blacharskimi uszczelnionymi silikonem, z anteną i plastikowymi kratkami osłaniającymi wyloty kanałów wentylacyjnych.
Fot. 2. Stare, tradycyjne kominy z cegły z zakończeniem betonowym bez kapinosów (widać zacieki wodne płynące od góry) z bardzo prostymi obróbkami blacharskimi. Jeden z nich jest w koszu i widać, że zawsze stoi za nim woda (ciemny osad wodny na blasze).
Fot. 3. Jedyną zaletą tego komina jest jego usytuowanie. Gdy komin jest na kalenicy, jego uszczelnienie z pokryciem jest mniej narażone na zastoiny wody i śniegu. Komin w takim miejscu rzadziej przecieka, nawet gdy jest bardzo prymitywnie uszczelniony.
Fot. 4. Komin spalinowo-wentylacyjny, dach deskowany. Wyżej komin obłożony jest płytkami z piaskowca (fot. 7). To nie przeciek, lecz woda wypływająca z pustek w pustakach. Dostała się tam w trakcie budowy i bardzo długo wypływała z muru komina.
Fot. 5. Typowe wykonanie komina: murowany komin ocieplony jest styropianem, uszczelniony taśmą kominową (powlekane aluminium) z listwą dociskową. Listwa jest wadliwie zamocowana, a za kominem zawsze będzie zbiornik wodny.
Fot. 6. Standardowy komin murowany z cegły klinkierowej typu dziurawka, listwa dociska taśmę kominową. Jak widać, ten komin był wielokrotnie poprawiany i uszczelniany (silikonem!), a woda i tak przedostaje się do wnętrza dachu przez dziury w cegłach.
Fot. 7. Pięknie wyłożony komin, ale z dwoma błędami: zbyt niską obróbką blacharską i bez kozubka. Gdy blachy są za niskie, woda z topniejącego od strony komina zalegającego śniegu znajduje się wyżej, niż zakładali budowniczowie.
Fot. 8. To jest tylko ochrona przed małym deszczem. Lekki wiatr wepchnie śnieg i wodę za pokrycie, silny natomiast wbije opady głęboko, ponieważ komin stoi na jego drodze. Wykonawca tego komina uczył się fachu zapewne na południu Europy.
Fot. 9. Komin z fot. 8. Jeżeli mielibyśmy z oszczędności stopniować wysokość blach uszczelniających, to powinniśmy zrobić odwrotnie. To za kominem gromadzi się śnieg i tworzy czapkę, która, gdy topnieje, podnosi wodę wysoko.
Fot. 10. Ta membrana jest pozornie dobrze wywinięta na komin, jednak nie jest do niego zamocowana. Gdy obróbki przeciekną lub wiatr przewieje śnieg pod pokrycie, skrzydełka z membrany zbiorą wodę do komina i do środka dachu.
Fot. 11. Wymiana pokrycia na starym dachu. Tak prosto zamocowana membrana może być dociśnięta przez obróbki blacharskie i zadziała lepiej, niż ta pokazana na fot. 10. Komin znajduje się na kalenicy, co powoduje, że woda nigdy nie będzie się za nim zbiera.
Fot. 12. Proste wywinięcie membrany na komin widziane od środka. Znajduje się tam wiele dużych szpar i jeżeli w obróbce komina będzie choćby jedna, wiatr znajdzie jedną z wielu, która zmieści trochę śniegu lub deszczu.
Fot. 13. Komin z fot. 12. Jak widać, membrana nie jest zamocowana do komina i można ją bardzo łatwo odciągnąć. Widać dociętą dachówkę, a nad nią jest typowa obróbka, w której zawsze znajdą się szpary, a wiatr zrobi swoje.
Fot. 14. Tak powinno się łączyć membrany z kominem. Wtedy śnieg lub woda deszczowa, którą wiatr przeniesie przez szpary w obróbce, spłyną do okapu po dobrze ułożonej membranie. Narożniki są zabezpieczone specjalną taśmą.
Fot. 15. Dach pokryty dachówką karpiówką z kominem wyłożonym tą samą dachówką. Na narożnikach komina ułożono małe gąsiory „wieżowe”. Komin wykonano zgodnie z zasadami pokazanymi na schemacie na rys. 1.
Fot. 16. Komin osłonięty płytkami ceramicznymi z blaszaną czapką o odpowiednio ukształtowanych kapinosach. Na dole komina, pod płytkami widać taśmę, która tylko styka się z dachówkami. Zasadnicze uszczelnienie znajduje się pod osłoną.
Fot. 17. Dach pokryty dachówką karpiówką, a komin łupkiem. Zgodność kolorów i szlachetność pokryć stanowią o harmonii tego dachu. Wyloty kanałów spalinowych komina osłonięte są daszkiem z blachy.
Fot. 18. Ten dach jest przykładem architektury i techniki z najwyższej półki. Kominy (wentylacyjne) ocieplone są i zbudowane z tego samego materiału co dach. Są dopasowane do stylu całego budynku i mimo że wystają ponad pokrycie, zlewają się harmonijnie .
Fot. 19. Przykład złych wzorców: klinkierowa dziurawka, brak głowicy, wyloty kanałów wentylacyjnych osłonięte kratkami przeznaczonymi wyłącznie do użytku wewnętrznego, a komin jest podstawą masztu antenowego – kable wchodzą w spoinę (2 w 1).
Fot. 20. Jeden z częstych błędów projektowych: komin szerszym bokiem przegradza połać. Duże kominy powinny być projektowane wzdłuż spadku dachu, a nie w poprzek. Za takim kominem zawsze będzie leżała sterta śniegu wyższa od obróbek blacharskich.
Fot. 21. Wnętrze kanału wylotowego komina wykonanego z dziurawki. Komin nie jest osłonięty od góry i deszcz wpada do widocznego kanału. Na jego ściankach wewnętrznych widać dziury w cegle. W każdy taki otwór wlewa się woda i spływa w dół do momentu, aż w.
Rys. 1. Schematy prezentują kominy wykonane z pustaków systemowych, ale różnie zakończone na powierzchni dachu. Komin murowany jest trudniejszy do uszczelnienia na połączeniu z pokryciem niż komin obudowany.
Rys. 2. Rysunek pokazuje schemat wykonania uszczelnienia komina (lub ściany) za pomocą rynienki przyściennej i listwy. Rynienka mocowana jest pod dachówką do łat, a listwa do komina. W ten sposób ruchy więźby nie uszkadzają tego połączenia.
Rys. 3. Rysunek ilustruje miejsce zamocowania kozubka, który służy do szybkiego pozbycia się wody deszczowej i śniegu ze strefy za kominem. Konstrukcją kozubka może być sklejka itp., a pokryciem blacha lub taśma kominowa (jak na rysunku).
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.