Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce
W Polsce budownictwo dachów zielonych wciąż się rozwija, ale nadal nie jest jeszcze zbyt popularne. Być może na bardziej powszechne zastosowanie tych konstrukcji miałoby wpływ określenie niezawodności dachów zielonych wykonanych w budynkach w Polsce.
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
W 2011 r. na Politechnice Krakowskiej przeprowadzone zostały badania ankietowe wśród projektantów, wykonawców i użytkowników dachów zielonych [1]. Badanie zostało wykonane w formie korespondencji e-mailowej, forów internetowych, rozmów telefonicznych oraz bezpośrednich rozmów i przeglądów dachów. Ankietowanych pytano o orientacyjne powierzchnie dachów dotychczas wykonanych, najczęściej zastosowane konstrukcje dachu, dane dotyczące wieku dachów, sposobu ich zagospodarowania, problemów technicznych i eksploatacyjnych (o ile występowały na dachach). Badania obejmowały także ocenę zalet dachów i stopnia zadowolenia z nich respondentów.
Analiza przeprowadzonych badań sondażowych
Z powodu małej popularności dachów zielonych w Polsce napotkano w badaniach problem z dotarciem do większej liczby projektantów, wykonawców oraz użytkowników dachów zielonych. Ponadto część respondentów była trudna do zaktywizowania przy wypełnianiu ankiety. Obserwowano trudności w nawiązaniu współpracy badawczej z projektantami i wykonawcami sporadycznie biorącymi udział w realizacji dachów zielonych, a także użytkownikami dachów dotychczas bezawaryjnie eksploatowanych.
Ankietę przesłano do ok. 200 firm zajmujących się projektowaniem i wykonawstwem dachów zielonych oraz do 50 użytkowników tego rodzaju dachów, jednak liczba zebranych odpowiedzi była ograniczona. Zapewne nie odzwierciedla ona stanu faktycznego, ale daje pewien ogólny pogląd na problematykę niezawodności dachów zielonych zrealizowanych w Polsce.
W sumie przeprowadzono 21 ankiet, 13 wśród wykonawców i projektantów oraz 9 wśród użytkowników dachów zielonych. Pierwsza grupa wypowiadała się na temat wszystkich realizowanych przez siebie inwestycji, druga zaś tylko jednej, którą użytkuje. Respondenci ankiety odpowiadali na podstawie doświadczeń zebranych w sumie 56 realizacji odpowiadającym ok. 46 tys. m² powierzchni dachów zielonych. Pytania dotyczyły aspektów użytkowania dachów zielonych omawianych w publikacjach: „Design and executive problems regarding green roofs built in Poland” [2], „Zielone dachy. Typowe błędy w projektowaniu i wykonaniu” [3] i „Dachy zielone. Kilka uwag o projektowaniu i realizacji” [4]. Ankiety były tak skonstruowane, by na jedno pytanie można było odpowiedzieć wielokrotnie i by odpowiedzi w grupie użytkowników oraz w grupie projektantów i wykonawców można było przynajmniej w części wspólnie interpretować.
Ankiety analizowane były głównie pod względem stanu technicznego dachów zielonych oraz korzyści, jakie wynikają z ich zastosowania, a także problemów spotykanych w trakcie ich użytkowania.
Wiek dachów zielonych
Z informacji podanych przez respondentów wynika, że w większości badanie dotyczy dachów, których wiek nie przekracza 2 lat (54,2%). Najmniejszą liczbę stanowią dachy starsze niż 10 lat (4,2%), co może świadczyć o tendencji wzrostowej w realizacji takich inwestycji. W wyniku przeprowadzonych badań odnotowano, że częściej jako dachy zielone realizuje się dachy płaskie niż strome. Większość zrealizowanych inwestycji to dachy z ograniczonym dostępem.
Uprawy na dachach zielonych
W badanej grupie na dachach najczęściej uprawiane są mchy i trawy, byliny i inne uprawy ekstensywne. Procentowy udział poszczególnych upraw na dachach na podstawie wykonanych badań sondażowych pokazano na rys. 1.
Stan upraw na dachu w większości wypadków w badanej próbie oceniany jest jako dobry lub bardzo dobry (rys. 2). Utrzymanie dobrego stanu roślinności w niektórych wypadkach wymaga jednak opieki i okresowego nawadniania (rys. 3).
Podstawowym celem badania ankietowego była ocena jakości użytkowania dachów zielonych w badanej grupie. Wyniki badań problemów technicznych odnotowanych przez użytkowników oraz projektantów i wykonawców pokazano na rys. 4 i 5. Spośród problemów technicznych badani najczęściej wskazywali przecieki dachu (66,7% badanych użytkowników dachów oraz 41,7% ankietowanych projektantów i wykonawców).
Badania najczęstszych problemów technicznych występujących w dachach wykonane wśród ich projektantów i wykonawców były bardziej szczegółowe. W ankietach dla tych respondentów zadano bardziej szczegółowe pytania dotyczące problemów technicznych występujących podczas eksploatacji dachów zielonych (rys. 5). Najczęściej wskazywanymi problemami były przecieki (41,7% respondentów). Kolejnymi problemami eksploatacyjnymi dachów najczęściej wymienianymi przez tych samych respondentów było zagrzybienie powierzchni wewnętrznych dachów (33,3%) oraz zbyt słaba izolacyjność termiczna dachów (25%). Następną wskazywaną niedogodnością były niedrożności odwodnienia (16,6%).
Kolejne pytania w ankiecie dotyczyły oceny częstotliwości występowania problemów technicznych na dachach zielonych. Zebrane odpowiedzi projektantów i wykonawców pokazano na rys. 6.
Ponad 66% ankietowanych projektantów i wykonawców odpowiedziało, że problemy techniczne występują czasami lub nigdy, tylko zaś 8,3% respondentów spotkało się z problemami występującymi regularnie. Jest to bardzo dobry wynik, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że dachy, o których mowa, są stosunkowo nowe, a ich wiek w większości wypadków nie przekracza 10 lat. W tym kontekście może być niepokojące, że ponad 16% badanych często ma z nimi problemy.
Konsekwencją analizy częstotliwości występowania problemów technicznych w dachach zielonych wykonanych w budynkach w Polsce było badanie poziomu zadowolenia użytkowników dachów pokazane na rys. 7. Optymizmem może napawać fakt, że pomimo zaobserwowanych problemów eksploatacyjnych i konieczności dokonywania zabiegów pielęgnacyjnych roślinności większość użytkowników, tj. 66,7% w badanej próbie, wykazała wysoki poziom zadowolenia z możliwości użytkowania dachów zielonych.
Przyczyny wyboru konstrukcji dachu zielonego
Stosowanie dachów zielonych może być podyktowane względami ekologicznymi, estetycznymi lub ekonomicznymi. Najczęstsze powody stosowania dachów zielonych wymieniane w badanej próbie na podstawie oceny użytkowników oraz projektantów i wykonawców pokazuje rys. 8.
Podstawowym powodem zastosowania dachów, wymienianym przez ponad 85% respondentów, była możliwość odzyskiwania terenów zielonych. Było to prawdopodobnie związane z tym, że w ten sposób można osiągnąć narzucony wskaźnik powierzchni terenu biologicznie czynnego i dzięki temu realizować inwestycję budowlaną na stosunkowo małych działkach. Kolejną, ważną przyczyną wyboru takiej konstrukcji dachu była świadomość ekologiczna i względy estetyczne (po 66,7% badanych). Na kolejnych miejscach w badanej grupie wymieniano poprawę mikroklimatu otoczenia (42,9%) oraz poprawę izolacyjności i przedłużenie trwałości pokrycia (po 38,1%).
PODSUMOWANIE
Na podstawie przeprowadzonego sondażu nie powinno się formułować wniosków ogólnych dotyczących wszystkich dachów zielonych wykonanych w Polsce. Jednakże wyniki badań mogą być wykorzystane do wstępnej diagnozy stanu technicznego takich konstrukcji.
W większości wypadków projektanci i wykonawcy oraz użytkownicy udzielali zbliżonych odpowiedzi. Jednakże grupa projektantów i wykonawców ze względu na ich styczność ze znacznie większą liczbą wykonanych dachów oraz poziom wiedzy powinna być źródłem bardziej obiektywnych wyników dotyczących stanu technicznego.
Dokonana próba oceny stanu technicznego dachów byłaby bardziej reprezentatywna, gdyby została przeprowadzona na większej próbie, dlatego kontynuowane będą dalsze badania ankietowe w Polsce. Jednak w celu poprawy jakości sondażu byłoby wskazane przeprowadzenie podobnych badań w regionie o zbliżonym klimacie i warunkach użytkowania, jakim są np. kraje Grupy Wyszehradzkiej, i opracowanie kompleksowego raportu stanu technicznego dachów zielonych w tym regionie.
LITERATURA
I. Iskra, „Dachy zielone w kontekście ich użytkowania”, Praca dyplomowa, Politechnika Krakowska, Kraków 2011.
A. Byrdy, „Design and executive problems regarding green roofs built in Poland”, [in:] „XIth International Conference Defects and Renovation of Building Envelope Structures. Podbanske 03th–15th March 2011”, pp. 23–28.
J. Stanowski, „Zielone dachy. Typowe błędy w projektowaniu i wykonaniu”, „Dachy”, nr 7/2009, s. 41–44.
I. Tkaczyk, „Dachy zielone. Kilka uwag o projektowaniu i realizacji”, „Dachy Płaskie”, nr 3/2009, s. 26–30.
Abstrakt
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród projektantów, wykonawców i użytkowników dachów zielonych. Na podstawie badań dokonano próby określenia stanu technicznego dachów zielonych eksploatowanych w Polsce.
The article presents the results of public opinion polls conducted among designers, contractors and users of living roofs. Results of the survey formed the basis for making an attempt to determine the condition of living roofs which are in use in Poland.
Struciński
Struciński, 09.01.2013r., 11:57:51
Witam Serdecznie, Nasza firma od 10 lat jest czołowym producentem w Polsce zajmująca się produkcją substratów na zielone dachy do nasadzeń intensywnych i ekstensywnych. Ze względu na bardzo wysoką jakość, substraty nasze cieszą się dużym powodzeniem i są wykorzystywane do zakładania zieleni na dachach i płytach garażowych na wielu dużych inwestycjach w Polsce. Jako jedyna firma na naszym rynku, ze względu na współpracę mamy certyfikaty firmy Optigruen, która jest liderem w branży zielonych dachów w Niemczech i Europie, ponadto posiadamy zezwolenia ministerstwa rolnictwa na wprowadzenie ich do obrotu, oraz certyfikaty jakości. Osoby zainteresowane współpracą, lub naszą ofertą, prosimy o kontakt mailowy.
bok
bok, 11.03.2014r., 13:31:52
Dachy płaskie i zielone są coraz popularniejsze. Jest coraz większa gama akcesoriów np do odwodnień dachu płaskiego
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.