Podczas targów Budma 2012 przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Dekarskiej (IFD) przekazali Polskiemu Stowarzyszeniu Dekarzy (PSD) „Reguły dekarskie”, które mają być podstawą do stworzenia analogicznych wytycznych w Polsce. Spisanie takich zasad wymaga jednak dostosowania reguł IFD do polskiej nomenklatury oraz ujednolicenia i sprecyzowania słownictwa dekarskiego. W tym celu opracowano „Słownik dekarski”.
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
Abstrakt
W artykule na podstawie terminów „dach płaski” i „wiatroizolacja” przedstawiono problemy z nomenklaturą używaną w dekarstwie. Jednocześnie zaproszono do dyskusji na temat „Słownika dekarskiego”, opracowanego z inicjatywy PSD, a publikowanego w serwisie internetowym Izolacje.com.pl.
The article presents problems related to the terminology used in roofing practice, on the example of the terms “flat roof” and “wind insulation”. At the same time, it contains an invitation to discuss the topic of the “Roofing dictionary” that has been prepared on the initiative of the PSD and published on the Izolacje.com.pl website.
Przygotowaniem „Słownika dekarskiego” zajął się zespół złożony m.in. z przedstawicieli dwóch firm sponsorujących PSD. W jego skład weszli: Stefan Wiluś z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Przemysław Spych z firmy Monier Braas oraz Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie.
W zespole, który weryfikował terminy związane z dekarstwem, zdawano sobie sprawę z tego, że język jest tworem żywym i zmiennym. Postanowiono więc stworzone opracowanie poddać społecznej dyskusji. O jej celowości świadczą liczne terminy, które nadal nie są precyzyjnie zdefiniowane, np.: „dach płaski” czy „wiatroizolacja”.
Słownictwo dekarskie
Język techniczny niezależnie od dziedziny, którą opisuje, ma swoje wymagania i charakterystyczne dla niego cechy. Jego precyzja zależy od precyzji poszczególnych wyrażeń, dlatego terminy techniczne powinny być jednoznacznie zdefiniowane i spisane. Dotyczy to szczególnie polskiego dekarstwa, które odradza się po okresie stagnacji w czasach PRL-u i wymaga rewizji nazewnictwa. Tym bardziej że obecnie wiedza o dachach i ich wykonywaniu stała się bardzo potrzebna, m.in. z powodu zaostrzenia wymagań dotyczących energooszczędności budynków.
Polskie słownictwo dekarskie jest obszernym zbiorem nazw powstałych w czasie długiej historii kształtowania się polskiego budownictwa. Nowe technologie dachowe, które dotarły do nas po 1989 r., spowodowały jednak wprowadzenie nowych terminów lub zmianę znaczenia dawnych. Wiadomo, że stworzenie takiego nowego zasobu słów wymaga czasu. Po ponaddwudziestoletnim okresie prób i przymiarek możemy już pokusić się o zebranie i ukształtowanie takiego zbioru nazw i terminów, który pozwoli dekarzom i inżynierom budowlanym na precyzyjne porozumiewanie się.
Dach płaski, czyli jaki?
To, jaką konstrukcję można zaliczyć do kategorii dachu płaskiego, jest ważnym problemem technicznym i prawnym, a mimo to ów związek wyrazowy „dach płaski” wciąż nie określa tego typu dachu w sposób ścisły.W jednym ze starszych „Słowników języka polskiego” [1] można znaleźć takie hasła:
„płaski – niewypukły i niewklęsły, niemający wyniosłości i wgłębień; stanowiący płaszczyznę, równy”;„płaski dach – dach poziomy lub prawie poziomy, nachylony pod kątem bardzo rozwartym”.
Jeden z najnowszych słowników języka polskiego [2] zawiera definicję słowa „płaski” (która brzmi tak samo, jak w cytowanym przykładzie), ale nie podaje znaczenia tego wyrazu jako określenia dachu.
Definicja połączenia wyrazowego „płaski dach” ze „Słownika języka polskiego” [1] wymaga komentarza. A mianowicie z technicznego punktu widzenia sformułowanie „pod kątem bardzo rozwartym” oznacza dach dwuspadowy, zbierający wodę do środka (w zlewni). Dachy mogą być jednospadowe lub wielospadowe, czyli mieć jedną połać lub wiele z nich, które łączą się w koszach (wklęsło) lub w narożach (wypukle), niezależnie od kąta nachylenia. W sprecyzowaniu znaczenia opisywanego terminu najważniejsze jest określenie kąta. Pod jakim kątem zatem może być nachylony dach, aby można było go nazwać dachem płaskim?
Dla wielu dekarzy sprawa jest prosta: dach może być całkiem płaski (0° nachylenia) tylko na niewielkich fragmentach, na których jest to konieczne. Musi mieć spadek umożliwiający spływanie zbierającej się na nim wody, czyli mieć spływ o nachyleniu 3°. W szczególnych przypadkach dopuszczalne jest nachylenie 2°.Te dwie wartości mają bardzo małą różnicę rzeczową, ale dla doświadczonych dekarzy oznaczają dwie różne technologie układania pokryć papowych. W wypadku kąta nachylenia 3° wystarczają dwie warstwy papy (podkładowa oraz nawierzchniowa), a w wypadku nachylenia 0–2° konieczne są już trzy warstwy (dwie podkładowe oraz nawierzchniowa). Takie wymagania podyktowane są wieloletnią praktyką dachową. W związku z tym definicja dachu płaskiego powinna brzmieć:
„dach jedno- lub wielospadowy, którego połacie nachylone są pod kątem 2–3° (3,5–5,2%)”.
Taka definicja jest korzystna dla użytkowników budynków, w których są dachy płaskie, a także dla dekarzy, ponieważ pod takim sformułowaniem kryje się wiele wymogów dotyczących projektowania dachów oraz układania pokryć.
Dach płaski w świetle norm
W UE normy są tylko wzorcem – nie są obligatoryjne (oprócz tych, które wymienione są w zarządzeniach rządowych). Mimo to wiele osób kurczowo się ich trzyma (co można uznać za pozostałość po dawnych czasach) i uważa, że za pomocą norm wszystko można określić lub zdefiniować. Niektórzy powołują się więc na definicję dachu płaskiego zawartą w normie PN-89/B-10425 [3]. Jest to stara norma dotycząca kominów, w której w dziale opisującym ich wyloty (pkt 3.3.2.1) określono dach płaski jako dach o kącie nachylenia połaci do 12°, a dach stromy – od 12°. Taki podział nie odpowiada jednak problemom charakterystycznym dla dachów płaskich i pochyłych.
Jeszcze inni próbują znaleźć zakres nachyleń odpowiadający dachom płaskim w normach określających zakres stosowania pokryć dachowych na takich dachach. Przykładowo: według normy PN-B‑02361:1999 [4]:
w wypadku 1. warstwy papy asfaltowo-polimerowej przeznaczonej do jednowarstwowego krycia o gr. min. 4 mm na podłożu betonowym lub na izolacji termicznej zalecane pochylenie to 3–20%;
w wypadku 2. warstwy papy zgrzewalnej asfaltowej lub asfaltowo-polimerowej na podłożu betonowym lub na płycie warstwowej ze styropianu z okleiną z pap asfaltowych zalecane pochylenie to 3–20%.
Warto przypomnieć, że 3% to 1,72°, a 20% to 11,32°.
Podane nachylenia należy traktować jako graniczne, czyli ekstremalne. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że norma ta jest już nieaktualna. Według obecnych kryteriów wymienione pokrycia można układać na wyższych pochyleniach, jeśli odpowiednio się je zamocuje. Najważniejsze jest jednak to, że normy są ściśle ukierunkowane tematycznie i zawarte w nich dane dotyczą tylko omawianego tematu. Przenoszenie różnych wartości określonych w takim dokumencie na zagadnienia, których bezpośrednio on nie dotyczy, jest niewłaściwe i może być niebezpieczne, ponieważ prowadzi do błędów budowlanych.
Wiatroizolacja – jedno pojęcie, wiele znaczeń
Drugim przykładem problemów z terminami używanymi w technice dachowej jest słowo „wiatroizolacja”, które ma zbyt wiele znaczeń i od dawna wymaga normalizacji.
Wyraz ten określa grupę materiałów objętych szerszym sformułowaniem „elastyczne wyroby wodochronne” używanym w kilku (wciąż nowych dla nas) normach UE. W grupie tej znajdują się wszystkie (różnie nazywane przez producentów) folie i membrany. Wielość nazw wynika głównie z działań marketingowych, które mają wyróżnić produkt spośród konkurencji. Niestety, takie działania często mają negatywne skutki. Przykładem tego jest właśnie termin „wiatroizolacja”, który jest używany w odniesieniu do dwóch różnych zastosowań.
Nazwy tej używa się na określenie:
folii lub membran stosowanych jako zabezpieczenie przed przewiewaniem na ścianach (takie było pierwotne znaczenie tego słowa)
oraz folii i membran wstępnego krycia stosowanych w dachach (późniejsza interpretacja).
Z tego powodu materiały przeznaczone wyłącznie do ścian są czasami stosowane na dachach, czyli niskoparoprzepuszczalna wiatroizolacja jest stosowana jak wysokoparoprzepuszczalna membrana wstępnego krycia (MWK): na styk z termoizolacjami lub płytami OSB. Takie zastosowanie prowadzi do zawilgocenia dachu i wynikających z tego strat. A przecież w tej grupie materiałowej ukształtowały się już i spopularyzowały takie określenia jak MWK (membrany wstępnego krycia) i FWK (folie wstępnego krycia), które są precyzyjne i praktyczne. Warto też zwrócić uwagę, że nazwy te określają funkcje materiałów produkowanych z konkretnym przeznaczeniem i nie są nazwami własnymi. Wysokoparoprzepuszczalna membrana może być użyta jako MWK lub wiatroizolacja na ścianach, a niektóre z nich dodatkowo jako warstwa poślizgowa pod pokryciami i elewacjami.
Literatura
„Słownik języka polskiego”, red. M. Szymczak, PWN, t. II, Warszawa 1978.
„Uniwersalny słownik języka polskiego”, red. S. Dubisz, t. III, PWN, Warszawa 2008.
PN-89/B-10425, „Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze”.
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...
Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...
Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...
Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...
Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują...
Zadaniem okna dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrz pod płaskim dachem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kształtom profili skrzydeł i ościeżnic, okna do płaskich dachów charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pod płaskim dachem jest pełne naturalnego światła.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Poznaj przykładowe rozwiązania materiałowe stosowane przy modernizacji stropodachów drewnianych nad poddaszami użytkowymi, z uwzględnieniem nowych wymagań cieplnych.
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby...
Gospodarowanie wodą deszczową w mieście wymaga wielu działań – trzeba zarówno zabezpieczać budynki i ich otoczenie przed negatywnymi skutkami deszczu, jak i retencjonować i wykorzystywać bezcenne zasoby wody deszczowej. Obok produktów i systemów inżynierii sanitarnej i ekologicznej odpowiadających jednostkowo na te problemy w branży trwa rozwój rozwiązań pozwalających podejść do całego zagadnienia wód opadowych kompleksowo.
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały...
Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu izolowane były najczęściej za pomocą pap asfaltowych na lepik. Na rynku pojawiły się jednak dużo skuteczniejsze, trwalsze oraz łatwiejsze do ułożenia materiały hydroizolacyjne. Dzięki czemu ta pozioma przegroda doskonale chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, a dachy płaskie coraz częściej pojawiają się w naszym krajobrazie.
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach...
Problematyka podpór na dachu stanowi dziś bardzo aktualny temat z uwagi na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką, instalacjami solarnymi oraz ze względu na wzrost liczby urządzeń posadawianych na dachach w sposób nieprzenikający warstwy termo- i hydroizolacji, a przenoszący obciążenia na konstrukcję za pośrednictwem pokrycia dachowego. Systemy podpór dachowych i podstaw balastowych mają wiele zalet, ale planując ich zastosowanie, należy wziąć pod uwagę również ich ograniczenia oraz ewentualne niekorzystne...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych,...
Obszar zastosowań produktów na bazie żywic PMMA w budownictwie jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Zaczynając od nawierzchni parkingów i chodników mostowych, poprzez hydroizolację betonowych płyt mostowych, aż do uszczelnień dachów, rynien oraz renowacji balkonów i tarasów.
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez...
W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Jest to myśl bardzo logiczna, dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Dachy są przestrzenią najczęściej niezagospodarowaną i ich wykorzystanie nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dzierżawy gruntu itp., jednocześnie nie są także dostępne dla osób trzecich, co,...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie...
Tyle się mówi, że budynki powinny być szczelne. Budując więc dom, pilnujemy, aby nie było mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Zresztą słusznie. Wydawać by się mogło, że również dach nie powinien mieć żadnych szczelin. Okazuje się jednak, że wentylacja dachu jest koniecznością.
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...
Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym...
Dach jest konstrukcją złożoną, która, pełniąc funkcję nośną, jest jednocześnie przegrodą budowlaną, czyli ustrojem mającym zapewnić bezpieczną i komfortową możliwość użytkowania całego obiektu, odpowiadającym również za jego trwałość, ponieważ w wielu sytuacjach procesy degradacji biorą swój początek od niesprawnych technicznie dachów.
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel...
Prawna ochrona obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków zagwarantowana jest w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [1]. Zgodnie z tą ustawą właściciel lub posiadacz zabytku może w razie potrzeby prowadzić prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku oraz powinien zabezpieczać i utrzymywać zabytek oraz jego otoczenie w jak najlepszym stanie. Prawo Budowlane [2] nakazuje natomiast właścicielom i zarządcom obiektów prowadzenie...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed...
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych budynku. W warunkach kryzysu energetycznego szczególnie ważna jest termoizolacyjność dachu. Zimą chroni on wnętrze budynku przed utratą ciepła, a latem przed przegrzaniem. Pozwala to w istotny sposób zmniejszyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku, a tym samym obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu...
Okna dachowe to niezbędny element funkcjonalnego poddasza. Zapewniają doświetlenie wnętrz, dostęp świeżego powietrza i widok na najbliższą okolicę. Jeśli użytkowana w budynku stolarka okienna tego typu nie zapewnia już odpowiedniego komfortu i ochrony przed stratami ciepła, czas na jej wymianę. Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne okna dachowe, trzeba zadbać o ich prawidłowy montaż.
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do...
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i dachu zielonego jest korzystne, ponieważ pozwala uzyskać efekt synergii przy wytwarzaniu prądu. Stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia ich efektywność.
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie,...
Dobrze ocieplone poddasze to przede wszystkim komfort cieplny panujący w pomieszczeniach użytkowych zimą – na tym powinno zależeć nam najbardziej. Przekłada się to także na niższe rachunki za ogrzewanie, co również jest istotne, szczególnie teraz. Ponadto prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz pod skosami.
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją...
Podniesienie jakości robót budowlanych poprzez określenie standardów ich wykonania to ważna misja Stowarzyszenia DAFA. Odnosząc się do treści „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich”, podkreślamy: „Wykorzystajmy tę ogromną wiedzę i doświadczenia. Zastanówmy się nad sensem często jeszcze słyszanego komentarza: „A po co tak? My zawsze robiliśmy po swojemu”. Poprawmy, poprzez stosowanie się do Wytycznych DAFA, niezmiennie złą opinię o dachach...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.