Jak wentylować blachodachówki
Jak wentylować blachodachówki?
How to ventilate steel roofing tiles
K. Patoka
Piętą achillesową większości dekarzy układających pokrycia z blachodachówki uszczelnione MWK jest wykonanie ich wentylacji, a dokładnie jej brak.
Tymczasem zastosowanie takich membran upraszcza wprawdzie konstrukcję całego dachu, ale pociąga za sobą również konkretne wymagania dotyczące wentylacji tego pokrycia.
Zobacz także
OMEGAPUR Sp. z o.o. Zalety używania pianki poliuretanowej OMEGAPUR OK/12E do ocieplenia poddasza
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia...
Izolacja poddasza to niezwykle ważny element każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednio ocieplone poddasze pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, poprawia komfort termiczny, a także przyczynia się do podwyższenia standardów energetycznych budynku. Wśród różnych materiałów do ociepleń na rynku, pianka poliuretanowa staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Dziś przyjrzymy się bliżej piance otwartokomórkowej OMEGAPUR OK/12E, produktowi od renomowanego producenta piany OMEGAPUR, oraz wskażemy...
Canada Rubber Polska Zyskaj przewagę nad jesienną aurą z produktem Flex Rubber MS!
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi...
Jesień to pora roku, kiedy witają nas chłodne poranki, deszczowe dni, które powoli przygotowują nas na zimę. Często jesienna, kapryśna pogoda przypomina nam o tym, że to ostatni dzwonek przed wpływającymi na nasz dom niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego z lądowiskiem dla helikopterów – Błękitny Wieżowiec w Warszawie
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez...
Błękitny Wieżowiec, położony przy pl. Bankowym 2 w Warszawie, przeszedł kompleksową renowację dachu dzięki zastosowaniu systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo. System ten, produkowany przez firmę Alchimica, a w Polsce dystrybuowany przez Alchimica Polska, to sprawdzone rozwiązanie w zakresie hydroizolacji dachów płaskich, w tym dachów użytkowych o różnym natężeniu eksploatacji.
ABSTRAKT |
---|
W artykule przedstawiono sposoby wentylowania pokryć dachowych z blachodachówki uszczelnianych membranami wstępnego krycia (MWK). Opisano warunki prawidłowego działania MWK i częsty błąd polegający na braku odpowiedniego wlotu i wylotu powietrza. Zaprezentowano sprawdzone metody wykonania okapów zapewniające właściwy dopływ powietrza wentylującego. |
The article presents methods used to ventilate roof coverings made of steel roofing tiles, sealed with vapour-permeable initial covering membrane. It describes conditions for proper functioning of the membrane, as well as a frequent mistake consisting in the lack of appropriate air inlet and outlet. It presents proven methods of performing eaves, which ensure appropriate incoming ventilating air flow. |
Dachy z pokryciem z blachodachówki powinny mieć taki sam układ materiałów jak wszystkie pokrycia leżące na łatach (rys. 1, 2).
Prawidłowe działanie MWK
W naszej strefie klimatycznej dachy pochyłe zawsze pokrywa się w systemie podwójnym: pokrycie zasadnicze uszczelniane jest warstwą wstępnego krycia. Jeśli uszczelnieniem jest wysokoparoprzepuszczalna membrana wstępnego krycia (MWK), wymagane jest, by pokrycie było wentylowane.
Oznacza to, że pod blachodachówką, a nad MWK musi znajdować się przestrzeń wentylacyjna w postaci szczeliny utworzonej przez kontrłaty (rys. 2). Prawidłowe wentylowanie możliwe jest tylko wtedy, gdy do tej szczeliny wykonany jest odpowiedni wlot i wylot powietrza przepływającego nad MWK.
Brak wentylacji pokrycia z blachodachówek w dachach z warstwą wstępną w postaci wysokoparoprzepuszczalnej MWK spowodowany jest m.in. nieodpowiednim, uproszczonym wykonaniem okapów.
W typowym rozwiązaniu przestrzenie między pasem nadrynnowym a falą profilu są za małe, by mogły zapewnić prawidłowy ruch powietrza pod blachodachówką (fot. 1). Powszechnie stosuje się też uszczelki profilowane sprzedawane w komplecie do blachodachówek. Elementy te mocowane są w okapie (pod profilem, nad pasem nadrynnowym – fot. 2) oraz pod gąsiorem (fot. 3) i zamykają przestrzeń pod pokryciem.
W wyniku braku przepływu powietrza nad membranami (braku wentylacji pokrycia) pod blachami gromadzi się bardzo dużo skroplin i wilgoci w różnej postaci. Takich wadliwie wykonanych dachów jest w Polsce dużo. Warto więc zaprezentować przykłady wykonania okapów umożliwiających sprawną wentylację pokrycia z blachodachówki.
Przykład poprawnego wykonania okapów
Prawidłowy dopływ powietrza wentylującego w dachach pokrytych blachodachówką można zapewnić za pomocą różnych metod wykonania okapów. Warto wyróżnić zwłaszcza jedno z takich rozwiązań (fot. 4–7).
Pomysł opiera się na schemacie przedstawionym na rys. 4B: wlot powietrza tworzą dwie deski czołowe zdystansowane klockiem wykonanym z tych samych listew co łaty i kontrłaty (fot. 4). Do deski czołowej mocuje się obróbkę blacharską pełniącą funkcję kapinosa, do której przyklejona jest MWK. Kontrłaty wysunięte są poza obrys deski z kapinosem.
Pod nimi do kapinosa i pierwszej deski mocuje się klocki wycięte z tej samej listwy (4×6 cm) co kontrłaty i łaty. Pod klockami mocuje się kratkę wentylacyjną stosowaną w okapach dachów krytych dachówkami (fot. 4–5).
W przedstawionym dachu zastosowano kratkę z grzebieniem, ponieważ sama kratka miałaby zbyt małą wysokość. Odległość między deskami jest taka sama jak wysokość klocków wykonanych z listew zastosowanych na tym dachu jako łaty i kontrłaty.
Należy dodać, że osłonę wlotu między deskami można wykonać również z metalowych lub plastikowych siatek osłonowych. Konstrukcja kratki umożliwia jednak wydostanie się trocin poza dach.
W analizowanym przykładzie wysokość mocowania desek jest celowo różna, ponieważ utworzony przez nie uskok znacznie zwiększa estetykę dachu (fot. 5, 7). Jak widać na fot. 6, pas nadrynnowy wychodzi spod blachodachówki, a pod jej falami zamocowany jest dodatkowo pas grzebienia zakrywającego otwarte fale profilu blachy, tak aby nie dostały się tam ptaki i owady.
Osłonięte w ten sposób profile są dodatkową powierzchnią wlotu powietrza wentylującego. Na fot. 6 widać także inny wlot powietrza wentylującego w postaci wywietrznika połaciowego przeznaczonego do montażu w blachodachówkach.
Jest on umieszczony nad koszem, ponieważ w pokryciu wykusza jest za mało powierzchni wlotowej w okapie, by spełnić wymagania prawidłowego funkcjonowania wentylacji (warunek 0,2% powierzchni dachu).
Estetykę wykonania tego dachu bardzo dobrze widać na fot. 7. Drewniana podbitka (deski boazeryjne) zamocowana na wierzchu krokwi oraz heblowane krokwie bardzo dobrze wyglądają i pasują do desek okapowych.
Na rys. 5 przedstawiono działanie opisywanego okapu. Powietrze wpływa między deskami w obszar szczeliny utworzonej pod pokryciem przez kontrłaty. Wysokie kontrłaty (4×6 cm) zapewniają dobry przepływ powietrza, które usuwa wilgoć przekazywaną przez MWK z wnętrza termoizolacji.
Powietrze opuszcza dach pod gąsiorami uszczelnionymi taśmami kalenicowymi z wbudowaną siatką polipropylenową o odpowiednio dobranych oczkach. Są to taśmy produkowane specjalnie do blachodachówek (fot. 8).
Inne dobre rozwiązania
Prezentowana konstrukcja okapu może mieć także prostszą wersję z jedną deską okapową (fot. 9). W tym uproszczeniu kapinos z blachy przymocowany jest bezpośrednio do końcówek krokwi i przyklejona jest do niego MWK.
Klocki mocowane są do krokwi przez blachę kapinosa, a osłoną wlotu jest siatka z polipropylenu. Do klocków mocowana jest deska czołowa, a do niej rynny. Taki okap wykonuje się, jeśli podbitka mocowana jest poziomo, zakrywa krokwie i dochodzi do ścian budynku.
Na zakończenie warto pokazać jedną z wersji najprostszego sposobu wykonania okapu pod blachodachówką (fot. 10), która odpowiada schematowi z rys. 4A: wlot powietrza wentylacyjnego znajduje się na końcu kontrłaty i osłonięty jest łatwo dostępną taśmą wentylacyjną wykonaną z PVC.
Taśma okapowa łączy blachę pasa nadrynnowego z MWK, ułatwia wykonanie okapu i zwiększa dystans między kratką a MWK, po to by do membrany dochodziło jak najmniej światła i promieniowania UV.
Wnioski
Powszechne stosowanie jednego, uproszczonego i wadliwego sposobu wykonania okapu jest efektem kopiowania złych wzorców przez wykonawców, którzy nie mają żadnego przygotowania zawodowego.
Uczą się od siebie złych rozwiązań i nie rozumieją warunków stosowania współczesnych materiałów dachowych, nie znają też podstawowych zasad działania dachów. Zaprezentowane przykłady: jeden z budowy, dwa z eksponatów, pokazują jednak, jak wiele jest możliwości prawidłowego wykonania pokrycia.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!