Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy,...
Uzdatniacz wody to niezbędne urządzenie w każdym domu i przedsiębiorstwie, które pozwala na poprawę jakości wody pitnej oraz użytkowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom uzdatniaczy, zmiękczaczy wody, ich zaletom i zastosowaniom.
W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji...
W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji rur ewoluowały, oferując materiały i rozwiązania dostosowane do szerokiego spektrum zastosowań, od prostych instalacji domowych po skomplikowane systemy przemysłowe. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rur znajdują się polietylen (PE), polichlorek winylu (PVC) i stal....
W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego...
W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Dwa popularne rozwiązania to rekuperacja i wentylacja grawitacyjna. Czym się charakteryzują i która z nich uchodzi za lepsze rozwiązanie? Poznajcie najważniejsze informacje dotyczące każdej z proponowanych opcji.
Technika chłodnicza, oprócz branży spożywczej, stosowana jest w różnych gałęziach gospodarki. Urządzenia chłodnicze wykorzystywane są w wielu procesach technologicznych w przemyśle, medycynie, biologii, sporcie i rekreacji. Instalowane mogą być w pomieszczeniach budynków przemysłowych i publicznych oraz środkach transportu. Sens ich działania sprowadza się do wytwarzania zimna. Do tego celu wykorzystuje się zjawiska:
termoelektryczności, bazując na własnościach fizykochemicznych pracujących półprzewodnikowych modułów termoelektrycznych, potocznie nazywanych ogniwami Peltiera (sposoby chłodzenia elementów wielu specjalistycznych urządzeń elektronicznych i precyzyjnych urządzeń stosowanych w medycynie, biologii, kosmonautyce),
rozprężania gazów, gdzie pozyskuje się ich właściwości oziębiające,
zmiany stanu skupienia czynnika chłodzącego (chłodziwa), gdzie wykorzystuje się jego właściwości topnienia, sublimacji, parowania i wrzenia.
Fot. 1b. Widoczna konstrukcja wewnątrz
Najprostszym sposobem chłodzenia jest wykorzystanie czynnika chłodzącego (chłodziwa), które wytwarza się w wytwornicach lodu. Czynnik taki, topiąc się, chłodzi otoczenie1). Do zapewnienia stałości chłodzenia wymieniony sposób wymaga sukcesywnego uzupełniania chłodziwa (np. przesypywanie świeżych ryb lodem), które bezpowrotnie jest tracone. Znacznie wygodniejsze jest wykorzystywanie ciepła parowania i wrzenia cieczy (np. azotu, ciekłego amoniaku, freonu, chlorku metylu).
Czynnik chłodzący cyrkuluje w urządzeniach chłodniczych (określanych mianem chłodziarek sprężarkowych) i w obiegu zamkniętym przechodzi odpowiednio przez fazy rozprężania skroplonego czynnika, odparowywania oraz ponownego skraplania, do czego potrzebna jest energia w celu sprężenia par do ciśnienia panującego w skraplaczu.
Zazwyczaj źródłami emisji hałasu i drgań są elementy lub zespoły urządzeń chłodniczych:
zestawów sprężarek chłodniczych i napędzających je silników elektrycznych (określanych jako agregaty sprężarkowe),
zestawów, które obok wymienionych zawierają także dodatkowe połączenia ze skraplaczem (agregaty skraplające),
zestawów zawierających kompletne elementy tworzące urządzenie chłodnicze (agregaty chłodnicze2) oraz kompletne obiegi (urządzenia chłodnicze składające się ze sprężarki, wentylatorowego skraplacza i chłodnicy powietrza).
W czasie ich pracy wytwarzają się dźwięki powietrzne (np. pulsacje gazu powstające na skutek nieciągłego jego dostarczania przez sprężarkę tłoków, hałas skraplaczy wentylatorowych w otwartej przestrzeni lub w maszynowni, szumy w kanałach wentylacyjnych). W konstrukcji urządzeń chłodniczych rozchodzą się także dźwięki materiałowe (wibracje), które powodowane są najczęściej przez oscylujące mechanizmy napędowe czy niewyważone momenty sił (np. od silnika). Producenci sprzętu chłodniczego we własnym interesie kładą duży nacisk na spełnianie przez niego wymagań akustycznych i poddają go odpowiednim testom oraz badaniom wykonywanym przez jednostki aprobujące.
Klimat akustyczny towarzyszący pracy urządzeń chłodniczych musi uwzględniać higienę zdrowia. Przyjęto, że domowe i handlowe chłodziarki, ciągi chłodnicze i klimatyzatory oraz urządzenia pracujące w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby, nie powinny być źródłami emisji drgań i dźwięków. Pod pewnymi warunkami wiekszą tolerancję dla ich emisji dopuszczono jedynie przy dużych przemysłowych urządzeniach chłodniczych. W tym celu wykonywane są odrębne badania i prace projektowe nad szczegółami konstrukcyjnymi zabezpieczającymi otoczenie przed podwyższoną emisją dźwięków.
Odpowiednio do sposobów rozchodzenia się dźwięków (powietrznych i materiałowych) wśród wtórnych sposobów ochrony przed hałasem korzysta się z metod tłumienia dźwięków powietrznych i tłumienia dźwięków materiałowych. Do izolowania otoczenia od źródeł dźwięków powietrznych stosowane są rozwiązania konstrukcyjne separujące urządzenia od otoczenia (osłony i obudowy dźwiękochłonne, tłumiki absorbcyjne, ekrany akustyczne, otuliny na przewodach). W tym celu wykorzystuje się sprawdzone materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna.
Fot. 2. Agregat chłodniczy
Fot. 3. Elastyczny tłumik drgań
Aby zapobiec przenoszeniu drgan urządzeń chłodniczych na przegrody budowlane (ściany, stropy i posadzki/fundamenty), sprśżarki umieszcza się na podkładkach bądź sprężynach wibroizolacyjnych. Ich celem jest wytłumienie drgań i dźwięków. Stosowane są przy tym rozwiązania, które przejmują negatywne zjawiska znacznego kołysania urządzenia podczas jego uruchamiania i zatrzymywania.
Przy wibracjach przenoszonych na sztywne łącza przewodów rurowych istnieje ryzyko wystąpienia pęknięć materiałowych, a w skrajnych przypadkach może dojść do ich uszkodzeń (złamań). Aby wyeliminować takie ewentualności, stosuje się kompensatory drgań w przewodach.
W instalacjach chłodniczych, oprócz hałasu pochodzącego ze sprężarek, mogą występować także inne źródła hałasu (np. drgania w zaworach, drgania przekaźników). Takie hałasy mogą być przenoszone przez przewody rurowe na całe urządzenie chłodnicze. Ich eliminacja może napotykać na kłopoty, bo często trudno wykryć ich źródło i skutecznie usunąć przyczyny jego powstania.
Sposobem na jego wyciszenie może być zastosowanie w konstrukcji tłumików dźwięku, wprowadzenie w maszynach i urządzeniach wolnych od drgań i wibracji rozwiązań konstrukcyjnych i projektowych (np. wybór stabilnej ramy i obudowy na korpus urządzenia, dobrze wyważone czści wirujące, urządzenie o niskiej liczbie obrotów itp., przewody rurowe niełączone na sztywno z murem lub dźwigarami, izolowanie przepustów itp.).
Przy montażu urządzeń pracujących w otwartej przestrzeni (np. skraplaczy chłodzonych powietrzem) już w fazie projektowania trzeba zwracać uwagę na dopuszczalne dla otoczenia poziomy hałasu. Jego znaczne ograniczenia obowiązują zwłaszcza w strefach mieszkalnych i specjalnie chronionych (szpitale, sanatoria). Rozróżniać powinno się wartości akustyczne wskaźników dotyczących dopuszczalnych dobowych poziomów hałasu. Ich wielkości odnoszące się do pory nocnej są bardziej rygorystyczne od wartości dziennych. W takich warunkach można im się podporządkować, stosując odmienne rozwiązania (np. dla hałasu wentylatorów poprzez zmniejszenie liczby obrotów jego łopatek, co uzyskuje się, instalując wentylatory wolnoobrotowe i zwiekszając ich ilość).
Poziom hałasu w pomieszczeniu może być też spotęgowany jego specyfiką (wielkością powierzchni, wysokością, chłonnością akustyczną przegród – stropu, posadzki, ścian – grubością ścian, wyposażeniem wnętrza, odległością i usytuowaniem osób względem źródeł dźwięku itp.). Pośrednio jego wartość można znacznie obniżyć, stosując materiały dźwiękochłonne, takie jak wykładziny i tynki dźwiękochłonne, dywany, ciężkie zasłony tekstylne itp.
*)www.wibroakustyka.com.pl **) P.P.H. Cool 1) Np. lód wodny, lód eutektyczny (zamarznięty roztwór soli w wodzie), zestalony dwutlenek węgla CO2, potocznie nazywany suchym lodem (używany m.in. do chłodzenia wagonów–chłodni). 2) Pojęcie „agregaty chłodnicze” stosowane jest zamiennie z pojęciem „agregaty skraplające” i oznacza zestaw sprężarki (zwykle fabrycznie zblokowanej z silnikiem) + skraplacz na wspólnej podstawie.
W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...
W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...
Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych...
Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji różni wykonawcy podejmowali kolejne próby naprawy ściany (iniekcje rys i domniemanych pustek), nie uzyskali jednak pożądanych efektów. W związku z tym na zlecenie właściciela budynku przeprowadzono ekspertyzę konstrukcji zbiornika, dzięki której stwierdzono przyczyny obserwowanych...
Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...
Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.
Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie...
Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.
Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem...
Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.
Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości...
Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości mogące utrudniać wykonywanie koniecznych obliczeń.
Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla...
Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla której wymagana jest dana klasa odporności ogniowej, należy uszczelnić ich przejście w sposób zapewniający przynajmniej taką samą klasę odporności ogniowej, jaką ma przegroda.
Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.
Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.
Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...
Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.
Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada...
Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada się wagi do ich jakości i grubości. Wynika to często z przekonania, że lepsze izolacje są nieekonomiczne, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego na początku inwestycji. Czy pogląd ten jest słuszny?
Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.
Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.
Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno...
Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno jeśli chodzi o konstrukcje budowlane, jak i systemy instalacji.
Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej...
W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP?
Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?
Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?
Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...
Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...
Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?
Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?
Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...
Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.
Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych,...
Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych, ale również wprowadzenia odpowiedniej technologii w produkcji urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, które muszą mieć wysoką izolacyjność.
Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków...
Największą zmorą połączeń gwintowanych stosowanych w instalacjach wodociągowych jest przeciekanie. Wszelkiego typu nieszczelności mogą powodować szereg przykrych konsekwencji, poczynając od rosnących rachunków za wodę, a kończąc na powstawaniu zagrożenia dla zdrowia mieszkańców lub użytkowników budynku. Aby uniknąć podobnych problemów, od dawna stosuje się specjalne uszczelnienie połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych. Najstarszą i ciągle popularną metodą jest uszczelnienie wykonane przy użyciu...
Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących...
Budynki mieszkalne wybudowane po II wojnie światowej bez termomodernizacji nie spełniają obecnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a w wielu przypadkach również wymagań higienicznych dotyczących wentylacji [1-4].
Termomodernizacja wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję w większy komfort, zdrowie i mniejsze rachunki za energię w przyszłości. Szacuje się, że...
Termomodernizacja wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję w większy komfort, zdrowie i mniejsze rachunki za energię w przyszłości. Szacuje się, że np. ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych powoduje obniżenie zużycia ciepła o 10 do 25%, a wymiana okien na bardziej szczelne to oszczędność dodatkowych 10-15%.
Z pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast ponad trzydzieści znajduje się w Polsce. Jakość powietrza w naszym kraju jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń...
Z pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast ponad trzydzieści znajduje się w Polsce. Jakość powietrza w naszym kraju jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia. Jak można obniżyć poziom smogu?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.