XXXIX Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, fot. WPPK
Tematyka tegorocznej edycji konferencji obejmowała konstrukcje metalowe i posadzki przemysłowe i była kontynuacją rozpoczętego w 2023 r. cyklu „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji”. Było to powtórzenie tematyki z 2016 r. w wydaniu uwzględniającym zmiany technologiczne, materiałowe i normalizacyjne następujące na przestrzeni kilku lat. WPPK 2025 odbyły się w Hotelu „Cristal Montain” w Wiśle dniach 5–7 marca br.
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.
Na ulicach, placach i miejscach rekreacji miast, wielkich i małych oraz osiedlach mieszkaniowych i na terenach różnych zakładów pracy występuje dużo elementów informacyjnych, pomocniczych, wspomagających,...
Na ulicach, placach i miejscach rekreacji miast, wielkich i małych oraz osiedlach mieszkaniowych i na terenach różnych zakładów pracy występuje dużo elementów informacyjnych, pomocniczych, wspomagających, zabezpieczających funkcję drogową, kolejową lub służących innym jeszcze celom. Są to elementy wykonywane głównie z profili stalowych lub aluminiowych, ostatnio zaczęto wprowadzać do niektórych tych konstrukcji tworzywa sztuczne, lecz są to jedynie pojedyncze egzemplarze.
Posadzki z mikrocementu w swojej ofercie handlowej ma wielu producentów chemii budowlanej, jednak niezależnie od marki posadzki te mają kilka wspólnych cech, składników oraz zasad wykonania.
Posadzki z mikrocementu w swojej ofercie handlowej ma wielu producentów chemii budowlanej, jednak niezależnie od marki posadzki te mają kilka wspólnych cech, składników oraz zasad wykonania.
Od wielu lat Warsztaty stanowią największe w kraju specjalistyczne szkolenie, którego celem jest dostarczenie uczestnikom aktualnej, pogłębionej praktyką wiedzy, dostosowanej do zmieniających się warunków i okoliczności. Choć nadal najliczniejszą grupę uczestników stanowią projektanci, systematycznie w konferencji bierze udział coraz większa liczba producentów materiałów budowlanych, autorów oprogramowania komputerowego, pracowników uczelni, instytutów badawczych i firm wykonawczych.
W tym roku wiodącym organizatorem konferencji był Oddział PZITB z Katowic, przy wsparciu Oddziałów z Bielska-Białej, Gliwic i Krakowa. Komitetowi Naukowemu przewodniczył prof. Jan Zamorowski z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był Andrzej Szydłowski.
Patronat branżowy nad WPPK 2025 objęły Krajowa Rada PIIB, Małopolska OIIB i Śląska OIIB, a patronat medialny m.in. redakcja miesięcznika IZOLACJE.
Na Warsztatach obecni byli także prof. Maria Kaszyńska, przewodnicząca PZITB, oraz Mirosław Boryczko i Roman Karwowski, przewodniczący rad okręgowych Małopolskiej i Śląskiej OIIB.
Program konferencji obejmował 6 sesji tematycznych, na które złożyło się ponad 30 wykładów problemowych, wykłady techniczne firm specjalistycznych oraz wystąpienia promocyjne. Wykłady zostały zamieszczone w trzech recenzowanych tomach „Monografii” wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. W tomie „Materiały konferencyjne” znalazły się natomiast informacje techniczno-promocyjne. Każdy z uczestników otrzymał wraz z materiałami z konferencji zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
Warsztatom towarzyszyły stoiska wystawiennicze, na których swoje produkty – w postaci wyrobów budowlanych, technologii i programów komputerowych – prezentowało ponad 27 firm. Tradycyjnie odbył się konkurs na Lidera Wystawców; tytuł Lidera zdobyła firma NDI z Sopotu.
Trzy dni konferencyjne wypełniły cieszące się dużym zainteresowaniem wykłady, podsumowywane dyskusją merytoryczną, a także konsultacje z wykładowcami, rozmowy z wystawcami, wymiana doświadczeń zawodowych. W ramach Warsztatów odbyło się także spotkanie przewodniczących oddziałów PZITB z południa Polski oraz członków Komitetu Organizacyjnego z wykładowcami.
Atrakcją pierwszego dnia był panel dyskusyjny dotyczący zmian w przepisach ustawy – Prawo budowlane i przepisów wykonawczych do ustawy, a kolejnego – koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Sąsiedzi.
Na zakończenie konferencji odbyło się tradycyjne „przekazanie pałeczki” do Małopolskiego Oddziału PZITB w Krakowie, który będzie wiodącym organizatorem jubileuszowych XL WPPK 2026.
W trzydziestej dziewiątej edycji Warsztatów uczestniczyło około 400 osób, a niesłabnące zainteresowanie tą formą szkolenia świadczy o potrzebie ich organizacji.
Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 Prawa budowlanego, dopuszczalne jest tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 Prawa budowlanego, dopuszczalne jest tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
Nie można uznać, że zabudowa bliźniacza jest tylko równoznaczna z zabudową w granicy. Forma zabudowy jednorodzinnej, w tym forma zabudowy bliźniaczej, może być pod pewnymi warunkami, realizowana zarówno...
Nie można uznać, że zabudowa bliźniacza jest tylko równoznaczna z zabudową w granicy. Forma zabudowy jednorodzinnej, w tym forma zabudowy bliźniaczej, może być pod pewnymi warunkami, realizowana zarówno w granicy, jak i w oddaleniu od granicy, także na jednej działce.
W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji albo naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają użytkowanie...
W przypadku stwierdzenia nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji albo naruszenia wymagań dotyczących obiektu budowlanego, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają użytkowanie go do celów mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego może nakazać (w drodze decyzji) usunięcie skutków ingerencji lub naruszeń albo przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja powinna być natychmiast wykonana i może być ogłoszona ustnie.
Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...
Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...
Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje...
Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje ona o kwalifikacji obiektu.
Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Jednakże w polskim porządku prawnym nie istnieją tzw. normy odorowe, brakuje też metodyki pomiaru zapachu.
Badanie "uciążliwości zapachów" leży w kompetencjach organów nadzoru budowlanego. Jednakże w polskim porządku prawnym nie istnieją tzw. normy odorowe, brakuje też metodyki pomiaru zapachu.
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek podczas użytkowania budynku sprawdzać jego stan techniczny. Co powinno podlegać kontroli i kto może ją przeprowadzić?
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek podczas użytkowania budynku sprawdzać jego stan techniczny. Co powinno podlegać kontroli i kto może ją przeprowadzić?
Ostatnie lata przyniosły wszystkim uczestnikom procesu budowlanego bardzo dużo zmian dotyczących efektywności energetycznej, niespotykanych dotychczas w takiej skali. Jeszcze nie zdarzyło się, aby efektywność...
Ostatnie lata przyniosły wszystkim uczestnikom procesu budowlanego bardzo dużo zmian dotyczących efektywności energetycznej, niespotykanych dotychczas w takiej skali. Jeszcze nie zdarzyło się, aby efektywność energetyczna była dla budownictwa tak znaczącym wyzwaniem.
Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego...
Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu nie zwalnia ze spełniania wymogów stawianych przez przepisy prawa, w tym przepisy prawa budowlanego i przepisy przeciwpożarowe obowiązujące na dzień rozstrzygania...
Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu nie zwalnia ze spełniania wymogów stawianych przez przepisy prawa, w tym przepisy prawa budowlanego i przepisy przeciwpożarowe obowiązujące na dzień rozstrzygania sprawy.
Złożony system izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynku (ETICS) to istotny element budynku, zarówno wznoszonego od podstaw, jak i poddawanego termomodernizacji. Prawidłowo dobrany i wykonany pozwala...
Złożony system izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynku (ETICS) to istotny element budynku, zarówno wznoszonego od podstaw, jak i poddawanego termomodernizacji. Prawidłowo dobrany i wykonany pozwala bowiem obniżyć koszty ogrzewania czy chłodzenia budynku nawet o 50%. Ma też podstawowe znaczenie dla trwałości i estetyki elewacji.
Budynki mają istotny wpływ na zużycie energii – zdaniem ekspertów UE pochłaniają 40% łącznego jej zużycia. W związku z tym w Europie zaostrzane są wymagania dotyczące projektowania i wykonywania budynków...
Budynki mają istotny wpływ na zużycie energii – zdaniem ekspertów UE pochłaniają 40% łącznego jej zużycia. W związku z tym w Europie zaostrzane są wymagania dotyczące projektowania i wykonywania budynków w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej.
13 sierpnia 2013 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 926 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie...
13 sierpnia 2013 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 926 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W czerwcu tego roku rozpoczęto weryfikację wniosków o dofinansowanie kredytów na budowę lub zakup domów energooszczędnych ze środków NFOŚiGW. Po początkowo dużym zainteresowaniu programem zaczęły się pojawiać...
W czerwcu tego roku rozpoczęto weryfikację wniosków o dofinansowanie kredytów na budowę lub zakup domów energooszczędnych ze środków NFOŚiGW. Po początkowo dużym zainteresowaniu programem zaczęły się pojawiać głosy krytyki. Obecnie większość biur projektowych albo zniechęca inwestorów do uczestnictwa w programie, albo przedstawia zaporowe warunki cenowe. Czy warto zatem starać się o dotację?
Etap odbioru robót budowlanych jest często źródłem konfliktów pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Zdarza się, że ze względu na stwierdzone wady obiektu inwestor odmawia odbioru prac budowlanych i wypłaty...
Etap odbioru robót budowlanych jest często źródłem konfliktów pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Zdarza się, że ze względu na stwierdzone wady obiektu inwestor odmawia odbioru prac budowlanych i wypłaty wynagrodzenia wykonawcy, a jednocześnie przystępuje do użytkowania obiektu, do czego nie jest uprawniony.
Od 2019 r. w krajach UE obligatoryjne będą standardy budownictwa prawie zeroenergetycznego. To, jak Polska przymierza się do ich wprowadzenia, oraz jaką rolę w nowoczesnym projektowaniu i architekturze...
Od 2019 r. w krajach UE obligatoryjne będą standardy budownictwa prawie zeroenergetycznego. To, jak Polska przymierza się do ich wprowadzenia, oraz jaką rolę w nowoczesnym projektowaniu i architekturze odegrają izolacje, było tematem Konferencji IZOLACJE 2013.
W wielu umowach dotyczących wykonania prac budowlanych używa się sformułowania „zgodnie ze sztuką budowlaną”. Prawnicy uważają, że sformułowanie „sztuka budowlana” oznacza całokształt wiedzy zawartej w...
W wielu umowach dotyczących wykonania prac budowlanych używa się sformułowania „zgodnie ze sztuką budowlaną”. Prawnicy uważają, że sformułowanie „sztuka budowlana” oznacza całokształt wiedzy zawartej w normach. Z tego powodu wielu projektantów i wykonawców stara się stosować w swoich pracach do zaleceń zawartych w tego typu dokumentach. Jak się jednak okazuje, określenie „sztuka budowlana” jest bardzo umowne i nie zawsze jednoznaczne, ponieważ normy nie określają całego zakresu wiedzy niezbędnej...
Podejmowanie przez inwestora działań mających na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej budynków wymagane jest przez przepisy Prawa budowlanego [1]. Szczegółowe wartości wymaganych parametrów określone...
Podejmowanie przez inwestora działań mających na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej budynków wymagane jest przez przepisy Prawa budowlanego [1]. Szczegółowe wartości wymaganych parametrów określone są w przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Azbest jest nazwą stosowaną do sześciu typów minerałów o strukturze włóknistej, które przez ostatnie kilkadziesiąt lat były intensywnie wykorzystywane w gospodarce światowej.
Azbest jest nazwą stosowaną do sześciu typów minerałów o strukturze włóknistej, które przez ostatnie kilkadziesiąt lat były intensywnie wykorzystywane w gospodarce światowej.
W dniach 9-11 stycznia br. w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się już VI konferencja Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych (ICiMB/OSiMB) w Krakowie zatytułowana...
W dniach 9-11 stycznia br. w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się już VI konferencja Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych (ICiMB/OSiMB) w Krakowie zatytułowana "Aktualne uwarunkowania prawne, normowe i technologiczne dla producentów chemii budowlanej".
Zakończyła się 65. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, w której funkcję bezpośredniego organizatora pełnił Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki...
Zakończyła się 65. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, w której funkcję bezpośredniego organizatora pełnił Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Sesje naukowe odbywały się w Muszynie, w hotelu Activa.
Podczas targów BUDMA 2020, 5 lutego, odbyła się konferencja "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych - aspekty projektowe i wykonawcze", zorganizowana przez Stowarzyszenie DAFA.
Podczas targów BUDMA 2020, 5 lutego, odbyła się konferencja "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych - aspekty projektowe i wykonawcze", zorganizowana przez Stowarzyszenie DAFA.
W dniach 4-6 grudnia 2019 r. odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i Technologie Energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana...
W dniach 4-6 grudnia 2019 r. odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Materiały i Technologie Energooszczędne - Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym", zorganizowana przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Patronat nad konferencją objęli JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, Komisja Inżynierii Budowlanej Polskiej Akademii Nauk oraz Komisja Ochrony Środowiska...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.