TROKOTEX: Przezbroimy świat kompozytem
Dorota Godyń, prezes zarządu TROKOTEX Polymer Group, w rozmowie z Jarosławem Guzalem
Dorota Godyń, prezes zarządu TROKOTEX Polymer Group, fot. TROKOTEX
Dorota Godyń, prezes zarządu TROKOTEX Polymer Group, opisuje zastosowanie prętow kompozytowych jako zamiennika stali, a także wykorzystanie zbiorników z TWS (Tworzywa Wzmacnianego Szkłem). Jak rozwija się rynek materiałów kompozytowych?
Zobacz także
Redakcja miesięcznika IZOLACJE Purinova: Wyznaczamy standardy w branży budowlanej
Z jakimi wyzwaniami zmaga się obecnie rynek budowlany i jak możemy wspólnie dbać o środowisko? O planowanych inwestycjach oraz strategii rozwoju firmy Purinova mówi Grzegorz Gaweł, prezes zarządu.
Z jakimi wyzwaniami zmaga się obecnie rynek budowlany i jak możemy wspólnie dbać o środowisko? O planowanych inwestycjach oraz strategii rozwoju firmy Purinova mówi Grzegorz Gaweł, prezes zarządu.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE SIPUR: Branża poliuretanowa w Polsce – wyzwania i perspektywy
Od jakich czynników zależy dalszy rozwój branży poliuretanowej w Polsce? O poszerzaniu zakresu zastosowania poliuretanu oraz o nowych technologiach mówi Maciej Kubanek, prezes zarządu Związku „SIPUR”.
Od jakich czynników zależy dalszy rozwój branży poliuretanowej w Polsce? O poszerzaniu zakresu zastosowania poliuretanu oraz o nowych technologiach mówi Maciej Kubanek, prezes zarządu Związku „SIPUR”.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE BAUMIT: Innowacje to nasze drugie imię
Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji...
Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji na rynku budowlanym.
Na początek naszej rozmowy proszę o scharakteryzowanie działalności firmy w kontekście jej historii. Z tego co wiem firma liczy już kilkadziesiąt lat.
Nasza firma ma ciekawą, ponad 30-letnią historię. Została założona w 1987 r. i od tego czasu z powodzeniem projektujemy i produkujemy wyroby z laminatu poliestrowo-szklanego, znanego również pod nazwą TWS (Tworzywo Wzmacniane Szkłem). Wiele pracy, wysiłku i serca włożyliśmy przez te wszystkie lata w to, by stać się pewnym i stabilnym partnerem dla naszych kontrahentów. Wiele starań, by sprostać dynamicznie rozwijającej się gospodarce rynkowej, i wiele wyrzeczeń, by przetrwać chwile burzy.
Zaczynaliśmy od produkcji jachtów klasy TANGO 730, wypuszczając na rynek ok. 35 jednostek, następnie weszliśmy na rynek samochodowy z bagażnikiem typu COMBI-BOX, który był bagażnikiem dachowym, a po zdemontowaniu mógł służyć jako łódź wędkarska.
W latach 90. ubiegłego wieku produkowaliśmy zbiorniki dppl 450 (duży pojemnik do przewozu luzem) pod nadzorem Kolejowego Dozoru Technicznego. Produkcja szła na poziomie ok. 25 szt. miesięcznie przez okres 15 lat. Od 1995 r. rozpoczęto produkcję zbiorników magazynowych na ciecze agresywne pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego, firma nabyła uprawnienia do wytwarzania, modernizacji i napraw zbiorników bezciśnieniowych.
W 1997 r. wdrożono do produkcji seryjnej kraty pomostowe, uzyskując Aprobaty Techniczne. Produkcja zbiorników i krat pomostowych trwa do dziś i stanowi podstawę działalności.
W 2017 r. zaczęliśmy produkować pręty z kompozytów jako zamiennik stali, uzyskując wszystkie potrzebne certyfikaty i krajowe oceny techniczne. Nasz wyrób zdobył uznanie na targach budowlanych Budma 2020, otrzymując nagrodę GrandPrix i Złoty Medal jako najbardziej innowacyjny produkt roku.
Aktualnie wdrażamy do produkcji siatki z kompozytów. Oferta asortymentowa jest rozwijana i dopasowywana do trendów rynkowych, aby docierać do potencjalnych odbiorców, zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami.
Co obecnie stanowi ofertę firmy?
Oferta firmy opiera się obecnie na trzech filarach: zbiornikach, kratach oraz zbrojeniu kompozytowemu. Właśnie w tym ostatnim obszarze stawiamy na innowacyjność i rozwój.
W naszym zakładzie produkujemy pręty kompozytowe do zbrojenia betonu. Przygotowujemy się także do rozbudowy parku maszynowego, a tym samym zwiększenia konkurencyjności naszej oferty. Nie możemy jednak zapominać o zbiornikach, które mają ugruntowaną pozycję na rynku.
Każdy z oferowanych produktów jest wykonywany na specjalne zamówienie, dlatego może być dostosowany do konkretnych potrzeb inwestora. Dostarczamy zbiorniki poziome, pionowe, podziemne i prostopadłościenne, które mogą być stosowane do przechowywania mediów agresywnych i nieagresywnych. Naszymi odbiorcami są zarówno duże i małe przedsiębiorstwa.
Które z przedmiotów działalności firmy mają pozycję dominującą? Jakie główne zagadnienia stanowią większą część oferty?
Każda z kategorii jest dla nas bardzo ważna i stanowi istotny element całej organizacji. Na pewno największe projekty realizujemy w zakresie budowy zbiorników przemysłowych z TWS. To konstrukcje, które osiągają pojemność nawet do 300 m3. Każda taka realizacja wiąże się ze skrupulatnym procesem planowania, a następnie realizacji. Muszę przyznać, że mamy coraz więcej zapytań związanych z wykorzystaniem prętów kompozytowych w dużych projektach inwestycyjnych.
Poprzez nasze działania i wysoką jakość oferowanych produktów, chcemy utrzymać kluczową pozycję wśród producentów zbiorników z laminatu. Stawiamy także na dalszy rozwój nowej kategorii, czyli prętów i siatek kompozytowych do zbrojenia betonu. Zależy nam na budowaniu świadomości świetnej jakości tego typu zbrojenia.
W naszym kraju do wzmacniania fundamentów, posadzek czy na przykład dróg, stosowana jest głównie stal, która jest ciężka, droga i ulega korozji. Naszą odpowiedzią na te problemy jest zbrojenie niemetaliczne. Pręty kompozytowe GFRP (Glass Fibre Reinforced Polymer) są wytwarzane metodą pultruzji, polegającą na przeciąganiu ciągłych pasm włókien szklanych (rowingu) przez urządzenia, które nasycają wiązkę włókien żywicą termoutwardzalną. Posiadają one spiralne użebrowanie na powierzchniach bocznych, które powstaje poprzez nawijanie włókien na rdzeń pręta podczas formowania. W wyniku tego procesu powstaje produkt o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, lekki i łatwy w montażu. W ofercie mamy pręty o średnicach od 4 do 18 milimetrów.
W jaki sposób oferują Państwo swoje usługi i asortyment na rynku polskim?
Działamy wielotorowo. Sposób przygotowania ofert jest zależny od grupy asortymentowej. Zbiorniki z TWS są produktami, które wykorzystywane są głównie w przemyśle, do kontaktu z substancjami agresywnymi takimi jak kwasy, dlatego skupiamy się na dotarciu do potencjalnych klientów.
W przypadku prętów i siatek z kompozytu, postawiliśmy na rozwój sieci dystrybucji, a tym samym zwiększenie dostępności naszych produktów w hurtowniach i składach budowlanych. Osobne działania kreowane są w celu pozyskania klientów inwestycyjnych. Oczywiście działamy także w obszarze e-commerce. Mamy własny sklep internetowy, w którym dostępne są kraty pomostowe oraz pręty i siatki.
Nad czym Państwo obecnie pracują w zakresie usprawnienia działalności firmy w Polsce?
Jak wspomniałam wcześniej, stawiamy na rozwój sieci dystrybucji krat, prętów i siatek kompozytowych. Pracujemy nad budowaniem świadomości zastosowania produktów z TWS w budownictwie, ponieważ zbrojenie niemetaliczne jest stosunkowo młode na naszym rynku i nie każdy miał możliwość je poznać. Sytuacja wygląda inaczej na wielu rynkach zagranicznych, czy to Europy, czy Azji. Tam zbrojenie z kompozytu bardzo szybko wypiera stal. Myślę, że ma ono potencjał, aby zyskać solidną pozycję także i u nas.
W jakim kierunku firma zamierza się rozwijać?
Bardzo ważna jest dla nas rozbudowa parku technologicznego, dzięki któremu będziemy mogli sprostać wciąż rosnącym oczekiwaniom rynku. Planujemy zakup kolejnych linii technologicznych, które pozwolą nam poszerzyć ofertę o następne siatki z tworzywa. Oczywiście nadal będziemy pracowali nad przygotowywaniem ciekawych ofert na zbiorniki magazynowe i przemysłowe.
Jaka jest aktualnie pozycja rynkowa firmy?
Jesteśmy jedną z wiodących polskich firm w produkcji, projektowaniu oraz sprzedaży zbiorników magazynowych, krat pomostowych oraz prętów kompozytowych. Moglibyśmy pokusić się o stwierdzenie, że większość dużych firm w Polsce posiada na swoim terenie jakiś produkt firmy TROKOTEX. Kraty spotyka się na pomostach roboczych, przy liniach galwanicznych, na pomostach technologicznych w przemyśle chemicznym, jako podesty w oczyszczalniach ścieków czy stacjach uzdatniania wody.
Szerokie spektrum zastosowania zbiorników z TWS dało nam pozycję czołowego producenta tego produktu, ponieważ każdy zakład produkcyjny potrzebuje zbiornika magazynowego, a nasze długoletnie doświadczenie w różnego typu projektach daje nam możliwość oferowania najlepszych rozwiązań dla naszych partnerów. Reasumując, zbudowanie właściwej relacji z klientem, zaoferowanie mu dobrego produktu pozwala na osiągnięcie wspólnego sukcesu.
Co Państwa firmę wyróżnia od konkurencji?
Myślę, że tym, co nas wyróżnia, jest równoczesny rozwój na wielu płaszczyznach. Nie skupiamy się na problemach, a szukamy rozwiązań przyszłościowych, które pozwolą nam budować założenia biznesowe na lata. Jesteśmy elastyczni. Dużą wagę przykładamy do realizacji działań w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Czy wie Pan, że zastosowanie trwałych, odpornych na korozję prętów i siatek z TWS wyeliminuje zagrożenie korozją i zwiększy 2–3-krotnie trwałość mostów?
Doświadczenia ze stosowania takich konstrukcji na świecie potwierdzają, że charakteryzują się one znacznie większą trwałością, a ich koszt obliczony dla całego życia konstrukcji jest niższy. Ta metoda analizy kosztu życia konstrukcji jest właśnie jedną z miar zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo materiał kompozytowy jest lekki w obróbce oraz utylizacji, a ponadto ogranicza emisję CO2 oraz nie wydziela szkodliwych substancji toksycznych.
Czy planują Państwo inwestycje na rynku polskim?
Tak, rozbudowę parku maszynowego i zakup kolejnych linii technologicznych, a także modernizację i rozbudowę hal produkcyjnych oraz zaplecza socjalno-administracyjnego, ponieważ powoli przestajemy się mieścić.
Jaka jest specyfika rynku, na którym firma funkcjonuje? Jakie są perspektywy dla branży związanej z budową zbiorników i wytwarzaniem prętów zbrojeniowych?
Zainteresowanie materiałami kompozytowymi sprawia, że rynek tych produktów stale się rozwija. Charakteryzuje go duży dynamizm. Biorąc pod uwagę możliwości i potencjał materiałów kompozytowych, ich zastosowanie w przyszłości będzie obejmowało kolejne obszary budownictwa i zataczało coraz szersze kręgi geograficzne.
Materiały z TWS bez wątpienia mogą spodziewać się rosnącego zainteresowania ze strony przemysłu budowlano-konstrukcyjnego. W Polsce produkty do wzmacniania i zbrojenia betonu, choć na początku spotkały się ze sceptycyzmem dziś, po kilkudziesięciu latach doświadczeń, prac naukowych i zastosowań w praktyce okazały się godne zaufania. Są one z powodzeniem wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki i nie ma już w tym nic dziwnego. Znajdują zastosowanie w transporcie rurociągowym, przy wykorzystaniu zabezpieczeń stateczności nasypów drogowych, jako kotwy gruntowe, czy jako zabezpieczenie podziemnych wyrobisk.
Obecnie coraz częściej kompozyty wybierane są podczas budowy domów czy budynków przemysłowych. Rynek zdobywają nowoczesne słupy z kompozytów polimerowych. To są idealne rozwiązania dla branż energetycznych, drogowych czy kolejowych.
Czy firma planuje w tym roku wypuścić na rynek jakieś nowości produktowe?
Tak, siatki z kompozytów do zbrojenia posadzek jako zamiennika stali. Trwalsze, wytrzymalsze, lżejsze, cechuje je wyższa odporność na korozję oraz na działanie chemicznych substancji kwasowych i alkalicznych. Trwają rozmowy, więcej nie zdradzę, mam nadzieję, że wkrótce nasz nowy produkt zyska uznanie i popularność na tym rynku.
Na zakończenie rozmowy chciałbym zapytać o plany firmy na rok 2021?
Nieustanny rozwój, innowacje oraz zwiększenie zatrudnienia. To właśnie zespół specjalistów sprawia, że możemy realizować nasze cele i plany biznesowe. Firma się rozwija, co mnie bardzo cieszy. Jest dynamizm i pomimo panującego w obecnych czasach kryzysu i pandemii, my „przezbroimy świat kompozytem”.